Gërhij


 • Çfarë e shkakton gërhitës
 • Si është trajtimi i gërhitës

 • Njerëzit që shkelin këto tinguj natë të qetë, më rrallë njoftim
  gërhitës vet. Zakonisht ata që, kjo e pengon gërhitës dhe, ndjenja
  të gjitha "charms" këngët e natës. Dhe jo vetëm për shkak se gërhitës është
  Kombinimi i pakëndshëm i tingujve në veshët tanë, pse një person tjetër
  kohë të gjatë nuk mund të fle. Përveç kësaj, tingujt e tjerë vetëm të ndërhyjnë
  gjumë normal, ata të zgjoheni në mes të natës, ndonjëherë disa
  kohë. Shumica e njerëzve priren për të ndaluar gërhitës, në mënyrë që të mos ndërhyjë
  gjumë tjetri sepse ata vetë si në qoftë se ai nuk ishte i shqetësuar. Por gërhitës
  nganjëherë mund të jetë një shenjë e devijimeve më të rënda shëndetësore ...


  Çfarë e shkakton gërhitës

  Para se të flasim rreth asaj se si për të ndaluar gërhitës, të kuptojnë,
  ku ai është marrë në të gjitha. Këto zëra që dalin nga dridhje vjen në gjyq
  muret e faring. Një shkak i ngushtimit të fshehura që shumë
  Mbështetje relaksuar muskujt e tyre e shije të butë dhe gjuhën. Gjatë gjumit
  këto muskuj të relaksoheni në mënyrë disa njerëz që ndonjëherë ndërhyjnë
  frymëmarrje normale.

  Më të gërhitës shfaqet me moshën në plakje gjuhë të muskujve
  dhe qiellëz e butë dobësuar dhe i paaftë për të mbajtur si më parë
  rrugët e frymëmarrjes hapur. Edhe pse në disa raste
  shkaku i gërhitës mund të jetë Ngushtësia kongjenitale e fyt.


  Shkaku gulçim, dhe si rezultat, pamja e gërhitës mund
  të shtrembëruar septumeve hundës, polyps (tumoreve) ose në hundë dhe
  njëjtë ngushtësia kongjenitale e pasazhe hundës. Dhe përveç kësaj zgjeruar qëellzore
  gjuhë, dhe madje malocclusion
  mund të çojë në gërhitës. Kush do të kishte menduar se dielli
  aq të ndërlidhur. Në fakt, shëndetin e trupit tonë si
  Sistemi vetme. Dhe fakti që dikush ishte gërhitës papritmas, ka një
  Arsyeja - si një "sinjal" se ka disa devijime.

  Mos u shqetësoni për gërhitës? Jo gjithmonë. Vënë re se gërhitës
  mund të japin një efekt në njerëz që e marrin alkool para gjumit.

  Dhe,
  njohur të jetë nën ndikimin e alkoolit muskujt e çlodhur si
  çon në faktin që fle pastaj jep tingujt gërhitës. Njëlloj
  Situata është shumë i lodhur dhe në person në trup
  energji të mjaftueshme për të mbajtur muskujt (përfshirë gjuhën dhe i butë
  sky) në gjendje të mirë. Në raste të tilla, kur manifestohet gërhitës një herë, por
  më nuk përsëritet, natyrisht asgjë për t'u shqetësuar rreth.

  Një faktor tjetër që ndikon në shëndetin e përgjithshëm dhe të
  dukuri e gërhitës mund të bëhet i trashë.
  Kryesisht sepse
  depozituar në yndyrë qafë krijon presion shtesë mbi
  rrugët e frymëmarrjes.

  Para së gjithash është e rëndësishme për të krijuar shkakun, dhe pastaj të vendosë që

  trajtim të zgjedhin për veten e tyre. Ndoshta trajtojnë gërhitës dhe nuk kanë nevojë,
  Nëse, për shembull, ajo nuk ndikon në shëndetin e përgjithshëm dhe
  jashtmit kjo nuk do të ndërhyjnë.

  Për yasuvannyam shkakton gërhitës mundësisht somnolohy miqve dhe specialistë Ent cili, që ka kërkime të nevojshme, të rekomandojë trajtimin më të përshtatshme.


  Si është trajtimi i gërhitës

  Kuptojnë shkaqet e mundshme të shfaqjes së gërhitës mund të flasim për metodat ekzistuese të trajtimit. Shkaku më i zakonshëm i gërhitës është muskujt dobëson
  qiellëz e butë dhe gjuha. Ne duhet të largoj veten për të fjetur në shpinë të tij, ku shkaku i gërhitës është

  disengaging gjuhën. Në do, natyrisht, retrain tuaj
  trupi nuk funksionon. Kjo është këshilluar zakonisht për të vazhduar si vijon
  më poshtë: natën vënë në pizhame me të qëndisura mbi topin mbrapa
  tenis. Prisni derisa transformon trupin tuaj kanë rreth një muaj.
  Comfort gjatë gjumit, natyrisht, vuajnë nga kjo. Megjithatë nëse
  Ju shpëtoj gërhitës është e rëndësishme të tyre pa mjekim dhe
  kirurgji, ajo është një nga zgjidhjet më të mira për problemin.

  Për fat të keq, duke fjetur në anën e nuk është gjithmonë një efekt pozitiv.
  Rezultati mund të jetë një krejtësisht të ndaluar gërhitës dështojnë, dhe
  vetëm të zvogëlojë fuqinë e saj.

  Atëherë përveç me metodën e mësipërme mund të
  përdorin një sërë ushtrimesh për të forcuar muskujt e gjuhës qiellzën e butë
  dhe gjuhë.

  Së pari, të përpiqet të shtyjë gjuhën përpara,
  si të bëhet kjo kur fyt mjeku show i lënduar. Më shumë ju
  Vënë përpjekje, më mirë - ju duhet të ndjeni tendosje
  Muskujt në gjuhën bazë. Përsëriteni këtë ushtrim 30 herë. Pastaj,
  kontrast, kështu që shumë herë të përpiqemi të bëjmë
  Gjuha lëviz prapa drejt fyt.

  Duke pasur rreth 30 lëvizjet e ulët
  nofulla mbrapa dhe me radhë, ju gjithashtu do të kontribuojë në forcimin e muskujve të dobët.
  Pastaj marr dhëmbët tuaj çdo objekt dhe të mbajë në pushtet për

  5 minuta.

  A mos presin rezultate të shpejta nga këto ushtrime. Por në qoftë se ju
  do të përsëritet çdo ditë në mëngjes dhe mbrëmje, një përmirësim të dukshëm
  bëhen të dukshme. Kur në këtë mënyrë ju të shpëtoj të gërhitës,
  Në të ardhmen ajo do të jetë e nevojshme vetëm herë pas here bëni këto ushtrime,
  të nevojshme për të ruajtur tonin e muskujve.


  Në mënyrë që të shpëtoj të gërhitës ishin shpikur edhe pajisje,
  vendosur brenda gojës. Disa prej tyre diçka
  kujtoj biberon për fëmijët. Efekti i këtij trajtimi gërhitës
  bazuar në idenë që ne gjithmonë do të përpiqet për të prekur
  trup i huaj që ndodhet në gojë, dhe në këtë mënyrë të jetë

  pezull.

  Rregullimi i dytë është e ngjashme me një insert mbrojtëse në boksierët. Por në
  Ndryshe nga gërhitës saj insert është bërë për të gjithë
  kështu që nofulla e ulët u nxorrën vazhdimisht përpara.
  Kjo është e nevojshme për të rritur madhësinë e rrugëve të frymëmarrjes.
  Megjithatë, ky insert është e shtrenjtë për prodhimin (në tre
  dollarë).

  Shënim i rëndësishëm për pajisjet intraoral. Të mirën e tyre
  përdoret për të hequr qafe të gërhitës vetëm nëse ajo është treguar në
  i butë, pa komplikime. Nëse ka ndonjë problem
  Frymë përmes hundës, përdorimi i tyre është i paefektshëm dhe përgjithësisht

  padëshirueshme.

  Kur gërhitës shkak të vështirësisë marrë frymë përmes hundës është
  disa zgjidhje për këtë problem. Nëse mjeku juaj vendos se vështirësi
  frymëmarrje të lindin nga lakim e mur ndarës hundës,
  shumica e rasteve ajo do të jetë e mjaftueshme për të korrigjuar këtë mangësi. Nëse
  Problemi qëndron në pasazhet e ngushta hundës, atëherë një efektiv
  do të jetë e bërë përdorimin e dilators hundës si i veçantë
  etiketat elastik mbi krahët. Për të lehtësuar frymë përmes hundës, dhe
  kështu ndaluar gërhitës, të mjaftueshme për shumicën e divorcuar në
  krahët anësore të hundës që të rrinë këtë emërtim.

  Për përkohësisht të hequr qafe gërhitës mund të përdoret dhe të veçanta

  tableta. Pritja e tyre është shumë e mirë, në mënyrë që mos të shqetësojnë të tjerët ndërsa
  natë, për shembull, kur ju shkoni në spital në spital. Por
  këto tableta janë të kundërindikuar në gratë shtatzëna. Pilula e Veprimit zakonisht
  dukshëm pas dozës së parë, por gërhitës kryesore rezultateve
  është vetëm disa ditë. Start Prandaj mundur
  marrë tableta gërhitës mundësisht paraprakisht. Por mjekët nuk e rekomandojmë
  gjithmonë përdorni këtë trajtim për gërhitës, duke rekomanduar pranimin
  këto tableta në më pak se një muaj. Kur është e nevojshme për të bërë
  pauzë për të njëjtën periudhë.

  Çfarë lloj i trajtimit në çdo rast do të bëhet nga një mjek

  Rezultatet e polysomnography, e cila ju lejon për të përcaktuar efektin e gërhitës
  në trup. Dhe mbi këtë bazë, vendimi nëse do të
  Kirurgji në qiellëz e butë. Pa hyrë në rrjedhën e operacionit mund të jetë
  thonë se ajo redukton madhësinë e qiellëz e butë, në këtë mënyrë
  eliminimin sagging e saj kur zbutës. Kështu ajo është pothuajse e
  pa dhimbje dhe merr rreth 15 minuta. Por nuk e bëjnë plotësisht
  mbështeten në marrëveshje. Për fat të keq, kirurgji ndihmon për të hequr qafe
  Gërhitës është jo në të gjitha rastet, madje përsëritet sjellja e tij nuk e zgjidh
  problem. Në anën tjetër, disa pacientë mund të ketë komplikacione pas

  operacion.

  Shkaqe të mundshme të gërhitës mund të jenë të shumta, kështu që është e rëndësishme që ata
  vendosur siç duhet paraprakisht të cilat metodë për të përdorur
  trajtimi gërhitje. Për shembull, për njerëzit që vuajnë me përjashtim nga
  trashje, dhe madje gërhitës mund të jetë e mjaftueshme për të humbur peshë
  një paund disa.
  Pastaj problemi i gërhitës eliminojnë veten. Nga
  këto çështje ju rekomandojmë që të kërkoni ndihmë profesionale.

  Siç mund ta shikoni, ka shumë mënyra për të hequr qafe gërhitës. Por
  arsye ajo ndodh dhe se si ajo është një problem për
  individualisht, mund të kuptohet, në konsultim me
  specialist. Që nga gërhitës mund të jetë një problem më serioz të tilla

  mungesa e oksigjenit dhe madje ndalon frymëmarrjen gjatë gjumit (sindromi
  Apnea pengues gjumë
  gjumë). Kjo duhet të jetë një shqetësim jo vetëm për personin e gërhitës dhe
  për të cilët kjo pengon gërhitës. Një person që snores, nuk mund
  flasin për problemin e tyre sepse ai mund ta bëjë këtë dhe nuk ndihen
  kështu që duhet të ndihmojë të dashurit.

  Megjithatë, ne shpresojmë që shumë gërhitës bëhet një simptomë e disa
  Problemet më serioze shëndetësore. Dhe të shpëtoj prej tij mund të jetë
  pa ndërhyrjen mjekësore.

  Informacion nga artikullit "Si të shpëtoj e gërhitës."