Gërhitës, shkakton gërhitës


 • Shkaqet e gërhitës
 • Si për të ndaluar gërhitës

 • Sa shpesh ne nuk mund të bjerë në gjumë apo zgjoheni
  mes të natës, sepse dhoma është plot me zë të lartë gërhitës
  kujton zhurmshëm duke marrë off "Boeing". Nuk pat mbi supe
  fryn gruan dhe shkelma nuk japin efektin e dëshiruar.

  Pas disa përpjekjeve për të plug këtë "bori prej Jerikos" nuk është
  mbetur pa zgjidhje, por për të mbledhur një batanije bandë me një jastëk dhe të shkojnë
  në një dhomë tjetër, sepse së shpejti do të vijë një ditë e re plot shqetësime. Kjo
  foto për pothuajse çdo familje. Çifti-snorer fjalë për fjalë
  terrorizuar gjysmën e dytë të saj. Dhe shpesh kjo bëhet një
  Problemi që preken parti nuk ka dalë në testin e natës

  "Koncerti" dhe shkon. Familja ndan.


  Shkaqet e gërhitës

  Shumë
  duket se gërhitës - një shenjë e mosrespektimit të të tjerëve, dhe personat
  i dyshimtë i sigurt se mënyra se si njerëzit duke u përpjekur për të fyejnë ata. Por
  në fakt, gërhitës - një sinjal të problemeve në trup, ndonjëherë
  mjaft serioze.

  Çfarë është gërhitës? Kjo duket se
  që dalin në njeriun laring gjumi me qiell të relaksimit të muskujve.
  Arsyeja kryesore për humbjen e ton - mosha. A keni vënë re se të rinjtë
  pothuajse nuk ka bërë një tingull kur gjumi? Por, gjatë viteve muskulaturë
  humbet elasticitetin e vet dhe nën ndikimin e ajrit të thithur
  dridhem, duke bërë roulades, atëherë një lojë gypave të ngjashme, zhurma


  surf. Gjëja kryesore është se ata janë shumë me zë të lartë.

  Në të vërtetë shumë arsye për gërhitës. Këtu janë bazat:

 • lakim pastraumatik i septum hundës;
 • adenoids hundë;
 • dërçikth zgjatur;
 • bajame e zgjeruar.
 • Në gërhitës dënuar si njerëz të cilët janë të trashë. Ata kanë, në parim, të gjithë muskujt janë të privuar tonin, duke përfshirë qiell.

  Duhanpirësit
  gjithashtu bien në kategorinë e "terroristëve të natës", sepse nikotina
  irritojë fyt, dritat atë. Ënjtje ngushton mur
  faring dhe trake, duke ulur tonin. Prandaj gërhitës. Alkooli gjithashtu
  relakson muskujt, kështu që "mori në gjoksin e tij" do të gërhij

  louder dhe më shumë se zakonisht.

  Megjithatë, gjëja më e keqe që mund
  prisni snorer - sindromi pengues Sleep apnea, dmth i papritur
  ndaluar të marrë frymë gjatë gjumit. Ndoshta shumë vënë re se si gërhitës gjumit
  në të gjitha Ivanovo, dhe pastaj papritmas i heshtur. Kjo është e ndaluar
  frymëmarrje. Në raste të rënda, natë është deri në 500 stacione të tilla.
  Kjo çon në mungesë akute ose kronike të oksigjenit në inde,
  të cilat në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e hipertensionit, aritmi
  zemrës, infarktit te miokardit dhe vdekja papritur. Sleep apnea vuan jo
  freskuese, njerëzit shpesh zgjohet i lagur me djerse, me një dhimbje koke.
  Diagnozë të saktë është me anë të veçanta

  pajisje të shtrenjta, të cilat në qendrat tona mjekësore
  praktikisht asnjë.


  Si për të ndaluar gërhitës

  Çfarë mund të bëjmë për të ndaluar gërhitës? Mjetet varet nga shkaku. Për shembull, një djalë yndyrë patjetër nevojë për të humbur peshë.

  Sepse
  Personi snores vetëm shtrirë në shpinë të tij, atëherë, për të trajnuar veten për të fjetur në
  anë, mund të aplikohet si vijon: pryshyyte në pizhame në mes të xhades blades
  xhep, që të investojë një top tenisi. Kur ju të përpiqet për të shkuar në
  ju zgjoheni dhe anën tuaj mbrapa perelyazhete. Dobësi në mëngjes ju
  e garantuar, por 3-4 javë të zhvilluar në i qëndrueshëm i kushtëzuar
  Reflex nuk flenë në shpinë të tij.

  Dashamirët gjumi në një jastëk të ulët nën

  një gjuhë ëndërr mund të zhytet në shumë të thellë dhe bllok frymëmarrje
  mënyrë. Mënyra më e mirë për të shmangur gërhitës në këtë rast - për të rritur ballë krevati
  shtretër e 10 cm mbi të këmbëve. Jastëkët e larta nuk do të ndihmojë, sepse
  kokë do të përkulet dhe gërhitës rritje. Opsioni më i mirë -
  jastëk-jastëk që mbulon qafën.

  Disa ekspertë besojnë
  Mënyra më e mirë për të hequr qafe gërhitës - operacion. Kjo është ndikim të ulët dhe
  pothuajse pa gjak, por për fat të keq, në shumicën e rasteve i paefektshëm.

  Informacion nga artikullin "gërhitës:? Sëmundjes ose zakone të këqija"