Gërhitës, trajtimi dhe parandalimi


 • Çfarë është gërhitës
 • Si është trajtimi i gërhitës
 • Parandalimi gërhitës

 • Çfarë është gërhitës

  A vuani nga apnea e gjumit? I përditshëm
  të qenët i përgjumur? Përshpejtuar urinim nate? Apo ju keni çrregullim gjumë dhe
  hipertension? Nuk ka? Kjo është e mirë, sepse në qoftë se ju jeni gërhitës, atëherë ju
  kanë një tendencë për të pengues sindromi apnea gjumë, ose,
  me fjalë të tjera, një ndalesë e përkohshme të frymëmarrjes gjatë gjumit për shkak të atij personi
  shpesh zgjohet. Të gjitha simptomat e mësipërme janë simptomat e OSA
  (Pengues Sleep Apnea).

  Kjo do të duket, mirë, çfarë po ndaluar gërhitës? Nëse është dikush dhe
  ndërhyn, është e familjen tuaj, njerëzit me të cilët ju jetoni.


  Por jo aq
  a. Konsiderojnë këto numra: 90% e pacientëve me hipertension
  gërhitës e vërejtur, dhe 50% janë diagnostikuar - sindromi apnea fle pengues. Kjo është shifra e mërzitshme
  dhe shumë e rrezikshme përveç. Fakti që shumë e konsiderojnë fazën e parë të gërhitës
  sindromi apnea obstruktive gjumi. Por ajo që një apnea gjumë i rrezikshëm?

  Apnea se sindromi kryesisht obstruktive të karakterizuar gjumë apnea,
  duke çuar në hypoxia indeve, dhe veçanërisht - indet e trurit. Përveç kësaj,
  dështimi i frymëmarrjes dhe mund të çojë në zemër të rëndë
  Aktivitetet. Ka shumë raste të goditje, sulm në zemër në gjumin e tij.


  Statistikisht, gërhitës prek 20-30% të popullsisë, dhe njerëzit
  60-vjeçari kaloi vijën, më shpesh - 50% e tyre.

  Gërhitës është një tingull i prodhuar me kalimin komplekse
  ajrit nëpër rrugët e frymëmarrjes.

  Përveç kësaj, ka faktorë që ndihmojnë për të ulur tonin e muskujve
  muskujt nasofaringeal, domethënë ato në formimin e një ngushta çon të kalimit
  rritet në gërhitës. Ulja e tonit është edhe gjatë gjumit normal.
  Gjithashtu, toni nuk është mungesa pozitiv ndikimi i gjumit, prish gjumin, lodhje.
  Zakonet tona të këqija gjithashtu nuk lënë pas, alkoolit dhe pirja e duhanit është e qartë
  reduktuar tonin e muskujve.

  Opiates, plakjes (shkaku më i zakonshëm nëse
  jo për të mbajtur të arsyeshme), menopauza, zvogëluar funksionin tiroide -
  ata gjithashtu mbajnë shkaqet e mundshme.

  Siç mund ta shikoni, shkaqet mund të jenë të shumta. Dhe pyetja është: nëse ajo me të vërtetë
  aq e rrezikshme, çfarë të bëj tani?! Mund të pranojë dhe të presin
  Sëmundja më e rrezikshme - OSA (pengues Sleep Apnea)?


  Si është trajtimi i gërhitës

  Treat Gërhitës mund dhe duhet të jetë i detyrueshëm. Nga fundi i shekullit të 20
  ishte shpikur tashmë ka trajtime për gërhitës. Dhe jo të gjithë prej tyre
  Shko ilaçe kirurgjikale. Trajtimi i përfshirë mjekët speciale -

  somnolohy.


  Nëse ju vendosni për të ndjekur trajtimin në të specializuara
  qendra, ajo ofron një gamë të gjerë të metodave. Dhe, mbi të gjitha, atë
  Metoda kirurgjikale.


  Metoda kirurgjikale
  përfshin shumë lloje të operacional
  Ndërhyrja: septoplastyka, adenotomyya, heqje e bajameve, korrigjim i hundës
  valvula, duke zvogëluar bajame gjuhësor dhe shumë të tjerë. Ajo duhet gjithashtu të theksohet
  cryotherapy si një nga trajtimet kirurgjikale për gërhitës. Cryotherapy, ose
  trajtim të thellë të ftohtë, mund të zvogëlojë madhësinë e dërçikth qëellzore, të reduktojë
  vëllimi dhe rritjen e densitetit të qiellit.


  Trajtim Hardware e gërhitës.
  vendosen në gojë

  zgavër të parandaluar gërhitës fenomen. Këto pajisje të veprojë mbi parimin
  Muskujt acarim qëellzore të gjuhës dhe qiellit. Kështu, duke rezultuar në ton
  këto muskuj, pajisje të eliminuar dridhje dhe, kështu gërhitës. Devices
  e përbërë nga "petals" në lidhje me gjuhën, dhe rims veçanta që
  regjistrojë gjuhën e vetë, duke parandaluar humbjen e saj ose gëlltitjes.


  Mjetet juridike homeopatik.
  Lidhur me këto fonde në mesin e
  mjekët dhe homeopaths në këto diskutueshme, por efektiviteti i tyre nuk mund të mohohet.
  Mjetet juridike homeopatik për gërhitës lëshohen në formën e tabletave që përshtaten sipas
  Gjuha dhe zgjidhur.

  Efikasiteti i shkëlqyer tregoi SnoreStop amerikane të drogës.


  Pillows ortopedike.
  Nëse shkaku i gërhitës është
  Tërheqja e gjuhës, ndërsa gjumi mbi kurrizin tuaj, në këtë rast një person duhet të
  ndryshojnë pozicionet ndërsa gjumi në anën e pasme. Për të lehtësuar këtë tranzicion
  Pillows ortopedike përdorur.


  Parandalimi gërhitës

  Çfarë mund të bëni për të luftuar gërhitës, ose në qoftë se
  ajo është tepër vonë për të parandaluar atë? Edhe një herë me kujdes të shqyrtojë shkaqet e gërhitës. Në
  Para së gjithash, të shikojnë shëndetin tuaj. Ekzaminohet rregullisht nga një
  mjek, dhe në hint vogël të fillimit të sëmundjes tiroide

  trajtim. Polyps në hundë gjithashtu mund të hiqet kirurgjike. Një rritje në
  inflamacion bajame shpesh ndodh me një të ftohtë, në mënyrë të
  vëmendje për këto detaje.

  Me trashje filloni për të humbur peshë. Nëse ju keni
  sensibilitet për të fituar peshë, të përpiqet të shmangë tejkalon normën.

  A ju pëlqen të pini dhe duhan? Hidhe varësisë dëmshme
  Përveç efekteve të drejtpërdrejta, ata mund të çojë në gërhitës dhe OSA (sindromi pengues apnea gjumë për të fjetur). Mos pranoni
  opiatet, drogat janë të njëjta! Watch për cilësinë e gjumit,
  të marrë një barëra qetësues nëse është e nevojshme. Mundohuni të jetë si
  gjumë.

  Gjithmonë mbani tonin e muskujve, të angazhuar në sport, të bëjë
  ushtrim, nuk e le mosha marrë pushtetin mbi ne!

  Informacion nga artikullin "Trajtimin e gërhitës."