Gërhitës dhe hipertensionit


 • Çfarë është pengues Sleep Apnea?
 • Gërhitës dhe apnea pengues gjumë sindromi si shkak i hipertensionit
 • Hipertensioni: Çfarë trajtimi nuk ndihmon?
 • Çfarë është pengues Sleep Apnea?
  Kjo gjendje është e zakonshme në gërhitës kronik dhe apnea manifestuar ëndërr të përsëritura. Ndonjëherë mund të ketë 400-500 pushimeve në frymëmarrje për një natë deri në një total prej 3-4 orësh. Kjo çon në një mungesë të përhershëm të oksigjenit gjatë periudhës së natës dhe në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e aritmisë kardiake serioze, infarkt miokardi, goditje dhe vdekjes së papritur gjatë gjumit.
  Karakteristika kryesore:

 • Gërhitës me zë të lartë dhe ndërprerja periodik i frymëmarrjes gjatë gjumit, është e kombinuar shpesh me mbipeshë
 • Restless, me awakenings shpeshta gjumë
 • Ndjenja e dobësisë, lodhje mëngjes, dhimbje koke të shpeshta mbi zgjohen
 • Gjatë ditë festohet marramendje të dhimbshme, konfuzion, nervozizëm
 • Arterial hipertensionit, sidomos gjatë natës dhe orët e para të mëngjesit
 • Gërhitës dhe apnea pengues gjumë sindromi si shkak i hipertensionit

  Në individë më të shëndetshme dhe në pacientët me hipertension esencial (hipertension, hipertension) kundër terapi të drogës antihipertensive me apo pa presionin e gjakut gjatë gjumit reduktohet gradualisht me rreth 10-20% dhe u kthyen në bazë pas zgjimit. Në pacientët me sindromin e gjumit pengues apnea dhe / ose me zë të lartë gërhitës, presionin e gjakut gjatë gjumit ndryshuar zakonisht. Presioni i gjakut në këta pacientë u rrit gradualisht gjatë natës dhe shpesh arrin kulmin në mëngjes. Çfarë e shpjegon rritjen e presionit të gjakut gjatë gjumit në pacientët me sindromin obstruktive apnea e gjumit dhe gërhitës?


  Aktualisht konsiderohet tre arsye kryesore:

  1.Hipoksiya (mungesa e oksigjenit) gjatë gjumit

  Fakti se pacientët me sindromin obstruktive apnea gjumë, duke pushimeve në frymëmarrje gjatë gjumit, e cila zakonisht zgjat nga 10 sekonda për 2 minuta, oksigjen në mushkëri nuk është pranuar. Një prej mekanizmave kompensues me të cilat trupi është duke u përpjekur për të luftuar mungesën e oksigjenit është rritur presionin e gjakut. Rritja rezultate të presionit të gjakut në një vëllim më të madh të gjakut që fillon për të kaluar nëpër mushkëri dhe kështu të rritur shanset për të kapur më shumë oksigjen. Megjithatë, në qoftë se zgjatur pauzë në frymëmarrje, mushkëritë, ka më pak dhe më pak oksigjen dhe trupi ka nevojë për më shumë dhe më shumë për të rritur presionin e gjakut.

  Pasi frymëmarrje është restauruar dhe shëruar përmbajtja e oksigjenit në gjak ndodh dhe uljen e presionit të gjakut. Por gjatë natës, në pacientët me sindromin obstruktive apnea gjumë është disa qindra ndalesa frymë dhe që nga ato zakonisht ndjekin njëri-tjetrin, atëherë tensioni i gjakut nuk ka kohë për t'u kthyer në bazë. Një rritje graduale e tensionit të gjakut gjatë natës dhe nganjëherë natën ose në orët e para të mëngjesit edhe në zhvillimin krizë hypertensive. E njëjta gjë ndodh në pacientët me gërhitës. Oksigjen pjesë ende hyn në mushkëri, si në këtë rast, frymëmarrjes janë bllokuar plotësisht.

  Megjithatë, ajo gjithashtu i mungon dispozita adekuate për të gjitha funksionet dhe tensioni i gjakut fillon të rritet gjithashtu.

  2. Luhatjet në presion intrathoracic

  Gjatë apnea obstruktive e gjumit është e lidhur me pengim (bllokim) udhë ajrore në hipofaringut. Megjithatë, dhjetor dhe muskujt e barkut të rrugëve të frymëmarrjes të vazhdojë të punojë me të gjitha përpjekje të madhe, në këtë mënyrë mbi-shtrihen në gjoks. Duke rritur volumin e gjoksit dhe asnjë mesazh nga presion atmosferik ajrit në zgavrën e kraharorit fillon të ulet, ndonjëherë duke arritur vlerën prej minus 100 cm ujë.

  c. Nuk është efekti i "lesh". Gjak nga gjymtyrë fillon prysmoktuvaty në zgavrën e kraharorit, duke rritur presionin në zemër të djathtë dhe në të ardhmen, dhe të majtë. Ka efekt "psevdohipervolemii" që është e mbingarkuar zemrës sasi të tepërt të gjakut në gjak normal totale. Për shkak të mbingarkesës së zemrës dhe, në veçanti, atrium e drejtë sasia e tepërt e gjakut është rritur edhe prodhimin e hormonit natriuretik.

  3. Aktivizimi i sistemit nervor simpatik (stres)

  Çdo frymëmarrje të ndaluar ose përpjekje të tepruar të frymëmarrjes gjatë gjumit është një stimul i fuqishëm për aktivizimin e trurit.

  Pas të gjitha, në qoftë se një person është i zgjuar, atëherë nuk ka gërhitës, pushimeve në frymëmarrje apo ai nuk është atje. Kështu, trupi përpiqet të zgjojë trurin në pothuajse çdo frymëmarrje ndaluar. Pas të gjitha, në qoftë se ai nuk zgjoheni, atëherë të ndaluar frymëmarrjen mund të marrë trupin arbitrare të gjatë dhe pastaj vetëm të vdes. Çdo truri mikroprobuzhdenie është i shoqëruar me aktivizimin e sistemit nervor simpatik dhe lirimin e hormoneve të gjakut (adrenalin, noradrenaline) rrit presionin e gjakut. Kështu, mekanizmi i tretë është i aktivizuar rritje të presionit të gjakut.

  Hipertensioni: Çfarë trajtimi nuk ndihmon?

  Pra, nëse ju keni hipertension (hipertensionit) dhe ju gërhij, është e mundur që në rastin tuaj, një nga shkaqet e hipertensionit (HT) mund të gërhitës ose sindromi apnea fle pengues. Në këtë rast, terapi e zakonshme të drogës nuk mund të japin efekt të plotë në presionin e gjakut. Në këtë rast, trajtimi duhet të përfshijë një:
  1. Kryerja polysomnography (hulumtim polisomnohraficheskoho).
  2. Përgatitja monitorimit tensioni i gjakut

  Më i lartë