Kronike hydradenitis përsëritura b8y


 • Koncepti i hydradenitis kronike korrente
 • Kursi i gidradenita kronike korrente
 • Trajtimi i gidradenita kronike korrente
 • Parandalimi i gidradenita korrente kronike

 • Koncepti i hydradenitis kronike korrente

  Gjendra djerse - gjëndra të thjeshta me tuba, gjenden në pothuajse të gjitha fushat e lëkurës, përveç buzët e kuqe kufitare, glans penisit dhe shtresa e brendshme e prepucit. Numri i përgjithshëm i rreth 2-2.500.000. Veçanërisht të pasura me djerse gjëndra gishtat mish të lëkurës dhe gishtërinjtë shuplaka dhe shputa, sqetull dhe folds ijë. Gjëndra djerse sekrete - djerse - përmban 98% ujë dhe 2% mbetje solide të substancave organike dhe inorganike.

  Që atëherë produkteve të shquar të metabolizmit të proteinave (ure, acidi i urinës, amoniakut, etj), disa kripë (klorid natriumi, etj). Natyra e sekretimit të gjëndrave të djersës janë të ndarë në merokrinnye (gropë e izoluar në ductless pa shkatërruar citoplazmën e qelizave sekretore) dhe apokrinnye (shkatërrimin e pjesshme e citoplazmën e qelizave sekretore). Këto të fundit janë në sqetull të lëkurës, anus, vulvë. Sekret përmban një numër të madh të proteinave dhe ka një erë të athët.

  Hydradenitis kronik i përsëritur - i gjatë inflamacion purulent i tanishëm i gjëndra djerse. Nuk është zakonisht në sqetull (i quajtur sisë Suche), shumë më pak - në zonën gjenitale të burrave dhe grave - në nipples dhe kërthizë.


  Më shumë i zakonshëm në njerëzit që vuajnë nga djersitja. Tërhequr në pezmatim i lëkurës sëmundje (ekzema, chafing), duke dobësuar të trupit, lëndime të vogla të lëkurës (p.sh., rroje flokët në sqetull), higjiena jo personale, duke krijuar kushte për depërtimit të baktereve piogjen (staphylococci, zakonisht ari) në kanalet e gjëndra djerse.


  Kursi i gidradenita kronike korrente

  Hydradenitis kronik i përsëritur flukseve vazhdoi, me acarimin. Në hydradenitis parë ind thellë nënlëkurës duket një ose më shumë i dendur dhimbshme, madhësia e një bizele nodules që rriten shpejt në madhësinë e një arre.

  Së pari, ajo është e mbuluar me lëkurë normale, dhe sipërfaqja e saj është i përafërt, purplish-kuqe.

  Kur shkrin infiltrimin duket luhatje dhe formuar përmes një vrimë të vogël qëndron plehun slivkoobraznyy. Kohëzgjatja e infiltrimit 10-15 ditë. Inflamacion shpesh shtrihet në yndyrë nënlëkurës. Lëkura mbi gjëndër përflakur është e kuqe. Përveç dhimbje të forta ndonjëherë është rrëqethje, rraskapitje, rrit temperaturën e trupit.


  Trajtimi i gidradenita kronike korrente

  Kur simptomat e para duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Si të trajtimit të përshkruara antibiotikëve - sulfonamides, nitrofurans, si dhe Autohaemotherapy (injeksione intramuskular kryej gjakun e vet).

  Format kronike relapsing gidradenita domosdoshmërisht kryera immunotherapy specifike, droga tonik. Në nivel lokal duke përdorur ngrohje të thatë, UHF. Efekti i mirë është infiltrimi obkalyvanie në zgjidhjen e antibiotikëve të novokaina. Kur trajtimin gidradenita aplikuar me sukses radioterapi. Zhvillimi i mëtejshëm i inflamacion purulent mund të çojë në formimin abscesi, në këtë rast operacioni të menjëhershëm (i vogël prerje prerje abscesi), e cila do të parandalojë përhapjen e inflamacionit purulent dhe zhvillimin e komplikimeve të rënda - lymphadenitis, sepsë, cellulitis.

  Për të mbyllur plagë nuk është e rekomanduar për të përdorur FA SHAT janë rubbed në qelb e lëkurës, dhe stickers. Duhet të merren masa për të parandaluar infektimin nga gjëndra përreth abscesit djerse, arrihet alkool për rrezitje, trajtimin e plagë të lëkurës në rajonin e 2% borik ose 10% kamfuri alkoolit dhe tannins tjera. Ne gjithashtu tregojnë rrezatim të lëkurës me rrezet ultravjollcë.


  Parandalimi i gidradenita korrente kronike

  Pacientëve të kirurgjisë në mënyrë për të parandaluar acarimin duhet të përjashtohen nga alkooli dietë, seasonings djegëse, ëmbëlsirat kufi, janë të inkurajuar që të përfshijë ushqime të pasura me vitamina A, C, E dhe hekur (karrota, lakër, mollë, manaferrat, rosehips, etj). Kushte të rëndësishme Parandalimi gidradenita - higjienë personale dhe trajtimin e djersitje.

  Informacion nga neni "gjëndra djerse. Kirurgjia "