Cystitis kronike


 • Zhvillimi i cystitis
 • Higjienën personale
 • Nënkupton trajtimin e cystitis
 • Diagnoza e cystitis
 • Parandalimi i cystitis kronike
 • Kronike cystitis - kirurgji

 • Cystitis - një inflamacion i fshikëzës, por termi është gjithashtu përdoret shpesh për t'iu referuar një numri të sëmundjeve infektive dhe irritations të sistemit urogjenital. Shenjat e para të cystitis - një ndjesi djegie gjatë urinimit, dhe urinim i shpeshtë.


  Zhvillimi i cystitis

  Cystitis më e zakonshme patogjen - bakteret e zorrëve, duke përfshirë E. coli. Grave cystitis akute ndodh shumë më shpesh se meshkujt, për shkak të gjatësisë të vogël të uretrës (tub në të cilën i urinës fshikëzës del).

  Në gjendje normale është e uretrës steril (me fjalë të tjera, ajo nuk ka bakteret ose mikroorganizmave të tjera). Cystitis në kohë të ndryshme të jetës vuan 20-40% të popullsisë femërore.


  Megjithatë hyrje e baktereve, në fshikëz nuk është i shoqëruar gjithmonë nga simptomat. Provuar se çrregullimet e fshikëzës varet endokrine, neurovegetative dhe psiko-vegjetative efekteve. Nëse urinim nuk është e zbrazjes plotësisht fshikëzës, mbajtje urinar ndodh. Edhe një rënie prej urinës mbetur në fshikëz mund të përmbajnë baktere. Disa sëmundje inflamatore (vulvovaginitis, adnexitises, endometritis në gratë, prostatitis, vesiculitis - meshkuj) rrisin ndjeshmërinë ndaj infeksioneve të sistemit urogjenital.
  Higjienën personale

  Për arsye krejtësisht anatomike (më pak gjatësi prej uretrës) gratë vuajnë nga cystitis më shpesh burra, kështu që ata duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm për të vëzhguar higjienës personale. Gratë dhe vajzat duhet të fshihen pas përdorimit të tualetit në drejtim të vaginës në anus, dhe jo anasjelltas, për të shmangur marrjen e baktereve fekal në uretrës.


  Është e rëndësishme që të pini shumë lëngje për të fshikëzës larë mirë.


  Gjatë urinimit fshikëz duhet të zbrazur tërësisht. Lexoni në banjë - një zakon të keq nga e cila për të hequr qafe.


  Në leximin ne zakonisht leans përpara, dhe për urinim normale duhet të tip prapa, për shembull, të ligët kundër murit.

  Ky pozicion i përshtatshëm për urinim se zakonisht për ne menjëherë.


  Cystitis ndihmon në parandalimin e veshin të brendshme të ngrohtë dhe triko apo çorape.


  Për të parandaluar cystitis rekomanduar pini çdo ditë një gotë me lëng boronicë ose të marrë kapsula boronicë. Mos u shqetësoni - është e thjeshtë dhe mënyrë të natyrshme ka ndihmuar shumë e shumë pacientëve cystitis. Besohet se lëng boronicë pengon "fërkimit" i baktereve në mur fshikëz, duke e ndalur në konsolidimin e infeksionit.


  Urinimi menjëherë pas marrëdhënia seksuale gjithashtu ndihmon për të hequr shumicën e baktereve që kanë akumuluar në uretrës.
  Provoni duke shkuar në banjo të paktën çdo tre orë. Gratë që janë përdorur për një kohë të gjatë që të përmbahen nga urinimi dhe "vuajnë" më të prirur për të infeksioneve të sistemit urogjenital.


  Cystitis kronike, e cila është një inflamacion i rreshtim të fshikëzës mund të zhvillohet si rezultat i urolithiasis, sëmundjet inflamatore të veshkave, tumore fshikëz.
  Megjithatë, burrat cystitis shpesh shkaktohen nga sëmundje të tilla, të cilat janë ose ekskluzivisht ose kryesisht mashkullor (andrology), veçanërisht adenoma e prostatës dhe urethral ngushtim.


  Simptomat e sëmundjes përfshijnë urinim dhe dhimbje përshpejtuar kur zbrazjes fshikëz.
  Diagnoza profesional i cystitis kronike bazuar në këtë lloj të ekzaminimit urological si tsitoskopiya që ju lejon për të vendosur formën dhe të shkaktojë cystitis dhe kështu të zgjedhin trajtimin optimal.


  Në shtëpi, sjellje e pranueshme të përshkruara nga një kurse mjeku e terapi të drogës me drogë anti-inflamator dhe antibacterial. Është gjithashtu e këshillueshme nëse nuk ka contraindications, të shkojnë për trajtime spa në Spas - në Zheleznovodsk ose Essentuki.


  Inflamacion është i ngadalshëm, por kërkojnë urezhayutsya 1-2 javë. Në përgjithësi, prognoza është trajtim i favorshëm.  Nënkupton trajtimin e cystitis

  Aktualisht, ka një numër të mjeteve për të kuruar me sukses cystitis. Megjithatë, këto barna janë të kundërindikuar për gratë shtatzëna, pacientët të cilët kanë të vjella dhe prania e gjakut në urinë. Në këto raste, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Zakonisht një trajtim është e mjaftueshme për të hequr qafe këtë problem, por nëse simptomet vazhdojnë pas marrë ilaç, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj për cystitis jo lëvizur kronike.  Diagnoza e cystitis

  Analiza më e rëndësishme që mund të diagnostikojnë cystitis - test të shpejtë kimike me substrate mbarsur. Kjo analizë është bërë shumë shpejt, mori një mostër e urinës dërguar në laborator, ku ata rriten dhe të eksplorojnë ai përmban bakteret.

  Mostra duhet të jetë i freskët. Është e rëndësishme që në kohën urinë për grua analizës përhapur labia e saj për të mos bien në bakteret e urinës që janë në vaginë dhe në lëkurë. Nëse vëreni inflamacion të identifikuar bakteret dhe për të përcaktuar përmbajtjen në leukociteve urinës dhe eritrociteve.


  Në rastin e infeksioneve të shumta të pashpjegueshme e traktit urinar, ju keni për të përfunduar një ekzaminim të plotë, duke përfshirë edhe x-rrezet apo ultratinguj për të bërë sistemit urogjenital dhe cystoscopy (provimit të fshikëzës).  Parandalimi i cystitis kronike

  Disa njerëz, veçanërisht gratë, janë të prirur për cystitis kronike. Për të shmangur këtë, ju duhet për të monitoruar shëndetin.

  Gratë që përjetojnë më shumë se dy sulme akute të cystitis çdo vit duhet të marrë antibiotikë për parandalimin e sëmundjes. Megjithatë, efektiviteti i përdorimit afatgjatë të antibiotikëve (për një vit ose më shumë), nuk ka qenë e themeluar mirë.  Kronike cystitis - kirurgji

  Cystitis kronike (infeksion fshikëz) - një sëmundje mjaft e zakonshme për gratë. Simptomet e urinim të shpeshtë, dhimbje ndërsa temperatura e lehtë dhe gjendja e keqe e përgjithshme, për fat të keq, i njohur për pothuajse çdo grua. Është se në rininë e hershme, para se historitë e jetës seksuale të cystitis janë parë si "histori horror" e ardhshme rreth nuk besojnë se vajzat oh sa shpejt do të pendoheni ...  Shkaqet e cystitis shumë. Kjo karakteristika anatomike të gjymtimit gjenital femëror - për fat të keq, por uretrës shkurtër nuk mund të shërbejë si një pengesë e madhe për mikrobet uretrës si një njeri. Kjo veçori kulturore - veshje hapur fund nuk është e favorshme për izolimin e mirë organeve pelvike. Ky problem me urinim të rregullt, veçanërisht në zonat urbane dhe në dimër, kur fshikëza është e plotë dhe është veçanërisht e prirur për infeksion.


  Por një nga shkaqet më të zakonshme, veçanërisht pengon gratë me jetën e rregullt të seksit - është vend i gabuar i hapjes jashtëm të uretrës.

  Nëse uretrës është e hapur shumë afër vaginës, atëherë secili akt i raportit seksual vrimë e tij të "tërhequr" penisin e një njeriu brenda vaginës, kështu dëmton dhe demaskuese. Në dhimbje për gratë, kjo gjendje e gjërave ofron kushte të shkëlqyera për depërtimin e baktereve në fshikëz - dhe kjo është fillimi i cystitis.


  Trajtim tradicional i cystitis - a tableta (antibiotikët apo antimicrobials të tjera), të pini concoctions të bimëve të ndryshme, metodave tonik si përdorimin e shtojcave vitaminë dhe ushtrim. Ata me siguri të ndihmojë në qoftë se kist origjinën nga hipotermi ose stagnimit të urinës.

  Por nëse të shkaktojë cystitis - një miqësi uretrës shumë të afërt me të vaginës, e cila është më e mirë se si të përdorë për trajtimin radikal.


  Një trajtim konsiston në një operacion të vogël, transferimin e pacientit mirë. Gjatë operacionit, kirurg thjesht lëviz hapjen e jashtme të uretrës nga vaginës në vendin ku ajo duhet të jetë normale, dhe siguron, duket atje. Çdo gjë është nën anestezi të plotë dhe qepje do të hiqen pas disa ditësh. Rastet e ndërlikimet e këtij operacioni është shumë e rrallë, dhe vetëm për vdekshmërinë dhe krejtësisht i panjohur për shkak të mungesës së të tilla.


  Pas kirurgjisë, e ardhmja uretrës më nuk do të jetë i plagosur gjatë raportit seksual.

  Shkaku kryesor i cystitis do të eliminohen, dhe është e mundur që në të ardhmen gratë e harroi atë që një infeksion fshikëz dhe se si ajo ndodh.

  Informacion nga neni "Cystitis"