Cholecystitis kronike dhe sëmundje zhovchnokamyana në shtatzëni


 • Trajtim
 • Shtatzënia pas largimit të tëmthit

 • Sëmundjet e sistemit biliar zënë një pozitë udhëheqëse në mesin e sëmundjeve të sistemit të tretjes. Ato ndodhin në njerëz të çdo moshe, por më shpesh të rinjtë, dhe gratë janë 4-7 herë më shpesh se meshkujt. Shpesh sëmundjet kronike të tëmthit dhe biliare kanalet fillojnë për herë të parë në gratë gjatë shtatzënisë. Për shembull, një nga faktorët e rrezikut për gurëve të tëmthit konsiderohen shtatzënisë.
  Kronike kolecistit - sëmundje kronike relapsing lidhur me pranine e ndryshimeve inflamatore në mur fshikëz e tëmthit.

  Roli i tij kryesor i dy faktorëve: infeksionit dhe bile pezëm çrregullime shkak diskineticheskimi. Ky i fundit, si rregull, edhe të bëjë manifestime klinike të sëmundjes.
  Në zemër të tëmthit diskinezia dhe biliare kanalet janë shkelje të aktivitetit motorik shkaktuara nga çrregullime të rregullimit neurohumoral. Ka dy lloje të diskinezia, hiper dhe gipomotornaya që kanë disa dallime.

  Për shtatzënë karakteristike abuzim gipomotornaya si hormon kryesor dominuese në gjysmën e dytë të shtatzënisë është e progesterone, zbutës të gjitha organet e qetë (kuptimi kryesor fiziologjik i veprimeve të tij në shtatzënë - relaksimit të pengesë mitrës lindjes së parakohshme, gabim).


  Diskinezi themelor gipomotornaya është i pamjaftueshëm, zbrazjes i dobët i fshikëz e tëmthit. Ky dëmtim motor dhe për të përcaktuar karakteristikat klinike të cholecystitis kronike në shtatzëni, por jo inflamacion.

  Zakonisht gratë i shqetësuar për dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme. Varësisht nga lloji i dyskinesia mbizotërojë dhimbje e shurdhër dhemb, trishtim në kuadratin e djathtë të lartë (me dyskinesia shoqërues gipomotornaya), ose anasjelltas, të mprehtë, cramping (me hipermotornoy). Dhimbje mund të shoqërohet me mostretje: një ndjenjë e trishtim në gojë, të përzier, të vjella, belching ajrit, urth, bloating. Rritja e vërejtur ose shfaqja e dhimbjes pas gabimeve në dietë.  Vetë monitorimi ynë përvoja e gjatë e grave shtatzëna kanë treguar se rreth 1/4 e grave vuajnë nga cholecystitis lidhur shfaqjen apo përkeqësimin e dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme të nxitje e fetusit dhe pozitën e saj në mitër. Ndonjëherë një grua e shqetësuar për lëkurë ndjesi djegie në sektor të djathtë e sipërme, nën teh shpatullën e djathtë - të ashtuquajturën zonë e hyperesthesia lëkurës (mbindjeshmërisë) Zakharyin-GED. Frikë kjo ndjenjë e pakëndshme nuk duhet të jetë, sepse ajo është një "vazhdim" i dhimbjes, jo rezultat i aderim nga sëmundje të reja ose komplikime.

  Në diagnozën e sëmundjeve të rolit udhëheqës fshikëz e tëmthit tani i takon ultratinguj, gjatë të cilit eksperti përfundon se natyra e shkeljeve, prania e mundshme ose mungesa e gurë.  Shtatzënia shpesh përkeqësohet kurs i para-ekzistuese cholecystitis, sëmundje akute ndodh në gjysmën e kohës, dhe kryesisht në tremujorin e tretë. Një foto Keqësimi klinik simptoma të përhapura diskinezi gipomotornaya. Cholecystitis kronike nga ana e tij ndikon në shtatzëninë. Shpesh ka të përzier dhimbshme, sëmundje në mëngjes - të vjella në shtatzëni, pak më pak - drooling. Dhe toksikoz herët shtrënguar në 16 - 20, dhe nganjëherë 28-29 javë të shtatzënisë.

  Trajtim

  Parimet e trajtimit të cholecystitis kronike në shtatzëni janë të njëjta si në jo-shtatzënë. Terapia dietë (numri tabela 5) është bërë pa shumë nënshtrohet kufizimeve optimale (për secilën shtatzëni afat) raporti midis proteinave, yndyrave dhe karbohidratet.

  Kufizimet aplikojnë shkrirjes yndyrë, ushqim i fortë, përjashtojnë erëza, turshi, turshi, ushqime të skuqura, mish. Ushqim merren porcione pjesshëm të paktën 5 - 6 herë në ditë.
  Nëse gipomotornaya shoqërues dietë diskinezi tëmthit përfshinte "holetsistokineticheskie" që do të reduktojë tëmthit Products: Mish brishtë ose supë peshku, supave, krem, krem ​​kosi, vezët e butë-ziera. Është e dobishme që të përfshijë ushqime të pasura me substanca të lipotropic (djathë omëletë, proteina, cod).

  Ajo ka efekt pozitiv terapeutik në mungesë të sulmeve të cholecystitis dhe edemë të pijshëm të ujit mineral si numri Essentuki 4 dhe numri 17 Smirnovskaya, SLAVYANOVSKAYA, uji mineral sulfate.

  Ujit mineral është përdorur nga 200 ml në formën e nxehtësisë 3 herë në ditë 1 - 1,5 orë përpara ngrënies për 14-21 ditë. Në tremujorin e 3, është e dëshirueshme për të zvogëluar numrin e lëngshme dehur, trajtimi i ujit mineral nuk është treguar.

  Gjithkush, pa përjashtim, shtatzënë, që vuajnë nga cholecystitis kronike, rekomandohet cholagogue. Gjëja e parë që do të quhet sorbitol ose xylitol, e cila është përdorur si një 10 - zgjidhje 15% e 50-70 ml 30 minuta para ngrënies 2 - 3 herë në ditë. Me efekt laksativ ata mund të ketë dobi të mbetur shtatzënë dhe në këtë drejtim. Metoda më e përshtatshme concoctions bimor si i përgatitur veten.

  Mënyra më e lehtë - të krijoj çaj në shkallën prej 1 lugë gjelle materialit bimor (lule Shkumë, mëndafshi misri, gjethe mente, fara kopër, u rrit hips, rrënjë barberry, vetëm ose të përziera në një 1: 1) në 1 filxhan ujë të nxehtë ' hundë ujë. Pas lodhje reagim 1 | 3 filxhan në formën e ngrohjes për 30 minuta para ngrënies 3 herë në ditë. Veçanërisht në gjysmën e dytë të shtatzënisë, kur është absolutisht e nevojshme për të marrë parasysh sasinë e marrjes fluide, i përshtatshëm për t'u përdorur Flamini (ekstrakt Shkumë) 1 - 2 tableta 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Në emërimin përzierje supë herbs choleretic shënuar diuresis dhe pozitiv, pasi ata kanë diuretik mjaftueshme.  Për të luftuar stagnimin e biliare, pas konsultimit me mjekun tuaj, ju mund të kryejë një "të verbër" ose ndjerë tyubazh me vaj perimesh (30-40 ml vaj misri ose vaj ulliri), kripë Carlsbad ose kripë Barbara (1 lugë çaji në gotë me ujë), uji mineral ( 500 ml në formën e nxehtësisë, në mungesë të edemë) Për shpëlarje në mëngjes në një stomak bosh për të pirë agjentë të quajtur, shtrat të ngrohtë për të shkuar në anën e djathtë me 1.5 - 2 orë. Hot shishe ujë për të vënë shtatzënë nuk është e nevojshme.

  Dhimbje akute në kuadratin e djathtë e sipërme mund të marrë asnjë-kapanoneve, baralgin.

  Sëmundja tëmthi (cholelithiasis, kolecistit) - a sëmundje karakterizohet nga formimi i tëmthit në kanalet biliare ose tëmthit.

  Shumë shkencëtarë besojnë se kjo është shtatzënia, nxit formimin e gurëve të sëmundjes.

  Jo rëndim të sëmundjeve gur tëmthi mund të shfaqet ndjenja e shurdhim në sektor të djathtë e sipërme, afër ngjarjeve të diarresë (nauze, shije të hidhur në gojë, etj). Megjithatë, në acarimin, dmth zhvillimin e biliare, një tjetër emrin dhimbje barku hepatike, sëmundje ka simptoma të mëdha klinike, në varësi të vendndodhjes së gurëve, madhësia e tyre, infeksion aktivitetit të lidhura. Zakonisht dhimbje barku zhvillon vonë në mbrëmje apo natën, zakonisht pas gabime në dietë, për shkak të ndjenjave të shkaktuara nga emocionet negative (emocionet e zemërim më shpesh).

  Udhëtim me gunga para, nxitje intensive e fetusit gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje barku. Dhimbje në sulmin e djathtë e sipërme sektor, por mund të jetë epigastrike dhe madje edhe kitara e majtë e sipërme, dhimbje intensive radiating ("paguan") në shpatullën e djathtë, sup, qafë, zgjat 15-40 minuta deri në 12 orë, nëse nuk merren masat.

  Ndjenja hypochondrium drejtë duke shkaktuar dhimbje të mprehtë. Dhimbje shoqëruar nga të përzier, të vjella, shije të hidhur në gojë, urth, bloating. Kur mbyllje të përbashkët biliare kanal guri verdhëz mund të duket si hepatiti akut viral, urina e errët, feçe zbardhur.

  Shtatzënia promovon ekran fshehur rrjedh cholelithiasis.

  Kjo është, gratë me pamjen cholelithiasis të shenjave klinike të sëmundjes nuk janë të rralla. Shumë shpesh në këtë grup të pacientëve është i shoqëruar nga fillimi i toksemisë shtatzënisë hershme - të vjella gjatë shtatzënisë. Përkeqësimi i sëmundjes zakonisht ndodh në tremujorin e dytë.

  Trajtimi i sëmundjes gur tëmthi në shumë drejtime të ngjashme me ato në cholecystitis (ushqimit të shëndetshëm, cholagogue dritë). Kur dhimbje them qetësues, ju lutem mirëpritur dhe drogës antispasmodic (baralgin, noshpa, hydrochloride papaverine, analginum). Nëse një dhimbje orë subsides, një grua duhet të shihni një mjek (quajnë ekuipazhit ambulancës) për trajtim më intensiv.  Në vitet e fundit, për trajtimin e cholelithiasis përdorur drogë për të lehtësuar shpërbërjen e gurëve (Heno-dhe ursodeoxycholic acid), por shtatzënë rreptësisht e ndaluar këtë lloj të terapisë (provuar efektet negative të këtyre barnave në formimin e fetusit), dhe concretions vërtet dërrmues (shoku lithotripsy -wave). Në rast emergjence gjatë shtatzënisë mund të kryhet operacioni - cholecystectomy kirurgji (heqjen e tëmthit).

  Shtatzënia pas largimit të tëmthit

  Në dy dekadat e fundit në botë, së bashku me rritjen e numrit të pacientëve me cholelithiasis kronike në rritje të vazhdueshme numrin e holetsystektomiy.

  Kirurgji fshikëz fshikëz e tëmthit janë më të zakonshme, pas appendectomy, ndërhyrje në zgavrën e barkut. Përafërsisht 80 - 90% e pacientëve me cholecystectomy nuk shkakton shqetësime të dukshme në trup. Megjithatë, gjatë shtatzënisë mund të ndodhin çrregullime të sistemit të tretjes dhe kjo grua duhet të jenë të përgatitur (por kanë frikë se çfarë do të ndodhë "mëlçinë hendek" - nuk arsyetuar).

  Në disa pacientë pas trajtimit kirurgjik për gurëve të tëmthit zhvillojnë të ashtuquajturin sindrom postcholecystectomical.
  Ajo është treguar në dhimbjen e djathtë e sipërme sektor, ankesat pesimist (nauze, shije të hidhur në gojë, urth, etj), duket se sëmundja është kthyer përsëri.

  Prandaj, të gjitha gratë shtatzëna që iu nënshtrua operacionit cholecystectomy në të kaluarën, duhet të jetë nën mbikqyrjen e një terapist paralindjes dhe për të kryer masa parandaluese për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve të mundshme. Ata duhet të ndjekin dietë (5 - 6 herë në ditë, pjesë të pjesshëm) dhe llojin dietë 5 tryezë. Pritjes treguar droga choleretic (p.sh., Flamini) i "verbër" shpëlarje.