Faringjit kronike


 • Shkaqet e faringjit kronike
 • Simptomat
 • Pse kronik faringjit duhet të trajtohet?
 • Si për të trajtuar faringjiti kronike?

 • Gjysma e popullsisë urbane vuan nga faringjit kronike.
  Mjedisi i keq, zakone të këqija - e gjithë kjo çon në sëmundje. Nëse fyt nuk trajtohet, ai mund të ju shoqërojë për shumë vite. Si për të kapërcyer në fyt vazhdueshme të fytit?

  Për të fillojnë luftën me simptoma të pakëndshme para për të luftuar simptomat e pakëndshme para vChtoby për të luftuar simptomat e pakëndshme, ne duhet së pari të kuptojnë se çfarë e shkaktoi këtë kusht.


  Shkaqet e faringjit kronike

  Sëmundjet kronike të hundës dhe sinuseve paranazale atë, bajamet. Përsëritet inflamacion mbështetje sëmundje prapa mur i fytit.

  lakim i septum nazal. Man rrahje ajrit të ftohtë, e cila nuk ndodhë në zgavrën e hundës. Frymë përmes gojës, të çon në një inflamacion të përhershme në fyt.

  Zakone të këqija. Duhani vazhdimisht irriton Mukoza e nasopharynx. Për më tepër, ushqimi me erëza dhe alkool i fortë mund të shkaktojë inflamacion akut.

  Rrezik në punë. Faringjit mund të shkaktohet nga puna me alkalet dhe kimikateve. Për shembull, shpesh shkaku i faringjit kronike - kontakt të rregullt me ​​bojrat e vajit dhe tretës.


  Nevoja për të vazhdimisht tendosje litarët vokale (mësues punë) gjithashtu kontribuon në zhvillimin e faringjit kronike.

  Sëmundjet e gastro - intestinal. Shpesh fyt është rezultat i gastrit, cholecystitis, pancreatitis.


  Simptomat

 • Fyt gërvisht dhe parehati
 • Dhimbje të fytit, duke rritur në mbrëmje
 • Ndjenja ndjesi shpimi gjilpërash pakëndshme dhe thatësi në fyt
 • Prania e granula në anën e pasme të fytit.
 • Dobësi e dukshme dhe ethe formë faringjit kronike nuk ndodh.


  Pse kronik faringjit duhet të trajtohet?

  Kjo sëmundje dobëson imunitetin lokale dhe të përgjithshme, në mënyrë të pashmangshme çon në ftohjet e vazhdueshme.

  Parehati në fyt gjithmonë të bëjë një person të ndjehen të sëmurë. Sigurisht, faringjit më e lehtë për të parandaluar se sa për të kurë. Prandaj, duhet të kihet parasysh se pa hequr dorë nga zakone të këqija, duke përfshirë edhe pirjen e duhanit, me faringjit nuk përballuar!


  Si për të trajtuar faringjiti kronike?

  Refuzimi i shprehive të këqija, dietë, e cila eliminon faktorët bezdisshëm (të mprehtë, ushqime të kripura, pije shkumëzues në sasi të mëdha). E pra të qumështit me mjaltë dhe çaj të ngrohtë (por jo të nxehtë). Nga ushqime të ftohta, si akullore, kanë për të dhënë, ose fyt është vazhdimisht i sëmurë.

  Gargling me ujë mineral. Për të eliminuar siklet mund të përdorni gjiri ëmbëlsira dhe lozenges.

  Në të rëndë hypertrophy ashpërsisë pasmë faringut mur - granula kirurgjikale prerje.

  Të jetë i sigurt që të konsultoheni Ent tuaj - mjeku - është e nevojshme të përshkruajnë një trajtim gjithëpërfshirës që do të ndihmojë të hequr qafe të ndjesive të pakëndshme në fyt që shoqërojnë faringjiti kronike!