Gastrit kronik me aciditet të ulët


 • Koncepti i gastrit kronik me aciditet të ulët
 • Simptomet kryesore
 • Trajtimi i gastrit me aciditet të ulët

 • Koncepti i gastrit kronik me aciditet të ulët

  Gastrit kronik me aciditet të ulët - një sëmundje kronike inflamatore e mukozën, i shoqëruar nga dëmtim funksional të stomakut, shkeljet e motorike të saj dhe të funksioneve sekretore.

  Gastrit kronik me aciditet të ulët zhvillohet nën ndikimin e përsëritura dhe të zgjatur kequshqyerja, të hahet ushqim erëza dhe të përafërt, vsuhom'yatku ushqim, abuzimit të alkoolit, përdorimi afatgjatë i barnave të irritojë stomak (phenylbutazone, antibiotikët, silitsilaty), rreziqet industriale, faktorët trashëgues e kështu me radhë.


  Simptomet kryesore

  Për gastrit kronik me aciditet të ulët atrofi karakteristike te Mukoza stomakut. Kjo formë e gastritit mund të jetë asimptomatike, por zakonisht nuk ka oreks, shije të keqe në gojë, burping ajër, ushqim, të përzier, ndjenjë e trishtim dhe presionin e stomakut, vanitet (prodhimin e gazit në rritje në bark).

  Gastrit kronik me pacientët aciditet të ulët mund të zhvillohet mëlçisë të lidhura dhe traktit biliar, anemi (hekur, B12-mangët), çrregullime neuropsikiatrike (dobësi e përgjithshme, kantserofobiya - frika nga kanceri).


  Me trajtimin e kësaj sëmundjeje duhet të konsultoheni me një mjek i cili do të përshkruajnë medikamente. Përndryshe, rreziku i komplikimeve (sëmundje ulçerë peptike, rëndim sigurisht, etj).


  Trajtimi i gastrit me aciditet të ulët

  Para së gjithash, duhet të ketë një mundësi për të hequr shkakun që çoi në sëmundje. Ju duhet të ndaluar pirjen e duhanit dhe pi, ndiqni dietë e duhur. Kur rëndim i pjesës tjetër të paraparë krevat për 1-2 ditë, një dietë të rreptë për zhdukjen e acarimit. Gastrit me aciditet të ulët tregon dietë № 2. Pas kalimit simptomat kryesore gradualisht zgjerimin dietë.

  Ju duhet të ndjekim rreptësisht dietë në të njëjtën orë 4-5 herë në ditë në një atmosferë të qetë me përjashtim të alkoolit, mish yndyrore, mish të tymosur, turshi, kërpudha. Në pH të ulët të rekomandojë ushqimin tretshëm (drithëra, djathë të ulët yndyrë, vezë të ziera, pure patate, etj).

  Kur dhimbja emëroj nuk-kapanoneve, papaverine, halydor, platifillin. Në pamjaftueshmërisë sekretore e Mukoza stomakut (gastrit me aciditet të ulët) të caktojë festive, pancreatin. Recommended B vitamina B, PP, C.

  Parandalimi i sëmundjes është në përputhje me dietë.

  Ju duhet të ndaluar pirjen e duhanit dhe futje alkoolit me kujdes të trajtuar gastrit akut. Pacientët me gastrit kronik duhet të trajtohen dhe të zbatojnë masa parandaluese nën mbikëqyrjen e një mjeku. Gastrit me aciditet të ulët dhe gastrit atrophic rrit rrezikun e kancerit të stomakut, në lidhje me të cilën këto pacientët duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim të plotë për diagnostikimin e hershëm të kancerit.

  Informacion nga artikullin "Trajtimi i gastritit kronik"