Gastrit kronik me aciditet


 • Koncepti i gastritit kronik rrit aciditetin
 • Simptomet kryesore
 • Trajtimi i gastrit me aciditet

 • Koncepti i gastritit kronik rrit aciditetin

  Gastrit kronik me aciditet të lartë shpesh ndodh në predispozitë trashëgimore të aciditetit të stomakut. Zakonisht, të afërmit e pacientit është gastrit sëmurë giperatsidnom ose ulçerë stomakut, dhe patologji të tjera të sistemit të tretjes. Lehtëson zbatimin e këtij dietë predispozitë gjenetike të dobët. Ky ushqim vsuhom'yatku, prishet mëdha në mes të ngrënies, agjërimit, hahet përgatitjen e shpejtë të seasonings djegëse, salcat, majonezë, tymosur, ushqime të konservuara, ushqime të skuqura.

  Në zhvillimin e gastrit me aciditet humbje të rëndësishëm të paqes e mendjes dhe një ndjenjë të sigurisë ndaj personit nëse ai mendon për dashurinë e tij të vërtetë. Përçarje e sëmundjes mund të shkaktojë stres dhe kërkesa të tepërta në punë, si dhe shkeljet e marrëdhënieve intrafamily, e gjithë kjo hyn në një gjendje stresi kronik.

  Kohët e fundit, shkaqet e procesit ulcerative përfshijnë parazitët në mukozën e stomakut të veçantë mikrob - Heliobacter Pilori, i cili kërkon emërimin e agjentëve të veçantë në trajtimin e të giperatsidnom (të karakterizuar me aciditet të lartë) gastrit.

  Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se gastrit kronik me aciditet të zhvillohet gradualisht dhe brenda një viti apo dy nëpër fazat e të ashtuquajturës çrregullim funksional në stomak, në të cilin një person ankohet për dhimbje të barkut dhe ndryshimet në mukozën e zhdukur.


  Nëse trajtimi është duke u bërë në këtë fazë të sëmundjes, të gjitha simptomat janë dhe personi rimëkëmbet.


  Simptomet kryesore

  Ankesat më të zakonshme në acarimin e gastrit kronik me dhimbje aciditetit është lokalizuar epigastrike vendosur më në të djathtë. Për gastrit kronik me aciditet karakteristikë dhimbjet e urisë që janë të reduktuara ose tërësisht pas duke marrë një vakt të thjeshtë. Ndonjëherë pacienti ankohet për dhimbje të barkut të mëngjesit menjëherë pas zgjohen. Nuk ka gastrit tipike me ritëm aciditetit urisë - dhimbje - hahet - lehtësim.

  Pavarësisht dhimbjes, oreks mund të jetë normal ose rritur edhe. Vetëm në dhimbje shumë të rënda dhe të zgjatur, më keq nga ushqimi mekanike acarim, pacienti refuzon për të ngrënë.

  Dhimbje shpesh të shoqëruar nga të përzier dhe të vjella nganjëherë përfundon, është shumë tipik se pas dhimbje të vjella kalon. Të vjella - kosi, ndonjëherë djeg, hidhërim.

  Shpesh, pacientët tregojnë belching kosi dhe urth që lindin nga marrja përmbajtjen acid të stomakut në ezofag. Kjo mund të zhvillojë inflamacion i ezofagut - ezofag duke përfshirë formimin e ulcerat. Karrige normale apo një tendencë për kapsllëk.

  Sëmundje të zgjatur shënuar sezonalitetit të acarimin - ato shpesh ndodhin në pranverë dhe në vjeshtë.

  Kjo është shumë e manifestime të ngjashme të sëmundjes peptike ulçerë, të quajtur kështu "shtet predyazvennoe." Dukuri të dyshuar për ulcera peptike rritet në qoftë se dikush në mes të familjes së ngushtë vuan nga kjo sëmundje. Prova e sëmundjes peptike Ulçera është ekspozimi në mukozën e mikrob Heliobacter Pilori.


  Trajtimi i gastrit me aciditet

  Në rast të ankesave të tilla duhet të kontaktoni gastroenterologist, i cili do të emërojë ekzaminimin e nevojshëm dhe trajtimin e plotë mjekësor.

  Megjithatë, është e rëndësishme në trajtimin e gastrit kronik në pronësi të trajtimit dietik.

  Mbani në mend se të hahet gastrit me aciditet të duhet të jetë i shpeshtë, intervalet midis ngrënies nuk duhet të tejkalojë 4 orë përveç kohë të natës.

  Pa dieting nuk ka trajtim të avancuar nuk do të çojë në shërim të plotë, vëmendje kaq e veçantë duhet t'i kushtohet të ushqyerit e duhur. Para se të hahet ose midis ngrënies marra barnave të përshkruara nga mjeku dhe zierje e tarifave të bimëve, si të rekomanduara nga mjeku. Përgatitjet enzimë janë marrë si të përshkruara nga mjeku gjatë ose menjëherë pas një vakt.

  Informacion nga neni "gastrit"