Dështimi kronike dhe akute zemra


 • Dështimi akute të zemrës
 • Dështimi kronik të zemrës
 • Trajtimi i dështimit të zemrës

 • Dështimi akute të zemrës

  Dështimi akute zemra është zhvilluar me shpejtësi të ulur funksionin shtrëngohet të zemrës, duke shkaktuar zemrën nuk mund të punojnë në mënyrë të dëshiruar.

  Simptomë kryesor i dështimit akut majtë ventricular mund të quhet astmë kardiak. Kardiak astmë - një sulm i papritur i frymarrje avancimin që shkon në astmë. Sulm kardiak astmë zakonisht ndodh gjatë gjumit, pacienti zgjohet nga akute ndjenjë shkurtër fryma dhe frikës nga po vdes. Paralelisht, një kollë e fortë, gulçim, respirator rënduar shkakton pacientin që të ulet apo të qëndrojë.

  Skin sëmurë në zbehtë e parë dhe pastaj pikturuar një ngjyrë kaltërosh. Nuk mund të jetë një kollë e thatë me sasi pështymë të vogël të ndarjes në të cilën ka një përzierje të gjakut. Prodhimi pështymë mund të bëhen më të forta deri pështymë i lehtë i fortë.

  Kjo gjendje mund të jetë formimi i rrezikshëm i edemë pulmonare. Ekziston një urgjente drejtë dështimit ventricular simptomat kryesore të cilat janë ënjtje në gjymtyrë. Në marrëveshje horizontale shihet si ënjtje të sëmurë në anën e pasme apo anën. Në sëmura rritet norma e zemrës, qafën venat fryrë bëhen të dukshme. Duke pasur dhimbje në kuadrantin e sipërm të djathtë


  Shkaqet dështimi akute të zemrës mund të jenë:

 • hipertension,
 • sëmundje aortic i valvulës,
 • infarkti miokardial,
 • miokardit,
 • aneurysm e barkushe të majtë.

 • Dështimi kronik të zemrës

  Dështimi kronik zemra është shpesh një komplikim e semundjeve te sistemit kardiovaskular. Çdo sëmundje zemre degradon aftësinë e zemrës njerëzore për të siguruar rrjedhjen e mjaftueshme e gjakut.

  Rritje e mëtejshme e dështimit të zemrës që prej se të rrezikojë jetën e pacientëve sëmundje, e cila është shkaktuar dështim shumë i zemrës.

  Shkaku më i zakonshëm i dështimit kronike të zemrës:

 • sëmundje koronare të zemrës,
 • infarkti miokardial,
 • hipertension,
 • cardiomyopathy,
 • defektet e valvulave të zemrës.
 • Zakonisht dëmtime kongjestive të zemrës formohet ngadalë. Shkalla e zhvillimit përbëhet nga shumë etapa. Sëmundje të zemrës ekzistues në një pacient të çon në rritjen e ngarkesës në barkushe të majtë.

  Ora xhoko ndihmon trupin të përballuar me zemër lindur ngarkesës:

 • ndryshimin e hormoneve në gjak,
 • arteriet e vogla janë të ngjeshur,
 • Ndryshimet e veshkave,
 • ndryshimin mushkëritë punës dhe muskujt.
 • Me zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjeve të aksioneve të tilla është varfëruar e organizmit, dhe zemra rreh më shpesh.

  Ajo nuk ka kohë për të pompë e gjakut të parë me një tirazh të madh dhe i vogël. Ka gulçim, zakonisht gjatë natës ndërsa shtrirë. Kjo është për shkak të stagnimit të gjakut në mushkëri. Në pikëpamje të stagnimit të gjakut në qarkullim të madhe në një pacient ngrirjes duart dhe këmbët, ënjtje të ndodhë. Së pari ato ndodhin vetëm në këmbë, dhe në mbrëmje u bërë të zakonshme. Mëlçisë bëhet gjithnjë duke pasur dhimbje në kuadrantin e sipërm të djathtë. Në ekzaminim, pacienti ekspozitë cianozë - një ngjyrë blu në gjymtyrë.
  Kur dëgjim në vend të dy tone është dëgjuar tre zemrat. Kjo quhet "galop".


  Trajtimi i dështimit të zemrës


  Qëllimi kryesor në trajtimin e dështimit të zemrës është për të rritur jetën e pacientit, dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës. Së pari, të përpiqet për të trajtuar sëmundjet kryesore që lind këtë kusht. Mjaft shpesh të përshkruara trajtimet kirurgjikale. Në trajtimin e dështimit të zemrës drejtpërdrejt të rëndësishme për të zvogëluar ngarkesën e punës në zemër dhe për të rritur aftësinë e tij shtrëngohet. Pacienti është e rekomanduar për të reduktuar stërvitje, më shumë pushim. Pritini në kripë dhe yndyrë dietë. Të heqë dorë zakone të këqija.

  Më parë, të gjithë pacientët janë përshkruar glycosides kardiake. Në këtë kohë ata e përshkruar pak më pak dhe jo në fazat e hershme të trajtimit, dhe kur droga të tjera janë barkushe i paefektshëm ose puna e majta u reduktua në shtatëdhjetë e pesë përqind.

  Glycosides zemrës rritjen e efikasitetit të muskujve të zemrës, të lehtësuar transportueshmëri stërvitje.

  Në vitet e fundit, droga kryesore për të trajtuar dështim të zemrës, frenuesit enzimë angiotensin-konvertimin konsiderohen. Këto droga të provokojë një rritje të arterieve, duke ulur rezistencën periferike vaskulare, duke lehtësuar zemrën për të përparuar në gjakun e tyre. Ata rivendosur funksionin ndryshuar të rreshtim e brendshme të enëve të gjakut. Angiotensin-konvertimin frenuesit enzimë janë të përshkruara në pothuajse të gjithë pacientët. Disa pacientë të përshkruara beta-blockers. Ata zvogëluar shkalla e zemrës, duke zvogëluar uria oksigjenit të muskulit të zemrës, presionin e ulët të gjakut.

  Emërohet nga klasat e tjera të barnave. Është e rëndësishme që pacienti në kohë iu kthye profesional dhe gjithmonë ishte nën mbikëqyrjen e tij.

  Informacion nga neni "dështimit të zemrës".