Dështimi kronik të zemrës


 • Dështim të zemrës
 • Çfarë shkakton dështim të zemrës?
 • Simptomat
 • Diagnoza e dështimit të zemrës
 • Çfarë mbrojtëse për t'u marrë me dështim?
 • Trajtimi i dështimit të zemrës
 • Parashikimet

 • Dështim të zemrës

  Funksioni kryesor i zemrës është të furnizimit me oksigjen dhe lëndë ushqyese
  elementet e të gjitha organeve dhe indeve dhe produkteve sekretim
  jeta e tyre. Në varësi të pjesës tjetër apo ne jemi aktiv,
  Trupi duhet sasi të ndryshme të gjakut. Për të siguruar të përshtatshme
  trupi ka nevojë për frekuencën dhe fuqinë e kontraktimet e zemrës dhe madhësi
  lumen vaskulare mund të ndryshojnë në masë të madhe.

  Diagnoza e "dështimit të zemrës", do të thotë se zemra ka pushuar
  mjaftueshëm të furnizimit me indet dhe organet me oksigjen dhe ushqyesve.
  Sëmundja zakonisht ka një kurs kronike, dhe pacienti mundet vjeç
  jetoj me të, para se të diagnostikohet.


  Çfarë shkakton dështim të zemrës?


  Shkaku më i zakonshëm i dështimit të zemrës është një ngushtim i arterieve,
  furnizimin e muskujve të zemrës me oksigjen. Edhe pse vaskulare zhvillimin e sëmundjes
  një moshë relativisht të re, manifestim i dështimit të zemrës congestive
  ndodh më shpesh në të moshuarit. Sipas statistikave në mesin e njerëzve të moshuar
  70 vjet, 10 e 1.000 pacientëve të diagnostikuar dështimit të zemrës.  Sëmundja është më shumë i zakonshëm në gratë si në burra normat e vdekshmërisë më të lartë
  direkt nga sëmundje vaskulare (infarkt miokardi) përpara
  ata zhvillojnë në dështim të zemrës. Faktorë të tjerë që kontribuojnë në
  zhvillimi i sëmundjes është hipertension, alkoolit dhe drogës
  Ndryshimet e varur në strukturën e valvulave të zemrës, çrregullime hormonale
  (P.sh., hyperthyroidism - funksioni i tepruar tiroide), infektive
  pezmatimi i muskulit të zemrës (myokarditisi), etj


  Simptomat

  Varësisht nga natyra e sëmundjes dalluar mes akute dhe kronike
  dështim të zemrës. Manifestimet e sëmundjes është ngadalësuar normë

  fluksi total të gjakut, uljen e gjakut derdhur zemrën
  rrit presion në dhomat e zemrës, akumulimin e sasive të tepërta të gjakut
  të cilat nuk mund të përballojnë zemër, ashtu-quajtur "depo" -
  venat e këmbëve dhe barkut. Dobësi dhe lodhje jeni i parë i shpejtë
  simptomat e dështimit të zemrës.

  Për shkak të pamundësisë të zemrës për të përballuar me të gjitha të qarkullojnë
  Gjaku, lëngu i tepërt nga qarkullimit të gjakut dhe grumbullohet në organe të ndryshme
  dhe indet e trupit, zakonisht në këmbë, viçat, kofshë, stomakut dhe të mëlçisë.

  Si rezultat i rritjes së presionit dhe ndërtimin e lëngjeve në mushkëri mund të ndodhë
  fenomen i dyspnea apo dështimit të frymëmarrjes.

  Normalisht, oksigjen lehtë
  është e pasur në kapilarët e indeve të mushkërive në qarkullim të përgjithshëm, por
  në akumulimin e lëngjeve në mushkëri që ndodh në infarkt në zemër,
  oksigjeni nuk depërtojnë plotësisht kapilarët. Përqendrim të ulët të oksigjenit
  stimulon rritjen frymë të gjakut. Shumica e pacientëve të zgjoheni në
  Në natën nga sulmet e frymarrje.

  Për shembull, amerikan Presidenti Roosevelt, i cili vuante nga dështimit të zemrës
  gjumë i gjatë kohë i ulur në një karrige për shkak të problemeve me dështim të frymëmarrjes.

  Exit lëngun nga qarkullimit të gjakut në indet dhe organet mund të stimulojë
  jo vetëm frymëmarrje probleme dhe çrregullime të gjumit. Pacientët me shpejtësi të shtuar

  në peshë për shkak të indeve të buta ënjtje në këmbët, këmbët, hips, nganjëherë
  dhe në bark. Edemë ndjerë në mënyrë të qartë duke shtypur një gisht në
  këto vende.

  Në raste të rënda, lëngu mund të grumbulluar brenda barkut.
  Nuk është një gjendje e rrezikshme - ascites.
  Sigurisht një komplikacion i ascites
  drejtimin e dështimit të zemrës.

  Kur një sasi të caktuar të lëngjeve prej qarkullimit të gjakut shkon në mushkëri,
  atje është një gjendje e karakterizuar nga termi "edema pulmonare".
  Edemë pulmonare shpesh ndodh në dështim të zemrës kronike tanishme
  dhe i shoqëruar nga trëndafili, gëlbazë përgjakshme nga kollitjes.

  Mungesa e rrjedhës së gjakut ushtron ndikimin e vet në të gjitha organet dhe
  Sistemi i trupit njerëzor. Sistemi nervor qendror
  veçanërisht në pacientët e moshuar mund të përjetojnë funksion të ngadaltë mendor.


  Diagnoza e dështimit të zemrës

  Doktor me një stetoskop për të dëgjuar zhurmë të pazakontë në mushkëri, duke rezultuar
  për shkak të prezencës së lëngut në alveole. Prania e lëngut në një ose
  një fushë tjetër e trupit mund të zbulohen duke përdorur X-ray gjithashtu.

  Doktor dëgjon zhurmë në zemrën time që lindin gjatë mbushjes dhe përjashtimi
  valvulat gjak, dhe zemra kur punojnë.

  Ekstremitetet janë blu (cianozë), shpesh e shoqëruar me ethe, tregon

  përqendrimi i pamjaftueshëm oksigjenit në gjak dhe është një e rëndësishme diagnostike
  shenjë e dështimit të zemrës.

  Ënjtje e ekstremiteteve të diagnostikuar kur shtypet me gishtin tuaj. Atje
  Koha e nevojshme për zbutjen fushën e compression.

  Për të vlerësuar parametrat e teknikave kardiake si echocardiograms
  kardiogramë dhe radionukleide.

  Në kateterizimit kardiak tub i hollë është futur përmes një venë apo arterie
  drejtpërdrejt të muskulit të zemrës. Kjo procedurë lejon për të matur
  presion në dhomat e zemrës dhe të zbuloni bllokimin e enëve të gjakut.

  Elektrokardiogramë (EKG) ju lejon të vlerësuar grafikisht resize
  dhe norma e zemrës. Përveç kësaj, duke përdorur EKG mund të shihni se si e efektshme

  terapi të drogës.


  Çfarë mbrojtëse për t'u marrë me dështim?

  Kur një organ ose sistem i trupit nuk është në gjendje për të përballuar
  me karakteristikat e tij përfshijnë mekanizma mbrojtës dhe organet e tjera apo
  sistemet e përfshira në zgjidhjen e problemit. E njëjta gjë është vërejtur
  në rast të dështimit të zemrës.

  Së pari, me gjendjen e muskulit të zemrës. Dhomat e zemrës
  rritet në madhësi dhe të veprojë me fuqi më të madhe për numrin më të madh
  gjak raportuar më të organeve dhe indeve.

  Së dyti, rritja e normën e zemrës.

  Së treti, të fillojë një mekanizëm kompensues quajtur reninë-angiotensin

  sistem. Kur sasia e gjakut që injektohet në zemër është reduktuar dhe
  më pak oksigjen furnizuar të organeve të brendshme, veshkat fillojë menjëherë
  hormon - reninë, e cila ju lejon të mbajë kripë dhe ujë,
  excreted në urinë, dhe kthyer ato në gjak. Kjo çon në një rritje
  vëllimi i gjakut dhe rritje presion. Trupi duhet të jetë
  siguruar se një sasi të mjaftueshme të oksigjenit dorëzohet trurit dhe tjetri
  organet vitale. Ky mekanizëm kompensues, megjithatë, i efektshëm
  vetëm në fazat e hershme të sëmundjes. Zemra nuk është në gjendje gjatë
  vjet që punojnë në mënyrë të emergjencës nën presion në rritje.


  Trajtimi i dështimit të zemrës

  Trajtimi më i mirë i dështimit të zemrës - kjo është parandalimi, që
  përfshin trajtimin e hipertensionit, parandalimin
  atherosclerosis, jetese të shëndetshme, stërvitje dhe dietë (në
  Para së gjithash, kufizim kripë).

  Terapia e barnave për dështim të zemrës, në vijim
  grupet e drogës: diuretike, glycosides kardiake, Vasodilators
  (Nitrat), channel blockers kalcium, beta-blockers dhe të tjerët. Në një veçanërisht
  raste të rënda, operacioni është kryer.

  Diuretics janë përdorur në 50 vjet të shekullit të 20-të. Droga ndihmojë

  zemra, stimuluar nxjerrje e kripë tepërt dhe sekretim të ujit. Si rezultat i kësaj,
  ulur volumin e gjakut, ul presionin e gjakut,
  rrjedhjen e gjakut më të lehtë.

  Më rëndësishëm në mosfunksionimit të zemrës është një grup i drogës
  bimë Digitalis derivate ose "glycosides kardiake".
  Këto barna u zbuluan për herë të parë në shekullin e 18 dhe është përdorur gjerësisht
  sot e kësaj dite. Glycosides zemrës ndikojnë në proceset e brendshme metabolike
  brenda qelizat e zemrës, duke rritur fuqinë e kontraktimet e zemrës. Përmes
  Kjo përmirëson ndjeshëm furnizimin me gjak të organeve të brendshme.

  Fundmi, për trajtimin e mosfunksionimit të zemrës përdoret ri

  klasa të drogave të tilla si Vasodilators (Vasodilators).
  Këto barna kryesisht ndikojnë në arteriet periferike duke stimuluar
  zgjerimi i tyre. Si rezultat, duke e bërë rrjedhjen e gjakut nëpër enët,
  përmirëson funksionin e zemrës. Duke Vasodilators janë të nitrateve,
  bllokuesit, angiotensin-konvertimin enzimë, bllokuesit e kanaleve të kalciumit.

  Në raste urgjente, kirurgji është kryer, veçanërisht
  nevojshme kur dështimi është shkaktuar nga çrregullime të zemrës
  valvulave.

  Ka situata ku e vetmja mënyrë për të ruajtur jetën e pacientit
  është një transplantim të zemrës.


  Parashikimet

  Rreth 50% e pacientëve të diagnostikuar me dështim të zemrës,
  që jetojnë me sëmundjen mbi 5 vjet. Parashikimet Megjithatë, çdo individuale
  pacient varet nga ashpërsia e sëmundjes, comorbidities,
  mosha, efektet e terapisë, jetesës dhe më shumë. Trajtim
  kjo sëmundje ka objektivat e mëposhtme: përmirësimin e majtë e punës
  barkushe, rehabilitimi dhe përmirësimi i cilësisë
  i jetës.

  Trajtimi i dështimit të zemrës, e cila filloi në fazat më të hershme, të cilat në mënyrë të konsiderueshme
  të përmirësuar standardin e prognozë të pacientit.