Korea - armik i të rinjve


 • Çfarë bën reumatizmi
 • Simptomet e korene
 • Përballja me korene
 • Kini kujdes: një përsëritje e mundshme
 • Masat e parandalimit

 • Çfarë bën reumatizmi

  Shumë prindër janë të befasuar për të parë se të vënë diagnozën, mjeku shpesh ofron për të vendosur fëmijën në repartin Reumatologji.

  Njerëzit shpesh pyesin: çfarë mund të jetë një lidhje në mes korene dhe reumatizma?

  Nocioni i "reumatizmi" është i lidhur zakonisht artropati. Kjo disfatë të vërtetë më i dukshëm, por jo pikë. Kur reumatizma kryesisht prek enët e zemrës dhe të gjakut, joints janë të përfshirë në këtë proces vetëm shkurtimisht.

  Sistemi nervor është ndikuar në të gjitha format e reumatizma.

  Por ka një lloj të tillë si ajo është sistemi nervor, truri bie barrën. Kjo është korea.

  Përkthyer nga greke "korene" do të thotë valle. "Shën Vitus Dance" të quajtur sëmundje në Mesjetë. Në të vërtetë, pacienti nganjëherë mund të duket si një njeri që kryen një valle të çuditshëm ai twitching, duke e bërë mocionet gjithpërfshirëse, lëvizje të çuditshme, kërcim ecje. Sigurisht, këto jerks (hyperkinesis) dhe kërcyer ndodhin spontanisht, pacienti nuk mund të ndalojë ato.

  Ndonjëherë sëmundja është quajtur edhe "Sydenhama korea", pasi mjeku anglez, së pari e përshkroi atë në 1686 dhe i quajtur "korea e vogël."


  Mbiemri mbërthyer, dhe është më i pranuar.

  Fëmijë të sëmurë Chorea kryesisht shkollore dhe parashkollore fëmijët. Të tre e pesë vjet pas saj është jashtëzakonisht e rrallë. Është vënë re se kjo sëmundje Vajzat kanë më shumë gjasa se sa djemtë.

  Ka korea, si format e tjera të reumatizmi, zakonisht pas një dhimbje të fytit, ethe flakë të kuqe, grip. Jepni kontributin tuaj për zhvillimin e saj dhe gjithashtu e vatrave kronike të infeksionit: grykët kronike, sinusit, sinusit. Ka raste të korene pas traumave të rënda. Ndonjëherë e kaluara nuk mund të kuptoj shkakun.

  Korea e zhvillon gradualisht. Fëmija bëhet i hutuar, ofendues, mbytur në lot.

  Lëvizja humb mprehtësinë e saj. Për shkak të këtij shkrimi është i palexueshëm, shfaqet në blots fletoret dhe blemishes. Ai ha çrregullt, objekte hollë: nuk është diçka e pazakontë në shprehjen e fytyrës - ngërdheshje, grimaces. Çfarë prindërit nablyudatelnee dhe mësuesit, aq më shpejt ata fillojnë të kuptojnë se fëmija është "rozbalakavsya" dhe i sëmurë.

  Simptomet e korene

  Për fat të keq, kujdesi mjekësor është zakonisht trajtohet menjëherë, dhe këta fëmijë janë në spital tashmë kur sëmundja në aktivitet të plotë.

  Edhe në shqyrtimin e parë në departamentin e emergjencës mjeku vëren shenja karakteristike të korene. Dridhje dhe pavullnetshme lëvizjet e gishtave të parandaluar zhvesh fëmijës në mënyrë të pavarur.

  Ai nuk mund të kryejnë disa lëvizje të thjeshta, për shembull, me sytë mbyllur, së pari tërheq krahët përpara, pastaj gishtin tregues për të prekur majën e hundës (gisht-hundë testit). Edhe kur kërkohet të thjesht të jap një dorë, ajo ndonjëherë e bën shumë të vështirë disi e panatyrshme gjarpërues dorën e tij dhe duke prodhuar një shumë të lëvizjes shtesë nekoordynovanist.

  Më e vështirë e fëmijëve për të shkruar. Vështirë është - diku lugë vë mënjanë nga goja; ai mund të plagosë veten me një pirun, thikë.
  Child flas hezitojnë sepse, ndërsa duke folur twitching zgjeruar të muskujve të fytyrës, lëvizjet e pavullnetshme.

  Shenja të tjera tipike të korene - dobësi e muskujve dhe të reduktuar tonin e muskujve.

  Shtrirë në shpinë, fëmija mund, për shembull, të çojë gju të lirë në mjekër; Mjekët e quajnë këtë pozicion një simptomë e "palosshme thikë". Nëse ju të përpiqet për të hequr atë nga mbajtja nën krahun e tij, vetëm ngriti supet, dhe koka është e thellë mes tyre (Simptomë "armëve të butë").

  Por për të gjithë që nuk ka devijime në organet e brendshme janë vërejtur. Temperatura mbetet normal ose rritur shumë pak. Një test i gjakut është gjithashtu relativisht mirë.

  Lëvizjet e pavullnetshme, dobësi e muskujve jo e theksuar gjithmonë. Në vitet e fundit, mbizotëruese ishte "fshirë" formë e korene, pranojnë se shumë më e vështirë, sidomos në fazat e hershme.  Nervozizëm, paqëndrueshmëria humor, ul performancën shkollore - ky është tipar i saj i parë. Pas këtyre çrregullimeve mendore duket shqetësim motorike. Ajo është gjithashtu jo aq i dukshëm. Jo posmykuvan i fortë, por prindërit duhet të shqetësohen shqetësim, unsteadiness të ecje, pakujdesi në veshje.

  Edhe më pak tipik formë "paralizuar" i korene kur parat në film janë efektet e sëmundjes së papritur dobësi të muskujve.
  Përballja me korene

  Kjo mund të duket e çuditshme në fillim, akute korea formë shpesh shërueshme më të shpejtë (2-3 muaj) sesa shuar. Me shërim të ngadaltë rrjedha ndodh në 6-8 ose edhe 12 muaj.  Një fëmijë i sëmurë duhet të japë pushim dhe pjesën tjetër krevat. Gama e masave terapeutike janë agjentë antirheumatic, arsenal të cilëve është mjaft i madh. Kjo antibiotikët, dhe mjetet që reduktojnë excitability e sistemit nervor qendror dhe hormonet. Vitamina kërkuara, veçanërisht B1, B2, B5, e cila administrohet intramuskulare.

  Ajo ka qenë prej kohësh vërejtur se nuk ka rëndësi se sa të fortë ishin hyperkinesis, ata fle hequr tërësisht, dhe fëmija është plotësisht i qetë. Kjo vetëm mendim e bëri për dobinë e një gjumi të gjatë.

  Spitalet duke marrë të gjitha masat për të siguruar që fëmija fjetur më shumë. Në rutinën e përditshme të fëmijët e të gjitha moshave domosdoshmërisht përfshin naps.

  Guys janë vendosur në dhomën e veçantë "fjetur". Roli i hipnotike janë kryer me sukses me zë të lartë kurdisur orën, sirenë monoton lëvizje ose tingujt e një metronom. Dritaret zakonisht janë pa re: pas një fëmijë në rritje rreth si dritë e nevojshme.

  Gjerësisht e përdorur terapi fizike, ushtrime terapeutike. Fëmijë që po rimerr veten të angazhuar në punë fizike. Modelimi, prerja, qëndisje, thurje nuk është vetëm argëtojë ato, por edhe të shërbejë si një mjet të mira të trajnimit dhe forcimin muskujt e duarve.
  Kini kujdes: një përsëritje e mundshme

  Korea, si të gjitha format e reumatizma rrjedhën e natyrshme volnoobraznost. Shenjat e sëmundjes përforcohet ndonjëherë, ndonjëherë më kalon.

  Plotësisht zhduket, ata mund pas një ndërprerjeje të gjatë, edhe pas disa vjet përvojë përsëri.

  Sëmundje "prapa" në ndonjë arsye që të dobësojë trupin. Kjo mund të jetë rezultat jo vetëm i infeksionit, lodhje, por edhe nga eksitim i madh. Shpesh paraprihet grindje rikthim në mes të prindërve. Ne ndonjëherë mendojmë se fëmija nuk ka marrë në biznes të rritur, por në fakt ajo është perceptuar, përvoja të thellë dhe përfundimisht u bë partia më e prekur.

  Megjithatë, pa marrë parasysh sa e vështirë, e gjatë dhe me onde korea nuk ishte e gjatë, ende atje vjen një shërim të plotë. Nuk mbeten vetëm disa dobësi të muskujve, humbje e tonin e muskujve dhe shqetësim motor eksitim.

  Por me kalimin e kohës, dhe ajo është.

  Fëmijët të cilët kanë pasur horeyu, më tej të zhvillohet normalisht dhe me sukses të përballen me stresin e shkollës.

  Për fat të keq, nuk ka vetëm formë "të pastër" i korene. Sulmet e përsëritura ajo është e kombinuar shpesh me forma të tjera të reumatizmi, shpesh - me dëmtimin e zemrës. Nuk është inflamacion i rreshtim e brendshme e zemrës - endokardit, shtresë e muskujve - miokardit, një inflamacion mund të ndodhë në shell e jashtme - perikardin.

  Foshnja e shqetësuar në lidhje me dhimbje të zemrës, gulçim, palpitations; Doktor zbulon dhe shenjat objektive të aktivitetit kardiovaskular. Kjo shtrihet dukshëm kohëzgjatjen e sëmundjes, ndikon perspektivat e shërim të plotë.

  Rreziku kryesor është që procesi inflamator zakonisht rezulton ne formimin e sëmundjeve të zemrës.

  Ne duhet të bëjmë çdo përpjekje për të parandaluar sëmundjen, dhe në qoftë se ajo u ngrit si herët të jetë e mundur për të filluar trajtimin.
  Masat e parandalimit

  Sulmet e etheve reumatike zakonisht ndodh pas një dhimbje të fytit, ethe ose flakë të kuqe, gripi; prandaj, për të parandaluar reumatizmi, ndonjë nga format e saj - nervor, ose të përbashkëta - nevojë në kohë dhe trajtimin e duhur të këtyre sëmundjeve.

  Shikojnë nga afër si fëmija jo vetëm ndërsa ai ishte i sëmurë, por kur faza akute ka kaluar. Në dhjetë - katërmbëdhjeta ditë pas dhimbje të fytit ose gripit mund të jenë shenjat e para të etheve reumatike!  Korea e shpesh ndodh në fëmijët që vuajnë nga grykët kronike. Ata angina nganjëherë ndodhin lehtësisht, pa ethe dhe duket vetëm dhimbje të lehtë kur gëlltitjes dhe skuqje të fytit. Prindërit shpesh në këto raste nuk shkojnë te mjeku dhe trajtojnë fëmijën veten - në shumicën e rasteve i gabuar.

  Në fëmijët me grykët kronike, bajamet janë vazhdimisht mikrobe që prodhojnë helme - toksina. Këto helmet rregullisht hyjnë në gjak, të përhapur në të gjithë trupin, duke helmuar mbrojtjet e tij dhe dobësojnë dhe ndikimin sigurisht dëmshëm në sistemin nervor dhe kardiovaskulare.

  Kjo është arsyeja pse ne duhet të bëjmë çdo përpjekje për t'u marrë me grykët kronike, trajtohet për një shërim të plotë. Në mënyrë të ngjashme, është e rëndësishme për të trajtuar dhëmbët e pacientëve fëmijës, dëmtimit të dhëmbëve kronike paranasal e hundës, inflamacion kronik purulent i veshit - otit.

  Fëmija i cili ka pasur horeyu pas shkarkimit spital vendosur mundësisht në sanatorium rheumatologic. Nëse ai qëndron në shtëpi, dy ose tri javë nuk është e rekomanduar për të ndjekur shkollën. Në klasë, ai duhet të përfshihen gradualisht. Pajtohem me mjekun e shkollës dhe kujdestarin e klasës së se në dy muajt e parë pas shërimit të tij ai u dha një ditë shtesë off.

  Është e dëshirueshme për të mbajtur naps (pas drekës).

  Fëmija duhet të ecin çdo ditë për të paktën 2 - 3 orë. Ushqejeni me referimin, nëse është e mundur të ndryshme dhe të plotë, në mënyrë të tillë që ai ishte duke marrë më shumë proteina (mish, peshk, djathë) dhe vitamina.

  Ethja reumatike - një sëmundje e veçantë për fëmijët kryesisht nuk e rastësisht e quajnë atë një "armik i të rinjve." 60-70 për qind e të gjitha rasteve të sëmundjeve reumatike bie në moshë dhe reumatizmi fëmijëve, zbuluar për herë të parë gjatë 40 viteve, gjithashtu, është shpesh vetëm një vazhdim i procesit që filloi në fëmijëri.

  Mjekësia moderne ka mjete që mund të neutralizoj "armik i të rinjve", e ndërpreu punën e tij shkatërruese.

  Ne duhet shfrytëzuar këto mundësi dhe mjete për të kryer të gjitha këshilla mjekun tuaj për të arritur shërimin e plotë të fëmijës.

  Pra mos harroni:

 • korea e shpesh zhvillon pas një dhimbje të fytit, ethe ose flakë të kuqe, gripi;
 • shikojnë nga afër fëmijën, historinë e këtyre sëmundjeve;
 • Nëse vëreni nervozizëm, tearfulness, mocionin paqartë, twitching muskujve, kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor;
 • ndjekin të trajtimit të rekomanduar.
 • Informacion nga neni "korene".