Cholecystitis


 • Cholecystitis akute
 • Manifestimet cholecystitis
 • Cholecystitis kronike
 • Trajtimi i cholecystitis akute
 • Trajtimi i cholecystitis kronike

 • Cholecystitis akute

  Akute cholecystitis - në
  90-95% e rasteve të zhvilluar mbyllje gur bile kanal
  (Pacientet vuan nga cholelithiasis), të paktën - tjetri
  Arsyet.

  Mosha e pacientëve - 30-80 vjet (kryesisht). Femrat vuajnë më shumë. Shumica e pacientëve ende kishte cholecystitis kronike.

  Manifestimet cholecystitis

 • Sulmi i dhimbje në kuadrantin e sipërm të djathtë.
 • Pastaj, të përzier, të vjella.
 • Dobësi, ethe.
 • Me kalimin e kohës, gjendja e pacientit përkeqësohet.


  Kur këto simptoma duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.
  Nëse koha nuk ofron kujdes mjekësor, pastaj pas 3 - 4 ditëve
  që nga fillimi i sëmundjes mund të zhvillojë një të rrezikshme për jetën
  komplikime të tilla si peritonit - inflamacion i peritoneum, që shpesh çon në
  vdekja.


  Cholecystitis kronike

  Cholecystitis kronike
  - Më pak të rrezikshme për jetën se sa akute, por cholecystitis kronike mund
  jap përkeqësimin (ndodh si cholecystitis akute), me gjithë
  pasojat e tij.

  Mosha e pacientëve të njëjtat gratë vuajnë në 2 - 3 herë më shpesh se meshkujt.

  Manifestim i sëmundjes: dhimbje të butë të përhershme në të djathtë


  kitara, vjellje, rrallë - të vjella, belching hidhërim. Shpesh
  Simptomat shfaqen pasi të hahet yndyra, të skuqura ose
  ushqim me erëza.

  Për të diagnostikuar sëmundjen sot më
  Metoda e lirë, informative dhe të sigurt është ultratinguj
  (Ultratinguj) të barkut.


  Trajtimi i cholecystitis akute

  Trajtimi duhet të jetë në spital rreptësisht kirurgjikale, nën mbikëqyrje mjekësore! Qasja për trajtimin dhe, për këtë arsye, zgjedhja e drogës - individualisht dhe
  varet nga shumë faktorë: prania e comorbidities në
  se si rrjedh themelore (cholecystitis) sëmundje.



  Skema themelore:

 • Pacienti është përshkruar urinë në 3-4 ditë
 • të ftohtë (paketë akull) në murin e barkut mëparshëm
 • vena
  kripur administruar, 5% solucion glukoze, këto zgjidhje janë shtuar
  antispasmodic, droga analgjezik (baralgin, dhe Renalhan
  etj) janë futur gjithashtu dhe intramuskulare, por destinacioni i fortë
  mjekim dhimbje është e kundërindikuar sepse ata fshehin
  fotografia e vërtetë e sëmundjes
 • antibiotikët
 • medikamente të tjera të përshkruara nëse është e nevojshme.
 • Nëse kolecistit është rezultat i tëmthit, dhe (a)
  Trajtimi me ilaçe nuk e ka ndihmuar - nevojën për të bërë
  operacion.


  Trajtimi i cholecystitis kronike

  Kur zgjedh një metodë
  Trajtimi i kronike cholecystitis praninë vendimtar të gurëve
  fshikëz e tëmthit (gurëve të tëmthit disponueshmërinë). Nëse gurët janë -
  nevojë për kirurgji nëse jo - e zakonshme e trajtimit të (konservatore).

  Sot unë do të flasim për trajtimin noncalculous e cholecystitis kronike. Dietë të rreptë Designed (tabela numër 5), janë të përjashtuar nga dietë tymosur,
  ushqime pikante dhe të skuqura, ushqime të konservuara, salcice, djathë të mprehtë, kakao,
  çokollatë, alkool. Ju mund të përdorni produkte me choleretic
  pronat, por në qoftë se ata nuk shkaktojnë dhimbje - ziera vezë në një moderuar
  sasia, gjalpë i freskët pakripur, vaj ulliri, qumësht,

  produktet e qumështit, mish ligët (viçi) dhe peshku i freskët.

  Pacientët që marrin rekomanduar agjentët choleretic:

 • holenzim
 • allahol
 • holahol etj
 • herbs teas choleretic, mëndafshi misri, lule Helichrysum, etj
 • I emëruar Përveç kësaj droga të tjera për trajtimin e sëmundjeve oportune.

  Më i lartë