KolerëÇfarë është kolera

Kolera - një sëmundje infektuese akute referohet një infeksioneve veçanërisht rrezikshme. Pas një kohe të shkurtër aftësinë për të ndikojnë në një numër të konsiderueshëm të njerëzve (të shkaktojnë epidemi) dhe vdekshmërisë 50-për qind në qoftë se nuk trajtohet, mund të konsiderohet si armë biologjike.


Agjent shkaktar i kolerës është Vibrio cholerae (Vibrio cholerae) - shkop magjik lakuar pak se distanca i ngjan kujt. Cholerae pajisur me flagella, duke i lejuar ata që të lëvizin shumë shpejt. Mikroorganizëm u zbulua nga një shkencëtar i famshëm gjerman Robert Koch në 1883.

Ka dy lloje të Vibrio - klasike dhe El tor - dhe dy prej tyre janë të rrezikshme për njerëzit.

Ata janë pjesë e florës e ujërave të mëdha, janë edhe në lumin e Moskës. Çështjet përcaktuese - shumica e këtyre vibrios per njesi vellimi e ujit. Për të qenë i sëmurë me kolera, është e nevojshme që të gëlltisin prej një milion trilion mikroorganizmave.

Ky ndryshim i madh shpjegohet nga luhatshmëria skajshme të patogjen ndaj acidit klorhidrik, e cila është në stomakun tonë. Nëse aciditetit është reduktuar (p.sh., gastrit atrophic) ose acid klorhidrik divorcuar në mënyrë të konsiderueshme (kur duke përdorur një sasi të madhe të lëngshme), numri i vibrios kërkuara për infeksion, rënë 100 mijë herë.

Cholerae më i mirë futem në 30-40 ° C, kështu që është veçanërisht i madh në rezervuare Indi, Azi dhe Afrikë.


Patogjen menjëherë vrare nga vluar në një temperaturë prej 50 ° C - 30 minuta. Nuk mund të qëndrojë mikrob dhe tharje, dhe rrezet e diellit direkte vrasin atë për një orë.

Në sipërfaqe të perimeve dhe frutave të tilla si shalqi, cholerae mund të jetojnë deri në 5 ditë. Burim i vetëm i infeksionit - një person i sëmurë ose vibrionositel nga rajoni i prirur për të kolerës, e cila dallon feçe patogjen ose të vjella. Kjo metodë e epidemiologët të transmetimit të quajtur fekal-orale.


Çfarë ndodh kur kolerën

Ngjarjet madhore fillojnë të zhvillojnë në trup, kur një masë kritike e Vibrio bie nga stomaku në zorrë e vogël.

Ajo është e ngrohtë dhe i lagësht, e mërkurë janë alkaline, e cila është e përshtatshme për riprodhimin masiv të mikroorganizmave dëmtuesve.

Periudha e inkubacionit (koha nga marrja mikrobet në trup për manifestimet e para të sëmundjes) zgjat nga disa orë deri në 2-3 ditë.

Gjatë cholerae tij të stuhishme të jetës prodhon një toksina - choleragen. Kjo toksinë shkakton shkarkimin e lëngjeve nga indet në lumenin e zorrës së hollë. Pastaj fillon më të fuqishme, të quajtur diarre harlisur. Një dehje përgjithësi shkakton të vjella pakontrollueshme. Njeriu fillon të derdh nga një sasi të madhe të lëngshme.

Ashpërsia e sëmundjes varet nga shumë faktorë - gjendjen e trupit, numri i bllokuar brenda patogjenëve, etj

Kur diarre format e veshur të jetë e mundur e disponueshme dhe shenjat e dobëta të dehjes. Ekziston edhe një zgarë asimptomatike - kur një person nuk ndjehet i sëmurë, por ofron një sasi të madhe të patogjenëve të mjedisit të jashtëm.

Foto klasik i kolerës - një të shpeshta, deri në 10 ose më shumë herë në ditë, dhe diarre. Humbja e lëngjeve të madh - deri në 20 litra në ditë, me çdo mililitër përmban deri në një Vibrio miliardë.

Si rezultat i humbjes masive të lëngjeve është e koagulimit të gjakut dhe dehidratim. Gjendja e pacientit shpejt përkeqësohet dhe. Humbja e elementeve fluide gjurmë shfaqen dhimbje e muskujve, shpesh - nga muskujt viç.Tiparet e fytyrës janë sytë Përçapje lavaman, buzët blu dhe veshët. Lëkura është e ftohtë (kolera - një nga infeksionet e pakta që përfshijnë temperaturën normale apo edhe të ulët të trupit). Lëkura humbet elasticitetin e tij, lehtësisht do të dele, shumë kohë më parë plasaritur, dhe lëkura e duarve dhe këmbët është e rrudhur - ". Duart rrobalarëse" të ashtuquajturin Gulçim, dobësi e papritur.

Patrajtuar mjete moderne gjysma e pacientëve vdesin brenda ditës së parë.


Trajtimi i kolerës

Trajtim ofrohet në spitalet infektive, megjithëse transmetimit pazakontë sëmundje përmes direkt nga një person i infektuar me një ekspertë të shëndetshme të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) beson se është e mundur për të vendosur këta pacientë në lagjet e zakonshme terapeutike.

Duhet të theksohet se në vitet e fundit për 90% e kolerës ndodh në një mënyrë të lehtë.

Shtyllë e trajtimit - mbushur humbjen e lëngjeve dhe mikroelemetov, lëngun ruajtjen dhe electrolyte dhe ekuilibër acid-bazë në trup. Antibiotikët - vetëm një trajtim cholerae zëvendësues ende i ndjeshëm për të tetracycline normal. Trajtim gjithëpërfshirës i vdekshmërisë kolera është aktualisht më pak se 1%.


Parandalimi i kolerës

Infeksion kaluara nuk ka lënë prapa një imunitet dhe infeksioni i vazhdueshëm kolera mund në çdo kohë të jetës, dhe përpjekjet për të krijuar një vaksinë efektive deri tani më kot. Efektiviteti i vaksinimit është vlerësuar aktualisht në 25-50% me kohëzgjatje prej 3-6 muajsh, edhe pse ka pasur raporte për një vaksinë më efektive.Masat kryesore parandaluese kur vizitojnë zonat e pafavorshme për kolera - Lani duart përpara se të hahet dhe përgatitjen e ushqimit dhe pas përdorimit të tualetit. Pini ujë të zier vetëm, fruta dhe perime nën ujë të rrjedhshëm pas larjes domosdoshmërisht obdavaty ujë të valë; parandaluar mallra blerjes aksidentale në person; notosh vetëm në vende të autorizuara.

Informacion nga neni "kolerës"

Diskutoni komuniteteve:

  • Infeksionet e zorrëve, helmimi
  • Kolerë