Chloasma siç tregohet nga simptomet tuaja


 • Chloasma - një shenjë e çrregullim në ohranizmami
 • Getting shpëtoj e chloasma
 • Jeta pa spote

 • Chloasma - një shenjë e çrregullim në ohranizmami

  Chloasma - një hyperpigmentation e lëkurës, të shkaktuara nga rritja e niveleve të pigment melaninës në trup. Spote pigment janë në gjendje të shqetësojë një person jo më pak se puçrra fytyre dhe rrudhave. Rritur pigmentim mund të jetë për shkak të faktit se lëkura fillon të "mbrojtur" diellin dhe për të prodhuar më shumë melaninës, por ndoshta kjo është një shenjë e një mosfunksionimi të trupit.

  Chloasma mund të tregojë çrregullim të mëlçisë, vezore, e hipofizës. Ndër shkaqet e mundshme dhe sëmundje të ndryshme vrer fshikëz apo traktit gastrointestinal.

  Chloasma shpesh shfaqet gjatë shtatzënisë Lokalizuyuchys në fytyrë, rreth nipples, stomak, por në qoftë se sfond hormonal në rregull - chloasma gradualisht zhduket pas lindjes. Ndonjëherë ajo merr qëndrueshme. Çrregullime të funksionit ovarian, infektimi hlystyani mund të shkaktojë chloasma në fytyrë dhe rreth gojës.

  Kaheksicheskiy chloasma - hyperpigmentation i rëndë në thelb ka humbur sëmundje (e kancerit, malarjes, tuberkulozit, cerozë). Chloasma shprehur rregulluar forma të ndryshme, njollat ​​e përcaktuara ashpër të verdhë-kafe, nganjëherë darkish-zi simetrike.


  Njolla të vogla rriten së bashku në më të mëdha. Lokalizuar kryesisht në ballin, qepallat, tempujve, cheeks, ndonjëherë rreth nipples, në vulvë; chloasma nganjëherë shtrembëron të gjithë fytyrën. Pranverë Chloasma dhe verë duket e ndritshme në dimër, zakonisht disa zbehet pigmentim. Njollat ​​nuk zhvishem dhe nuk shkaktojnë kruarje. Nga Freckles chloasma përkufizim të ndryshëm të konturet dhe përmasave të mëdha spot.

  Chloasma - një sëmundje kronike, pigmentim mund të mbahet deri në fund të jetës, por ndonjëherë është e mundur për të hequr atë.


  Getting shpëtoj e chloasma

  Merrni një zgjidhje estetike te problemi nuk ka kuptim, po të mos arsyes së tërhequr ajo e ka shkaktuar.

  Whitening pigmentim, që është një simptomë e ndonjë sëmundje të organeve të brendshme mund të jetë një humbje mjaft e kohës dhe parave, dhe madje edhe të shkaktojë zhvillimin e komplikimeve serioze. Pra, para se të blej kozmetike zbardhues ose të shkojnë në procedurë zbardhja, ju duhet të konsultoheni me një specialist.

  Në dyqane bukuri të përshkruara nga mjeku për të hequr qafe chloasma shpesh përdorin lëkurë të ngadaltë apo të thellë. Por ne duhet të kujtojmë se trajtimi i chloasma sjelljes duhur në vjeshtë dhe dimër, si rrezet e diellit përkeqësojnë procesin.


  Jeta pa spote

  Për të parandaluar pranverë chloasma dhe verë duhet të mbrohen nga krem ​​të veçantë fytyrë, kapele të gjerë-brimmed, ombrellë, etj


  Është e nevojshme për të eliminuar faktorët traumatike (presion nga rrip, shiritat, korse) si fërkime të vazhdueshme dhe presionit në lëkurë mund të shkaktojnë "chloasma traumatike."


  Përshkrimet duhet të shmangin kontaktin me produkte kimike (lubrifikantë, katranit, etj). Por ajo mund të përdoret me grim chloasma. Për kënaqësinë e grave të bukura.

  Informacion nga neni i "chloasma."

  Diskutoni në komunitet