Klamidia trashëgimi e rrezikshme


 • Çfarë është kjo sëmundje dhe pse kjo ndodh?
 • Si sëmundja transmetohet tek fëmijët?
 • Në atë që duket sëmundje?
 • A është e mundur për të zbuluar klamidia?
 • Si për të trajtuar klamidia?
 • A është e mundur për të parandaluar përhapjen e klamidia gjenital?

 • Çfarë është kjo sëmundje dhe pse kjo ndodh?

  Klamidia është shkaktuar nga bakteria e quajtur Chlamydia. Specialistët janë tri lloje të klamidia, të cilat mund të çojnë në shfaqjen e sëmundjes: Chlamydia psittaci zakonshme në shpendët dhe ndikojnë fëmijë dhe të rritur në kontakt me ta; Pneumoni Klamidia shkakton sëmundje të mushkërive (pneumoni); Chlamydia trachomatis - një infeksion që shkakton këtë patogjen transmetohet seksualisht.

  Chlamydia - një baktere është shumë i vogël, ata nuk janë në gjendje për të prodhuar energji për shumicën e ciklit të tij të jetës. Në mënyrë që të mbijetojnë, ata janë të vendosur në qelizat e shëndetshme pritëse dhe të përdorin energjinë e tyre. Kjo është arsyeja pse klamidia quajtur parazitet brendaqelizor. Ata janë në gjendje të depërtojnë në qelizat e konjuktivën e syrit, rrugëve të frymëmarrjes, Mukoza gonads djemtë dhe vajzat.

  Klamidia është e ndryshme nga sëmundje të tjera infektive se ajo është e vështirë për të zbuluar dhe shërim. Fakti që klamidia dy forma celulare. Së pari, kur bakter hyn brenda qelizat e shëndetshme dhe u vendosën atje.


  Duke thithur energjinë e qelizës, ajo rrit në madhësi, të ndarë dhe të bëhet forma e dytë. Gjatë kësaj periudhe, sëmundja është e vështirë për të zbuluar (kjo është vetëm mundur në sajë të një studimi të veçantë).

  Pjekur, klamidia përsëri transformuar në formën e vet origjinale. I gjithë procesi i ndarjes dhe maturimit të klamidia merr 48 në 72 orë. Pastaj ruptures celularë host, klamidia shkojnë dhe të ndikojë në grupin e ardhshëm të qelizave të shëndetshme - në këtë periudhë tregoi simptomat e para.
  Megjithatë, procesi i baktereve ripening mund të ndalet në çdo fazë. Në këtë rast, është e mundur që sëmundja nuk shfaqet edhe pas muaj dhe vite nga koha e infeksionit.

  Ajo përmban të gjatë si kollë, hundë i lëngshëm konstante, kruajtje në perineum, lengjet vaginale shfaqet vetëm në kundërshtim me mbrojtjen e fëmijës. Ajo merr shumë kohë para se të bëhet e qartë se shkaku i këtyre çrregullimeve është klamidia.


  Si sëmundja transmetohet tek fëmijët?

  Pavarësisht nga fakti se ajo është një klamidia infektuar fëmijë seksualisht të transmetueshme nga një nënë e infektuar gjatë shtatzanisë dhe lindjes. Në rast se fëmija merr qumësht të gjirit dhe duke u kujdesur për të mirë të sistemit të tij imunitar për të përballuar me infeksion nga bllokimi i një të caktuar klamidia riprodhim kohë. Dobësimi i mbrojtjet e trupit të lejojë bakteret për të vazhduar qelbëzim dhe ndarje, dhe pastaj të tregojnë shenja të sëmundjes.

  Koha e simptomave varet nga pjekurinë e sistemit imunitar të foshnjës. Për shembull, infeksion të dyshuar chlamydial në të sapolindur në dukje të shëndetshme mund të jetë vetëm nëse prindërit e tij janë manifestime të sëmundjes, lengjet vaginale, kruajtje në bigëzim, kërcënuar abort, abort.


  Në atë që duket sëmundje?

  Nëse fëmija juaj është i infektuar me klamidia në utero, ai fillon një formë të rëndë të pneumonisë, e cila është e dukshme në tre muajt e parë pas lindjes. Klamidia është shkaku i pneumonisë në foshnjat tretat.

  Infeksion akut chlamydial në foshnjat dhe fëmijët deri në tre vjet bëhet në forma të ndryshme.

  Sëmundjet më të zakonshme të syrit - konjuktivit; hundë - Muco-purulent rinitit; Mushkëritë - pneumoni. Ndonjëherë prek organet e shumta: mushkëritë, zemrën, traktin gastrointestinal, mëlçi, trurin, sistemin nervor qendror.

  Simptomet e dëmtimit të trurit të shfaqet herët dhe shpesh shkojnë pa u vënë re, sepse ata kanë shumë të përgjithshme. Midis tyre - nervozizëm, duke u dridhur duart dhe këmbët, i pashkak i dhimbshëm duke qarë, të vjella. Ajo merr shumë kohë para prindërve dhe fëmijës shikuar mjeku mendoj për klamidia si shkak të këtyre çrregullimeve dhe sëmundjeve ndërkohë bëhet e zgjatur dhe kronike.

  Fëmijët Chlamydia zhvillon gradualisht, dhe sëmundja shpesh është vonuar për muaj apo edhe vite. Së pari, ka shkarkimi i hundës, pastaj frymëmarrje të shpejtë, konfiskimet, kollë e thatë (temperatura, zakonisht nuk rritet). Nëse sëmundja nuk fillon trajtohet, këto simptoma janë ngadalë në rritje, nganjëherë në rënie, dhe pastaj për asnjë arsye të dukshme atje përsëri.

  Nëse klamidia ndikojë në traktin gastrointestinal, duket bloating, rumbling në stomak, fron shkelje (diarre dhe kapsllëk). Të vjella dhe regurgitation thonë se klamidia fëmija shkon vështirë.


  A është e mundur për të zbuluar klamidia?

  Siç është përmendur tashmë, njohin infeksion chlamydial në foshnjat është e vështirë, sepse simptomat shfaqen herët dhe shpesh shkojnë pa u vënë re, sepse ata kanë shumë të përgjithshme.

  Ata janë shpesh të gabuara për efektet e hypoxia fëmijën dhe / ose trauma të lindjes, kështu që pas daljes nga spitali i fëmijëve nën neurolog drejtpërdrejtë mbikëqyrjes.

  Nëse ka specialistë sugjeron se porsalindur dhe nënën e tij të infektuar me klamidia, pastaj në ditën e tretë pas lindjes, ata kryejnë vëzhgime, të përcaktuar patogjen · C. trachomatis, në shpifje përmbajtja e zgavrën e hundës, konjuktiva, vaginë. Nëse rezultati i studimit është negativ dhe simptomat klinike janë ruajtur (konjuktivit, rinitit, vulvitis, etj), i kryer analizat e gjakut për antitrupa.

  Fakti se sëmundja është në fazën akute të zhvillimit, tha se rritja në gjakun e fëmijës të tre Klasët e imunoglobulinave (IgA, IgG, IgM).

  Nëse ajo është bërë kronike, studimet tregojnë rritje në IgA, IgG. Përcaktimin e nivelit të antitrupave në gjak - është metoda kryesore për diagnozën e kontrollit të infeksionit dhe trajtimit. Megjithatë, ajo është efektive vetëm në qoftë se hulumtimi është kryer jo një, por disa herë, në intervale të ndryshme kohore, sepse është jo gjithmonë dakord prindërit e fëmijëve të sëmurë. Ndërkohë, vetëm përsëriti teste laboratorike të përshkruara nga mjeku dhe do të lejojë për të diagnostikuar dhe vlerësuar efektivitetin e trajtimit.

  Sistemi imunitar i fëmijës, si një i rritur, reagon për ndonjë infeksion të zhvilluar substancave të veçanta që mund të vrasin bakteret.

  Këto substanca janë quajtur imunoglobulinat apo antitrupat. Për arsimimin e tyre merr kohë, kështu që vetëm dy javë pas klamidia infeksionit në gjak e fëmijës duket antitrupa ndaj tyre. Prandaj, mungesa e tyre nuk do të thotë se fëmijën nuk klamidia. Nëse një fëmijë është i infektuar me rastin e lindjes, ata do te shfaqet pas 3-4 javë, e cila është arsyeja pse ajo është e nevojshme të ri-ekzaminim.

  Urogjenital Klamidia është e vështirë për të zbuluar në femra. Fakti që ajo mund të bëhet vetëm në faza të caktuara të ciklit menstrual. Në strisho vaginale shkarkimin klamidia apo qafës së mitrës përcaktuar nga 10 deri në ditën e 26. Në raste të tjera probabiliteti i zbulimit Chlamydia i vogël.

  Në punë Shëndeti dhe Siguria Rregulloret:

 • Fëmijët nuk duhet të jetë një shtrat prind.
 • Nëse ju doni të ngushëlloni fëmijën, e tij puth vetëm gomar.
 • Të jetë i sigurt për të zgjedhur një peshqir të vetme fëmijë, shtupë.

 • Si për të trajtuar klamidia?

  Klamidia jetojnë brenda qelizave, kështu që ata janë rezistente ndaj antibiotikëve. Disa mund të pezullojë vetëm shpërndarjen e klamidia për një kohë të gjatë, por pastaj kur sëmundja shfaqet sërish, do të jetë patogjene rezistente ndaj antibiotikut.

  Për trajtim klamidia që të jetë efektive, ju duhet të zgjidhni të drejtë drogë dhe kur ata duhet të marrin.
  Përndryshe, sëmundja mund të bëhet kronike dhe për disa vjet në gjakun e fëmijës do të qarkullojnë ajo patogjen?

  Nëse periudhat e acarimit të përsëritura, ekspertët e përshkruajnë trajtimet shtesë. Fëmijë për fat të keq, në çfarëdo formë nuk është i rrjedhur klamidia, akut ose kronik, ajo çon në komplikacione të rënda - sidomos dobësimin e sistemit imunitar dhe shterpësinë.


  A është e mundur për të parandaluar përhapjen e klamidia gjenital?

  Sepse sëmundje transmetohet seksualisht, të rriturit duhet të përdorin mjete mbrojtëse. Mënyra kryesore për të parandaluar klamidia është një prezervativ.

  Të skanohen për klamidia duhet të gjitha gratë që planifikojnë të kenë fëmijë. Kjo është e rëndësishme jo vetëm për sigurinë e të ardhmen e tyre, por për shëndetin e nënave.

  Fakti është se me kalimin e kohës mund të shkaktojë infeksion chlamydial zhvillimin e kancerit. Fëmijët janë infektuar transportuesit bëhet për klamidia jetës, dhe më shpejt ose më vonë infeksion "jetoj përsëri". Nëse kjo ndodh gjatë pubertetit, rezultat i një kursi të gjatë të sëmundjes mund të jetë e infertilitetit.

  Në anketën e parë për klamidia kërkojnë gra (pa marrë parasysh nëse ata janë shtatzënë):

 • inflamacion i organeve gjenitale;
 • Steriliteti për 1-3 vite;
 • aborti të kërcënuar, abort, lindje të parakohshme, polyhydramnios.
 • Informacion nga neni Kharitonov Dashuria "Chlamydia: Trashëgimia e rrezikshme."