Heqja kirurgjikale e atheroma


 • Atheroma, simptomat atheroma
 • Trajtimi i atheroma

 • Atheroma, simptomat atheroma

  Atheroma, kist dhjamor gjëndër, steatoma
  (Atheroma) - gjendet intradermal ose subcutaneously
  tumor dhimbje me një sipërfaqe të qetë, rrumbullakuar ose pak
  i zgjatur, duke lëvizur në prekje.

  Pavarësisht zakonshme klinike dhe morfologjike
  karakter në mes këtyre dy llojeve të atheroma mund të zbulojë disa
  dallime. Kështu, cysts mbajtjes janë më të zakonshme në fytyrë, qafë dhe
  Kthehu në njerëz; ata kanë një rritje të shpejtë dhe janë të izoluar dhe
  shumëfish njëjtën madhësi,, kanë tendencë të shkrihen në kodrinor

  konglomerate dhe inflamacion. Në sipërfaqen e tumorit mund të vërehet
  Hapja e zgjeruar nëpër të cilat periodikisht ose spontanisht
  kur presion shërben atheroma përmbajtje. Këto atheroma
  janë rritje më të ngadalshme, janë më të zakonshme në gratë
  lëkurë e kokës të arrijnë madhësi shumë të mëdha.


  Trajtimi i atheroma

  Atheroma Trajtimi i mundur në çdo fazë. I gabuar
  Opinioni duhet të konsiderohet se heqja kirurgjikale të jetë vetëm
  atheroma, e cila arritur përmasa të mëdha. Atheroma i vogël nevospalennye mund
  të hiqet duke përdorur electrocautery: skalpelepodobnym elektrodë
  të bëjë një prerje të vogël përmes atheroma kapsulë lëkurës dhe gishtërinjtë


  Përmbajtja shtrydhur. Pas hapjes dhe piskatore
  lugë hiqni kapsulë. Zgavër ishte trajtuar me tretësirë ​​5% e jodit
  imponojë fashë pa mikrobe.
  Kapsulë shkëputje dhe pa dhimbje
  procedura e parashikuar infiltrimin paraprak i indeve përreth
  Kapsula zgjidhje 0,5% të novokaina.


  Kur inflamacion në atheroma më shumë
  fazat e hershme përshkruajnë ointments aktuale dhe anti-UHF. Në
  Rasti i dehjes - antibiotikët (tetracycline, oleandomycin
  etj). Pas 2-3 javë pas zhdukjes së inflamacionit
  Electrosurgery treguar dhe heqjen tumor.

  Nahnoyvshyesya atheroma
  kërkojnë një absces të vogël prerje nëpër të cilat prodhojnë

  Përmbajtja shkrirë atheroma dhe eshtrat e kapsulë. Lugë hiqet
  mbetet e përmbajtjes dhe proces zgjidhje furatsilinom zgavër,
  rivanola dhe injektuar me zhvesh antiseptik krem ​​(pomadë Vishnevsky,
  vaj furatsilinovaya, etj.) për shërim në këto raste është i ngadalshëm
  me qëllim të mesëm. Ndonjëherë injektuar rreth atheroma emulsioni
  acetate hydrocortisone në një dozë prej 1 ml e një solucion që përmban 25 mg
  përgatitje për 10-12 ditë. Atheroma i vogël i përflakur,
  vendosur afër sipërfaqe të lëkurës, thaj azot të lëngshëm.

  Hequr kirurgjike pas infiltrimit indeve atheroma rreth
  tumor 1% zgjidhje e novokaina ose trimekaina me disa

  pika e zgjidhjes 0,1% të adrenalin. Prerje lëkurës është në formën e gisht
  sipër qendrës së tumorit nga maja në fund të pol dhe në përputhje me
  Linjat e tensionit të lëkurës që promovon formimin e më
  mbresë të vogla postoperative. Zona e lëkurës në atheroma
  kapur pincë Hemostatic ose pirg dhe të fillojnë të
  Indet e detashmentit. Kapsula duke arritur atheroma duhet të kontrollohet në mënyrë strikte
  Sytë kryer manipulimin e mëtejshme për të parandaluar zbulimin e
  kapsula dhe lirimin e përmbajtjes në plagë. Kur hapjes kapsulën
  ju mund të përpiquni për të lëvizur pirg në buzë të thyer apo të liruar
  Përmbajtja që të jetë zgavër atheroma rrip i hollë i garzë se

  nxit më tej shkëputje dhe më të mirë tumor Trace për konturet.
  Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet heqjen e plotë të kapsulës, si
  kapsulë pjesa tjetër promovon atheroma. Pas largimit
  plagë atheroma qepen në shtresa zorrë (qepje dissolveable kirurgjikale), kalë
  flokët apo mëndafshi i hollë. Qepje janë hequr pas 5-6 ditësh.

  Informacion nga artikullin "atheroma, kist dhjamor gjëndër, steatoma."