Menstruacioneve dhimbshme dhe sindromi premenstrual


 • Çfarë është PMS?
 • Gaskets apo tamponin?
 • Këshilla të dobishme se si të sillen gjatë menstruacioneve
 • Ajo është të dini rreth menstruacioneve

 • Çfarë është PMS?

  Dhimbje gjatë menstruacioneve
  Rezultatet nga kontraktimet e mitrës, refuzoi një mucous përpunuar
  shell. Lehtësimin ndihmë dhimbje dush të ngrohtë ose një konsultim me një gjinekolog
  (ose më shumë gra me përvojë këshillojnë të tilla si nënë apo motër më të vjetër).


  mjete radikale - dhimbje. Dhimbje rënie
  gjithashtu të ndihmojë në ushtrim të thjeshtë.

  Ju mund të keni dëgjuar
  e sindromi premenstrual ose PMS. PMS - një shkelje e trupit, e cila

  paraprin menstruacioneve. Gratë që vuajnë nga PMS, përjeton dhimbje koke,
  dhimbje prapa, ndjenja ndryshim të shpejtë nervoz dhe të prirur
  Besimi. Përveç kësaj, simptomat e zakonshme të PMS janë ënjtje dhe
  rritur ndjeshmëria e gjirit dhe emocionale ndjenjave
  pasiguri dhe dobësi.

  Disa gra PMS panjohura,
  dhe disa janë vërejtur jo vetëm të gjithë nga simptomat e mësipërme, por
  disa të tjerë. Ka ilaçe për të ndihmuar në lehtësimin e simptomave të PMS
  dhe që ju mund të bleni pa recetë. Reduktimi i marrjes kripë dhe kripë
  ushqim gjithashtu lehtëson rrjedhjen e PMS. Nëse simptomat e PMS dhe prishin helm tuaj
  jeta, kontaktoni mjekun tuaj - ai duhet të këshillojë ndonjë


  mjet efektiv për luftimin e PMS.


  Gaskets apo tamponin?

  Ju ende e pavendosur se
  përdorin gjatë menstruacioneve - pads ose tampona? E pra, zgjedhja është mjaft e
  dhe plotësisht deri te ju.


  Këshilla të dobishme se si të sillen gjatë menstruacioneve

  Shënim
  intensiteti i rrjedhës menstrual - kjo do të ju tregojnë se si shpesh ajo duhet të jetë
  ndryshojë pads ose tampona. Përdorimi i tampona "ultra-absorbues" -
  nuk është një ide e mirë. Tamponin më të mira të përdorimit, të dizajnuara për
  lumë i dobët, dhe shpesh për të ndryshuar ato. Përveç kësaj, së bashku me swabs, ju mund të
  dhe të përdorin mini-pads jeni gati thatësi espechat dhe rehati, si dhe

  do të mbrojë të brendshme dhe veshje.

  Ofrohen për shitje mund të gjenden
  shumëllojshmëri e llojeve të pads dhe tampona (i quajtur nganjëherë "do të thotë
  higjienës femërore "). Me gjithë pasurinë e zgjedhjes nganjëherë është e vështirë për të përcaktuar se çfarë
  e drejtë për ju. Në mënyrë tipike, ju do të lundruar përthithjen
  tamponin aftësinë ose pads (dmth sasia e gjakut që ata
  i llogaritur) tregohet në paketë. Mundohuni të lidhen karakteristikë
  intensiteti i rrjedhës tuaj menstrual dhe kapaciteti dëshiruar absorbimit
  Të dhënat mbi paketimin. Ju lutemi lexoni të gjitha këto rekomandime
  Prodhuesit jastëk ose pads për përdorimin e produktit të tyre.

  Duke përjetuar
  disa mjete të ndryshme, ju me siguri do të gjeni tamponin ose pads,
  janë të përshtatshme për ju.

  Duhet të miratojnë kalendar
  muaj për të festuar "ditët kritike" - ata fillojnë dhe kohëzgjatja.
  Kjo do t'ju lejojë të përcaktuar gjatësinë e ciklit menstrual paraprakisht
  të përgatitur për fillimin e kësaj periudhe të pakëndshme.

  A nuk e le të kapur mujore
  ju në befasi! Mundohuni të veshin një qese një tamponin ose disa pads në
  Rasti menstruacioneve ju gjen në rrugë kur ju nuk keni qasje në
  tualetin. Edhe nëse ju nuk keni pasur periudhën tuaj, ky
  masë paraprake i thjeshtë do të ndihmojë "përmbushë plotësisht e përgatitur mysafirët '.

  Përveç
  Ju gjithmonë mund të huazoni një tampon ose pad mik të papërgatitur,
  që ndodh mjaft shpesh.


  Ajo është të dini rreth menstruacioneve

  Menstruacioneve parë mund
  ndryshojnë shumë nga të ardhmen. Për të instaluar ciklin menstrual
  marrë disa muaj, disa muaj ju do të duhet të
  të mësohen në hënë. Treat kuptuarit vet trupit dhe
  durim - sepse ju po hyjnë në një fazë të re të jetës. Nëse keni pyetje,
  Bisedoni me mom apo motër më të vjetër.

  Është e këshillueshme të mos përdorin
  pads parfumuar apo tamponin. Përbërësit kimike
  anëtarë të flavorings mund të shkaktojë iritim ose lëkurë.


  Rrjedha menstrual normal nuk ka erë. Nëse ju ende
  të përballet me sfidën e të nuhaturit, kështu që ju nuk e mbështesin nevojshme
  higjienën intime. Edhe në këtë rast, ne rekomandojmë duke ndryshuar jastëk ose më shumë
  tampon. Nëse kjo nuk do të ndihmojë të hequr qafe erë, kontaktoni tuaj
  gjinekolog.

  Disa gra madje në të pjekur
  mosha ndjehen siklet kur diskutojnë këtë temë dhe të strukur për të pyetur
  tualetin në farmaci ose dyqan. Nëse ju i përkisni kësaj
  kategori, mos harroni se ciklit menstrual - një pjesë e natyrshme dhe integrale
  Jeta e çdo gruaje.