Legjionarit Sëmundjeve Diagnoza dhe Trajtimi


 • Pneumonia mund të jenë të ndryshme
 • Njeh "sëmundje Legjionarit": çfarë duhet të i kushtoj vëmendje
 • Features diagnoza dhe trajtimi i legionellosis

 • Pneumonia mund të jenë të ndryshme

  Në dekadën e fundit ka pasur ndryshime të rëndësishme në Sëmundjet bronkopneumonare. Kështu, pneumoni klasike pneumokokal ndodh më pak se gjysmën e kohës, por më vërejtur shpesh të ashtuquajturin "pneumonia atipike", të cilat janë patogjene Mycoplasma, Klamidia dhe Legionella. Këto baktere të dëmshme janë të afta të aktivitetit të zgjatur në qelizat epiteliale të traktit respirator, duke kontribuar për një të zgjatur dhe i përsëritur (përsëritja) në drejtim të rrymës nga inflamacion në mushkëri.

  Përveç kësaj, duke pasur brenda qelizave, këto mikroorganizmave në shumicën e rasteve nuk reagon në terapi konvencionale me antibiotikë.

  Për fat të keq njohin këto sëmundje në periudhë akute është e vështirë. Hapi i parë në këtë drejtim është diferencimi (dallimi) pneumoni në tipike dhe atipike (e cila vlen pneumonia lehionelleznaya). Është e rëndësishme të dini se simptomat klasike tipike nga pneumonia janë: ethe fort i zhvilluar me të dridhura, dhimbje në anën dhe kollë. Karakteristikë gjak, leukocytosis me formulën neutrophilia dhe zhvendosje të leukociteve, të përshpejtuara ESR (eritrociteve normë sedimentimi).


  Diagnoza konfirmohet nga X-ray në zbulimin e ndryshimeve infiltrative në mushkëri. Pneumonia atipike është (në jetën private sipër dhe "sëmundje Legjionarit"), në të kundërt, shpesh subakut fillon me ethe, kollë, dhimbje të muskujve dhe dobësia e përgjithshme në sfondin e temperaturës moderuar dhe reagimi i ngjan e ftohtë të përbashkët. Rezultatet e ekzaminimit dhe testimit laboratorik mbi vete a ndërsa ndryshimet radiografike janë të shprehura dhe të jenë të qëndrueshme.  Njeh "sëmundje Legjionarit": çfarë duhet të i kushtoj vëmendje

  Mycoplasma sot dhe Chlamydia infeksionet dhënë vëmendje të mjaftueshme, kështu që të përqëndrohet në karakteristikat e më pak i njohur në vendin tonë lehionelleznoy pneumoni.  Agjent shkaktar i sëmundjes - Ligionella pneumophila u hap në 1976, pas Kongresit në Filadelfia Legjionarit (veteranët që luftuan në Indokinë) me 221 nga 220 të sëmurë, dhe në 30 raste rezultati ishte fatal. Në 90s flash "sëmundje Legjionarit" të janë regjistruar në shtetet baltike dhe Gjeorgjisë. Incidenca e "sëmundjes të Legjionarit" është nga 1,5% deri 15% të të gjitha rasteve të pneumonisë. Sensibilitet të infeksionit më shumë se 70%. Sick të gjithë, por më të moshuarit dhe fëmijët.

  Legionella - një Gram-negative shufra deri në 3 mikronë, e cila ka flagjelat. Vendi i banimit baktereve natyrore - ujë të freskët, trupi i njeriut është agjent shkaktar për Legionellosis fund biologjike të vdekur.

  Paragjykimi Fundit mundësia e transmetimit të drejtpërdrejtë nga personi në person. Legionellosis Transmisionit - thithur kryesisht, sezonaliteti - verë dhe vjeshtë. Sëmundshmëria e lidhur me zgjidhjen agjent i sistemeve të ujit. Shpërthimet e grupit janë të mundshme kur qëndrojnë pranë ujit të hapur, pishinë, kontakte me ajer te kondicionuar, humidifier, sistemeve të ventilimit të detyruar (metro, stacionet hekurudhore, aeroportet, dyqane, etj) Kështu, legionellosis -. Një sëmundje e qyteteve të mëdha në vendet e industrializuara.

  Kohëzgjatja e periudhës së inkubacionit varion nga disa orë deri në 11 ditë.

  Ajo fillon me sëmundje akute, nga ditët më të hershme të shfaqen dobësi të pamotivuar, humbje e oreksit, dhimbje koke të vazhdueshme, diarre të mundshme, me simptomat e traktit respirator zakonisht mungon. Pas një periudhe të shkurtër të sëmundjes shfaqen të dridhura predveschayuscheho me ethe, kollë e thatë dhe gulçim dhimbshme. Disa pacientë ankohen për hemoptysis, dhimbje në nyje dhe muskujt. Në raste të rënda, çrregullime neuropsikiatrike parat, letargji, çorientimin, deliri, halucinacione, vetëdije të dëmtuar. Një shqyrtim i vendosur bradycardia relative, shpesh - lymphadenitis.

  Megjithë paqartësinë e simptomave në radiografi zbuluan depërtimin masiv (akumulimin në indet e elementeve qelizore të përziera me gjak dhe limfatike), që është një kufizim të dobëta për veti, "turbullira" qarqeve. Shpesh shfrim pleural (akumulim lëngjeve në zgavrën pleural) mund progresion e inflamacion të mikut plagë të mushkërive. Në një test i gjakut tregon qartë leukocytosis moderuar me neutrophilia dhe lymphopenia, përshpejtohet në masë të madhe ESR (eritrociteve normë sedimentimi). B urinë duken qelizat e bardha dhe të kuqe të gjakut. Për analiza biokimike të gjakut të karakterizuar nga hyponatremia (ulur përqendrimin e joneve natriumi), hyperbilirubinemia (rrit formimin e bilirubin), aktivitet në rritje të enzimave - fosfatazes alkaline dhe transaminazave.
  Features diagnoza dhe trajtimi i legionellosis

  Identifikimi SARS lehtë, dhe legionellosis nuk është përjashtim. Sëmundje bakteriologjike poshtërim me pështymë tretjen dhe kërkojnë mjedise të veçanta, dhe ndjeshmëri të ulët. Serologjik (metodë diagnostike bazuar në reagimin e antigjenit - antitrupave) mund të transferohen për të diagnostikuar lehionelleznoy infeksion vetëm rritjen e titrit të antitrupave. Më informative në këtë rast është identifikimi i antigjenit pneumophila L. nga ELISA analiza, e cila chuvstvitelnost - 80% dhe Saktësia - 94%. Megjithatë, pas 4-6 ditësh pas vendosmëri antibiotik antigjen është e pamundur.  Përkundër vështirësive në diagnozën e pneumonisë atipike (duke përfshirë lehionelleznoy), terapi tyre është efektive. Përdorimi antibiotikët lehtë depërtojnë murin qelizor dhe për të krijuar përqendrime të larta brendaqelizor mund të pengojnë jetesën SARS të patogjenëve, duke përfshirë Legionella. Kjo makrolid mjekim (erythromycin, Spiramycin, Clarithromycin, azithromycin, etj), tetracyclines (doxycycline), fluoroquinolones (ciprofloxacin, ofloxacin) dhe rifampicin. Macrolides Droga e zgjedhjes konsiderohen, të cilat janë krahasuar me tetraciklina dhe fluoroquinolones janë të sigurt në trajtimin e fëmijëve, shtatzëna dhe lactating gratë.  Në infeksionet macrolides rënda administruara vena në doza të larta (eritromicin deri në 4 g / ditë) dhe pastaj kaloni në gojë (tableta). Në rrjedhën e butë të antibiotikëve të administruara herë gojarisht në doza serednoterapevtychnyh: erythromycin për 250-500 mg - 4 herë / ditë (Clarithromycin 250 mg 2 herë / ditë). Popular terapi kombinimi pneumonia leohinelleznoy erythromycin në kombinim me rifampicin. Kohëzgjatja e trajtimit me antibiotikë - 2 javë, që nga kursi të shkurtër rrit rrezikun e përsëritje (përsëritje) infeksionit. Një kurs i shkurtër mund të përshkruhen vetëm azithromycin, e cila është e lidhur me aftësinë e kumulyrovat drogës (akumuluar) në trup dhe të japë efektin repeatable terapeutik.  Ne nuk duhet të harrojmë se legionellosis ose "sëmundje Legjionarit" karakterizohet me dehje të rënda me të mushkërive, sistemit nervor dhe traktit gastrointestinal. Një prognozë serioze, diagnoza e vështirë. Megjithatë pneumonia lehionelleznoy dyshuar mund të udhëhiqet nga "atipizm" (pazakonta) sëmundjes. Për të ndihmuar në diagnozën mund të mblidhen tërësisht informacion rreth pacientit dhe sëmundjet e tij në të kaluarën. Duke themeluar në pneumoni atipike, që legionellosis diahnostuvavshy - duhet menjëherë të caktojë terapinë e duhur me antibiotikë.
  Duke monitorimin e efektivitetit të trajtimit, është e rëndësishme të dini se shërim nga pneumonia lehionelleznoy shumë përpara normalizimin e X-ray fotografitë mund të thith fundit për javë dhe madje edhe muaj.  Informacion nga artikullin "Lehionelleznaya pneumonia:. Aspekte të diagnozës dhe trajtimit"