Diagnoza Cushing sëmundje dhe trajtim


 • Sëmundjeve Cushing
 • Simptomat e sëmundjes Cushing
 • Diagnoza dhe trajtimi i sëmundjes Cushing

 • Sëmundjeve Cushing

  Simptomat e sëmundjes u përshkruan për herë të parë në 1924
  Neurolog sovjetik Nicholas hipofizës. Ai sugjeroi se
  shkaku i sëmundjes qëndron në ndryshimet në hipotalamus (pjese e trurit
  përgjegjës për ndërveprimin e sistemit nervor dhe endokrine). Më vonë
  Neurokirurgu amerikan sëmundje Harvey Cushing i lidhur me tumor
  gjëndër hipofizë. Sot, shkencëtarët kanë ardhur për të besuar se Cushing sëmundje
  rezultuar çrregullimi i sistemit hypothalamic-hipofizës
  - E drejta ishin të dy studiues.

  Sëmundja Cushing -

  sëmundje e rëndë neuroendocrine, në bazë të shkeljes
  Mekanizmat rregullatore që kontrollojnë
  hypothalamic-hipofizë-veshkave sistemit. Manifestime të sëmundjes
  lidhen kryesisht me formimin e tepruar të hormoneve
  Veshkave - kortikosteroidet.

  Kjo është një sëmundje e rrallë në 3-8 herë më shpesh në gratë e moshës 25-40 vjet.

  Sindroma e Cushing në klinik
  nuk ka manifestime të ndryshme të sëmundjes. Ai diagnostikuar raste
  Tumoret veshkave (beninje ose malinje) apo
  Tumoret ektopirovannoy e organeve të ndryshme (bronke, thymus,
  pankreasit, mëlçisë).

  Arsye
  Sëmundja Cushing është ende i panjohur.


  Megjithatë, vërehet se
  në disa raste ndodh pas traumave
  dhe infeksionet e trurit. Në gratë, sëmundje shpesh ndodh pas
  ofrimit.


  Simptomat e sëmundjes Cushing

  Sëmundja është shkaktuar nga
  Shkelja e marrëdhënieve të hypothalamic-hipofizë-mbiveshkore.
  Shkelur mekanizmin e "reagimet" midis këtyre organeve.

  Në hypothalamus
  merr impulset nervore që shkaktojnë qelizat e saj për të prodhuar
  shumë substanca që stimulojnë lirimin e
  hormon adrenocorticotropic në gjëndrra e hipofizës. Në përgjigje të tillë një i fuqishëm
  Stimulimi i Hipofiza në gjak hedh një numër të madh të njëjta
  hormon adrenocorticotropic (ACTH).

  Ai, nga ana tjetër, ndikon
  në gjëndra veshkave, shkakton atyre për të prodhuar hormonet e tyre të tepërta -
  kortikosteroidet. Kortikosteroidet tepërta thyen të gjitha shkëmbimit
  proceset në trup.

  Në mënyrë tipike, Cushing sëmundje
  hipofizë gjëndër rritet në madhësi (tumor ose adenomës hipofizë). Me
  zhvillim dhe sëmundje rritur veshkave.

  Simptoma kryesore:

 • Trashje:
  yndyrë është ruajtur në supet, abdomen, fytyrë, gjoks dhe shpinë.
  Përkundër trupit yndyrë, krahët dhe këmbët në pacientët hollë. Një person është
  moon, të rrumbullakëta, cheeks kuqe.
 • Mauve ose vija ngjyrë vjollcë (striae) në lëkurë.
 • Rritja e tepërt e flokëve trupit (në gratë rritet një mustaqe dhe mjekër në fytyrë).

 • Femrat - parregullsi menstrual dhe infertilitetit në meshkuj - reduktuar dëshirën seksuale dhe potencë.
 • Dobësi e muskujve.
 • Kockat e brishtë (osteoporozën zhvillon), deri në fraktura patologjike e shpinë, brinjë.
 • Rrit presionin e gjakut.
 • Rezistenca e insulinës dhe zhvillimi i diabetit.
 • Reduktuara imunitet.
 • Zhvillimi i mundshëm i urolithiasis.
 • Ndonjëherë ka pagjumësi, eufori, depresion.
 • Reduktim
  imunitet. Formimi manifestuar nga ulcerat deje, pustular
  lezione të lëkurës, pyelonephritis kronik, sepsis, etj

 • Diagnoza dhe trajtimi i sëmundjes Cushing

  Kur këto simptoma dhe sëmundje të dyshuar Cushing urgjentisht nevojë për të parë një mjek, endokrinolog.


  Për diagnozën pas ekzaminimit të pacientit, një numër të hulumtimit:

 • gjaku dhe urina për hormonet të përcaktuar nivelin e ACTH dhe kortikosteroideve;
 • hormonal
  test - Pacientët e para të japin hormonet e gjakut (kortikosteroidet)
  pastaj duke marrë ilaçe (deksametason, synakten etj) dhe përmes
  ndërsa analiza të ri-qira;
 • X-ray e kafkë dhe Sella turcica rajon për të përcaktuar madhësinë e hipofizës;

 • Strukturat studimi i detajuar i Hipofiza dhe trurit përreth përdorur

  tomography llogaritur (CT) dhe rezonancë magnetike (MRI);
 • X-ray kockat për shenjat e osteoporozës dhe frakturave patologjike.
 • Sot, ka tre linjat e trajtimit të sëmundjes Cushing.

 • Ilaçet, recetë, duke bllokuar prodhimin e tepërt të ACTH ose kortikosteroideve.
 • Terapi Rrezatimi, përmes të cilit mund të "trullos" veprimtarinë e gjëndrra e hipofizës.
 • Kirurgji
  Trajtimi - heqja e tumoreve hipofizë. Një lloj
  Trajtimi kirurgjik është shkatërrimi i tumoreve hipofizë përdorimit
  temperaturat e ulëta (Cryosurgery). Për këtë qëllim, duke përdorur të lëngshme

  azoti, e cila çojë në rajonin e tumorit.
 • Me zhvillimin e shpejtë
  sëmundje dhe mungesa e efikasitetit të trajtimit terapeutik kryhet
  kirurgji për të hequr një ose dy veshkave gjëndra (adrenalectomy).

 • Vetëm në trajtimin e sëmundjes Cushing dhe sindromi Cushing
  përdorin një kombinim të metodave të ndryshme: mjekësor
  dhe trajtimi kirurgjik i drogës dhe terapisë rrezatuese, etj

  Përveç
  hormonet reduktimin caktuar trajtim simptomatike. Kështu,
  tension të lartë droga të përshkruara që reduktojnë
  presion.
  Me zhvillimin e diabetit hypoglycemic specifike

  droga, dietë. Për të reduktuar manifestimet e osteoporozën - drogë
  vitaminë D.

  Informacion nga artikullin "sëmundjes Cushing."