Ankylosing spondylitis shkaqet dhe manifestimet


 • Mekanizmi i spondylitis ankylosing
 • Simptomet e spondylitis ankylosing
 • Rreziku i spondylitis ankylosing

 • Spondylitis ankylosing (spondylitis Spondylitis) shpesh te meshkujt, kryesisht të rinj. Gratë vuajnë më rrallë (raporti i grave dhe burrave të sëmurë për 1: 5 - 1,: 9). Mesatarisht në spondylitis ankylosing sëmurë për 3 persona për mijë.

  Me sa duket, ankylosing spondylitis është shkaktuar nga infeksioni latent por nuk zhvillohet në të gjitha, dhe vetëm ata njerëz që kanë një predispozitë të veçantë gjenetik dhe karakteristika të caktuara gjenetike, në veçanti gjenit HLA-B27.


  Mekanizmi i spondylitis ankylosing

  Në ankylosing spondylitis inflamacion ndikon vendin e parë e kryqe dhe ilium; pastaj përhapet në shpinë mesit dhe "zvarrit" deri rreth shpinë. Procesi më tej inflamator mund të kapni çdo nyje të trupit - nga hip në grusht.

  Inflamacion të përbashkët në këtë sëmundje, për fat të mirë, rrallë "mizor". Në shumë raste, ajo mund të jetë mjaft e lehtë për të shtypur ndihmën e drogës.

  Shumë më e keqe se sa që me ankylosing spondylitis është "kockëzim" ligaments e shtyllës kurrizore, ajo joints intervertebral dhe disqe. Nuk është një proces gradual i rruaza 'shkrirje' së bashku, shpinë humbet fleksibilitetin e saj dhe lëvizshmërinë.


  Pa trajtim të duhur disa vjet mund të vijë immobilization plotë të shpinë, kur të gjithë rruaza janë ndërfutur në një strukturë të fortë kockave. Kjo gjendje quhet "ankylozyrovanye."


  Simptomet e spondylitis ankylosing

  Simptomet e spondylitis ankylosing fillimisht mund të ngjajnë një shfaqje banale e osteokondroza. Pacienti ankohet për dhimbje në pjesën e prapme më të ulët. Dhe këto dhimbje janë zakonisht mjaft të arsyeshme. Ata janë të hiqet lehtë përdorimin e drogës nonsteroidal anti-inflamator dhe nuk shkaktojnë shumica e mjekëve dyshoj "osteochondrosis pastër." Dyshimet fillojnë më vonë, kur dhimbje shtoi mesit ënjtje dhe butësi e një ose më shumë nyje.

  Një mjek me përvojë në këtë situatë duhet të i kushtoj vëmendje të "zjarrtë" karakter përsëri dhimbje dhe dhimbje të përbashkët: dhimbje intensifikuar në gjysmën e dytë të natës, 03:00-5:00 në mëngjes, pasdite dhe pak e tensionuar, sidomos në orët e pasdites.

  Në një dhimbje tipike të normës në një diagnozë të mundshme tregon një theksuar përsëri ngurtësi në mëngjes, dhe zhduken para drekës, dhe mosha e re e pacientit - osteochondrosis zakonisht të moshuar të sëmurë, dhe spondylitis ankylosing shpesh fillon në 20 - 30 vjeç.

  Pezmatimi gjithashtu rreth gjysma e pacientëve në fillim shumë e sëmundjes mund të zbulohet sy (skuqje dhe një ndjenjë e "rërë në sy"), ethe dhe humbje peshe.

  Megjithatë, tipar kryesor i sëmundjes është në rritje ngurtësi shpinë dhe lëvizshmërinë e kufizuar të gjoksit gjatë lëvizjeve të frymëmarrjes. Njeri i sëmurë lëviz sikur shpinë në vend të kësaj ai futur një shkop - kthesë dhe rrotullohen pacienti ka të gjithë.

  Shfaqja dallues i pacientit. Në fazën fillestare të sëmundjes zhduket kurbë normale mesit të shpinë, më të ulët mbrapa është e sheshtë dhe i drejtë. Në një fazë të mëvonshme "ngrin" fort zsutulyvshys, shpinë kraharorit - ". Jashtë azilit" i formuar i ashtuquajturi Ashtu si këmbët e pacientit gjatë në këmbë janë gjithmonë të vendosur pak në gjunjë.

  Këta pacientë në një fazë të avancuar të sëmundjes është e vështirë për të ngatërruar me pacientët osteochondrosis - posaçërisht nëse kombinohet me lezionet e inflamacionit shpinë e nyjeve; dhe diagnoza në këtë fazë, shumica e mjekëve instalon lehtë.

  Për fat të keq dhe të trajtohen si sëmundje të neglizhuara është pothuajse e padobishme - ndryshim shumë është deri tani në trup. Trajtimi i spondylitis ankylosing duhet të fillojë shumë më herët, para se ajo ishte "kockëzim" shpinë dhe nyje përflakur. Kjo kërkon, natyrisht, sa më shpejt që të jetë e mundur diagnozën e saktë.


  Rreziku i spondylitis ankylosing

  Spondylitis ankylosing i rrezikshëm jo vetëm për shkak se ajo përfundimisht immobilizes shpinë gjithë dhe nyjeve, por edhe komplikimet e tij. Nga këto komplikime paraqet rrezikun më të madh të sëmundjeve të zemrës dhe aortës ndodh në 20% të pacientëve dhe manifeston gulçim, dhimbje gjoksi dhe çrregullimit të zemrës.

  Një e treta e pacientëve të zhvilluar amiloidosis - degjenerim e veshkave, çon në përçarje të veshkave.

  Reduktuar lëvizshmëri kontribuon në sëmundje të gjoksit dhe të mushkërive të tuberkulozit. Për të parandaluar ndodhjen e komplikimeve të tilla, është e nevojshme për të identifikuar, të diagnostikuar dhe trajtuar sëmundjen në atë kohë të hershme të mundshme.

  Informacion nga neni "spondylitis ankylosing"