Alzheimer mënyrë për të çmenduri


 • Sëmundje e pakuptueshme
 • Alzheimer Disease: Hap pas Hapi
 • Metodat e diagnozën e sëmundjes Alzheimer
 • Trajtimi farmakologjik dhe psikologjik
 • Parandalimi kërkon, parandalimi është i rëndësishëm

 • Sëmundje e pakuptueshme

  Shumë kanë dëgjuar për sëmundjen Alzheimer (ajo vuajti, për shembull, Presidenti amerikan Regan), por jo të gjithë ide të qartë të asaj që është. Alzheimer duke u përpjekur për të luftuar një shumëllojshmëri të mënyrave, por kurë ajo ende nuk arriti të askujt. Kjo është një sëmundje e vështirë dhe kryesisht të pashpjegueshme transmetohet më shpesh të trashëguara.

  Kështu, ajo eshte semundja Alzheimer? Sëmundja Alzheimer - një sëmundje që fillon në moshë vere dhe vjetër dhe karakterizohet nga përkeqësim progresiv i memories dhe funksionet e tjera mendore.

  Shkaku i sëmundjes Alzheimer është se trazirat e trurit që çojnë në rritjen e shkatërrimin e qelizave nervore dhe shkatërrimin e të gjitha funksioneve mendore. Sëmundja Alzheimer është herët (para moshës 65) dhe vonë (pas 65 vjetësh).

  Për herë të parë sëmundja është përshkruar nga A.Altsheymerom psikiatër gjerman në 1907. Shkaqet e sëmundjes Alzheimer dhe ende nuk është themeluar plotësisht, ka dëshmi se një sëmundje e trashëguar, por në të njëjtën kohë, ka raste që nuk janë të mund t'i atribuohet në trashëgim.

  Megjithatë, në shkencë e fundit ka arritur të gjejnë gjenet që përcaktojnë shkallën e probabilitetit të sëmundjes Alzheimer.


  Në studimin e kësaj sëmundjeje janë zbuluar disa fakte interesante. Është vërtetuar se sëmundja Alzheimer janë njerëz më të ndjeshëm me arsim pak apo ato profesioni i të cilit kërkon aftësi të larta. Njerëzit me sëmundje të inteligjencës më të lartë Alzheimer ka shumë më pak për shkak se lidhjet nervore në tru të këtyre njerëzve të fortë. Për këtë arsye, funksioni i qelizave të trurit të humbura në vdekjen e tyre menjëherë të fillojë drejtimin tjetër qenë më parë në një lloj "rezervë". Gjithashtu vuri në dukje se Alzheimer më shumë gjasa një grua. Kjo është në një farë mase për shkak të faktit se norma e jetëgjatësisë së femrave më të lartë se burrat, shumica e tyre thjesht nuk arrijnë moshën kur dukuri më e mundshme e sëmundjes Alzheimer.

  Shkeljet që ndodhin në trurin e njeriut në Alzheimer çojë sëmundjeve të përfunduar pafuqisë dhe, në fund të fundit, vdekjen. Ky proces mund të marrë vite, duke marrë me vete një vakt të pabesueshme si vetë njeriu dhe të afërmit e tij.


  Alzheimer Disease: Hap pas Hapi

  Sëmundja Alzheimer zhvillohet ngadalë dhe qetë, e karakterizuar nga dalja e rritjes graduale e çrregullimeve memories. Së pari, nuk janë zhvlerësuar kujtesës dhe vëmendje në formën e harresës dhe zbavitje, më pak të zhytur informacion të ri, orientimin shqetësuar në kohë dhe një kuptim real të sekuencën e ngjarjeve të caktuara.

  Në mënyrë tipike, shumica e pacientëve të vëreni këto efekte.

  Ndonjëherë sëmundja fillon me një ndryshim në natyrën: ka vrazhdësi, egoizmin, mungesën e vëmendjes ndaj interesave të familjes, indiferencë për çdo gjë. Në të njëjtat tipare që janë të karakterizuara më parë këtë person (p.sh., ndjeshmëri, kujdesin për fëmijët dhe nipërit e mbesat) janë gradualisht duke u zhdukur.

  Një nga shenjat e para të sëmundjes Alzheimer është jerm, i cili mund të shprehet, për shembull, në besimin se askush nuk i pëlqen ajo injorohet ndjekje, etj Kjo mund të shkaktojë jerm humor rezistente në depresion apo edhe depresionin.

  Me zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes personi ka halucinacione si ai mund të shohin, dëgjojnë ose të ndjehen të gjëra që nuk janë aty.

  Së fundi, orientimi i shqetësuar në kohë (nuk e mbaj mend cili tani numra në vit), hapësirë ​​(nuk e kuptoj se ku) mjedisi (mund të ketë humbur në një vend të njohur). Pacientët nuk mësojnë jo vetëm miq, por edhe të afërmit.

  Në të njëjtën kohë ka shkelje të perceptimeve të drejtë, humbje të pjesshme apo të plotë të fjalës apo të një keqkuptimi, se aftësia për të prodhuar veprimin e zakonshme, duke përfshirë edhe humbjen e aftësive të fituara më parë. Në vend të rrjedhës së zakonshme të gjuhës kuptimplotë shfaqet grup i panjohur e fjalëve që shkelen aftësitë e të shkruarit dhe leximin.

  Ndryshimet e fundit - një shkelje e orientimit në vetë kur pacienti zor se e di se kush është ai, sa i vjetër është ai, etj

  Pacientët të harrojmë se si të vishen, për të vëzhguar higjienë të mirë personale, pajisje të përdorimit. Gradualisht, ato humbin aftësinë e tyre për të mbajtur veten e tyre dhe të jetojnë pa ndihmë. Faza përfundimtare e sëmundjes - një çmenduri të thellë të përbashkët. Me motor funksionet janë vetëm reflekset primitive - gjiri, përtypet, gëlltitjes.
  Shumica e pacientëve me kohë janë në shtrat në pozicionin e fetusit, uttering klithmat e pakuptimtë.


  Metodat e diagnozën e sëmundjes Alzheimer

  Zakonisht, diagnoza e "sëmundjes Alzheimer" i referohet rishikimit psikiatër. Sepse dëmtim kujtesës janë ankesat e para në pacientët me sëmundjen Alzheimer, është e rëndësishme që të jetë në gjendje për të vlerësuar ato.

  Zakonisht njerëzit që kanë filluar vetëm sëmundje është e rrallë për të marrë një pasqyrë të një specialisti, si shenjat e dukshme të anomalitë në psikikë ata mezi vëzhguara, dhe ka ndryshime konsiderohen të jenë natyrore, e natyrshme në procesin normal të plakjes. Ndryshimet karakteristike e sëmundjes Alzheimer, janë në tomography llogaritur (CT) dhe rezonancë magnetike të imazhit (MRI), elektoentsefalohrafii, si dhe një numër të studimeve biokimike.

  Megjithatë, testet laboratorike nuk janë specifike për sëmundjen e Alzheimer, ata kishin nevojë vetëm për të identifikuar sëmundjet që mund të shkaktojnë kujtesës (ajo nuk mund të fajësojnë sëmundjes Alzheimer).

  Nëse është e mundur, prania e dyshuar Alzheimer sëmundje Neuroimaging nevojshme, vlera diagnostike e cila nuk mund të overemphasized. Në disa vende, testimin e përhapur gjenetik, i cili mund të zbulojë gjenet dhe mutacione përgjegjës për zhvillimin e sëmundjes.


  Trajtimi farmakologjik dhe psikologjik

  Siç u përmend më lart, pacientët zakonisht merrni një psikiatër në kulmin e sëmundjes, si faza fillestare, të gjithë shihet si plakjes natyrore. Tani, për fat të keq, liria absolute nga Alzheimer pamundur. Trajtimet ekzistuese mund vetëm përkohësisht ngadalësojë procesin e zhvillimit.

  Ky trajtim zakonisht është më i efektshëm në fazat e hershme.

  Droga e caktuar që mund të vonojë përparimin e sëmundjes, pjesërisht të rivendosur shkelje të aktivitetit të lartë nervor, të përmirësuar proceset e mendimit, dhe në fazat e mëvonshme - të lehtësojnë kujdesin e pacientëve të tillë.

  Kështu, për trajtimin e sëmundjes Alzheimer duke përdorur agjentët frenues acetylcholinesterase - galantamine, donepezil, rivastigmine dhe tacrine qe rrisin sasinë e acetilkolinës (a substance transmetimin ngacmim nga një qelizë në tjetrën dhe është e përfshirë në procesin e memories), duke përmirësuar proceset trurit. Kjo do të thotë se çmenduri mund të trajtohen në çdo fazë: së pari, në mënyrë për të ngadalësuar përparimin e simptomave dhe për të ruajtur një nivel të mjaftueshëm të cilësisë së jetës, dhe me një sëmundje të avancuara - për të reduktuar përparimin e saj.  Gjithashtu përdoret selegiline (frenues MAO-B), nootropics, vitaminë E, NSAIDs dhe estrogjenit (në gratë gjatë menopauzës). Në fazat moderuara dhe të rënda të sëmundjes Alzheimer përdorur memantine. Efekti kryesor aplikimin e memantinës është se ajo vonon zhvillimin e disa shenjat e sëmundjes; Trajtimi me këtë drogë mund të lejojë pacientët të mbajnë funksionet e tyre të përditshme pak më të gjatë.

  Por trajtimi kryesor i sëmundjes Alzheimer nuk ka farmakologjike dhe psikologjike. Ju duhet të bashkëngjitni për pacientët e një procesi të dobishme, mënyrë jetese më aktive, të cilat mund të jenë një nxitje për punë më intenziv të trurit, dhe në këtë mënyrë do të ngadalësojë përparimin e sëmundjes.
  Parandalimi kërkon, parandalimi është i rëndësishëm

  Në maksimum vonojnë progresin e sëmundjes Alzheimer sa më shpejt të jetë e mundur duhet të kërkoni ndihmë mjekësore, dhe për të shmangur atë, ju duhet të respektojë disa masa parandaluese:

 • Shmangni stresin, stresi kronik çon në humbjen e kujtesës. Sipas hulumtimit, duke e mbajtur brenda pak ditësh të niveleve të larta të kortizolit (hormon stresi) ka një ndikim negativ në kognitive (të menduarit) proceseve. Përveç kësaj, stresi kronik kontribuon në zhvillimin e ankthit dhe depresive çrregullime, duke çuar në dëmtim të kujtesës. Prandaj, është e rëndësishme për organizimin e punës dhe pjesës tjetër, aftësia për të shmangur stresin.

 • Të angazhohen në aktivitet fizik: aktivitet fizik përmirëson rrjedhën e gjakut cerebrale, e cila nga ana nxit rritjen e qelizave nervore dhe stimulon funksionet mendore. Kjo është provuar në studimet e të dy kafshëve dhe që përfshijnë njerëzit.
 • Merrni vitamina tuaj, të hahet sasi të mëdha të yndyrës dhe karbohidrateve rrit rrezikun e arteriosklerozës dhe diabetit, i cili është "tokë pjellore" për ndodhjen e pash, dhe në përputhje me rrethanat çmenduri. Si i acideve yndyrore polyunsaturated, ata, si dhe antioksidantë, veçanërisht vitamina C dhe E, kanë një efekt pozitiv kundër trurit.

 • Mendoni të dobishme: njerëz intelektualisht aktive në krahasim me joaktiv rreziku i sëmundjes Alzheimer është shumë më e ulët. Niveli më i lartë i arsimit se ngarkesës intensive mendore gjatë jetës, aq më shumë neuronet zbuluar nga qendrat kërkimore në kujtesë. Në veprimtarinë mbështetje të daljes në pension mendor mund të me zgjidhjen e problemeve logjike, zgjidhjen e puzzles fjalëkryq, etj
 • Mbani kokën tuaj: gjasat e sëmundjes Alzheimer është 2 herë më i lartë në njerëz që kanë pësuar një lëndim në kokë me humbje të vetëdijes mbi 1 orë, dhe në duhanpirësit. Prandaj, për të shmangur dëmtime në kokë në sporte apo kryerjen e punës në lidhje me një rritje të rrezikut të lëndimit.

  Ndalimin e duhanit në çdo moshë mund të zvogëlojë gjasat e zhvillimit të çmenduri.
 • Informacion nga neni Galina Romanenko "sëmundjes Alzheimer".