Helmimi me ushqimA e keni përvojë pasi të hahet e sulmeve akute të dhimbjes në stomak, i shoqëruar nga të vjella, vjellje ose marrje mendsh? Ndoshta këto ishin simptomat e helmimit me ushqim - një sëmundje që ndodh kur duke përdorur produkte toksike në natyrë ose të përmbajnë helme bakteriale ose të kontaminuara me aditivëve helmues. Edhe pse shumicën e rasteve të helmimit me ushqim lehtësisht shërueshme në disa ditë, nganjëherë sëmundje mund të marrë një kthesë shqetësuese. Mësoni më shumë për Salmonella helmimit me ushqim (salmonellezah) dhe helmimit me ushqim të shkaktuar nga E. coli.


Helmimi ushqim

Në bakteret lagësht, të ngrohtë dhe lëndë ushqyese dhe mikrobet shumëfishohen me shpejtësi. Zakonisht bakteret shumohen në 5? C - 63? Helmimi C. Ushqimi është shkaktuar duke ngrënë ushqime të ndotura me baktere, toksina bakteriale, viruset apo toksike në natyrë.

Helmimi me ushqim mund të ndahen në dy grupe: bakterial (helmimeve ushqim dhe dehje ushqim) inebakterialnyh (kimikateve, kërpudha helmuese dhe bimeve, peshkut helmues). Kanalizime, parregullsi higjienike gjatë magazinimit dhe ushqimit paketimit - janë shkaqet më të zakonshme të helmimit me ushqim.


Simptomet e artikujve ushqimor është jashtëzakonisht të ndryshme, dhimbje stomaku, të vjella, vjellje, ethe, dhe madje renale, hepatike dhe sindromi neurologjike.


Simptomat e helmimit me ushqim

Manifestime të helmimit me ushqim varet nga lloji dhe sasia e ndotjes ngrënë produktit të ndotur ose toksike. Shenjat e para të helmimit me ushqim atje për 30 minuta pas ngrënies dhe acaruar gjatë disa ditëve të ardhshme. Largimi i ushqimit mund të shkaktojë hepatit A, Rotavirus dhe Norwalk (Norwalk).

Simptomat e helmimit me ushqim, hepatiti vyzvannoeho A: ethe papritur, humbje e oreksit, të bardhët të verdhë e syve dhe lëkurës kthyer të verdhë.

Helmimi me ushqim bakterial është shkaktuar nga bakteret, Salmonella Campylobacter, Staphylococcus aureus (S. aureus) dhe Vibrio cholerae (kolera).

Dizenteri shkaktuar nga tendosje Shigella (e ashtuquajtura "diarre udhëtimi") - helmim ushqimi, simptomat e të cilave përfshijnë ethe, diarre dhe thirrje të vazhdueshme për të pastroj. Botulism (botulinum Clostridium) - një tjetër formë e helmimit me ushqim. Simptomet e botulism: mjegulluar vizion, e ndjekur nga dobësi dhe refuzimin e të gjithë sistemit nervor. Infeksioni transmetohet këtë lloj mjaltë, salcice dhe prodhimet e detit.

Substanca toksike, të tilla si të gjetura në disa kërpudhave mund të shkaktojë nauze dhe të vjella, dhe në disa raste edhe haluçinacione dhe paralizë wavery.

Helmimi me ushqim të shkaktuara nga pesticidet, mund të merret duke ngrënë fruta dhe perime i palarë. Simptomet tipike të helmimit: dobësi, dhimbje barku, rrit jargëzim apo edhe gjymtyrë u dridhur.

Listerioza - helmim ushqimi, e cila është zakonisht asimptomatik, por paraqet një rrezik të veçantë për gratë shtatzëna dhe të moshuarit. Bakteret Listeria transmetohet nga krustaceve, tru, përgatitjet e mishit dhe djathit të butë. Nënat e ardhshme duhet me kujdes të përdorni këto produkte, si Listerioza mund të shkaktojë humbjen e shtatzënisë.


Ushqimi Helmimi Mjekimi

Fëmijët e vegjël, gratë e moshuara dhe shtatzëna këshillohen të kontaktojnë mjekët e tyre menjëherë kur simptomat e para të helmimit me ushqim.

Trajtimi i helmimit duhet edhe nëse simptomet vazhdojnë për një kohë të gjatë, sidomos nëse sëmundja është e shoqëruar me të vjella, dehidratim, pamjen e gjakderdhje në stol ose dhimbje barku zorrëve të rënda.

Pacientët që rregullisht të marrë medikamente të caktuara, të tilla si pacientët me sëmundje kardiovaskulare ose diabet insulinë të varur duhet të konsultoheni me një mjek menjëherë. Foshnjat e brishtë të trupit dhe fëmijët e vegjël janë veçanërisht të pambrojtur për dehidratim të shpejtë, kështu që në këtë rast nuk duhet të vonojë trajtim.


Ushqim Salmonella helmimi

Bakterie të salmonelës janë gjetur në mish, shpezë, vezë, qumësht dhe produkte të qumështit të papërpunuara dhe mish.

Bakteret e kësaj stomakut lloj shkaku dhe infeksionet e zorrëve. Salmonellosis - një formë shumë e zakonshme e helmimit me ushqim. Mungesa e trajtimit të ngrohjes apo të ruajtjes produkteve në kushte johigjienik mund të shkaktojë salmonellozave. Bakterie të salmonelës janë vrarë në ose nën 65,8? C.

Salmonelleznoho Simptomet e helmimit me ushqim: dhimbje koke, dhimbje stomaku, ethe, vjellje, vjellje, diarre dhe kapsllëk. Simptomet e salmonellozave ndodhin brenda 12-48 orëve. Salmonellosis është një i butë gjatë javës, por rastet më të rënda kërkojnë trajtim me antibiotikë.

Nëse salmonelleznoho helmimit me ushqim, prania e gjakderdhje në stol dhe simptomat e verdhëz apo dehidrimit duhet të kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor.


Helmimi Ushqimi dhe shtatzënia

Helmimi me ushqim gjatë shtatzënisë mund të shmanget duke monitoruar me kujdes dietën. Mundohuni të përmbahen nga konsumojnë një proshutë, sallam dhe gjelat. Pies, paste mish dhe ushqim të konservuar mund të përmbajë bakteret Listeria. Pini vetëm qumësht pasteurized. Në vend të djathrave të buta (feta, rokfor, djathë kamember dhe Brie) zgjidhni djathë.


Helmimi me ushqim shkaktuar nga E. coli (E Coli)

E Coli E. coli që shumëzohet në zorrët e njerëzve dhe kafshëve. Bakteret E coli mund të gjenden në mish të gjallë dhe të papjekur, zarzavate të freskëta, qumësht dhe unpasteurized.
Simptomet tipike të helmimit me ushqim të shkaktuar nga E. coli (ethe, diarre dhe dhimbje të forta të barkut) shfaqet në disa ditë. Në raste të rralla, ky lloj i helmimit me ushqim në pacientët të zhvillojnë sindromi hemolitik uremic - një gjendje në të cilën shkatërrimi i qelizave të kuqe të gjakut, që çon në dështimin e veshkave.


Mbroni veten

Për të shmangur helmim ushqimor, gjithmonë lani duart tuaja përpara se të hahet.

Tërësisht lani perimet e papërpunuara dhe fruta. Mbani mish dhe produktet e qumështit në frigorifer në temperaturë mbi 40 C. Mos hani vezë të papërpunuara. Tërësisht gatuaj mish dhe prodhimet e detit. Për të ikur kontaminimit të kryqëzuar e ushqimit, mos vendosni mish i gatuar në të njëjtën pjatë në të cilën vë në mish të gjallë. Të jetë i sigurt për të larë bordit prerjes pas përdorimit. Të përshtatshme për ushqim përdorim të mbetura vendoset menjëherë në një frigorifer sepse bakteret shumohen shpejt në temperaturë dhome.

Informacion nga neni "helmimit të ushqimit"