Fëmijët Chalazion


 • Chalazion një fëmijë, simptomat dhe shkaqet e sëmundjes
 • Ajo është rreptësisht e ndaluar
 • Chalazion Trajtimi i fëmijëve

 • Chalazion një fëmijë, simptomat dhe shkaqet e sëmundjes

  Sëmundje inflamatore ndonjëherë në fëmijët e vegjël të shkollave dhe shpesh shfaqen si blepharitis dhe elb. Megjithatë, shpesh ka edhe raste Chalazion. Çfarë është halyazyon?

  Ftohjet, të zvogëlojë funksionet mbrojtëse të trupit të fëmijës mund të çojë në inflamacion të shekullit gjëndër meybomyevoy. Në çdo shekull është rreth 30 gjëndra që hapur në buzë e saj zvarritës. Sekreti i këtyre gjëndrave është që të lyej skajet e qepallave dhe shtresa e jashtme lipidet është film lotsjellës.

  Kur inflamacion gjëndra meybomyevoy sekret thellë në akumulon shekullit dhe duket në formën e bizele të arsimit - kjo është halyazyon.

  Është e vështirë për të prekur dhe me shekull përmbysja duket si granuloma. Nëse është e përqendruar afër me sipërfaqen e jashtme të shekullit, pastaj menjëherë rezulton shekull lokal konveksitet, lëkura nuk eshte ngjitur tek indet bazë dhe lehkoruhlyvyy. Në rastet kur halyazyon lokalizuara afër departamentit conjunctiva kërc, ai është parë më së miri me shekullin përmbysja. Është e mundur për të vendosur jo vetëm formën e saj dhe madhësisë, por edhe përmbajtjen e bardhë-verdhë ngjyra.
  Kjo mund të jetë një Chalazion të vetme dhe të shumëfishta. Ata priren të jenë të vendosura më pranë buzë të shekullit brinjë dhe është shkaktuar shpesh duke mbyllur kanalet nxjerrës e gjëndra shekullit kërc. Chalazion mund të shpërndajë, zbulohet dhe zbrazur, por më shumë ajo rrit. Në kanalet nxjerrës të formimit gjëndra kist apo akumulimin e sekretimit pak gri.

  Shfaqja Chalazion ende mund të shoqërohet me lëkurë me vaj te fëmijët. Chalazion i madh ndonjëherë e vë presion mbi kornea dhe madje edhe të shkaktojë dëmtim astigmatic vizion.
  Ajo është rreptësisht e ndaluar

  Vetë Chalazion një fëmijë është i papranueshëm.

  Nuk ka fasha me herbs, patate të pjekura dhe bulbs. Si rezultat i këtij lloji të procedurave mund të bashkohen në infeksion sekondar.
  Chalazion Trajtimi i fëmijëve

  Në të gjithë botën praktikuar tre opsione kryesore të trajtimit Chalazion.

  Nëse sëmundja është diagnostikuar në fazë të hershme, formave të ndryshme të terapisë konservatore. Shumica - aplikacionet me merkur melhem verdhë dhe pika dezinfektues.

  Versioni i ardhshëm - një trajtim me kortikosteroide. Në zgavrën Chalazion gjilpërë e hollë futur steroid që promovojnë rezorbimit gradual të akumuluar në të trasha shekullin sekrecione.  Nëse koha ka kaluar dhe shumë bizele nuk e zgjidh, atëherë përdorin trajtim kirurgjik. Trajtimi i hershëm në vendosjen e pacientëve të jashtëm. Nën infiltrimit lokal anestezisë bie dhe të vënë në finish kapak piskatore-mengene, të prerë dhe konjuktiva halyazyon vyluschuyut shekull cilin ruhet me kujdes muret e saj. Krevat është lugë ekstra të mprehtë hall zgavrën yndyrat dhe zgjidhje jodit apo ndonjë dezinfektues të lëngshme. Qepje janë zakonisht nuk imponojnë. Në krye conjunctival (nën konjuktiva) injektuar antibiotikët. Imponojnë fashë me një sy pa mikrobe për 1-2 ditë.  Cosmetically ndërhyrje e tillë nuk mund të shihet, sepse ajo është bërë nga mukozën. Dhe zakonisht, transaksioni kryhet pa probleme.

  Në fëmijët me imunitet që vuajnë nga diabeti mund të jetë përsëritje e kancerit inflamacion meybomyevoy.

  Informacion nga artikullin "Elb dhe sëmundjeve të tjera hasur ndonjëherë në fëmijëri."