Boil vlim


 • Simptomat dhe rrjedha
 • Trajtimi i vlon

 • Tërhequr për zhvillimin e sëmundjeve dhe ndotjes së microtrauma lëkurës,
  dobësuar mbrojtjet e trupit përmes kullues kronike
  Sëmundjet, mangësi vitaminë, diabet, etj

  Simptomat dhe rrjedha


  formimi i pustules formë nodules në një pacient ndihet itchy dhe i lehtë
  ndjesi shpimi gjilpërash. Në 1-2 nd ditë ka një Depërtojnë inflamator. Ai
  kon qëndron mbi lëkurë që reddens dhe bëhet
  e dhimbshme kur preku. Në krye të shënimeve të infiltrimit
  prishja e vogël grumbull me një pikë të zezë (nekrozë) në qendër.

  Puçërr me qelb
  zakonisht thahet dhe prishet, dhe purulent infiltrimin 3-7 ditë

  ind shkrirë dhe necrotic në formën e një shufër me
  mbetjet e flokëve nga plehut organik. Plaga e sapo formuar pastruar,
  mbushur me inde granulimi dhe shërimit. Ënjtje përreth
  gradualisht zvogëlohet dhimbje zhduket. Në vend të inflamacionit është
  të vogla, të bardha, mbresë tërhoqi disi.


  Shumëfish
  Humbja vlon që shfaqen në të njëjtën kohë ose
  njëri pas tjetrit në pjesë të ndryshme të trupit - quajtur
  abrasions. Kur ai vazhdoi me remissions të vogla për
  disa vite, kjo është një kronike, relapsing.


  Zonat pa flokë (sipërfaqe në pëllëmbë të duarve dhe gishtat, thembra)


  vlon nuk e zhvillojnë. Më së shpeshti vërejtur në lëkurë,
  ekspozuar ndaj ndotjes (parakrah, prapa dora) dhe fërkimit (mbrapa
  qafë, më të ulët mbrapa, rajoni gluteal, kofshë). Zakonisht vlim nuk shkakton çrregullime të konsiderueshme shëndetësore. Dhimbjet janë të moderuar,
  por vend, të tilla si në kanalin e veshit të jashtëm, hundë -
  domethënës. Në fytyrë (buzët, ballin) dhe vlon në scrotum
  shoqëruar me ënjtje të konsiderueshme të indeve përreth, për shkak të
  shkrifje nënlëkurës indeve këtu.

  Ashpër klinik
  Gjatë shpesh vlon vërejtur në buzën e sipërme, nasolabial

  dele suborbital hundë (okolohlaznoy) rajonin. Features
  e rrjet venoz dhe limfatik në fytyrë kontribuon shpejtë
  përhapjen e mikrobeve. Venë thrombophlebitis me vlon personi mund
  përhap në të gjithë anastomosis në sinuseve deje e dura
  shell çon në trombozë, kërcënuese purulent basal
  meningjit. Shpejtësi në rritje ënjtje të fytyrës, të shtrënguar i dukshëm i dhimbshëm
  venat, përkeqësuar gjendja e përgjithshme e pacientit, temperaturën e trupit
  është e lartë ngurtësi (40-41S) mund të shprehet
  qafë, vizion të paqartë (chiasm humbjen).

  Komplikimet përfshijnë vlon, lymphangitis dhe lymphadenitis rajonal.  Sidomos i rrezikshëm është shpejt thrombophlebitis progresiv akute dhe sepsa.

  I mprehtë
  thrombophlebitis zakonisht zhvillohet në vlon afër
  venat e mëdha saphenous, dhe sepsa - me vlon person. Ata janë shpesh
  është një përpjekje për të shtrydh përmbajtjen vlim, srezyvaniya
  ajo ndërsa rroje lëndim gjatë një masazh. Prognoza e këtyre komplikimeve
  shumë serioze.

  Gjithmonë vlim formimin shërojnë mbresë.

  I shquar klinikisht:

 • Vlim Single;
 • abrasions lokalizuara kur sendet vazhdimisht shfaqen në
  e njëjta zonë, të tilla si parakrah, mbrapa, etj
  Të abrasions Shkaqet e lokalizuara janë shpesh të gabuara

  terapi dhe trajtim (kompresa, nedolechivanie
  compression mbetur, vende larje ku ka elemente);
 • të përgjithshme (të shumta) abrasions - Shfaqja kronik i elementeve gjithnjë e më shumë në zona të ndryshme të lëkurës.


 • Trajtimi i vlon

  Kujdesshëm inflamacion të lëkurës tualet rreth zjarrit: 70% fërkim alkool, 2% alkool salicili
  ose vajosje e 1-3% solucion alkoolik të metilen blu,
  e gjelbër të shkëlqyer, etj depërtoj nëpër flokët me kujdes
  vystryhayut. Në fillim të procesit të veprimit nganjëherë dështuar
  ofron pustulat ri-vajosje tretësirë ​​e jodit. Ointments me

  antiseptics ndryshme përdorin vetëm kur u zbulua zjarri
  dhe vyporozhnyvsya e plehut organik. Nëse masat e duhura necrotic
  Zgjidhjet hypertonic e klorurit të natriumit.


  vlim herë vetëm një trajtim single aktuale në formën
  stickers ihtiolovuyu, pezullimi lani vendet e prekura të përdorur
  fizioterapi teknikat UHF, ngrohje të thatë, me ultratinguj. Megjithatë
  Lokalizimi edhe një vlim në fytyrë, dhe veçanërisht në
  hundë nasolabial trekëndësh dhe buzët kërkon urgjente
  shtrimit të pacientit, pjesa tjetër i plotë për muskujt e fytyrës (ndalim
  komunikim verbal, përkthimin në një ushqim të lëngët) dhe të mjekësisë së përgjithshme.


  Me lokalizimin vlon në fytyrë dhe në abrasions përgjithshme të aplikuar
  Antibiotikët gjerë, spektri. I kujdesshëm
  dhe ekzaminimi i pacientit, në bazë të rezultateve, qëllimi
  Masat korrektsionnnyh. Për të rritur rezistencën e trupit
  pacientët me Autohaemotherapy kronike furunculosis emërojë, injeksione
  Aloe, gama globulin, etj Në raste kokëfortë mbajtur
  immunotherapy vaksinë streptokoksike të dobishme administruar ndonjëherë
  maja dhe sulfurit pluhurat bën birrë freskët-së.


  Duke treguar nxehtësinë e thatë (shishe me ujë të nxehtë, llambë solux Minin) dhe UHF, e cila ka efekt analgjezik.
  Fasha
  jo për ta bërë këtë, pasi ato kontribuojnë në formimin e shumta
  infiltrates. Kur vlon trungu, qafën dhe gjymtyrë duhet
  aplikojnë stickers që mbrojnë lëkurën në fushën e inflamacionit
  fërkime. Ndonjëherë në fazat e hershme të obkolyuyut antibiotik vlim
  novokaina ose të bëjë atë electrophoresis, por kirurgët shumë preferojnë
  avantazh Injeksioni intramuskular.


  vlon zakonshëm të përballet zakonisht nuk përdoren. Fort
  Ndalohet squeezing përmbajtjen vlon dhe masazh në fokus
  inflamacion. Në temperatura të larta të përcaktuara pjesën tjetër të rreptë krevat,
  ushqim të lëngët ndalojnë pacientin për të folur, përtyp.

  Ajo duhet të jetë si
  herët të fillojë trajtimi me antibiotikë të fuqishëm, dhe
  është e këshillueshme për të kombinuar ato me sulfanilamidnyh oral
  droga. Kirurgjia është përdorur rrallë. Megjithatë,
  phlegmon i saj është subjekt i hapjes menjëhershëm.


  i përsëritur vlon shpenzojnë stimulatory jospecifik
  terapi si autohemoterapyy (injeksione intramuskular në auhokrovi
  5-10 ml çdo 1-2 ditë, vetëm 3-5 injeksione), të bëjë transfuzion të vogël
  doza të gjakut të ruajtura. Abrasions kronike efektive
  imunizim streptokoksike toksoid, futja e hyperimmune
  serum globulin gama dhe doza të përsëritura të vogla të transfuzionit të gjakut.  Lokal
  terapi pastër yhtyolom duhet të përdoret vetëm për të vlim seksion,
  pastaj ajo (nxjerrja e qelb) aplikuar disa shtresa
  garzë ngjyhet në zgjidhje hypertonic. Pas largimit
  core necrotic dhe qelb nga vlim zbuloi ointments porosis
  Antibacterial dhe promovuar ashpërim (vaj Vishnevsky, etj)
  në infiltrimit rreth ulçerë mund të ri-aplikuar ihtiola.