Boil - abscesi i dëmshëm


 • Mbrojtja dobësi
 • Çfarë sulm?
 • Të gjitha nuk është ari
 • Gjëja kryesore - të bëjë asnjë të keqe!

 • Për shkak të ngrohjes -
  Kjo djersë. Running rreth në bar i gjatë, shkurre, lojra celular - abrasions dhe gërvishtjet.
  Festimet brenda sandbox dhe not - bakteret. Dhe ajo kërcënon të
  Crumbs shëndetësore. Veçanërisht për lëkurën e tij. Prandaj, sëmundje të ndryshme të lëkurës,
  skuqjen dhe plagë aq të shpeshta në fëmijët në këtë kohë të vitit. Disa nga më të
  përbashkët dhe e dhimbshme - vlon. Rreth ta flasim.  Mbrojtja dobësi

  Lëkure - kjo nuk është vetëm cipë elastike. Kjo
  një pengesë e vërtetë për trupin tonë dhe termoregulacionit trupit,
  pjesa e sistemit imunitar.

  Lëkura është barrën e shumë sëmundjeve.
  Për shembull, nëse ju jeni alergjike "lidhje" ushqim, ilaçe dhe alergeneve të tjera
  eliminimin organet më të rëndësishme nga rreziku. Dhe me çdo lloj acarim imunitar
  Qelizat duke stimuluar procesin inflamator, nuk e le të substancave të dëmshme në
  Shtresa më e thellë. Për shembull, nëse një fëmijë të mbështjellur me pelena shtrirë keq
  dhe ai kishte reagimin ndaj pastrues, e "prekur" vetëm lëkurë.
  Brenda në "kimi" ka depërtuar.

  Lëkurës foshnjës - kjo është një "çështje delikate" shumë. Dhe të jetojnë,
  dhe në mënyrë figurative. Sepse ajo ka për të rritur shpejt, "përshtatjen"


  nën "madhësi" e pronarit të tyre në rritje, dhe ajo ka nevojë për të ndryshuar me shpejtësi
  Qelizat të vjetëruara. Kjo është arsyeja pse ajo është shumë e ndjeshme.

  Përveç kësaj, të lëkurës - kjo nuk është një film i vazhdueshëm. Ajo - si rrjetë,
  mbushur me shumë vrima, nga rritje e flokëve, thonjtë, djerse del,
  derdhur sebum.
  Dhe të gjitha këto vrima të vogla - strehim të rehatshme
  për shumë mikrobet dhe bakteret. Pasi të zgjidhet, ata kurrë
  largohen nga shtëpitë e tyre gjatë gjithë jetës. Për më tepër, disa
  kemi nevojë për ta. Për shembull, kërpudhat nuk e dëmtojnë, por më tepër për të mbrojtur
  lëkurës nga edukate me shume bakteret "i keq".

  Por skuqje pelenë, acarim në
  sekrecione që grumbullohen, të tilla si pelena apo në tjetrën
  Faktorë të provokuar (djerse, dirt, gërvishtjet dhe shkurtime), shumica e këtyre baktereve
  madje "të dobishme" mund të jetë aq shumë sa që nuk do të jetë kërcënimi i lëkurës
  infeksion.

  Në fëmijëri, sëmundjeve të ndryshme të lëkurës - shpesh.
  Sidomos në verë, kur kushtet për kultivimin e baktereve më të përshtatshmet. Dhe shumë
  Fëmijët shumë probleme dhe prindërit për të ofruar një gjë të tillë të dhimbshme, si
  abrasions.


  Çfarë sulm?

  Një tipar dallues i vlon nga tjetri
  Llojet e inflamacion të lëkurës - që ata të shfaqen në trup vetëm në vende të

  ku qimet rriten. Në bazë të çdo llambë flokëve është. Tjetër për të
  janë gjëndër dhjamor gjëndra djerse, dhe enët e gjakut që shoqërojnë këtë
  gjak aparat. Inflamacion i ndërlikuar dhe shkakton një ulcerë. Po
  rrënja e flokëve është thellësisht i infektuar me të njëjtat bakterie
  që jetojnë në lëkurën tonë ose bie mbi të nga jashtë, inflamator
  Procesi zhvillohet në shtresat e poshtme të lëkurës. Ata formuan një qelbëzuese mjaft të madhe
  zgavër, prodhimi i të cilave është e mbyllur mirë ndryshojnë ndalues ​​purulent. Këtu është
  fortë Madhësia abscesi 1-1,5 cm, e cila është një suppurating vet

  sac, i quajtur vlon. Së pari, lëkurë mbi të është e kuqe, pastaj bëhet
  kafe-blu, vlim tmerrshëm mbi lëkurë, dhe mund të shihet në tape lartë purulent.
  Kur kjo bëhet veçanërisht e qartë, kjo do të thotë se vlim "pjekur".

  Vlim rrallë shoqërohet me ethe, por shëndetin
  Të pakta të vuajnë në mënyrë të konsiderueshme, kryesisht për shkak të dhimbjeve, veçanërisht kur preku,
  kështu që edhe presioni i veshjeve apo batanije të padurueshme. Ajo dhemb pa e prekur atë.
  Sidomos para se të prishet. Dhimbja mund të jetë shumë e rëndë që
  madje edhe të ndërhyjnë me gjumë. Nëse të rriturit vuajnë disi, të preschoolers dhe
  moshës shkollore, e cila vlon përveç popping up më shpesh, kanë

  i lehtë. Dhe verë nuk është verë. Dhe dielli nuk është dielli.

  Vlon mund të shfaqen në çdo pjesë të trupit. Por më shpesh
  "Vuajnë" këmbët, prapanicë, bark dhe parakrah dhe pasme të duarve,
  prapme të qafës, të ulët mbrapa, kofshët gluteal rajonit. Dhe me vlon në
  Personi duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm.

  Në një formë më të ndërlikuar të sëmundjes të quajtur furunculosis,
  sores mallkuar shfaqen në lëkurë nga koha në kohë, dhe nganjëherë disa në të njëjtën kohë
  copë. Në disa raste ka më shumë se një i ulur pranë vlon
  ose një abscesi purulent me disa krerë - antraksit; ajo është më e

  i përgjithshëm i shprehur zhgënjimin, i shoqëruar nga ethet.
  Në këtë rast, vuajtja e foshnjës disa herë rritet.

  Pas "pjekuria" vlim shpërthen. Për shkak se ajo shkon
  tape purulent si thelbi, dhe pastaj lëshoi ​​një shumë të gjelbër trashë
  ose ngjyrë kafe (të përgjakshme) pleh organik. Dhimbje ndërprerë, dhe ndjenjë më të mirë.
  Kur abrasions mbi ditëve apo javë pas hapjes së një vlim zhvillon
  tjetër, dhe kështu që nganjëherë zgjat për muaj.


  Të gjitha nuk është ari

  Si të mbroni veten nga vlon? Për këtë së pari
  vetëm duhet të dini arsyet që shkaktojnë paraqitjen e tyre.

  Fajtori më i rëndësishëm i sëmundjes - Staphylococcus aureus,
  që ka jetuar këtu në ... hundë. Në rrethana normale, ai është plotësisht i sigurt.
  Por në qoftë se ka probleme me imunitetin, në kontakt me aureus trupit
  mund të shërbejë si shkak i vlon.

  Fakti se foshnjat përgjithësisht të prodhuar imunitet të dobët
  për Staphylococcus aureus. Pra, ndonjëherë në foshnjat abrasions lidhur me "imunitar fund
  fillojnë "- vonuar maturimin e sistemit imun. Pas rreth gjashtë muajsh
  Sistemi imunitar Jeta është "pjekur" dhe vlon ndërprerë.

  Por, shumica e fëmijëve vuajnë vlon, sidomos më të vjetër

  mosha, anomalitë në sistemin imunitar nuk gjendet. Kur, më pas,
  abscesi? Pikë, ndoshta, është se trupi merr këtë lloj (tendosje)
  Staphylococcus aureus, e cila shmang efektin imun mbrojtës të këtij personi.
  Kjo ndodh. Ne e dimë se ka njerëz me aftësi të reduktuar për të prodhuar
  antitrupat ndaj antigjeneve specifike, si nje vaksine kunder hepatitit B
  V.

  Kur Staph merr në lëkurë dhe "është" vetëm në lidhje gati
  bien, po vdes flokët, ai shpejt ", merr vendin e saj" ku edukate
  dhe shkakton inflamacion. Përveç kësaj, një vend i madh zgjidhje aureus
  mund abrasions, shkurtime, gërvishtje.

  Vlon shpesh shfaqen në këmbë, mollaqe, bark më të ulët në
  sepse ata janë më të shpejtë dhe më lehtë të ndotura, dhe kujdesin e tyre nuk është gjithmonë e përshtatshme.
  E pra, që mund të jenë të kujdeset me kohë në qoftë se pak Tomboy gjithë ditës
  i veshur në oborr ose të marrë nga deti të ngrohtë, dhe kur nuk arrijnë
  tërheq atë nga uji, "varrosur" në plazh në rërë apo të ndërtimit të kështjellave, "materialeve të ndërtimit"
  nga koka në këmbë bie në gjumë? Dhe përveç kësaj, të nxehtit e verës! Por kini kujdes.
  Edhe me lëndime të lehta të trajtohet lëndim antiseptik
  do të thotë - bojë të gjelbër ose jod - ose imponojë suva baktericid.

  Scratches
  kafshimet e insekteve, lëndimet personale (p.sh., të prerë me thikë, Fishbone shpoj)
  trajtohet gjithashtu me këto fonde.
  Nëse vendi i lëndimit ishin skuqje,
  ënjtje dhe dhimbje, konsultohuni me mjekun. Për të shmangur shpërndajnë
  Agjentët hnoynychkovoy të infeksionit, lëkura rreth alkoolit kamfor fshij,
  1% solucion alkoolik i oksid salicili ose vodka (fëmijët e vegjël më të mirë
  vodka të përzier me ujë të zier) dhe aplikoni një fashë të thatë. Kur purulent
  Mos zjarr ngrohja pako - ata të kontribuojnë në përhapjen e inflamacionit
  proces. Në pushime në det ka një "faktor komplikuar".

  Nëse pushimeve tuaja
  mbajtur në një zonë të ndryshme të klimës, një fëmijë ka nevojë për disa kohë për të
  përshtatje ndaj klmës. Dhe këtë herë ajo konsiderueshme dobësuar imunitetin. Në këtë rast,
  nuk parandalon përdorimin përforcuar mjetet e imunitetit, për të udhëtuar dhe
  gjatë marrjen e saj, të tilla si tretësirë ​​Echinacea ose ndonjë gjë tjetër për këshilla
  Mjeku.

  Gjëja kryesore - të bëjë asnjë të keqe!

  Që abrasions - gjë shumë e dhimbshme
  dhe gjithashtu "vizual", shumë nëna me një ndjenjë të dhembshurisë dhe një "falë"
  Dëshira pakapërcyeshme për të shtrydh çdo absces që shfaqet në trup i vetëm
  zbulojnë një absces.

  Për ta bërë këtë, sidomos nëse fëmija është i vogël, apo vlim

  u shfaq në fytyrë, absolutisht jo. "Procedurat" Këto përhap
  infeksion dhe të çojë në ri-shfaqjes së vlon. Është më mirë të presë deri abscesit
  ai do të thyer ose të shkojnë në spital. Por atëherë ai nuk e ka të hequr qafe të vlon
  do atje. Në më të mirë, në qoftë se ju shkoni në një fazë shumë të hershme të zhvillimit
  abscesi, krem ​​propishut që është në gjendje të depërtojnë në shtresat e lëkurës dhe për të parandaluar
  proces inflamator.

  Nëse koha është e humbur, mjeku ndoshta do të këshillojë prisni ripening
  vlim. Dhe e vetmja gjë që mund të ndihmojë - për të sjellë këtë pikë, duke reduktuar
  Numri i ditëve kaluar në vuan nga dhimbje.

  Gjëja më e mirë në lidhje me këtë ndihmë
  Mjetet juridike popullore - poultices ndryshme dhe fasha. Por e di se zbatimi i tyre
  shumë e dhimbshme. Ajo krijon fërkime me zonat e përflakur të lëkurës. Pas prishjes
  vlim aureus mbetet në hundë dhe mund të shkaktojë një ulcerë të re. Në shumë
  raste Staphylococcus fole në të gjitha anëtarët e familjes, jo duke shkaktuar atyre telashe,
  por, sapo e lëkurës "për klientin e tij," të provokojnë një ulcerë.

  Nëse fëmija ka abrasions zhvilluara, plagë që shfaqen
  periodikisht, vizitë vonesë te mjeku nuk mund. Ky fenomen mund të flasin
  zhvillimi i "diabetit". Ky rast do të shqyrtohet dhe

  për trajtim. Mënyrat e vjetra që përdoren më parë (imunoglobulina input
  aktiv imunizim toksoid streptokoksike bërë nga Staph "e tij")
  konsideruar kohët e fundit i paefektshëm. Abrasions kronike shpesh
  trajtuar me antibiotikë, të cilat ju lejojnë për të shpëtoj trupin e "mërzitshëm"
  aureus. Dhe për të parandaluar ri-infektimin e hundës së pacientit dhe anëtarëve
  familja e tij disa kohë për procesin e krem ​​antibiotik.

  Në përfundim - këshilla të përgjithshme: nëse telash i quajtur
  "Boil" prekur dhe familjen tuaj, mos panik dhe nuk e vë veten absces.


  Konsultohuni me një mjek. Shëndeti është fëmija më i rëndësishëm shpenzuar për vizitat spitalore
  kohë.