Lloj guri të çmuar


 • Çfarë është antraksit
 • Lloj guri të çmuar
 • Diagnoza, trajtimin dhe parandalimin e antraksit

 • Çfarë është antraksit

  Anthrax - një sëmundje infektuese akute që ndodh në formën
  lëkurës, rrallë zorrëve, mushkërive dhe forma septike. Ajo përket një grup veçanërisht
  Infeksionet e rrezikshme.

  Coli sibireyazvennaya, anthracis Bacillus, spore dhe format - patogjen
  kapsulë. Sporet Antraksi janë mjaft të qëndrueshme në mjedis, ato mund të ruhen
  në tokë e deri në 10 vjet ose më shumë. Lëkurë tanning dhe tharje, kriposje dhe pirja e duhanit
  Mish i kafshëve nuk do të shkatërrojë spore e patogjen.

  Rezervuari natyror është shkopinj sibireyazvennoy tokës.

  Burimi i infeksionit
  kanë kafshët shtëpiake - kuaj, deve, derra dele, dhi. Kafshët e sëmura
  patogjen izoluar nga urinës dhe feces.

  Infeksioni i njeriut është në kujdesin e kafshëve të sëmurë, thertores, përpunimin
  mish, dhe në kontakt me produktet shtazore (fsheh, lëkurë, lesh
  produkteve, leshi, flokët), kontestet ndotura.

  Infeksioni mund të ndodhë përmes tokës, në të cilin rast spore të hyrë në lëkurën
  për shkak të microtrauma. Infeksion Ndoshta aerogenic nga inhalimi i pluhurit
  ose vakt kockave dhe mënyra ushqimore nga të hahet i gatuar keq
  Mish dhe qumësht nuk zier.

  Atrium është lëkurë.


  Në mënyrë tipike, agjenti është futur në të hapur
  lëkurë të gjymtyrëve të sipërme dhe të kokës, trung dhe këmbë më pak. Disa
  orë pas infeksionit fillon riprodhim i patogjen në të dhëna
  Infeksionet porta me formë kapsule patogjene dhe të prodhojnë ekzotoksina
  cila është ënjtje e dendur dhe nekrozë (vdekja) e indeve. E vende fillore
  patogjene riprodhim enët limfatike arrijnë nyjet limfatike,
  dhe përhapja e mundshme e mëtejshme e mikrobeve me gjak të ndryshme
  autoritetet. Kur spore aerogenic infeksionit hyjë nyjet limfatike mediastinale,
  ku shumëzimit dhe akumulimi i patogjen, necrotising nyjet limfatike,

  Kjo çon në inflamacion dhe depërtimit të patogjen në gjak (baktereminë).
  Si rezultat i baktereminë ndodh pneumoni sibireyazvennaya (pneumonisë).

  Përdorimi i sporeve të mishit të infektuar të depërtojnë në nyjet limfatike
  zorrë. Antraksit zhvilluar zorrëve, ku patogjene
  gjithashtu të depërtojnë në gjak dhe sëmundje shkon në formë septicemic.

  Pas sëmundje prodhuar imunitet.


  Lloj guri të çmuar

  Periudha e inkubacionit varion nga disa orë
  për 8 ditë (zakonisht 2-3 ditë). Ka forma lëkurore, pulmonare dhe zorrëve të Siberisë
  ulcerat.


  Forma e lëkurës është e karakterizuar nga ndryshime lokale në zonën e portës së infeksionit.


  Së pari, ka një vend të kuqe itchy, e cila ngrihet mbi
  lëkurës, duke formuar papules papules në vend atëherë zhvillon vezikulave (flluska) me
  Përmbajtja e qartë ose të gjakut.
  Pacienti me prish vazhdueshme kruajtje
  flluskë, e formuar në vend të saj plagën me një të errët (të zezë) poshtë, në periferi
  ulcerat zhvillim bosht inflamatore purple rreth një kore qendrore
  janë në formën e rruaza pustules të mesme, me shkatërrimin e të gjitha madhësive
  ulcerat rritet.

  Në të njëjtën kohë rreth ulçerë zhvillon ënjtje të lëkurës, e cila mund të jetë shumë i madh.
  Procesi është i shpejtë, me fillimin e formimit të pustules spote mbajtur

  Disa orë. Një simptomë tipike është një ulje apo mungesë e plotë
  ndjeshmëri në plagë dhe dhimbje në mungesë
  Nyjet e rritura limfatike. Zakonisht ka një ulçerë e vetme, edhe pse ndonjëherë
  nuk mund të jetë e shumëfishtë.

  Deri në fund të ditës ose 2-ditore sëmundje tregojnë të parë shenjat e dehjes - temperatura e trupit rritet në 40 gradë, dobësi, dobësi, Shefi
  dhimbje, palpitations zemrës. Ethet zgjat për 5-7 ditë, atëherë temperatura
  reduktuar në mënyrë dramatike. Deri në fund të 2-3 javë kore jashtë një plagë shëruese dhe formimin
  mbresë.

  Antraksit pulmonar fillon akute, shkon e vështirë dhe madje

  Trajtimet aktuale mund të rezultojë në vdekjen e pacientit. Në mesin e plotë
  shëndetësor lind dridhura mahnitëse, temperaturën e trupit shpejt arrin të lartë
  numrat (40 gradë dhe më lart). Ka marramendës, fotofobi, skuqje
  conjunctiva, teshtitjes, hundë i lëngshëm, zëri i ngjirur, kollë. Kushti i pacientëve parë
  orët e sëmundjes është i vështirë, ka dhimbje të forta gjoksi thikat, gulçim,
  Lëkura bëhet ngjyrë kaltërosh, rrahje zemre gjallëron në 120-140 rreh
  për minutë, tensioni i gjakut bie. Në sputumit vërejtur nivele të papastërtisë.
  Vdekja ndodh brenda 2-3 ditësh.

  Antraksit zorrëve ethe dukshme, dhimbje

  në bark e sipërme, diarre dhe të vjella. Në të vjellat dhe jashtëqitjeve kanaçe
  të jenë të përziera me gjak. Bark i fryrë, i dhimbshëm ashpër me ndjenjën, janë
  shenjat e acarim peritoneal. Gjendja e pacientit është përkeqësuar me shpejtësi në zhvillim
  shokut toksik mund të ndodhë vdekjen e pacientit.

  Në çdo formë e antraksit mund të zhvillojnë sepsë të me lindjen e mesme
  vatra e infeksionit - meningjitit, dëmtim të mëlçisë, veshkave dhe mërzi.


  Diagnoza, trajtimin dhe parandalimin e antraksit

  bazuar në të dhënat nga historisë epidemiologjike (profesion
  kontakt i durueshëm me kafshëve të sëmura, etj). Të përfshira janë ndryshime karakteristike

  Skin: prania e një kore të errët e rrethuar pustules mesme, edemë dhe hyperemia,
  ulçerë pa dhimbje. Konfirmim laboratorik i diagnozës është zbulimi
  shkopinj sibireyazvennoy. Për të hetuar përmbajtja janë pustules, fshikëza,
  exudate ind nga zgjeben. Dyshimin e mushkërive dhe zorrëve forma janë
  gjak, pështymë, fron. Si një metodë ndihmëse mund të përdoret
  alergjik të lëkurës-provë me një alergjen specifike - antraksinom.

  Mjekimi: kryer në Sëmundjeve Infektive të Spitalit. Pacienti është vendosur në një pavion të veçantë, përzgjedhje të durueshëm (feces, urinë, pështymë)
  dhe të gjitha sendet e kujdesit dezinfektohen tërësisht.

  Emërohet antibiotikët penicilinë - benzylpenicillin sodium
  IV ED 24 milionë në ditë, 4-6 injeksione. Kohëzgjatja e terapisë është 7-10 ditë.
  Në intolerancës përshkruar Ciprofloxacin brenda 0,75 g intravenoz ose nga
  0,4 g 2 herë në ditë; Doxycycline në 0,1 g 2 herë në ditë; Erythromycin brenda
  0,5 g 4 herë në ditë.

  Parandalimi: organizimin dhe kryerjen e mbikëqyrjes veterinare,
  Vaksinimi i kafshëve shtëpiake. Në rast të vdekjes së kafshëve nga trupave të antraksit
  Kafshët duhet të digjet, dhe ushqim që rrjedhin prej tyre,
  shkatërruar.

  Ata që kanë qenë në kontakt me kafshët e sëmura apo njerëzit

  të jetë mbikëqyrja aktiv mjekësor për 2 javë.

  Informacion nga artikullin "Anthrax".