Format e listeriosis


 • Çfarë format e listeriosis

 • Çfarë format e listeriosis

  formë anginale-septik. Ata u takuan shpesh. Manifestimi kryesor klinik - dhimbje të fytit. Ajo mund të jetë e njomë ose folikulare, klinikisht otlychymoy streptokokut fyt i lënduar etiologji. Zakonisht në raste të tilla sëmundje është e dobishme për 5-7 ditë dhe përfundon në shërim të plotë.

  Në listerioznoyi temperatura ulcerative-hulled trup të gripit ngrihet në 38,5-39 C mund kollë dhe rrufë, karakteristik i lënduar fyt. Në pacientët vuri në dukje një hyperemia ndritshme (furnizim të indeve rritur të gjakut ose të organeve) mukozës orofaringeale, rritje në diarre dhe bajamet, formimi i këtyre bastisjeve hulled ulcerat apo filma të veshura.

  Nyjet limfatike rajonale janë zgjeruar, i dhimbshëm në prekje. Për Ulçera-hulled pectoris ndryshime karakteristike haemograms - leukocytosis (rritje numri i leukociteve në gjak), rritjen e normës sedimentation eritrociteve, dhe veçanërisht për të rritur numrin e qelizave mononuclear (70% ose më shumë). Kohëzgjatja e sëmundjes, nëse ajo ishte kurs i favorshëm është 12-14 ditë.

  Megjithatë ulçerë-hulled dhe shumë më pak grykët folikulare listerioznoho procesin progresion mund të çojë në sepsë, shikuar kryesisht tek të rriturit. High ethe herëpraphershme karakter merr, thonë personi kongjestion, konjuktivit, skuqje polymorphous lëkurës, arna të bardha në bajamet.


  Hepatolienalnyysyndrom i zhvilluar (të kombinuar të mëlçisë zgjeruar dhe mërzi), në disa raste, nuk janë simptoma të butë meningeal. Gjaku është mbajtur monocitozë dallueshme (rritjen e numrit të monociteve në gjak). Rezultati listerioznoho sepsë në një trajtim të duhur dhe të duhur është e favorshme.

  Formë nervor. Duket si meningjitit listerioznoho, Meningoencefaliti, ose absces i trurit. Karakteristikat klinike të këtyre shteteve ka dallime të rëndësishme nga forma të tjera të përshtatshme të sëmundjeve bakteriale. Në periferike pikë monocitozë gjak në formën nervor të sëmundjes është vetëm në periudhën e tij të hershme, vazhdojnë të zbulojë leukocytosis dhe hranulotsitoz (rritje në numrin e granulocitet).

  Lëngu cerebrospinal është zakonisht i qartë, presion CSF dhe përmbajtja e proteinave në rritje, cytosis (elementet e përmbajtjes celular) është i përzier, parametrat e glukozës dhe klorid të ndryshojnë pak.

  Ju mund të shikojnë lezione të sistemit nervor periferik - parezë dhe paraliza e grupeve të caktuara të muskujve.

  Në imunitetit, duke përfshirë edhe HIV, formë nervor i listeriosis duket si një infeksion oportuniste.

  sy-gjëndrave formë. Shikojnë të rralla; zakonisht kjo është rezultat i kontaktit me kafshët e infektuara. Pacientët festuar ethe, ulur mprehtësi vizuale. Konjuktivit i zhvilluar me ënjtje të konjuktiva dhe follicles të shumta mbi të, kapak edemë, ngushtimin e optike çarjes, dhe një rritje të vogël në pranë veshit dhimbje dhe nyjet limfatike të qafës së mitrës.

  Kornea mbetet e pandryshuar. Sëmundja ndodh zgjatur nga 1 deri 3 muaj.

  septik-granulomatoze formë. Vërejtur në fetus dhe sapolindur. Në shtatzëni, Listerioza mund të ndodhë në format shuar dhe atipike ose si bartës asimptomatike dhe në raste të tilla mbetet i panjohur. Në infeksionit in utero i fetusit në shtatzëninë e hershme mund të jetë e vdekje ose anomalitë të rënda zhvillimore (hydrocephalus, mikrohiriya etj).

  Listerioza e sapolindur dallon rrjedhjen e rëndë. Manifestohet me temperaturë, çrregullime të frymëmarrjes dhe qarkullimit: dyspnea, cianozë, tone pa zë të zemrës.


  Të vjella të jetë e mundur, stools mucoid, skuqje papular roseolous-natyra. Me zhvillimin e purulent meningjitit vdekjes shpesh vërejtur. Klinikisht, Listerioza neonatale rrallë njohin për shkak të ngjashmërisë së saj me infeksion tjetër kongjenitale.

  Foshnjat Listerioza si SARS fillon me një temperaturë, hundë i lëngshëm, kollë, atëherë zhvillon pneumoni melkoochahovaya ose purulent pleurit. Në disa pacientë kini parasysh karakterin ekzantemu Macula-papular, mëlçi e zmadhuar, verdhëz, shenjat meningeal, nganjëherë konvulsione, paralizë. Monocitozë karakteristikë në hemogram rrallë u takuan.

  Kur recovery pas kësaj forme listeriosis në 15-20% të fëmijëve janë çrregullimet e sistemit nervor periferik dhe sistemit nervor qendror (SNQ).

  Listerioza kronik. Pakicë të ndryshme të manifestimeve klinike të sëmundjes acarimin: shikuar një fenomenet çastit me ethe kataral (fotofobi shënuar, lacrimation, përforcohet rrufë, kollë, bronkit fenomeneve), shpesh çrregullime pesimist (përçarje e stomakut) ose ndonjëherë simptomat e pielonefrit kronike.

  Informacion nga artikullin "Listerioza".