Flux


 • Çfarë është fluksi
 • Trajtimi fluksi
 • Çfarë nuk duhet bërë
 • Pas trajtimit

 • Shpesh dëgjojmë frazën "Çdo gjë duhet të bëhet
  në kohë! ". Dhe vizita në dentisti kjo vlen së pari.
  Dhëmb nuk mund të shërohet nga shpëlarje sode, duke përdorur dipyrone
  dhe makarona shkëlqyer për dhëmbët samoplombirovaniya. I paefektshëm
  dhe pika të ndryshme të dëmshme dentare, ngrohje pads, dhe më shumë. Herët ose vonë
  ju "opuhnete." Besoni mua, ajo është më mirë të mos për të argumentuar.

  Ekzemë
  sëmundjet inflamatore të rajonit Maksilofaciale janë shpesh
  kariesi komplikime. Varësisht nga ashpërsia
  Ata janë si më poshtë: abscesi, abscesi, celuliti.


  Çfarë është fluksi


  Kohë
  "Flux" - origjinë gjermane, kjo do të thotë "rrjedhje lumë". Tani
  ju nuk e dëgjoni këtë, as profesionistët e tjerë të dhëmbëve, abscesi dentar përsëri
  dhe përherë riemëruar absces odontogenic. Kjo është më e zakonshme "shpërblim" pacientët e pacientit gjatë shmangur dentisti.

  Shkaku më i zakonshëm i periostitis është prekur nga kariesi
  dhëmb. Megjithatë, është e mundur që të gjithë gjë në dëmtim mekanik (blanë)
  ose inflamacion i xhepat çamçakëz - hapësirat ndërmjet dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve.
  Në çdo rast, në rast të një infeksioni të fluksit të përzier që
  dhe provokon zhvillimin e procesit purulent.

  Siç u përmend më lart,
  Shkaku më i zakonshëm i pacientit odontogenic periostitis qëndron në dhëmb.  Nga kulmin e dhëmbit plehut organik duke bërë një kanal të kockave, duke u përpjekur
  përhapet dhe thyen përmes kockave, duke ndaluar në
  periosteum e nofullës së sipërme ose më të ulët (në latinisht - periostum). Saktësisht
  kështu emrin abscesi.

  Për periodontitis kur ata thonë:

 • dhimbje dhëmbi është i përhershëm,
 • dhimbje rritet kur ju klikoni në dhëmb, përtypur ose kur përpiqen për të trokas një dhëmb në çdo subjekt (plug, për shembull)
 • të kalbur dhëmb,
 • në fillim të këtij dhëmb trajtohen në minber.
 • Nëse
  Simptoma të listuara më sipër, i shoqëruar nga ënjtje të indeve përreth
  dhëmb, ënjtje e dhëmbëve Cheek të pacientit - që është abscesi.

  Rastet e Rënda periostitis mund të shoqërohet me ethe.


  Trajtimi fluksi

  Nëse ju ka ndodhur këtë problem, menjëherë të drejtuar tek dentisti.
  Trajtimi periostitis është: të prerë nën anestezi në gojë
  gojë, duke i liruar qelb. Në seksionin e futur rrip gome - kullimit.
  Antibacterial atëherë pacienti është emëruar
  dhe droga anti-inflamator.


  Çfarë nuk duhet bërë

 • Në asnjë rast nuk e ngrohjes pako, kjo procedurë promovon procesin.
 • Jo
  A vetes asnjë zakonshëm. Përsëriten në mënyrë të përsëritur në të ndryshme
  vizatimet dhe karikaturat "të pakënaqur" me një shami të lidhura faqe - një

  shembull i keq. Fashë nuk është një ilaç.
 • Mos pini
  antibiotikët pa u konsultuar me mjekun para. Antibiotikët
  pini një skemë të caktuar, përndryshe ato janë plotësisht
  i paefektshëm. Mikrobet përshtaten me droga dhe antibiotikët është
  të padobishme në të ardhmen, në të njëjtën kohë ju dëmtojë mëlçinë dhe veshkat.
 • Mos e merrni qetësues, ju lutem më pak se 3 orë për të vizituar një mjek. Përndryshe, ju komplikoj diagnozën.
 • Nëse
  Ju bërë prerë, pini aspirinë. Aspirina mund të shkaktojë
  gjakderdhje. Sidomos si një mjet anastezik në këtë rast është absolutisht
  papërshtatshme.
 • Nëse, pavarësisht prerë në tanishme 12:00 kanë bërë më e lehtë, të kontaktoni mjekun tuaj përsëri.

 • A nuk të caktojë një mjekim dhe nuk anulojë ato nga të kuptuarit e tyre.
 • A nuk e dëgjoni miqtë tuaj, edhe nëse ata (në tregimet e tyre) kishin të njëjtin problem.

 • Pas trajtimit

  Jo
  presin zhdukjen e çastit e edemë dhe infiltrimit, edemë mund
  madje edhe një pak më të gjatë. Megjithatë, në ditën e 3 ju duhet të shkoni ashpër
  në mend. Infiltrimi - pjesë nënshkrimin e indeve të buta në zonë
  Humbja - mund të ruhen për një kohë të gjatë.

  Për
  orë pas hapjes së absces ose absces, Expander
  dhimbje në vatër duhet të largohem, pasi temperaturat fillojnë të bien.
  Për të prerë mund të jetë një siklet pak, por i fortë

  Dhimbja nuk duhet të jetë.

  Në seksionin futur zakonisht gome
  rrip - kullimit që nuk lejon plagë të mbyllur më herët
  kohë. A nuk e tërheqë atë, ose të përpiqen për të rregulluar pidpyhaty. Nëse
  kullimit rënë - këmbë të kontaktoni mjekun tuaj.

  Nëse diçka shkon keq, si të shkruara këtu, konsultohuni me mjekun tuaj.

  Unë do të doja të
  theksoi se ristrukturimi akuzat mjekë, sepse ata "sollën
  infeksion "kur hiqen dhëmb janë pa më pak
  tokës racional. Vetëm mos harroni se si bakteret të ndryshme
  specie zakonisht jetojnë në gojën e njeriut për të kuptuar
  absurditet i deklaratave të tilla. Pra, ndoshta pas trajtimit ose heqjen

  Ju zhvilluar mprehje e dhëmbëve, por zakonisht kjo ndodh
  pavarësisht asgjësimin ose trajtimin e dhëmbit.

  Informacion nga artikullin "fluksit, abtsesy."