Fluksi, shkaqet dhe komplikime


 • Flux
 • Komplikimet fluksi
 • vetë të thonë "jo"

 • Sa shpesh kemi vënë një vizitë tek dentisti, duke u përpjekur për të "duruar" mani dhimbje dhëmbi, duke mos ditur se shpërblimi për durimit në këtë rast mund të jetë ... fluks.


  Flux

  Abscesi Odontogenic, ose fluksi vjen nga fjala gjermane Fluss dhe gjuha origjinale do të thotë "rrjedhje lumë".

  Nëse dhimbje dhëmbi ju pengon vazhdimisht rrit me presion mbi dhëmbin, përtypur ose kur përpiqen për të trokas çdo objekt në të (të tilla si një pirun), dhe të gjitha më lart është i shoqëruar me ënjtje e mukozës dhe indet përreth, ënjtje e cheeks e dhëmbit të pacientit - kjo është fluksi.  Shkaqet e fluksit (inflamacion i periosteum) mund të jenë të ndryshme:

 • prekur nga kariesi dhëmbit
 • dëmtim mekanik (blanë)
 • inflamacion i xhep gingival - hapësirat midis dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve
 • Por në çdo rast, në rast të fluksit të "përziera" infeksion, në zgavrën e dhëmbit ose xhepin gingival me mbetjet e ushqimit gjatë përtypjes si grimca utrambovuyutsya ichorization. Nga kulmin e dhëmbit plehut organik duke bërë një kanal të kockave, duke u përpjekur për të thyer jashtë, dhe prishet nëpërmjet kockave, ndalimi nën periosteum e sipërme apo të ulët nofulla (Latine - periostum). Kjo është kështu emrin abscesi.


  Në indet përreth dhëmbin zhvillon procesin patologjike, të shoqëruar me dhimbje, e cila gradualisht zhvillohet në dhimbje të ngrirë që i jep të veshin. Nëse shkuar te mjeku është e vonuar, procesi inflamator shtrihet në periosteum, dhimbja bëhet e padurueshme, rritet temperatura e trupit shpesh në 38S.


  Komplikimet fluksi

  Rreziku kryesor fluksit - komplikime. Prandaj, hapi i parë është të vizitoni një specialist i cili do të përshkruajnë trajtim, nëse është e nevojshme - do të hapë absces.

  Nga komplikimet ashpërsia që dalin nga neglizhenca dhëmbët e tyre, mund të jetë e vendosur si vijon: absces - abscesi - absces.

  Lungë - Një akumulim i kufizuar i qelb në indet. Në thelbin e saj është abscesi shumë abscesi, por periosteum i kufizuar.

  Phlegmon - Shperndare inflamacion purulent. Plehu nuk është i kufizuar dhe mund të depërtojnë në pjesë të ndryshme të një personi ndërmjet muskujt, qafë dhe për të shkuar poshtë madje edhe në mediastinum (me fjalë të tjera, në zemër). Kjo sëmundje mund të jetë vdekjeprurës!

  Ne trajtimin e periostitis shpenzuar prerje në grykën (bërë me anestezi), prodhimin qelb. Për të shkurtuar jo mbyllur shpejt, ai futet një shirit gome quajtur kullimit.

  vetë të thonë "jo"

  Mos harroni dhëmb mund të trajtohen nga shpëlarje sode, duke përdorur dipyrone dhe makarona shkëlqyer për dhëmbët samoplombirovaniya!

  I paefektshëm dhe i dëmshëm pika të ndryshme të dhëmbëve dhe pads ngrohje. Ju nuk mund të shpëtoj nga periostitis (fluksit) në shtëpi!

 • Asnjëherë mos vendosni një pako ngrohjes Ky shërbim është vetëm promovon përhapjen e procesit dhe mund të çojë në komplikacione të rënda!
 • Mos bëni ndonjë zakonshëm!
 • Mos pini antibiotikë pa folur me mjekun tuaj!
 • Mos e merrni ilaçe dhimbje për 3 orë për të vizituar një mjek, ju komplikoj këtë diagnozë.
 • Nëse ju keni bërë prerë, pini aspirinë sepse kjo mund të shkaktojë gjakderdhje.
 • Nëse përkundër prerë për 12 orë pa lehtësim ndodhur, kontaktoni mjekun tuaj!

 • Mos caktojë mjekësi e tyre dhe nuk mohoj ato në tuaj!
 • Shpesh pacientët janë të hutuar cysts koncept dhe fluksit. Në thelbin e saj janë dy sëmundje krejtësisht të ndryshme. Gabim është se "kist" është zakonisht shkaku i fluksit. Emri vjen nga greqishtja dhe i referohet flluskë kystis. Pra kist - një zgavër patologjike në trup, shpesh e mbushur me përmbajtje të lëngshme.

  Edhe pas procedurë e kryer nga specialistë të mbetur në të kaluarën, duhet të presin pak më gjatë para se efektet e fluksit plotësisht zhduken. Ënjtje mund të rritet pak, por në ditën e tretë zakonisht zhduket.

  Brenda orëve arching dhimbje në vatër duhet të largohem, dhe temperatura - shërohen.
  Nëse në prerë dhe kanë siklet, dhimbje të forta nuk duhet të jetë. Gome rrip - kullimit - në gojë për të hequr apo përpjekje për të korrigjuar nuk duhet. Ajo shërben për të mbajtur plagën për të mbyllur herët. Nëse kullimit rënë - shikoni një doktor.

  Për të abscesi është përsëritur, duhet të trajtohet menjëherë dhëmbë kalbur, mos harrojmë për higjienën orale. Dy herë në ditë (në mëngjes dhe në mbrëmje) lahen dhëmbët tuaj, shpëlarje gojën tuaj pas çdo vakt.

  Informacion nga artikullin "fluksit Dental".