Phytotherapy kundër erythrasma


 • "Magic" pomadë
 • Përfitimet e lëng apo baltë freskëta paketat
 • Locion në trajtimin dot
 • Dhe brenda

 • Erythrasma - një sëmundje shumë të pakëndshme, jo sepse ajo jep siklet fizike, por sepse kjo sjell siklet moral. E pra, që i pëlqen kur trupi i tij është i mbuluar me njolla të shëmtuara tulla të kuqe. Sigurisht ointments ndryshme dhe medikamente të ofruara nga farmakologji moderne, shumë në mënyrë efektive të luftuar sëmundjen, por erythrasma prirur për rikthim. Prandaj, trajtimi i kësaj sëmundje të lëkurës nuk është e tepërt për të përdorur mjetet e ofruara Phytotherapy, përgatit ointments mjekësore dhe kremra pa shumë në drejtim të parave dhe kosto më të lirë.

  Kjo është e rëndësishme sepse trajtimi erythrasma duhet të jetë e gjatë dhe e vështirë.

  Trajtimi i sëmundjeve kërpudhore të lëkurës, të cilat përfshijnë erythrasma, kryhet drogë nga bimët që kanë veprim fungicide - ointments, fërkim lëngje të freskëta, lëngjet e mishit me kremra apo substancave të tretura.  "Magic" pomadë

  Si të gatuaj të njëjtin vaj të parfumuar në shtëpi - të shpejt, të saktë dhe të dobishme? Ja se si. Pluhur i grimcuar është pjesë tokësore të bimëve me xhelatinës të naftës, lanolinë, dhjamë derri, gjalpë ose vaj perimesh. Mundësisht të përgatitur këto ointments në luledielli, li, pambuk apo ndonjë vaj vegjetal tjetër, siç formulohet në ointments kafshëve yndyrë shpejt vaj prishet vegjetal është baza më e mirë për ointments, ata janë më pak të ekspozuar për të dëmtuar dhe të zhytur edhe në lëkurë.
  Për trajtimin e erythrasma rekomanduar për të aplikuar melhemin e mëposhtme:

 • farmaci krem ​​Wilkinson;
 • krem tar;
 • krem me herbs freskëta stonecrop kaustike;
 • krem me herbs freskëta toadflax: të marrë 2 pjesëve herbs copëtuar në një toadflax mulli mishit dhe 5 pjesëve shkrirë pakripur sallo nxehtë në zjarr të avullimit të ujit dhe të përziera tërësisht, ose lëng frutash toadflax përzier bar në gjysmë me gjalpë (pakripur); / Li
 • Propolisi krem: të marrë 100 gram vaj perimesh ose vazelinë dhe 100 g Propolisi, të naftës në kuti prej kallaji ngrohur, ai bie i copëtuar në copa të vogla dhe llokoçis Propolisi pa hequr nga të nxehtit deri shpërbëhet;
 • vaj celandine, pluhur krem ​​herbs celandine përziera me xhelatinës të naftës, ose 1 pjesë lëng të freskët të celandine dhe 4 pjesë të vazelinë melhem për të mbrojtur nga dëmtimi shtuar 0,25% acid fenik.

 • Përfitimet e lëng apo baltë freskëta paketat

  Lëngjet e freskëta janë të dobishme në çdo kohë, kudo, edhe në qoftë se lëngjet e bimëve. Një tjetër trajtim erythrasma efektive - ajo fasha. I përgatitur fllad lëngje bimeve smachivyut pëlhurë dhe aplikohet në lëkurë prekur. Fasha më mirë për të bërë gjatë natës dhe në krye të paketë është e rekomanduar për të aplikuar plastike përfundojë, kjo duhet të bëhet për të shmangur njollat ​​apo veshje si pjesë e disa bimë janë pigmente.  Mundohuni të heqin qafe e erythrasma duke përdorur fërkim dhe fasha me lëngje të bëra fllad të bimëve:

 • lëng qepë të përziera me mjaltë;
 • fruta limon lëng;
 • lëng frutash mandarin;
 • lëng nga gjethet apo lulet e qershi;
 • lëng të herbs celandine dhe rrënjët;
 • lëng nga lule dhe bimëve dhimbje mesi zbulohen;
 • lëng i rrënjëve mullë verdhë, holluar në gjysmë me ujë të zier.

 • Locion në trajtimin dot

  Çfarë locion? Krema - është i lyer me zierje e prekur të lëkurës apo infuzion të bimëve. Dhe të përgatisë një zierje të tillë ose infuzion nuk është e vështirë. Për përgatitjen ata duhet të jenë grimcuar saponin të thata.

  Nëse jeni të përgatitur e materialeve të tilla të para veten, ju e dini se gjethet e bimëve dhe luleve janë terren në grimca më pak se 5 mm, rrjedh, leh, rrënjët dhe rrënjët - më pak se 3 mm, fruta dhe fara pak se 1 mm.

  Pra, ne kemi nevojë për të përgatitur lëngun e mishit: 50 g të substancave të thatë pluhur i hedh 1 litër ujë të ftohtë dhe të sjellë një çiban (ju vetëm mund të derdh ujë të valë), pastaj vlim për ngrohje të ulët për 10 minuta pas heqjes nga të nxehtit ende insistojnë 20 minuta dhe duhet filtër.

  Infuzion të përgatitur për kremra si vijon: 50 g të grimcuar bimëve të thata me bar të nevojshme pour 1 litër ujë të ftohtë zier, insistojnë në ditë të tërë, filtër dhe të gjithë infuzion është gati për përdorim.  Mos harroni që për përdorim të jashtëm (si në rastin tonë) përdoret një infusions të forta apo decoctions se me tyre brenda - rreth 2-3 herë më të forta.

  Për trajtimin e erythrasma primenyayutsya teas locione për bimët e mëposhtme:

 • nga rhizomes e Acorus kënetë;
 • Walnut lë;
 • me celandine barit;
 • me leh, fruta, gjethe ose lule e qershi.
 • Për të njëjtin qëllim, përdorni kompresa të ftohta për infuzion:

 • me bar qëlloi hapur;
 • me maryannik bar dibrovnyy;
 • me toadflax bar zakonisht.

 • Dhe brenda

  Me mjetet juridike vendase në trajtimin e mjekësinë popullore erythrasma është rekomanduar vetëm Cocklebur barishte (por të kujdesshëm - ajo është helmuese, mbidozë e rrezikshme!)


  Supë përgatitet si vijon: të marrë 1 lugë çaji grimcuar herbs të thata Cocklebur në 1 gotë me ujë, vlim për 5 minuta, pastaj të lënë për 20 minuta, kullimin. Pini 1-2 lugë para ngrënies.

  Informacion nga nenet nga mjekësisë praktike bimor ", sëmundjet fungale të lëkurës dhe shtojca e saj", "Masi", "fasha dhe kremra."