Phytotherapy hepatit


 • Jeta në mesin e shumë ndalesave
 • Përmbajtja hepatit mjekësi bimor
 • Fitolikuvannya hepatitit.
 • Përdorimi i lëngje ndihmon tretjen e ushqimit.

 • Jeta në mesin e shumë ndalesave

  Trajtimi i hepatitit kronik, kudo dhe nga kushdo që është kryer, se ndërsa askush nuk do të përdoren ilaçe - "njerëz" ose mjekësi zyrtar, bëhet gjithmonë në mënyrë gjithëpërfshirëse. Çdo element i këtij trajtimi, në mënyrën e tyre të rëndësishme.

  Prandaj, përveç tradicional "tonë të konsultohet me mjekët", - rekomandohet të ndjekin parimin e një qasje të integruar për trajtimin e kohëzgjatjes të mjaftueshme, mbështetje mjekësore dhe të kontrollit. Kjo do të ishte në përputhje me urdhërimet kryesore: "A asnjë të keqe".

  Në hepatology (studimin e mëlçisë dhe sëmundjet e saj) bëjnë dallimin në mes të hepatitit akut dhe kronik. Ata mund të jenë viral dhe jo-viral. Vjeshtën e kaluar në toksike (lëngje agresive, metalet e rënda, plehra, drogës, preservatives ushqimit dhe kështu me radhë.) Dhe reaktive (shoqërues në rrjedhën e disa sëmundjeve). Hepatitis më zakonshme viral kronik dhe hepatosis tjetri origjina dhe degjenerimi i trupit. Nga këto sëmundje vdesin dhjetë herë më shumë njerëz se sa HIV. Pra, të përqëndrohet në rekomandimet për trajtimin e hepatitit. Për më tepër, këto rekomandime janë treguar në pothuajse të gjitha llojet e hepatitit.


  Nëse vuani nga një formë e hepatitit, ushqim, natyrisht, është një komponent i rëndësishëm i një trajtim gjithëpërfshirës.

  Në mëlçisë është pastrimin substancave toksike dhe rrezikshme të trupit. Ky funksion është i shqetësuar në inflamacion të saj. Prandaj, ju duhet të shmangur të hahet ushqime që do të neutralizoj, si ajo rrit barrën mbi agjencinë. Këto janë erëza, uthull, kripë, alkool, ushqime të skuqura, të pasur, yndyrë, ushqim i patretshëm. Në të kundërtën, karbohidratet (mjaltë, lëngje frutash, pije frutash), uji mineral alkaline - lehtësojnë mëlçisë dhe të ndihmojë atë për të funksionuar.

  Ushqimi duhet të jetë 5-6 orë gjatë ditës, dhe vëllimi i 1 pjesë nuk duhet të kalojë 200 gram.

  Dietë e këtyre pacientëve janë të përfaqësuara mirë vajra të ndryshme bimore, krunde - si broths, fruta thartë dhe perime, acaroj, u rrit, vezë të bardha, rrush, djathë të ulët yndyrë, mjaltë dhe pcheloprodukty (polen, Ambrosia, zabrus), kënaqur, hikërror qull, sojë (me përjashtim të salcë) dhe produktet e qumështit, të varieteteve të ulët-yndyrë të mishit të gatuar.

  Aderimin e pakushtëzuar të këtyre parimeve të pacientëve ushqimore ndjekur në hepatit akut që kohëzgjatja është 1,5-2,5 muaj. Në disa raste, këto rregulla duhet të ushtrojë vjet (në mënyrë agresive ndodhin hepatitit viral).


  Përmbajtja hepatit mjekësi bimor

  Përdorimi i bimëve - një komponent i rëndësishëm i një trajtim të plotë të sëmundjes dhe e bëri me shkallë të ndryshme intensiteti, duke ndryshuar tarifat herbs, tinctures dhe lëngjet bimore. Trajtimi në pamje të parë mjaft e vështirë dhe konsumon kohë, por u kthye shëndetin e mëlçisë kompenson të gjitha "vështirësitë" e tua.

  Në praktikë e tij mjekësore, unë personalisht preferoj bimeve multi-komponent kuvendit që lejon zgjedhjen e përbërjes për një pacient të veçantë vazhduar të përdorin atë. Më komplekse struktura, pacientët më gjatë që është e pranuar. Kjo bën të mundur për të ndryshuar përbërjen në faza të ndryshme të terapisë, transferimi i pacientit për të asamblesë thjeshtuar apo monofitochai (çaj me një apo dy bimë).

  Koleksion Bahatotravnyy diktohet nga pacienti përveç hepatiti zakonisht ka comorbidities tjera. Dhe detyra e mbledhjes së gjerë të mjaftueshme - është e nevojshme për të reduktuar toksicitetit, inflamacion, rritjen e sekretimit biliare, lehtësimin dhimbje barku sistem zhelcheotvodyaschey, lehtësimin e dhimbjeve, të zvogëlojë numrin e qelizave të mëlçisë vdesin dhe rinovo ata që ende ruajnë qëndrueshmërinë. Kur Hepatiti toksik Lidhje të rëndësishme metalet e rënda ose agjent tjetër agresiv dhe të tërheqë atë nga trupi, për të arritur reduktimin e autoimune (refuzuar indet e veta) proceset. Në bakterial virale dhe - të zvogëlojë ose të ndaluar agresionin virale dhe mikrobeve.

  Dhe kjo është një listë jo të plotë të detyrave që duhet të zgjidhet deri në maj.

  Pra, çfarë duhet të bëjmë? Sigurisht, ajo është shumë e vështirë për të ofruar skemë fitolecheniya hepatitit për të gjitha rastet, veçanërisht që, përsëri, ata janë të ngarkuar zakonisht me comorbidities. Megjithatë propozojë disa skema. Patient disa eh. vuan nga hepatiti. Sëmundjet shoqëruese: hipertension (10 vjet), trashje II shkallë, kolit.

  May numër 1 Collection: lule Helichrysum, luleradhiqe, karamele mente, rrënjë çikore, lë thupër, yarrow ~ në pjesë të barabarta nga pesha.

  Herbs shosh përmes një kullesë; pjesë të mbetur të mëdha bluaj në një mulli mishit, llaç apo kafe mulli dhe përzierje me mbledhjen analizova. 1 tbsp vend tubim në 0,5 litra ujë të ftohtë, ngrohje të vluar në një enë të mbyllur prej xhami, çeliku ose qeramika dhe çiban për 5-7 minuta.

  Le të qëndrojë 1 orë dhe thahet.

  Në infuzion rezulton shtoni 1 lugë çaji tretësirë ​​të tërfili - 1: 5 (ose Repeshko, Yarrow, etj), 1 tbsp lëng e gjethe delli (ose celandine, Kastrati, etj) dhe mjaltë.

  Merrni 100 ml (gjysmë filxhan) 4 herë në ditë për 20-30 minuta para ngrënies, pas marrjes polen dhe Spirulina. Kursi i trajtimit - 2 muaj.

  Bee polen - 1 lugë çaji në mëngjes dhe pasdite; përtyp (rozsmoktaty) dhe kërkon infuzion të bimëve për 20-30 minuta para ngrënies.

  Spirulina me Omanit - 2 tableta 3 herë në ditë për 20-30 minuta para ngrënies, përtyp, kërkon infuzion të bimëve.

  Vaj arre (apo kungull) - 1 lugë çaji 3 herë në ditë - më bukë ose ushqim gjatë ngrënies.

  Ngrohtë të mëlçisë - gjatë natës, për 30-40 minuta - | 15 ditë të njëpasnjëshme dhe 15 herë në ditë.

  Veli hepatit shoqëruar nga dhimbje në mëlçi, tarifa është shtuar; nga polvesovoy i kamomil, të shikojnë trigjethësh, celandine (ose një nga këto bimë), të rritur proporcionin e asamblesë nenexhik. Marrë një kombinim i bimeve te zhdukjen e dhimbjes plus një jave.
  Në rastet ku sëmundja është e shoqëruar me humbje masiv të qelizave të mëlçisë (faktorë larta hepatike në gjak), ajo është e përshtatshme që një pjesë e mbledhjes ishte Melilotus officinalis (deri ne 20% e peshes totale te mbledhjes). Kjo barishte përmirëson qarkullimin e gjakut, zgjidh vatra inflamator, përshpejton rigjenerimin e qelizave të mëlçisë, ul presionin e gjakut në pacientët hypertensive, koagulimit të gjakut, rrit funksionin shtrëngohet të muskujve të zemrës.

  Merrni një pushim në trajtim për TEAS bimor - 2-3 muaj.

  Në mbledhjen e bimeve numër 2: lë thupër, Wort Shën Gjonit, yarrow, centaury, rrënjë barberry - 1 pjesë në peshë, u rrit hips - 3 pjesë, shtoni 1 pjesë nga pesha e luleve elderberry, gjethet e eukalipt, lule kamomil, lule bli - nëse sëmundja është me ethe, simptoma të rënda të inflamacionit (foto gjak inflamacion shoqërues).

  Nëse hepatit ndodh me lezione të pankreasit (hepatopankreatit) dhe shkelje të funksionit exocrine (gaz, tretje e dobët e ushqimit), kuvendi duhet të jetë i pranishëm: rrënjë luleradhiqe, fara koriandër, celandine, myshk, Oman - 5-10% secili prej totalit tarifë peshë.

  Në të njëjtën periudhë, pacientët marrin enzimat ndihmon tretjen e ushqimit me ushqimet (i gëzueshëm, etj panzinorm - 1 -2 tableta 3-4 herë në ditë).

  Ngrohje në këtë rast për të përdorur - pankreasit pëlqen të ftohtë.

  Nëse kolit shoqërues është më i përshtatshëm numër koleksion 3 i kamomil, jamball, Repeshko - 1 pjesë, Hypericum, celandine, nenexhik - 2 pjesë Yarrow, gjethe delli, 3 pjesë, rrënjë rodhe dhe li fara - 0,5 pjesëve . Pas infuzion shtoni 1 tbsp. lugë lëng e gjethe delli (ose Wort Shën Gjonit, kafshët, Repeshko), 1 ch.lozhku Propolisi tretësirë ​​(ose Kalgan, tansy, luleradhiqe, Oman), 1 tbsp mjaltë dhe të marrë 100 ml 4-5 herë në ditë para ushqimit 1-1, 5 muaj. .

  Në raste të rënda ku hepatiti ndodh, me edemë, efikas në mbledhjen e bimëve të shtuar pronat diuretik me zemër - Adonis pranverë (shtoni 1 herbs ch.lozhku në gjethe çaji), lule shalqi ose fara e majdanoz ose baguette ose horsetail ose sex- Palu (e fundit - 2-3 teaspoons në lë çaj).

  Well provuar të hepatitit të çfarëdo lloji, cholecystitis, cerozë, mëlçisë yndyrore, pancreatitis lidhur mbledhjen komplekse, të përbërë nga: rrënjë barberry, sanëz, mashtruese, rodhe, jamball; herbs nenexhik, carangth qumësht, yarrow, toadflax; inflorescences misk; petals kufitare luledielli; lule kamomil; fruta, koriandër, kopër - të gjitha pjesët 0,5 peshë; inflorescences Shkumë, stigmat misri, rrënjë luleradhiqe, herbs bariut çantë, gjethe delli, knotweed, tërfili, sushenitsy, horsetail, Mugwort, celandine - të gjitha në 1 pjesë peshe; Wort barishte Shën Gjonit, acaroj, Repeshko, grimcuar manaferrat hips - të gjitha në 2 pjesë.

  Mix gjithë përbërësit, shosh përmes një kullesë, lënë pjesë të mëdha të pres dhe përzierje me mbledhjen analizova. Në 0,5 litra ujë të marrë 1 lugë gjelle e mbledhjes, është ndezur një çiban dhe kuzhinier për 5-7 minuta, duke këmbëngulur 1 orë. Filtër. Shto mjaltë 1 tbsp, 1 ëmbëlsirë seri lëng lugë (ose celandine, Repeshko, Yarrow, etj); . 1 lugë çaji nenexhik tretësirë ​​(ose kamomil, Calendula, etj) Merrni 100 ml 3-4 herë përditshme para ngrënies, dhe pjesa tjetër - gjatë natës.

  Kjo recetë është testuar gjatë viteve, ajo ka trajtuar mijëra pacientëve. Ajo është gjithashtu i përshtatshëm për parandalimin, por në doza më të vogla.

  Në disa raste, unë rekomandoj duke marrë këtë detyrë për të gjithë familjen apo edhe personelit të një organizate.

  Përveç hepatike kryesore veprimi (terapeutik dhe mbrojtëse), mbledhjen efektive për atherosclerosis, sëmundje koronare të zemrës, dobësuar imunitetin, për të hequr kripërat (artrit, artrit, dhimbje të ulët mbrapa), gripit, të pastër, për të mbështetur trupin gjatë plakjes.

  Përdorimi i lëngje ndihmon tretjen e ushqimit

  Së fundi, disa fjalë për të bërë lëngje bimor. Ata - një komponent shumë i rëndësishëm i trajtimit. Dhe jo vetëm nga mënyra, hepatit - shumë sëmundje.

  Në familjen tonë të përgatitur lëng me mjaltë. Grass është kaluar nëpër një mulli mishit, nxjerrë dhe të përziera me mjaltë 1: 1. Si e tillë, ajo mund të ruhen në frigorifer deri në një vit.

  Kjo është e gjitha. I theksoj përsëri: janë recetave mi - jo vetëm për trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë. Jo vetëm shërimin në të gjitha. Ata janë të mirë dhe si një parandalues. Në kombinim me lëngje, të lutem, të produkteve të bletëve (mjaltë, polen, ambrosia, Propolisi mbretërore pelte ,,), një dietë të ekuilibruar, jetese të shëndetshme, ata do të bëni jetën tuaj shumë më të pasur dhe më të lumtur. Familja, miqtë, fqinjët, miqtë do të ndjekin shembullin tuaj, dhe numri i njerëzve të shëndoshë do të shumëfishohen.

  Ne ju dëshirojmë shëndet dhe lumturi.