Phimosis në fëmijët


 • Një anatomi pak
 • Kujdes higjienike
 • Phimosis patologjike

 • Në djem rutinë të inspektimit deri në tre vjet, mjekët shpesh diagnostikuar si "phimosis." Për disa kjo tingëllon dënim të çuditshme fjalën dhe thirrjen për operim të menjëhershëm. Prindërit në panik fillojnë të shikoni për specialistë të aftë për të kuruar këtë "sëmundje". Një sëmundje është ajo dhe duhet të trajtojnë atë?


  Një anatomi pak

  Në një kohë të shkurtër e parë të shqyrtuar anatomi tuaj normale e prepucit.

  Penisi është i përbërë nga të trupit, kokë dhe rrënjë.
  Në kokës është hapja jashtëm i uretrës (meatus). Pasi ajo është lëshuar gjatë urinimit urinës dhe spermës gjatë britmë.

  Kreu i penisit Kujdesit fshehur - prepucit (preputsiya) se një burrë i rritur i zhvendosin lehtë, duke i ekspozuar kokën. Prepucin përbëhet nga dy shtresa: e jashtme, e cila është e ndryshme nga lëkurë e brendshme, delikate dhe të buta, kujton i mukozës. Midis kokës dhe shtresa e brendshme e prepucit është hapësirë ​​- a lafshë zgavër. Në këtë hapësirë ​​(preputsyalnoho hapësirë) lëshuar gjëndra sekrete nën lafshë dhe formojnë një lubrifikant të veçantë (smehmu), përmes të cilit lehtësohet një kalim nga lëkura e kokës. Më sipërfaqja e poshtme e prepucit e kokës penisit është i lidhur me kapistër e prepucit - lëkurës paloset që përmban enëve të gjakut dhe nervat.
  Newborn lëkurës djalë i prepucit, zakonisht përkrahës në penis glans duke përdorur synechiae, mbështjelljes origjinale që parandalojnë ose eliminojnë kokën e prodhimit plotësisht të lirë. Anatomi i tillë i përkohshëm quhet phimosis fiziologjik (phimosis, nga phimosis greke -. Koleksion, compression, - ngushtim i prepucit që pengon heqjen e kokës së penisit), që është një kusht normal për djemtë për 3-6 vjet dhe nuk kërkon trajtim. Vetëm 10% e fëmijëve glans penis plotësisht apo pjesërisht i hapur në vitin e parë të jetës.

  Për më tepër, kreu bashkim i prepucit të mund të konsiderohet si një mekanizëm mbrojtës për të zvogëluar mundësinë e infeksionit dhe zhvillimin e inflamacionit.  Gradualisht, gjatë rritjes së penisit, kreu i shtyre prepucin është synechiae i ngadalshëm ndarje dhe kreu zbulim vetë. Ky proces mund të zgjasë deri në fillim djalë pubertetit, kur aktivizohet nga hormonet, të cilat e bëjnë lafshë e penisit ind më elastike dhe stretchable.

  Herë smegma akumulon në hapësirë ​​kufizohet preputsyalnoho synechia, në formën e arsimit ngjeshur ngjashme me tumor. Në rastin e përqendrimeve të mëdha të smegma kërkon minimumin e kujdesit mjekësor: - hetim të posaçëm, si një shkop të hollë, synechiae aksionar që të parandaluar shkarkimin e sekrecioneve.


  Kujdes higjienike

  Gjatë fëmijërisë kujdesit të duhur higjienik është i kufizuar në larjen e përditshme fëmijën dhe podmyvaniya pas pokakat fëmijë. Ndërsa not nën lafshë merr ujin që natyrisht lan sekret të akumuluar. Të paktën një herë në javë duhet të lajë penis dhe scrotum dhe sapun. Është më mirë të përdorni sapun fëmijë apo objekteve të veçanta të fëmijëve për not. Nuk rekomandohet për përdorim të përditshëm baktericid (vret mikrobet) sapun ose gels. Me përdorimin e shpeshtë, ata mund të prishin ekuilibrin e mjedisit normale mikrobike në lëkurë.

  Për të parandaluar infeksionet e traktit urinar, fëmijët duhet të del me të larë nga para për të mbështetur.

  Penis Obmyvayuchy, ju nuk duhet të lëvizë prepucin. Nëse ju jeni akoma duke u përpjekur (në këshillat e disa mjekëve) gradualisht të zhvendoset lëkurën e kokës penisit dhe lakuriq, procedura e mëposhtme duhet të kryhet me shumë kujdes, pa shkaktuar dhimbje të vogël të fëmijës. Ajo duhet të mbahet mend se zona e penisit glans përmban një numër të madh të mbaresa nervore të dhimbjes dhe manipulimit bruto të penisit mund të shkaktojë trauma dhe frikë. Menjëherë pas duke përdorur kokën tualet, lafshë e penisit duhet të kthehen në atë vend, për të shmangur zhvillimit të parafymoza - kokën e kundravajtjes në prepucit.


  Phimosis patologjike

  Disa djem të mund të zhvillojë phimosis patologjike - një sëmundje që shpesh kërkon kirurgji. Për të dalluar mes atrophic (Rumen) dhe phimosis hypertrophic patologjike. E para është e karakterizuar nga plagët përafërt që ngushtojnë lafshë, në rastin e dytë ajo është lafshë e penisit tepërt që pengon heqjen e kokës.

  Ka dy shkaqet kryesore të phimosis patologjike:

 • Inflamacion i prepucit dhe glans penis - balanoposthitis.
 • Komplikimet nga manipulimi bruto mbi penis e lidhur me tërheqjen e kokës.
 • Grube, një fazë e prodhimit penis - një nga shkaqet më të zakonshme të phimosis.  Phimosis patologjike mund të çojë në një shkelje të urinimit, e cila do të zhvillohet shiringë, ekzagjerimit prepucin. Kjo gjendje kërkon kirurgji.

  Gjithashtu, phimosis patologjik ndonjëherë çon në mbajtjen akute urinare. Ky kusht është refleks në natyrë dhe është më e zakonshme në fëmijë të vegjël, si një reagim ndaj dhimbjes, për shkak të kufizimeve të indeve të buta. Fëmija për një kohë të gjatë nuk mund të urinoj bëhet i shqetësuar, shpesh ankohet për dhimbje të barkut dhe mbi të vaginës ku zbulohen rritur fshikëz.

  Mbajtje akute urinare është rast urgjent dhe kërkon trajtim të menjëhershëm te mjeku.

  Në këtë rast, fëmijë jap qetësues, ju lutem, bëni një klizmë spastrimit (në zorrët e feces jo presion më tej në fshikëz dhe nuk e rrjedhës utrudnyav e urinës), dhe pastaj një dush të ngrohtë e Permanganat kalium, gjatë së cilës fëmija përpiqet të urinoj. Kur dështimi urinës excreted nëpërmjet kateterit.

  Kur phimosis në dispozicion duke u përpjekur për të sjellë kokën e penisit mund të ndodhë në ankth të ngushtë prepucit unazë - paraphimosis. Në këtë rast, qarkullimi i gjakut dhe rrjedhën e limfatike penis është ndërprerë, duke çuar në ënjtje të prepucit dhe glans, dhe më vonë - për nekroza e tyre (vdekje) dhe zhvillimin e komplikimeve purulent.

  Parafymoza Zhvillim kërkon kujdes mjekësor urgjent.
  Në një kohë të shkurtër sëmundja mund të reposition dorë kokat e mbytur (nganjëherë me përdorimin e anestezisë afatshkurtër). Nëse jo, atëherë mbahet autopsi kirurgjikale kufizuar unazë. Më tej balanoposthitis trajtim site (Shih më poshtë) dhe, pas qetësimin poshtë ndryshime inflamatore -. Rrethprerja.

  Balanoposthitis - inflamacion i prepucit dhe glans penis. Zhvilluar me gjenitale preputsyalnoho infeksion higjienës Dështimi hapësirë ​​apo infeksion të traktit urinar - Uretriti (inflamacion të uretrës), cystitis (infeksion fshikëz), pyelonephritis (inflamacion i veshkave).

  Shans i kontraktimit balanoposthitis rritur në fëmijët me imunitet të ulur ose kundër sëmundjeve të tjera infektive.

  Balanoposthitis mund të jetë edhe shkak edhe pasojë e atrophic (Rumen) phimosis. Ngushtuar lafshë e penisit pengon pastrimin hapësirë ​​preputsyalnoho të smegma dhe ende pika e urinës, manipulimit të vështirë higjienike, duke krijuar kushte të favorshme për ndezjen.

  Inflamacion karakterizohet nga ënjtje të saj prepucit, skuqje (hyperemia), dhimbje, shkarkimit purulent nga preputsyalnoho hapësirë. Inflamacioni mund të jetë rilindja e lëkurës mbresë e prepucit dhe zhvillimit konsekuent të phimosis.  Kur glans prodhimit bruto penis për të trajtuar balanoposthitis apo ndarje synechiae, plagosje është shtresa e butë e brendshme e prepucit, ka të çara që formojnë në procesin e shërimit të mbresë ngushtim.

  Balanoposthitis është një gjendje mjekësore që kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor. Mjeku fut një hetim të veçantë në mes të kokës dhe lëkurën e prepucit të penisit, i cili mjeshtërisht ndarë synechiae në dispozicion, si dhe kushtet për largimin e plehut të akumuluar. Pastaj zgavër preputsyalnoho është e larë me një zgjidhje të Permanganat kalium (Permanganat kalium) ose furatsillina.

  Më vonë fëmija çdo ditë me një dush të ngrohtë, një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium ose lëng mishi kamomil (1.

  L. Herbs 200 ml ujë, të lënë për 10 minuta në një banjë me ujë, ikjen, cool). Një disa kristale të Permanganat kalium, tretur tërësisht në një gotë me ujë të ngrohtë zier dhe zgjidhje rezulton është shtuar në enë ku procedura do të ndodhë, disa pika në shfaqjen e ujit pak rozë Tint. Rreziku kryesor - për të bërë një zgjidhje të koncentruar të Permanganat kalium, i cili mund të shkaktojë djegie kimike penis. Fëmijët e vegjël mund të përdoret për banja pellgut ose vaske dhe fëmijët më të vjetër, të mjaftueshme për të mbajtur penisin në zgjidhje, derdhi një gotë ose tabaka. Procedura kryhet për 5-10 minuta, 3-4 herë në ditë për 5 ditë.

  Varësisht nga shkalla e inflamacionit në bazë të rekomandimit të një mjeku mund të përdorni vaj të parfumuar ndryshme antibacterial (vaj për fërkim Synthomycin, Levomekol, dioksidinovaya vaj të parfumuar, etj), të cilat shtrihen në hapësirë ​​preputsyalnoho.

  Balanoposthitis i rrallë, por mund të jetë i komplikuar nga përhapja e infeksionit në traktin urinar overlying zhvillimin e urethritis (inflamacion të uretrës), cystitis (infeksion fshikëz) dhe madje pyelonephritis (inflamacion i veshkave). Për të parandaluar këto komplikime është e mjaftueshme për t'i dhënë fëmijës një shumë për të pirë. Nëse keni urinim të dhimbshme apo temperaturat e larta duhet të konsultoheni me një urolog dhe një ekzaminim dhe trajtim shtesë.

  Informacion nga Oleg Staroverova neni "phimosis!? Vetëm kanë një djalë në rritje "