Phenylketonuria dhe kripë


 • Për të kripës apo jo me kripë - kjo është çështja
 • Kripë dhe phenylketonuria
 • Dëgjoni fëmijën tuaj

 • Për të kripës apo jo me kripë - kjo është çështja

  Pra kripë. - Mik apo armik? Pyetje interesante, nuk është ajo? Ajo do të duket që tani të fillojnë bisedë të gjatë dhe të panevojshme, por njerëz të ditur menjëherë e kuptojnë atë që ne jemi. Në këtë artikull ju do të gjeni përvojë interesante prindërore dhe një koment të vogël mjekësore.

  Dhe ajo shkon në zakonet hahet e personave me phenylketonuria, veçanërisht të fëmijëve, si të rriturit me PKU janë të vetëdijshëm për këto karakteristika në mënyrë të pavarur të ndryshojë dietën e tyre.

  Shumë familje vënë re se të ushqyerit e zakonshme njerëzore me PKU në kripë të dobët.

  Çfarë zakonisht hanë të dashurit tanë? Amidoni (makarona, pasta, etj), supave, ëmbëlsirat, drithëra, bukë, enët e ndryshme të perimeve dhe frutave, etj Ajo do të duket se ne po bëjmë çdo gjë, duke e bërë dietë të shijshme dhe të ndryshme. Por gjithçka ndryshon kur fëmijët janë të "hapur" për veten e tyre ... kripë.

  Këtu janë disa tregime. Mami thotë vajzë katër-vjeçar. "Ne ishim të ulur në tryezë, duke vënë në dukje ardhjen e të afërmve. Foshnja hëngri gjithë pjesën e hedhur e qull, mori cookies për ëmbëlsirë dhe tani për fat të mirë ishte e zënë me fëmijët e tjerë në heshtje Asimilimi të takohet me njerëz. Vëllai im u ul e saj në gjunjë e tij dhe propozoi që të përpiqen trangujve të importuara nga nëna e projekt-kriposje.


  Ajo që filloi këtu! Vajza ime vetëm grabbed këtë kastravec! Ajo kërkoi më shumë dhe më shumë, ajo nuk pranoi ëmbëlsirat e ofruara dhe candies, ajo kishte nevojë vetëm trangujve! Kjo ishte një histeri e vërtetë! Unë kisha për të pranojnë atë, por kjo ditë ne pereyily proteina.

  Kjo përvojë më mësoi shumë. Mendova se - në qoftë se trupi kërkon, kështu që është me të vërtetë e nevojshme. Vetë njeriu nuk është armiku. Në të vërtetë, si mund një vajzë të merrni kripë të mjaftueshme? Asnjë turshi në dietë nuk ishte. Ne ngrënë drithëra, pasta, supave, makarona, fruta dhe perime purees. Ai u përpoq një kanaçe pure perimesh të blera në dyqan, ai e di se çfarë ajo është pa shije, sepse praktikisht i lirë të kripës.

  Por kam menduar - se çfarë në lidhje me fëmijët e tjerë? Ata nuk janë diçka për të nxitojnë turshi? Dhe pastaj unë u kujtuan parë në skenat shesh lojërash: fëmijë përtyp patate të skuqura patate, arra kripura, biskota, sanduiçe me sallam, djathë. Por në shtëpi ata ndoshta hani yndyrë, harengë, havjar dhe të gjitha këto. Të gjitha të qartë.

  Unë kam qenë i mërzitur, por vendosi të veprojë. Fitove disa supave kripë, purees bimore, salads të freskëta. Disa herë në javë duhet të japin trangujve turshi (ajo nuk e pëlqen domate) dhe gjithmonë të trajtohet me kujdes kërkesën e saj për të dhënë diçka solonenke. Ne edhe kemi trangujve të veçanta kripë për vajzën time, një recetë të veçantë, ku më pak erëz, sepse kemi pasur një rast ku Pasi ka ngrënë kastravecat e tij shumë të mprehta, ajo dhemb (ajo ka një fyt të dobët).

  Tani unë përjetuar Darisht (buzëqesh), ne jemi në rregull, dhe kripë në tavolinë pushime referohet vajzën me qetësi. "

  Në këtë rast, nëna intuitivisht bërë vendim të drejtë dhe tërë normalizuvalosya. Megjithatë, jo të gjitha nënat aq i mençur. Festimi pasionin ndaj fëmijëve lakër turshi, lakër, domate ose kastravec shëllirë, ata të parandaluar dëshirën natyrale të fëmijës, nga frika dëme. Këtu dëgjojnë.

  "Sapo unë u përgatitur darkë në kuzhinë, fëmija ishte me mua, dhe unë foli në telefon. Pas bisedës, unë u kthye në tryezë dhe ngriu në mahnitje: djali ngjyer dorën në kripë ngadalë ngriti gishtat e tij në gojën e tij, shuplaka ato me kujdes, pastaj e uli dorën e tij përsëri dhe të gjithë përsëri.

  Unë kam qenë i frikësuar - presion time mom, ajo nuk mund të jetë kripë, dhe unë mendova - dhe papritmas fëmija bëhet i sëmurë? Provoi më tepër të shkëputur atë dhe pastaj kripë ishte gjithmonë fshehin. Pastaj unë mësova se ajo ishte e gabuar.

  Në këshillën e moms të tjera, kam filluar të shtoni kripë në dietë birit. Tani ne rregullisht hani turshi, pidsolyuyemo gjitha enët si domate turshi, sidomos patate dhe supave rossolnik dhe - supave favorite tona! »

  Një histori e mrekullueshme që përfundoi mirë duke paguar nënën vëmendje. Por pse fëmijët tanë tërhequr kështu në kripë? A diçka me ta, apo jo? Përgjigjja është e thjeshtë: nuk ka! Ata të gjithë të drejtë!

  Vetëm pak ata me të vërtetë nuk kanë të mjaftueshme të kësaj substance në dietë.

  Personi mesatar në botën moderne merr kripën nga ushqimi në sasi shumë të mëdha (me mish i tymosur, sallam, peshk, mish, vezë, djathë, tru, etj) shpejt merr përdorur për të dhe gjithmonë përpiqet për të përkëdhel veten këto goodies përsëri dhe përsëri. Dhe çfarë lidhje me njerëzit që kanë një dietë dhe të kafshëve kufi të veçanta produkteve në dietë, e cila është vetëm përmbajnë më shumë kripë se të tjerët.

  Gjithkush e di se në sasi të tepërta kripë është e dëmshme për trupin, duke çuar në presionin e lartë të gjakut dhe probleme të tjera në të rriturit, por ajo nuk ka lidhje me fëmijët me PKU!


  Kripë dhe phenylketonuria

  Tani një tjetër lind pyetja: si dietë mund të jetë e rrezikshme nëse ajo nuk është e kripë kohë e mjaftueshme sepse kripë - një element kyç të nevojshme për jetën? Në të vërtetë, kjo substancë është thelbësor për jetën. Nëse trupi humbet aftësinë e saj për të mbajtur kripë, ai vdes. Ajo provoi një shkencëtar i njohur, Brown-Sekara: hequr organet qen (adrenals), të cilat janë përgjegjësi e kripë, ajo në mënyrë të pashmangshme shikuar vdekjen e kafshës brenda pak ditësh.

  Por së pari, një dietë PKU me absolutisht asnjë mungesë të rrezikshme të kripës. Së dyti, njerëzit me gjëndra veshkave të shëndetshme, duke përfshirë njerëzit me mekanizëm PKU për ruajtjen kripë punon njësoj.

  Trupi gjithmonë e mban në dyqan kripë në një shumë që siguron mbijetesën e saj dhe funksionimin normal. Çdo ushqim i shëndetshëm% D
  1? Trupi i saj mban kripë dhe dyqane atë, kështu që të gjitha frikën se një dietë me phenylketonuria mund të jetë i rrezikshëm për shkak të përmbajtjes së pamjaftueshme të substancës, krejtësisht të pabaza.

  Por pse disa fëmijë janë kështu "hidhem" mbi turshi kur ata shohin ato? Fakti se disa kufizimi i kripës në dietë nuk është për trupin tension "pa u vënë re" në mekanizmat përgjegjës për ruajtjen e rritjes kripë, si person i përshtatur në kërkim të kripës, është e përgatitur që të "luftojë për atë" për të ushqyer e saj në fillim njëjtin rast.

  Kjo është koha kur fëmija është "i hapur" për një kripë. Ndjenja shije të kripur, trupi e kupton - kjo është ajo që kam nevojë, dhe polemizo me ata më kot.

  Dhe çfarë ndodh nëse ende mama për nga frika e dëmit do të fshehin fëmijën nga kripë? Në shumicën e rasteve - asgjë. Çdo gjë do të jetë mirë, foshnja do të zhvillojë normalisht dhe ende ndjehen mirë, sepse trupi do të vazhdojë të jetë e nevojshme për të marrë atë "kripë" minimum.

  Por në disa raste, disa fëmijë mund të përjetojnë simptoma të caktuara. Fëmija bëhet i ngadaltë, ajo është përkeqësuar oreksin, ai fillon të pijë më pak për shkak të asaj që problemi mund të fillojë me një karrige, duket lëkurë të thatë, etj

  Kjo është zakonisht vetëm kur fëmija shpejt të marrë ushqim pak kripë më shumë se zakonisht. Po ajo është. Dhe në qoftë se nuk - kapaciteti kompensues i organizmit aq e madhe që pasoja të rënda thuajse kurrë të ndodhë. Nuk mbeten probleme me oreksit, stol, të lëkurës që zakonisht janë të zgjidhet më shpejt ose më vonë. Pasi fëmija do të ju tregojnë se si për të zgjidhur këto probleme, kur ajo fillon të pyes për kripë.

  Por ndërsa përgjigja e pyetjes përse një fëmijë nuk dëshiron për të pirë dhe, më e rëndësishmja, se si të trajtojë atë? Natyra na ka krijuar në mënyrë që të gjitha lëngjet e trupit duhet të përcaktohen në mënyrë rigoroze përqendrim kripë. Nëse kripë është i vogël, trupi është i mbrojtur nga uji të përqendrimit të kripur nuk ulet më poshtë se vlera lejueshme.

  Prandaj, një fëmijë ka humbur sensin e etjes, dhe ai nuk dëshiron për të pirë. Duke e detyruar atë për të pirë ujë, kot! Trupi do të mbroj veten me çdo kusht, madje edhe të vjella! Ajo vetëm mund të ndihmojë kripë. Nëse trupi të marrë kripë, ajo është "i gatshëm" të holluar atë, fëmija do etje, dhe ai fillon të pijshëm. Është e thjeshtë. Siç e kemi thënë, fëmijët zakonisht vendosin këto çështje, gjëja kryesore - ata nuk do të ndërhyjë.

  Ne kemi nevojë për të bërë dalje nga tema vogël por të rëndësishëm. Nëse ju nuk janë të sëmurë, ju ndoshta e dini historitë e të tjerëve si i keq një person ndjen pas një sëmundjeje të rëndë ose të një operacioni të ndërlikuar. Ai nuk dëshiron dhe nuk mund të hani dhe pini.

  Një nga arsyet - një humbje dramatike e kripës përmes djersitje të fortë, dhe në disa raste - të vjella apo diarre. Në të masave komplekse terapeutike gjithmonë përshkruajnë kripur, për shembull, rehydron. E vetmja mënyrë për një person rimëkëmbet mall fiziologjik dhe një oreks të shëndetshëm. Rastet e vdekjes, në raste të tilla kur ata ishin të detyruar të pijë ujë vetëm të pastër pa lënë (gabimisht, natyrisht) kripur. Për fat të mirë, tani këto raste janë të rralla.

  Ky shembull tregon se sa e rrezikshme të organizmit mund të jetë mungesa e kripës. Megjithatë, kujtojnë se të tilla raste ekstreme - që kurrë nuk ndodhin në njerëz të shëndetshëm, pavarësisht nga cila dietë ata marrin.

  Për siguri më të madhe, le të kujtojmë në barngrënësit pak - ata nuk janë të pidsolyuyut ushqim, por për fat të mirë atje.

  Është vetëm se ne nuk duhet të kufizojë kripë në dietën e të dashurit tanë për frikë dëm tyre. Shumë më keq, në qoftë se trupi është vazhdimisht në tension, duke sinjalizuar ajo mikrosimptomami - të tilla si mall për kripë, nuk ka etje, oreksi i çmendur, por ne nuk e vërejnë kokëfortësi.

  Dëgjoni fëmijën tuaj

  Kështu, kripë - mik apo armik? Për ne - sigurisht një. Le podruzhymosya atë edhe më shumë! Le kripë është gjithmonë në tavolinë, fëmija kishte për të vendosur nëse do të shtoni disa gjellë kripë.

  Le të respektojnë preferencat shije të fëmijëve tanë dhe kënaq turshi e tyre të preferuar! Nëse fëmija është i shëndetshëm, kripë nuk do të jetë ndonjë dëm, të gjitha frikat në këtë drejtim janë absolutisht të padobishme.

  Dhe disa fjalë në mbrojtje të kripës. Për të kuptuar më mirë fëmijët tanë kështu që me zell të mbrojtur "të drejtën për kripë" e tyre le të kujtojmë veten në momentet e lodhjes kur të qenë të parëndësishme dhe gjithmonë duan diçka për të ngrënë, por nuk e kuptojnë se çfarë është ajo që unë dua? Ne do të shkojmë në frigorifer dhe zgjidhni, zakonisht një pjesë të tymosur mish, salcice, harengë ose diçka të tillë - e shijshme dhe i kripur. Paramendoni se në këtë pikë ka dikush lloji dhe i kujdesshëm, i aftë dhe na grabit prej "goodies" tona.

  Well?

  Duke preferuar kripë, ne intuitivisht bëjmë siç këshillohet nga paraardhësit tanë, të cilat në kohët e lashta ishte trajtuar lodhje (mendore dhe fizike) përmes shëllirë fortë kastravec.

  Jobindës? Pastaj dëgjojnë Avicena, mjeku i famshëm arab dhe filozof, e cila jetonte më shumë se 2000 vjet më parë: "Nëse ju ka humbur oreksin tuaj për shkak të dobësisë, të tilla si për kthimin e ... atëherë pacienti në këtë rast ajo është e rekomanduar për të ngrënë ullinj papjekur turshi ose i kripur peshk një të vogël ... Një mjet i mirë për Oreksi është kripë ... ".

  Pra, le të podruzhymosya me kripë. Le të na lejojë të dashurit tanë të vendosin se sa kripë ata kanë nevojë.

  Le të mos kini frikë për fëmijët. Vetë natyra kujdeset për shëndetin e tyre. Dhe detyra jonë - vetëm ndihmën e saj në këtë!

  Shënim: Të gjitha më lart në artikull vlen vetëm për fëmijët më të vjetër se 2 vjet. Asnjëherë mos shtoni kripë në ushqim të vogla, sidomos të sapolindur! Komponimet terapeutike dhe zëvendësuesit e qumështit të gjirit-gjithmonë balancohet plotësisht nga përbërja jon, dhe duke shtuar kripë mund të shkaktojnë vetëm dëm, duke shkaktuar çrregullime të rënda të metabolizmit-ujë i kripur.

  Në fëmijët më të vjetër se 2 vjet janë përshkruar në simptoma neni të kësaj pafuqie përmes mangësi kripë zakonisht zhvillohen brenda 1-2 ditëve pas shtimin e kripës në dietë.


  Nëse jo, atëherë gjendja e keqe për shkak të shkaqeve të tjera, kështu që menjëherë të kontaktoni mjekun tuaj.

  Informacion nga neni "Salt -? Mik apo armik".