Faringjit, simptomat dhe Trajtimi


 • Çfarë ndodh fytin
 • Cilat janë simptomat e faringjit
 • Si për të trajtuar faringjiti
 • Çfarë është prognoza e faringjit

 • Faringjit - inflamacion i mukozën e fytit, i shoqëruar nga dhimbje, siklet ose fyt gërvisht.


  Çfarë ndodh fytin

  Nga
  shkakor fyt strep faktor mund të ndahet në viral,
  bakteriale, fungale, alergjik, traumatik (rezultat
  duke marrë një trup të huaj ose kirurgji) dhe rezulton
  Faktorët e veprimit bezdisshëm (nxehtë të lëngshme ose me avull, acidet,
  alkalet, rrezatim, etj). faringjit kronike zakonisht klasifikohen
  të jetë për, dhe natyra zhvillohet në rreshtim

  Ndryshimet: kataral (i thjeshtë), atrofik (subatrofycheskyy) dhe
  hypertrophic.


  Cilat janë simptomat e faringjit  manifestime të faringjit akute karakterizohet nga një gudulis, thatësi, siklet dhe
  dhimbje të fytit kur gllabërim (veçanërisht në fyt vakum), të paktën - të përgjithshme
  gjendje e sëmurë, ethe. Ndonjëherë dhimbje mund të rrezatojë për veshin.


  manifestime të faringjit kronike ethe jo tipike dhe
  përkeqësim i rëndësishëm i gjendjes së përgjithshme. Ndjenja e karakterizuar
  i sëmurë siç thatë, gudulisje dhe ndjesi të një gungë në fyt, duke shkaktuar
  Dëshira për të nxjerr me kollë ose "të pastruar fytin." Një kollë është zakonisht të vazhdueshme,
  thatë. Parehati fyt shpesh e lidhur me domosdoshmërinë detyruar


  vazhdimisht gëlltitje në pjesën e prapme të mukusit fyt
  bën pacientët nervoz, të ndërhyjnë me profesionin e tyre normale dhe pushimet
  gjumë.

  Faringjit kronike është shpesh jo i pavarur
  sëmundje dhe sëmundje manifestim i gastrointestinale
  trakt: gastrit, cholecystitis, pancreatitis. Pirja e duhanit dhe heqje e bajameve gjithashtu të çojë në zhvillimin e faringjit.

  Faringjit
  shpesh zhvillon në komplikuar vazhdimisht frymëmarrje hundës. Ajo mund
  të nuk shkaktohet vetëm nga tranzicioni për të marrë frymë përmes gojës, por
  Abuzimi vasoconstrictor Pikla rrjedhin nga zgavrën
  fyt hundë dhe t'i jepte një efekt të panevojshme.

  Faktorët kryesorë që kontribuojnë në zhvillimin e faringjit kronike:

 • Ndikimi qëndrueshme e faktorëve të jashtëm (pluhurit, ajri me tym të thatë apo të nxehtë, kimike);
 • shortness frymëmarrje nazale (frymëmarrje gojë, drogës vasoconstrictor të abuzimit);
 • pirja e duhanit dhe alkoolit abuzimi;
 • Alergji;
 • çrregullime endokrine (menopauza, hypothyroidism, etj);
 • Një mangësi vitaminë;
 • diabet, zemër, mushkëri dhe dështimi i veshkave.

 • Si për të trajtuar faringjiti

  Kur faringjit nuk shoqërohet
  frustrimi shprehur gjendjen e përgjithshme, është e mjaftueshme
  trajtim simptomatik, duke përfshirë dietën lehta, këmbë nxehtë
  banja, kompresa ngrohja në pjesën e përparme të qafës, qumësht

  mjaltë, mbytje avull dhe gargling. Pirja e duhanit duhet të reduktohet.

  Droga mikrobiale mund të administrohet si një shpëlarje,
  inhalimi, dhe tableta dhe lozenges për gjiri. Shumicë
  droga (heksaliz, stërvitja Septolete, Faringosept, neo-pectoris,
  strepsyls etj
  ) Lëshuar në formën e tabletave, lozenges ose lozenges për
  resorption.

  Produktet që përmbajnë antiseptics bimor dhe
  Vajra esenciale janë të efektshme, por qëllimi i tyre është i kundërindikuar në
  Pacientët të cilët janë alergjik ndaj polenit.


  faringjit treguar si emërimin e antimicrobials
  veprim lokal, të tilla si Bioparox (4 mbytje në gojë çdo 4

  orë) ose heksasprey (2 injeksion 3 herë në ditë). Frenim
  Aplikimi i këtyre mjeteve është mosha e 2,5 vjet.


  Çfarë është prognoza e faringjit

  Prognoza për faringjit përgjithësisht të favorshme. Pirja e duhanit dhe alkoolit të përkeqësohet prognozë.
  Informacion nga neni "faringjit".