Faktorët që çojnë në trashje


 • Vlerat jetese në trashje
 • Roli i moshës lidhur me ndryshimet
 • Faktor trashëgim në trashje
 • Çrregullime hormonale që çojnë në mbipeshë

 • Sipas nutritionists, trashje është një sëmundje e shekullit, e gjithë bota, miliona njerëz që vuajnë nga obeziteti dhe sëmundjet që zhvillohen si rezultat i kequshqyerjes. Arsyet që çojnë në trashje janë të shumta, më e rëndësishme në mesin e tyre janë të sëmurë dietë, mënyrën e jetesës, ndryshimet e lidhura me moshën, shtatzënisë dhe çrregullime hormonale. Predispozitë trashëguar në trashje është një rrezik i trashje gjatë ndryshimet hormonale të trupit, kryesisht gra (shtatzënisë, menopauzë).


  Vlerat jetese në trashje

  Një nga shkaqet kryesore të trashje - mënyrë jetese i ulur. Sëmundja është civilizim avancuar - mungesa e ushtrimit - ka luajtur një shaka mizore mbi njerëzimin. Kushtet më të rehatshme të ekzistencës, më pak ka nevojë për të lëvizur. Orari mammoths gjueti dhe ua mbath nga armiqtë e tyre shkuar me kohë, dhe tani në vend që të ecin në metro, njerëzit ulen e drejtë në hyrje të makinës. Karriera sugjeron një karrige të rehatshme, zyrë të veçantë dhe një staf prej sekretarëve dhe korrierët. Dhe kur ai mori në shtëpi, darka të shtrënguar, shumica prej nesh ulen në TV, duke marrë një shishe birrë me një qese me patate të skuqura, pjekje çaj apo akullore.


  Ekspertët besojnë se pirja e duhanit mund të shkaktojë trashje. Por miti se pirja e duhanit ndihmon për të humbur peshë është më e zakonshme në mesin e grave. "Dritë" cigare duhanpirësit gratë, duke shkaktuar të njëjtin dëm si zakonisht. Njerëz të tillë të lënë duhanin 2 herë më pak se duhanpirësit konvencionale. Dhe ndërsa pirja e duhanit e cigareve "të lehta" një person bën puffs më të thella dhe duhan më shumë. Së bashku me duhanpirës shtesë cigareve inhales pjesë shtesë e monoksidit të karbonit dhe substancave të tjera toksike dhe kancerogjene.

  Por në qoftë se një person ka vendosur të lë, pastaj një ditë pasi smokefree, mushkëritë do të pastrohen, rikthehet pas 2 ditëve të erë dhe shije; në 3 ditët e ndjeu një hov të energjisë.

  Gjashtë muaj më vonë zhduket probleme të frymëmarrjes, dhe një vit më vonë gjasat e sulmit në zemër është reduktuar nga gjysma; 10 vjet përgjysmuar rrezikun e kancerit të mushkërive dhe në 15 vitet e probabiliteti i një sulmi në zemër është e njëjtë si në qoftë se personi nuk e kishte tymosur.

  Pak njerëz mendojnë se alkooli është një produkt shumë kalori. 1 gram e marrjes alkoolit është shoqëruar me 7 kalorive të energjisë së pastër (në krahasim me yndyrë - 9 kalori). Përveç kësaj, alkooli stimulon oreksin, dhe duke pasur parasysh natyrën e ngjarjeve më të madhe të mbrëmjes, shkaqet dhe bën figura të pariparueshëm dëme.

  Kequshqyerja është një shkak i rëndësishëm i trashje.

  Disponueshmëria, përdorimi i ushqimeve të lartë kalori, nuk ka dietë (ushqime të bollshme të lëngshme, të hahet natën), "Ushqimi për kompaninë" dhe snacks shtesë, zhurma e problemeve - kjo nuk është mënyra më e mirë ndikon në gjendjen e trupit dhe shëndetin e përgjithshëm.


  Roli i moshës lidhur me ndryshimet

  Me moshën, rënia e hormoneve seksuale redukton funksionin e lipolysis (avari e indit dhjamor) dhe në rritje - lyposynteza (e edukimit). Përveç kësaj, shpesh një person nën moshën zhvilluar hipertension, sëmundje koronare të zemrës, duke kufizuar aktivitetin fizik, i cili, nga ana tjetër, e shoqëruar me metabolizmin shpejtësi spovilnyvshysinflyatsiyeyu, promovon akumulimin e indit dhjamor në trup.

  Ajo është e njohur mirë se obeziteti është më shumë i zakonshëm në gratë sesa tek burrat. Një arsye është se norma e metabolizmit në gratë është shumë më e ulët. Një tjetër arsye është ndryshimet hormonale, të shoqëruar nga një rritje në normën e metabolizmit të lidhur me fazën Luteal të ciklit menstrual, kështu që mosha rindërtimi kur shuma e ul lutein, ka një rritje të natyrshme në peshën e trupit. Për fat të keq, norma e metabolizmit ulet si ata rriten dhe plakjen, sepse përhapja e trashje në mesin e të dy gjinive, me moshë natyrisht rrit.


  Faktor trashëgim në trashje

  Për fat të keq, trashëgim faktor i rëndësishëm në shkaktimin e trashje. Nëse prindërit janë të trashë, gjasat e trashje rritet me 40%. Ky studim teori e fëmijëve vendas dhe të miratuara në familjet ku një ose të dy prindërit janë të trashë. Përqindja e trashje në fëmijët e tyre ishte dukshëm më e lartë se ajo e miratuar.

  Në prindërit e qetë, fëmijët zakonisht i trashë, sepse ata trashëguar hedhur qelizat më shumë yndyrë. Përveç kësaj, këto familje janë zhvilluar shpesh lakmi që promovon del nga shtrati i shpejtë yndyrë numër të madh të qelizave. Për të ndikuar shkaku gjenetik i trashje është shumë e vështirë, sepse ajo duhet të jetë trajtim që synon ndryshimin e gjenit.

  Por shkencëtarët janë gjithmonë në kërkim, mjaft shpesh kohët e fundit ka raporte se një gjen të veçantë është gjetur përgjegjës për sëmundjen. Është e mundur që në të ardhmen e afërt do të jetë një droge revolucionare që zgjidh problemin e trashje në nivelin e gjenomit.


  Çrregullime hormonale që çojnë në mbipeshë

  Çrregullimet hormonale përbëjnë një përqindje shumë të vogël të shkaqeve të trashje.
  Zakonisht, shkaku i trashje është në sjelljen e gabuar të ushqyerit. Megjithatë, në disa raste, trashje mund të jetë për shkak të arsyeve të hormonale vijim.

  Trashje hypothalamic

  Trashje hypothalamic referohet sëmundjeve të rralla. Zhvillimi i saj është i mundur në rast të dëmtimit apo bajamet hypothalamus e trurit. Nëse dëme këto zona një person zhvillon hyperfahyya (overeating), e cila çon në trashje.

  Syndrome Cushing

  Syndrome (ose sëmundje) Cushing në shumicën e rasteve çon në zhvillimin e trashje mesme. Sëmundja shkaktohet nga një shkelje të marrëdhënieve hypothalamic-hipofizë-veshkave, duke rezultuar në dëmtimin e mekanizmit të "reagimet" midis këtyre organeve. Manifestimet e sëmundjes lidhur kryesisht me formimin e tepruar e hormoneve veshkave - kortikosteroideve.

  Sëmundja Cushing është një sëmundje e rrallë është më shumë i zakonshëm në gratë e moshës 25-40 vjet. Pra pacient i trashë ka një vështrim të veçantë - yndyrë është ruajtur në supet, abdomen, fytyrë, gjoks dhe shpinë. Përkundër trupit yndyrë, krahët dhe këmbët në pacientët hollë. Një person bëhet hënë, të rrumbullakta, cheeks kuqe.

  Hypothyroidism

  Pacientët me hypothyroidism (reduktim në funksion tiroide), shpesh kanë një rritje të peshës trupore, duke ulur normën e metabolizmit, akumulimit yndyrë në kurriz të lehtë. Për diagnoza e hypothyroidism përdoret në përcaktimin nivelet e gjakut të tiroides stimuluese hormone.

  insulinoma

  Insulinoma - një tumor i pankreasit sekretojnë insulinë tepërt dhe duket hypoglycemia (sheqerit të ulët në gjak). Pacientët insulinoma shpesh ha tepër për të kompensuar nivelin e sheqerit në gjak ulen. Futje Rritja e energjisë nga ushqimi të çon në akumulimin e indit dhjamor.

  Shtatzënësi

  Nëse një grua është duke planifikuar një fëmijë, ajo ka nevojë për të imagjinojmë se patologjinë madje të vogël në trupin e saj mund të shkaktojë shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme në fëmijën e saj. Kjo është arsyeja pse ajo është shumë e rëndësishme para se kurë shtatzënia sëmundjet kronike dhe të reduktuar peshën e trupit, kështu që ajo është shkaku i anomalive të ndryshme në funksionimin normal të organeve të brendshme.

  Gjatë shtatzënisë pesha akumulon shumë shpejt, për shkak të proceseve që ndodhin në trup ndryshimet hormonale. Mbipesha vazhdon të mos formë më pak intensive dhe me dhënien e gjirit, dhe në qoftë se ne nuk do të marrë veprim vendimtar, trashje mund të shoqërojë një grua për jetën.

  Gjatë shtatzënisë, një simptomë karakteristikë është e ashtuquajtura "uria përshpejtuar" - kur uri vjen në 2-3 orë pas një vakt. Për të shmangur rrezikun e overeating, ajo është e rekomanduar për të ngrënë më shumë dhe më të vogla pjesë - ". Vakte të ndarë" të ashtuquajturat

  Një tjetër rrezik i overeating gjatë shtatzënisë - "diabeti gestational" kur gjaku i nënës me dietë të tepërt në mënyrë të konsiderueshme rrit sheqerit në gjak.

  Glukozë e tepërt depërtojnë placenta mund të shkaktojë prodhimin e tepërt të insulinës nga pankreasi e fetusit dhe trashje e palindur fëmijëve.

  Informacion nga artikullin "Shkaqet e trashje"