Faktorët e rrezikut dhe udhëzimet e trajtimit erythrasma


 • erythrasma nuk është e gjitha
 • Parimet e trajtimit erythrasma

 • erythrasma nuk është e gjitha

  erythrasma - një sëmundje fungal lëkurës që i përket një grup psevdomikozy sipërfaqësor. Shkaktuar nga patogjenëve të bimëve fungale - kërpudhave. Në përgjithësi, kërpudhave janë të shpërndara gjerësisht në natyrë, por patogjene (dmth, të aftë për të shkaktuar sëmundje) për njerëzit dhe kafshët, vetëm një pjesë e vogël e tyre.

  B lëkurë normale njerëzore i banuar nga një numër i madh i baktereve dhe kërpudhave, në mënyrë paqësore bashkë-ekzistojnë në sipërfaqe të saj. Lëkura jonë ka veti të caktuara që e mbrojnë atë nga infeksioni me patogjene. Ata janë shtresa të dendura dhe të thatë keratinizuara praktikisht i ngjeshur për mikroorganizmave dhe substancë ngjitës ndërqelizor - një përzierje komplekse e lipide, fort lidh qelizave dhe mbron lëkurën.

  Faktorë të tjerë të ndaluar penetrimi i patogjenëve të përfshijnë ripërtëritjen e vazhdueshme të qelizave të lëkurës, pH vlerë acid, praninë e antitrupave në përbërjen e djersës dhe të llojeve të ndryshme të florës lëkurës.

  Infeksionet e lëkurës në mesin e tyre erythrasma, zakonisht zhvillohet vetëm kur trauma, hydration e tepruar apo e lëkurës inflamatore shkelin këto prona mbrojtëse. Organizmat që shkaktojnë infeksione të lëkurës mund të jenë pjesë e florës përhershme e lëkurës ose tjetër ose mukozës ndodhin nga burimet e jashtme, të tilla si njerëzit e tjerë, mjedisin ose objekteve të kontaminuara.

  Infeksioni Eritrazmoy kryesisht ndodh nga një person të infektuar apo përmes një shumëllojshmëri të artikujve që ishin në përdorim në pacientët rrallë ju merrni sëmundje, agjent kap nga toka, duke ecur zbathur.
  Përveç gjetjes Corynebacterium minutissum, dhe kjo është erythrasma patogjen, sëmundjet e lëkurës duhet të zhvillojnë faktorët më të favorshme të tilla si djersitje të tepruar, kimi djerse, moshën e një personi, gjendjen e gjëndrave endokrine dhe sëmundjeve të tjera infektive dhe kronike, reduktimin reaktivitetin ndryshimin kimi e djerse, lëkurës, flokët, gjithashtu ndikojnë në shfaqjen e sëmundjes. Jo më kot konsiderohet se erythrasma - një sëmundje e sqetullave të pista dhe të djersitur. Dhe kjo nuk duket të gjithë.

  Manifestime të lezioneve fungale të lëkurës janë shumë të ndryshme: për shembull erythrasma dashuron vendosur në folds - inguinale-moshonochnoy, sqetull, nën gjoksa në femra.

  Kjo lëkurë disfatë duket ngjyrë kafe të qartë rrumbullakët ose njolla rozë e çelët-kafe, exfoliated butësisht. Që nga pothuajse asnjë pacientë sëmundje janë të shqetësuar, ajo shkon pa u vënë re prej vitesh.
  Ndjesi të pakëndshme në zonat e prekura të lëkurës mund të ndodhë me infeksione komplikacion erythrasma, puçrra pelenë apo rëndim të sëmundjes.


  Parimet e trajtimit erythrasma

  Edhe pse, siç u përmend më lart, erythrasma shpesh jep pronari i saj nuk shqetësohet përveç estetike, trajtoj ajo mund dhe duhet të jetë. Çfarë ju duhet të dini në lidhje me parimet e trajtimit të sëmundjeve të lëkurës në përgjithësi dhe erythrasma në intimitetin e mësipërm.  Pra, - trajtimi i jashtëm i sëmundjeve të lëkurës. Objektivat e trajtimit të ditës janë:

 • eliminojë shkaqet e menjëhershme të sëmundjes dhe të zhvilluara në ndryshimet e lëkurës dhe të shoqëruara ndjenjat subjektive (nëse ka);
 • Mbrojtja e lëkurës të prekur nga ndikimet e jashtme.
 • Në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës në përgjithësi dhe erythrasma në intimitetin e mësipërme duhet të jenë të vetëdijshëm se çdo fazë e sëmundjes kërkon drogë të ndryshme dhe në forma të veçanta për përdorim të jashtëm (p.sh. erythrasma mund të ndodhë pa inflamacion, në qoftë se ajo nuk është e komplikuar dhe inflamacion në lëkurë, nëse ajo Infeksionet shoqëruese).  Getting trajtim i ditës së sëmundjes, gjëja e parë që ju duhet të bëni mjek - një të lëkurës para-pastruar prekur nga crusts mbetjeve ointments përdorura etj N. Mjekët janë zakonisht mirë: terapi i parë për trajtimin aktuale që aplikohen në një zonë të kufizuar dhe vetëm me të tolerancës mirë të përdorimit trajtimi i tyre në të gjithë lëkurën e prekur dhe të aplikojnë në bazë përqendrime të dobëta të drogës, gradualisht duke rritur dozën e tyre dhe duke lëvizur në më të ilaçeve aktive. Kjo është qasje e drejtë, sepse reagimi lëkurë të ilaçeve të ndryshme mund të jetë e nuk ka edhe të barabartë.

  Jo më kot, sepse një nga parimet kryesore të terapisë së sëmundjeve të lëkurës janë në përgjithësi: mprehtë proces, tenderi duhet të jetë terapi.

  Hapi tjetër i rëndësishëm është caktimi i formës së dozimit zgjedhjes trajtim të jashtëm, e cila varet nga:

 • natyra e lëkurës - akut, subakut apo inflamacion kronik (spote në erythrasma, kanë tendencë të jetë kronik);
 • lokalizimin e plagë (erythrasma "dashuron" folds e trupit);
 • Prevalenca e procesit patologjike.
 • Për dozim forma, e përdorur për të trajtimin e sëmundjeve të lëkurës janë: zgjidhje, kremra, dressings vlazhnovysyhayuschie, compress nxehtë, zgjidhje alkooli, pluhur, pezullimi tronditur, paste, krem, krem, suva, bojë, zam dhe droga (anti-inflamator, duke lejuar, keratolytic, kunder kruarjeve, pryzhyhayuschye, dezinfektues, këpurdhëvrasës dhe anti-).

  Ja se si.

  Por për trajtimin e erythrasma nuk përdoret gjitha format. Trajtimi i jashtëm erythrasma është që të lyej prekur të lëkurës 2-3% yodsalitsilovym alkool për 7-10 ditë; Erytromitsynovu pomade 5% ose 2% solucion i eritromicin 2 herë në ditë për 7 ditë; fërkim dhe 10% vaj squfur-Dehtyarniy.

  Trajtimi i përgjithshëm përfshin erythrasma: eritromicin 250 mg gojarisht 4 herë në ditë për 4 ditë. Më tej, për të shmangur përsëritje e propozuar rubdown 2% alkool salicili acid prypudryuvannya (5-10%) bor pluhur për 2-3 javë, përdorim të përditshëm sapun antiseptik ose dush xhel (peroksid benzoyl).  Trajtimi i sëmundjeve të lëkurës, duke përfshirë erythrasma, ne duhet të vazhdojmë për të përfunduar zhdukjen e simptomave dhe të kthehet për të lëkurës normale. Për të shmangur rikthim, pas trajtimit, është e nevojshme për t'u kujdesur për higjienën dhe mënyrën e përgjithshëm të lëkurës. Erythrasma Parandalimi përfshin mbështetje për pastërtinë e lëkurës, parandalimin microtraumas lëkurës dhe hipotermi saj, mbinxehje dhe tretje (slaking). Eliminimi i faktorëve të arritura duke forcuar shëndetin e përgjithshëm duke përgatitur.

  Informacion nga nenet "Sëmundjet fungale të lëkurës (fungale)", "të trajtimit të sëmundjeve të lëkurës.

  Parimet bazë dhe metodat "," erythrasma. Simptomet, trajtim. "