Komplikacionet e sëmundjes Crohn dhe trajtimin e tyre


 • Fistulat në sëmundjen Crohn
 • Zonë anal në sëmundje Crohn
 • Vrimë e zorrë në sëmundje Crohn
 • Gjakderdhje në sëmundje Crohn
 • Zgjerim akute toksike të zorrës së trashë në sëmundje Crohn
 • Kufizimet në sëmundje Crohn


 • Fistulat në sëmundjen Crohn

  Foto klinik i sëmundjes Crohn përcakton gyp, dhe në disa raste mund të tregojnë vetëm këto komplikime. Ka gyp i jashtëm nga priza në murin e barkut mëparshëm, të vendosura në mes të sythe brendshme të zorrët dhe organet përreth uritur dhe fistula zorrës së trashë.


  Fistulat jashtëm në sëmundje Crohn


  Hapja e jashtme gyp në murin e barkut mëparshëm zakonisht në mbresë që mbetet pas appendectomy apo laparoscopy diagnostik, dhe relativisht të rralla.

  Rreth një e treta e appendectomy të tyre paraprak. Pas operacionit, i bërë në lidhje me apendiksit të dyshuar akute, fistulat e jashtme ndodhin në 1% të rasteve.


  Mekanizmi i fistulat jashtme në sëmundjen Crohn është i lidhur ngushtë me depërtimin e ulcerat nëpërmjet të gjitha shtresat e murit të zorrëve në përreth indeve dhe abscesi formimit. Ajo manifestohet me ethe, dhimbje barku, në disa raste, tensioni i muskujve lokal murit të barkut mëparshëm. Pas hapjes spontane ose kirurgjikale abscesi është bërë gyp me shkarkimin purulent, nganjëherë të përzier me përmbajtjen e zorrëve. Fistulat - komplikimet tipike, sidomos lezione zorrëve emocionuese vogël.

  Fistulat brendshme në sëmundje Crohn


  Mekanizmi i fistula të brendshëm është i njëjtë si i jashtëm. Nuk është një vend i ndryshëm pasazhe fistulous. Më zgavër abscesi shpallur në zorrë. Sepse më shpesh gyp lidh me njëri sythe tjera të çapok, më rrallë - janë të çapok në një trashë, kryesisht tërthor dhe sigmoid dy pika. Kjo ndodh lokalizimin më të rrallë të fistulat (e hapjes të ngushtë ose kalimi) duke vazhduar me fshikëz ileal, uretër, uretrës, vaginë, mitrës, tubave fallopiane, dhe në fshikëz e tëmthit dhe stomak. Klinikisht i një lokalizimin gyp korrespondon simptomat e trupit të përfshijë në procesin patologjike.
  Fistulat mes sythe të zorrëve të vogla rezultojnë në shkurtimin e kalimit zorrëve (lëvizjes) dhe sindromi kequshyeshmërisë. Në të njëjtën kohë anorectal fistula zakonisht nuk informohen zorrë e vogël.  Zonë anal në sëmundje Crohn

  Me lokalizimin e sëmundjes Crohn, në pjesë të ndryshme të zorrëve të vogla në 25% të rasteve në të njëjtën kohë mund të gjenden ndryshime të ngjashme në anorectal. Më shpesh (50-70%) janë vërejtur në sëmundjen Crohn, ndodhin me një plagë të zorrës së trashë. Ndonjëherë ndryshimet anal janë manifestimet e para të sëmundjes, edhe pse kjo mund të jetë për shkak të qasjes së tyre më të madhe për inspektim dhe, prandaj, mundësia e diagnozës në fazën e hershme të sëmundjes.
  Ne përshkruajnë shumë lloje të lezioneve zonën anal në sëmundjen Crohn. Në mënyrë tipike, sëmundje Crohn, ata janë edges gjerë pidrytymy e fissures (çarje, grooves), të vendosura kryesisht në anën, jo në drejtimin e zakonshëm pasmë. Ndonjëherë ajo përsëri apo edhe ndarje front anal. Dhimbje të forta janë të rralla, edhe pse siklet në zonën anal, shumë pacientë ankohen. Crack mund të jenë të izoluara, por nganjëherë dy ose më shumë. Manifestim pothuajse e detyrueshme e sëmundjes Crohn, e cila është shoqëruar nga fyssuramy, është një ënjtje domethënës perianale ind.
  Kjo lëkurë fryrë përreth anusit bëhet ngjyrë purplish-kaltërosh.

  Çarje janë karakterizuar nga rrjedhjen e ngadaltë dhe rigjenerimit të ngadaltë. Për shkak të ënjtje skajshme të mukozën dhe palosjen e tij të rënda këto ndarje nuk është gjithmonë e lehtë për të zbuluar. Shpesh ata janë ulcerat e vërtetë gjatësisë rrallë ndryshojnë nga të zakonshme çarjes dhimbshme anal.


  Në rastet më të rënda, ulcerat arrijë pikën që ndikon të gjithë e ulçerë anal dhe zonat e afërta, derisa organet gjenitale. Ndërsa gratë paturit gyp Recto vaginale ,, abscese në gjëndra Bartholin-së dhe vulvity; Burrat një ënjtje të mprehtë e scrotum. Procesi mund të depërtojnë indet sciatic-rektal, muskujt anal dhe muskul unazor të shkatërrojë të gjithë zonën për të formuar në vend të tyre një pellg i madh.

  Gyp tipik i zorrës së trashë, i formuar si rezultat i periaialnyh spontane ose kirurgjikale hapjes dhe absces pubike-rektal. Vrimë e brendshme mund të jenë të lokalizuara jo vetëm pranë vijës së kombinezon, siç është zakonisht rasti me fistulat e etiologji të ndryshme, por më proksimal. Shpesh ka fistulat shumta me lëvizje të ndryshme të fokusit.


  Shënim progresin relativisht të ngadaltë të fistulat në sëmundjen Crohn. Pacientët ankohen për shkarkim të lehtë nga grykën fistula dhe ënjtje të lëkurës përreth. Karakterizuar nga mungesa e dhimbjes për një periudhë të gjatë. Seals prekje përgjatë fistula është vërejtur zakonisht.
  Kur studim bakteriologjik gyp rektal shkarkimi në pacientët që vuajnë nga sëmundje Crohn, shpesh gjendet E. coli, Proteus, dhe strepto-negative Stafilokoket.  Vrimë e zorrëve në sëmundje Crohn

  Në vitet e fundit, pjesëmarrja është ndërlikim kërcënues i sëmundjes Crohn, duke përfshirë zbulim të madh të zorrës së trashë. Megjithatë vrimë në sëmundjen Crohn në zgavrën e barkut të lirë, sidomos në zorrë e vogël është e rrallë. Në literaturë, pak më shumë se njëqind raste të tilla. Typovishe zhvillimi i mbuluar me perforations sepse inflamim në sëmundjen Crohn zakonisht përhapet superioritet të gjitha shtresat e murit të zorrëve, duke përfshirë lëngshëm (i holluar me ujë, serum) mbuluar.
  Serositis (inflamacion të membranave i lëngshëm), nga ana tjetër, nxit formimin e mbështjelljes me organet fqinje ose gjëndra. Ulcerat aq thellë çarë thekshëm nëpër tërë trashësinë e murit të zorrëve, duke çuar në formimin e abscese dhe fistulat e organeve përreth, për të mos vrimë lirë. Në disa raste, vrimë e zorrës së trashë dhe nxit formimin e abscese, të cilat mund të përhap edhe në kockat e legenit. Duke u bashkuar me sëmundje themelor të osteomielit akute ndryshon simptomat klinike; për të lobuar temperaturë të lartë dhe gjendje të rëndë të përgjithshme që ka dhimbje të forta dhe ënjtje të indeve në kockë prekur.

  Ndonjëherë abscesi shpallur në hip përbashkët, duke çuar në artritin septik.


  Diagnoza veçanërisht e vështirë e vrimë në pacientët të cilët kanë qenë të trajtuar me kortikosteroide që maskë shenjat e komplikimeve. Besohet se hormonet i vetëm nuk do të çojë në probodenyyu murin e zorrëve, por për shkak të dobësimit të një numër të simptomeve, veçanërisht ethe dhe takikardi, mashtruese mjekun në lidhje me disponueshmërinë e këtij komplikacion. Kjo krijon një rrezik të vonuar kirurgji.


  Vini re mungesën e një marrëdhënie në mes të kohëzgjatjes së sëmundjes themelore dhe incidencën e vrimë të murit të zorrës së trashë.

  Ndonjëherë ky ndërlikim ndodh tashmë në fazat e hershme të procesit, por shpesh vërejtur në individë shumë vite që vuajnë nga sëmundje Crohn.  Gjakderdhje në sëmundje Crohn

  Diagnoza e hershme e këtij komplikacion është ndonjëherë e vështirë. Autorët e frekuencës së gjakderdhjes masive në sëmundjen Crohn ndryshojnë, siç është zakonisht sasia e gjakut të humbur është vlerësuar nga syri. Megjithatë, kur përsëritet, jo edhe gjakderdhje shumë të rënda mund të zhvillojnë anemi, është e vështirë për të trajtuar. Vetëm një numër i vogël i pacientëve papritmas vjen një intestinale profuznoe gjakderdhje se disa masa të trajtimit konservativ nuk është e mjaftueshme dhe duhet të mbështetet në kirurgji emergjente.

  Në këto raste, gjakderdhje masive të shkaktuara nga ulcerat e thella, duke shkatërruar muret e enëve të mëdha të gjakut.  Zgjerim akute toksike të zorrës së trashë në sëmundje Crohn

  Zgjerim akute toksike (zgjerimi apo extension) i zorrës së trashë mund të ndodhë jo vetëm në kolit ulcerative, por sëmundja Crohn, dhe një nga komplikimet më të rrezikshme të sëmundjes.

  Zgjerimi më i mprehtë i nënshtrohet zorrës së trashë tërthor. Në raste të tilla zakonisht janë ndryshime të rëndësishme, veçanërisht në formën e edemë në lakim shpretke. Si rezultat i ngushtimit zorrës së trashë skajshme tërthor të proksimal (ndodhet afër) departamenti i saj mbledh një sasi të madhe të gazit dhe të lëngshme feçe, duke çuar në rritjen e zorrëve muret e të cilit kanë qenë të impresionuar me këtë proces inflamator.

  Shtrihen më tej muret e zorrës së trashë tërthor shkakton ndryshime degjenerative në to dhe në fund të fundit të zvogëluar funksionin e muskujve. Formuar një lloj rrethi vicioz.


  Prognoza e zgjerim akute toksike të zorrës së trashë është shumë serioze. Në të gjitha fazat e komplikacion lind kërcënimin e përforimit murit ndryshuar në mënyrë dramatike të zorrës së trashë.
  Vrimë me përhapje toksike e zorrës së trashë mund të maskuar me gjendje të rëndë të përgjithshme të pacientëve.


  Për diagnozën e hershme të këtij komplikacion duhet të kryhet kontrolli radiologjike (X-ray inspektimin e zgavrën e barkut). Pacientët me përhapje akute toksike të zorrës së trashë duhet të jetë nën mbikëqyrje të vazhdueshme mjekësore.

  Në mungesë të efektit të terapisë konservatore apo të dyshuar përforimit treguar kirurgji urgjente. Edhe pse shpesh vërejtur zgjerimin mprehtë e vrimë tërthor zorrës së trashë mund të lokalizohet në pjesë të tjera të traktit gastrointestinal, të tilla si të zorrës së trashë sigmoid.  Kufizimet në sëmundje Crohn

  Komplikime të shpeshta dhe të rënda të sëmundjes Crohn përfshijnë ngurtësisë, dmth ngushtim të qëndrueshme e të vogla, të zorrës së trashë dhe rektumit. Kufizimet mund të jenë të vetme ose të shumëfishta, dhe në raste të tjera janë të ndarë zonat më pak ose më shumë të gjerë të mukozës normale.


  Për një kohë të gjatë ngushtimin sëmundjen Crohn dhe kalimin asimptomatike e përmbajtjes zorrëve është e lirë, me sa duket për shkak të hypertrophy kompensues të shtresave të muskujve të murit të vendosura sipër dy pika.

  Por në fund të fundit mund të shfaqen simptoma të pengesave kronike të zorrëve, veçanërisht në lokalizimin e kufizimeve në çapok terminal. Ka dhimbje të forta cramping barkut, të vjella, i vonuar stol dhe gazit. Së bashku me ënjtje të zorrët, duke shkaktuar tympanitis lartë trokitje bëhet e dukshme peristaltikės ato. X-ray studim kështu zbulon një lëng horizontale nivelit gut (tas).


  Për të dalluar ngushtim inflamator të kufizimeve të formuara për shkak të ulcerat malinje, shumë të vështira. Me lokalizimin e ngushtim të rektumit mund nganjëherë të diferencohen me anë të hulumtimit manual.

  Në rastet e kufizimeve inflamatore origjinës më pak të dendura dhe tejkalimin e disa rezistencë, zakonisht nuk mund të hyjë gishtin në zorrën e trashë. Megjithatë, në disa raste, toka e tyre janë aq të vështirë që vetëm një ekzaminim mikroskopik i indeve eliminon kancerit të zorrës së trashë.


  Nëse ngushtim lokalizuar në dy pika, dallimi në mes të natyrës beninje dhe malinje mund të vendosen vetëm me anë të X-ray. Në disa raste, për të parandaluar kancerin e zorrës së trashë, ne kemi për të prodhuar laparotomy dhe biopsi e zonës së prekur.