Komplikimet e shytave te fëmijët


 • Çfarë nëse fëmija ka shytave
 • Komplikimet e shytave te fëmijët

 • Çfarë nëse fëmija ka shytave

  Gjetja ënjtje kompakt rreth veshëve, nuk mbajnë vetë diagnozën. Të jetë i sigurt për të thirrur mjekun tuaj. Pas të gjitha, kjo simptomë ndodh kur inflamacion i nyjave limfatike, dhe sëmundjeve të tjera që kërkojnë trajtim krejtësisht të ndryshme.

  Kur shytat virus është kohë-en- ergji vetëm gjëndër pështymës, trajtimi zakonisht kryhet në shtëpi. Për të zvogëluar mundësinë e infeksionit, menjëherë të izoluar të sëmurët në një dhomë private, transmetimin atë sa më shpesh të jetë e mundur (të paktën 2 herë në ditë). A e përditshme pastrim dezinfektues i lagësht, zgjidhje të tilla si 1-2% të zbardhet.

  Excellent, në qoftë se ju mund të kaloni objektet ultravjollcë rrezatim për të dezinfektoj objekte dhe ajrit - është transmetimi i mundur përmes lodrave, gjërat e përdorura nga pacienti. Enët dhe lavanderi vlim atë - në një temperaturë të lartë të shytave virusit në 10 minuta vdes.


  Është e dëshirueshme që fëmija ishte në shtrat derisa subsides ënjtje (zakonisht ajo rritet brenda 2-3 ditëve, duke arritur në një maksimum, mbajtur në këtë nivel për 3 ditë dhe pastaj gradualisht zvogëlohet - një proces i përgjithshëm është përfunduar në 7-10 ditë). Megjithatë, në qoftë se temperatura është e ulët dhe ndjenjë të mirë, ne mund të kufizojnë regjimin napivlizhkovym.
  Gjëndra përflakur kërkon ngrohjes konstante. Nëse temperatura nuk i kalon 38 °, më e mirë për të vënë kompresa, të alternuara të quajtur alternuar poluvodochnyy (vodka të përzier me ujë) dhe vaj. Mundësisht përdorni vaj kamfor (jo alkool - ajo mund të djegur lëkurën!). Cover gjendra të fryrë garzë parë ngjyhet në vodka, i holluar me ujë apo vaj të ngrohtë, pastaj me letër pergamenë ose mbyllur plastike, shtresë e thatë e leshit dhe nuk janë prybyntuyte tepër të shtrënguar për 2-3 orë. Në mes të prishet fasha për 20-30 minuta - fëmija duhet të relaksoheni, veçanërisht në qoftë se ai ose ngrohjes në dhomë tepër të ngrohtë.

  Në temperatura mbi 38 ° kompresa kundërindikuar. Në këtë rast, është e dobishme që të përfundojë qafën gjithë-leshi shall.

  Kur gjëndra përflakur pështymës, e dhimbshme për të përtyp dhe gëlltitje. Pra ushqyer një fëmijë fshij apo gjysmë-vakt i gatuar me ziera ose steamed. Dietë molochnorastitelnaya më të mirë, dhe të gjithë me aromë, i lagësht përjashtuar.

  Që fëmija po përjeton gojën e rëndë të thatë, pochastishe tallaze atë me ujë të zier në temperaturë dhome, zierje e manaferrat, fruta, perime, çaj i ftohtë. Gjithashtu, le të shpëlarje gojën me një zgjidhje të sode buke ose zgjidhje slaborozovym e Permanganat kalium (Permanganat kalium).

  Kjo do të lehtësojë shtetin, dhe në një farë mase në pështymë është defang virus do të reduktojë aktivitetin e tij.

  Nëse pas pështymës gjëndra në procesin inflamator është i përfshirë organet e tjera, sëmundje përfundon në 10-11 ditë. Tani ju mund të ecin.
  Por nuk do të dërgojnë fëmijët e tyre në kopësht ose në shkollë - ai është i qetë dhe të lehtë për të marr një infeksion të ri. Prisni të paktën një javë - edhe më të fortë.


  Komplikimet e shytave te fëmijët

  Target - pankreasit

  Kur shytat fillon me inflamacion të gjëndrave të pështymës e pancreatitis akute mund të presim 4-7 ditë. Në të kaluarën temperaturë të lartë dhe përkeqësimi i gjendjes së përgjithshme ajo e bën veten ndjeu një dhimbje të mprehtë në bark, veçanërisht rreth kërthizë, apo herpes dhimbje dhe vjellje, vjellje, diarre, ose më mirë të vonojë karrige.  Kur simptomat e tilla menjëherë quajnë "të shpejtë". Kjo është "të shpejtë" dhe nuk pediatër qarkut. Në mënyrë tipike, në situata të tilla duhet shtrimin në spital të menjëhershëm. Pas pancreatitis shoqërohet shpesh me (a nganjëherë maskuar atë) apendiksit akute qelbëzues. Shpejt të kuptuar natyrën e sëmundjes dhe, nëse është e nevojshme, të bëjë marrëveshje mund të jetë vetëm në spital. Para ardhjes së mjekut të bëjë asgjë! Papërshtatshme ose të nxehtë shishe me ujë në barkun tuaj ose klizmë, pa antibiotikë ose qetësues, ju lutem!

  Kur një dhimbje stomaku, të vjella dhemb, fëmija nuk për të ngrënë. A nuk insistojnë! Dhe le të pijë sa ai dëshiron të, sepse nuk kishte dehidratim të vjella.  Pas daljes nga spitali, fëmija mund të çojë një jetë normale, por për 2-3 javë ai duhet të mbani dietë molochnorastitelnuyu, ha bukën më pak të bardhë (Black lejohet), makarona, lakër, Keno karakteristika dominuese.

  Target - koqe

  Orchitis dyshuari është e lehtë madje edhe prindërit të painformuar në mjekësi. Rritjet koqe, lëkurë të shtohet scrotum, të kuqe, me shkëlqim. Ind i gjëndrave merr testin qëndrueshmëri dhe është jashtëzakonisht e dhimbshme. Por mbani mend: shumë djem janë të zënë ngushtë për të hapur shkakun e vuajtjeve të tyre dhe madje injektuar pranë mashtruese, duke u ankuar për dhimbje të barkut. Delicately por në mënyrë të vendosur të shpjegojë të birin, atë që ju duhet për inspektimin e saj.  Zakonisht në procesin inflamatore përfshirë dy testikujve alternuar me nje interval prej 2-3 dite (herë kjo ndodh në të njëjtën kohë, edhe më pak, vetëm një është ndezur). Përveç kësaj, çdo herë temperatura e përkeqësuar gjendjen e përgjithshme.

  Në orchitis e parë e shenjave (ato mund të jenë 5-7 ditë nga fillimi i sëmundjes) telefononi menjëherë mjekun. Mos prisni, duke shpresuar se inflamacion do vetë. Nëse mjeku do të rekomandojë shtrimin në spital, nuk do të heqë dorë - spital do të ndërmarrë veprime të tilla në shtëpi të mundshme. Ato ndihmojnë për të parandaluar rritjen e ashpërsisë së procesit të shkatërrimit të indeve dhe testiseve.  Çfarë duhet të bëhet para ardhjes së mjekut? Dërgo Paracetamol djalin në dozë të moshës. Kjo do të lehtësojë dhimbjen dhe të reduktuar temperaturën. Bëni një figurë të gjerë fashë "hamak", bashkëngjitni fund rrip të thjeshtë. Ky ashensor rregullim dhimbje koqe i përflakur reduktuar. Bashkangjit në shishe ose pad ngrohje të testiseve me ujë të ftohtë (jo akull!).

  Nxehtësia është i kundërindikuar! Mos lyej lëkurën e ointments scrotum, krem, mos e fshij ndonjë zgjidhje, kremra, duke përfshirë dezinfektues dhe kanë anti-inflamator pronave. Kjo do të sjellë lehtësim dhe mund të dëmtojë.

  Membranat e trurit - Target


  Meningjit dyshuar shumë e lehtë. Ai fillon shumë serioze (shpesh pasohet nga pezmatimi i gjëndrave të pështymës) 5-7 ditë. Ka temperatura dridhura hedhje në 39 ° dhe më lart, një mundimit konstante e papritur dhimbje koke, të vjella, dhe nuk ka tension (rehidnost) qafë, kokë hedhur shkak të kësaj, dhe fëmija nuk është në gjendje të anim atë përpara. Konvulsione mundshme dhe humbja e vetëdijes.

  Fenomene të tilla - një sinjal që menjëherë të thërrasë "të shpejtë". Ardhja e tij është e lejueshme për t'i dhënë fëmijës një diakarb diuretik drogës si inflamacion meninges shoqëruara me edemë të rënda. Nëse këto ilaçe nuk e bëjnë, të japë ilaçe për të reduktuar dhimbje koke.

  Asgjë tjetër nuk e bëni!

  Në spital (si një fëmijë në një gjendje të hospitalizuar detyrimisht) do të marrin masa të menjëhershme për të ndihmuar në lehtësimin e ënjtje, të vjella dhe atëherë të ndaluar në vetvete. Pas 10-12 ditësh shërim ndodh. Megjithatë, fëmija do të jetë ende shumë i dobët. Pas daljes nga spitali ai ka nevojë neurolog vëzhgimi, ndonëse shytat meningjit është zakonisht pa pasoja.

  Informacion nga artikullin "Një fëmijë është derr i sëmurë."