Lezione të lëkurës me terapi rrezatimi


 • Efektet e terapisë rrezatuese
 • Reagimi i lëkurës
 • Këshilla të dobishme për radioterapi

 • Efektet e terapisë rrezatuese

  Shumë njerëz kanë frikë të rrezatimit. Ata besojnë se doza terapeutike mund të jenë të rrezikshme, të tilla si shpërthimi i bombës atomike ose të një aksidenti në një centrali bërthamor. Çfarëdo trajtim nuk ishte efektive, ajo është shoqëruar pothuajse gjithmonë nga efektet anësore. Kjo deklaratë është e vërtetë për terapi rrezatimi. Ky reagim në radioterapi çdo person është i ndryshëm, kështu që të parashikojnë se si një pacient i veçantë mund të sjellë ekspozim - e vështirë për të thënë.

  Shumica e pacientëve me kancer të qarkullojnë të gjitha llojet e thashethemeve, "vërtetë" storie dhe tregime të rrezatimit mashtrimit.

  Prandaj është e rëndësishme për të kuptuar se nuk ka asnjë lidhje mes shërimin (e ashtuquajtura terapeutik) Doza e rrezatimit dhe rrezatimi që ndodh në shpërthimet bërthamore. Rrezatimi, e cila ka për qëllim për të luftuar kancerin e kontrolluar, i qëllimshëm dhe i sigurt.

  Gjatë terapisë rrezatuese, shumica e pacientëve të gjetur se ekspozimi rrezatimi nuk është aq e keqe sa ata mendonin. Edhe pse, ne duhet të kujtojmë se rrezatimit, duke vrarë qelizat e kancerit mund të ketë efekt të kundërt në qelizat normale. Dhe që nga efekti i ekspozimit ndodh gradualisht, përkatësisht, gradualisht në zhvillim efekte anësore.

  Megjithatë, duhet theksuar se ajo nuk është e nevojshme që absolutisht të gjithë pacientët vuajnë njëlloj nga këto efekte anësore.


  Duke e ditur ata dhe pidhotuvavshys këto efekte të padëshiruara mund të minimizohet parehati gjatë trajtimit. Disa javë pas përfundimit të rrezatimit të gjitha këto efekte të padëshiruara janë gradualisht.


  Reagimi i lëkurës

  Rrezatim më të zakonshme shkakton një reagim të lëkurës. Kjo është siklet dukshme në zonën e rrezatuar. Në shumicën e rasteve, reagimi i lëkurës ndaj rrezatimit duket si djegien nga dielli, si skuqje e lëkurës, kruajtje, ndjesi djegie, dhimbje dhe ndonjëherë i krisur. Por ndryshe nga një djegien nga dielli, reagimi të lëkurës ndaj rrezatimit ndodh gradualisht dhe zakonisht në disa fusha.

  Gjatë terapisë rrezatuese e parë, që pacienti mund të vërejnë - një ndryshim në ngjyrën nga rozë në të kuqe. Megjithatë, disa zona të lëkurës ngjyrë mund të jenë më të forta. Reagimi i lëkurës mund të jetë zonë të moderuar dhe të kufizuar të ekspozimit. Në disa raste, reagimi i lëkurës për rrezatim mund të jenë më të rënda dhe të zënë një sipërfaqe të madhe trup të rrezatuar. Kjo ndodh kryesisht kur lëkura i drejtë i pacientit që është shumë e ndjeshme ndaj djegien nga dielli.

  Si me djegien nga dielli, të lëkurës mund të jetë e thatë, e dhimbshme dhe shumë të ndjeshme në prekje. Në këtë kohë, mund të rrisë acarim. Lëkura mund të zhvishem off, si djegien nga dielli i vjetër apo formë blisters.

  Lëkurë e tillë është zakonisht i kufizuar në disa fusha. Nëse flluskë hapi, duke i ekspozuar sëmundjen dhe qanin lëkurës. Nëse koha nuk fillon të kujdesen për fusha të tilla të infeksionit të lëkurës mund të bashkohen dhe intensifikimin e situatës.

  Mënyrë për të zvogëluar pamjen e reaksioneve të lëkurës ndaj rrezatimit është veshur, veshje të lirë jo të shtrënguar, mundësisht material pambuku.

  Gradualisht zona e prekur të lëkurës të fushës së re në zhvillim e trëndafili. Lëkura e re është zakonisht shumë e butë. Kjo lëkurë mund të rritet nën ose blisters, ose nën të vjetër, e thatë, lëkurë i krisur. Nuk është e rekomanduar për të prerë këto blisters ose lëkurë të rrëzuar të vjetër, sepse ata të mbrojtur lëkurën rritje përsëri.

  Nëse problemi është veçanërisht i rëndë, mjeku juaj mund të marrë një pushim të shkurtër nga trajtimi për të lejuar lëkurë të shërohet.

  Në mënyrë tipike, këto ndryshime në lëkurë ndodh gradualisht dhe në ekzaminimin mjekësor javor mund të parandaluar ato. Për fat të mirë, rrezatimi acarim të lëkurës është e përkohshme. Në shumicën e rasteve, mjeku lëshon ointments të caktuara, medikamente për të zbutur shenjat e reaksionit të lëkurës.

  Pas radioterapi përfunduar, efektet negative të lëkurës mund të ndodhë edhe brenda 1-2 javësh, pasi që ata gradualisht të fillojnë të ndodhin. Ngjyra natyrale do të kthehet një pak më të gjatë.

  Dhe, për gjashtë muaj ose më gjatë. Pacienti mund të vini re se disa errët rrezatuar të lëkurës ose anasjelltas më rozë se zakonisht. Hije disa pacientë të errët të lëkurës ekspozuar mund të ndodhë edhe më shumë se një vit pas trajtimit. Në disa raste, qasja në zonat e ekspozuar të lëkurës mund të ndodhë enët e hollë e gjakut. E ashtuquajtura spider veins ose telangiectasias. Këto balonë në çdo rast nuk tregon një rikthim. Për fat të keq, ata nuk janë të vetëm, dhe ju mund të kenë nevojë të ndihmojë kirurg enëve të gjakut.


  Këshilla të dobishme për radioterapi

  Disa këshilla për ata që kalojnë terapi rrezatimi:

 • Trajtimi duhet të shmangin rrezet e diellit për të obluchaemuyu rajonin
 • veshin një jakë të lartë
 • Gjithsej,%
  B4a të veshin
 • rekomanduar veshur veshje të lirshme mund edhe të jetë më e madhe se krijimi i ftohtë në lëkurë dhe nuk irritojë zonën rrezatuara
 • Pas radioterapi është e përfunduar, ne duhet të kujtojmë se lëkura e ekspozuar mund të bëhet tani më e ndjeshme ndaj diellit, dhe për këtë arsye djeg. Pra, para se të shkoni jashtë në diell (të tilla si në plazh), të marrë një dush, dush ose duke notuar në pishinë është e rekomanduar për të përdorur krem ​​të veçanta që ofrojnë efekt të diellit dhe ndihmon të parandaluar acarim ujë chlorinated.

  Informacion nga artikullin "efektet anësore të rrezatimit në kancerit të gjirit"