Lezione të lëkurës dhe të organeve të brendshme kërpudhat


 • Aspergillosis
 • Maduromikoz
 • Sporotrihoza
 • Kandidozë (moniliaz)
 • Qere
 • Multi-color (krunde) versicolor
 • Seboreynaya ekzemë (pezmatim i lëkurës seborrheic)
 • Aktinomikozës

 • Aspergillosis

  Aspergillosis - infeksion në lëkurë, sinuseve dhe mushkëritë ose organe të tjera të brendshme të shkaktuara nga kërpudhat e myk e gjini Aspergillus, veçanërisht A. fumigatus. Infeksioni ndodh nga inhalimi i sporeve kërpudhore.

  Sëmundja ndodh relativisht rrallë, kryesisht në mesin e punëtorëve bujqësorë dhe kafaz pëllumbash. Zakonisht prek indet e jashtme e veshit (otomikoz), të shoqëruar me kruarje dhe dhimbje; kur krehje lëkurës mund të bëhem më i dendur dhe të marrë në një gri ose e zezë.

  Një numër i madh i sporeve të hyjnë në mushkëri, duke shkaktuar ndryshime të mëdha që ngjajnë tuberkulozin. Aspergillosis lëkurore mirë shërueshme me antibiotikë. Kur përdorni infeksion amfotericinë mushkërive. Megjithatë, lezione sistemike ndonjëherë të çojë në vdekje.


  Maduromikoz

  Maduromikoz (Madurska këmbë) - një këmbët infektive plagë (dhe pjesë ndonjëherë të tjera të trupit) të shkaktuara nga llojet e ndryshme të kërpudhave apo (gjysmë kohë të) përgjithshmë baktereve Nocardia dhe Actinomycetes, duke krijuar filamente te degezuar i gjatë dhe në këtë aspekt të ngjashme me kërpudha.

  Sëmundja ndodh në tropikale dhe jugore Shtetet e Bashkuara. Pavarësisht nga lloji i patogjen rreth vendit të zbatimit, nuk është ënjtje.


  Në fazat e hershme të ulceration tumor të ndodhë, por më vonë ato të prishen për të formuar abscese, fistulat të lidhur thellë.

  Në raste të avancuara, të lëkurës errësohet dhe i mbuluar me plagët që shpërthyen vlon dhe abscese mbushur me lëngun e mukozës me granula të verdhë, të kuqe, të bardhë apo të zezë. Bazuar në vlon, këto granula në tokë, pastaj me patogjen i infektuar tokës mund përsëri të depërtojnë në trup, zakonisht nëpërmjet një plagë në këmbë, por ndonjëherë në duar.

  Në mungesë të trajtimit të deformuar këmbë, dhe më në fund ka një shkatërrim i muskujve, tendinave dhe kockat. Infeksion i shkaktuar nga Actinomycetes, shërueshme me penicilinë e shkaktuar nga Nocardia - sulfanilamides.

  Në raste të rënda, gjymtyrë amputuar për të parandaluar infeksionin sekondar bakterial që mund të jetë fatale.


  Sporotrihoza

  Sporotrihoza - infeksion kronik që kryesisht prek lëkurën dhe nyjet limfatike sipërfaqësore. Patogjen i saj - schenckii Sporotrichum, një kërpudhat që zakonisht prek bimët, duke përfshirë barberry. Sëmundja ndodh në të gjithë botën, kryesisht në mes të fermerëve dhe cirk që rriten barberry.

  Së pari, nën lëkurë duket nodule të dendura të rrumbullakosura, e cila gradualisht presionin ngjitur me lëkurë. Kur formuar ulçerë sipërfaqësore, lëkurë rreth rozë të saj, dhe të zezë. Në rrjedhën e enëve limfatike ka nodules shumta dhe ulcerat.

  Sporotrihoza mund të zhvillohet në mucous membranes, eshtra dhe organet e brendshme, dhe u përhap në të gjithë trupin. Me përjashtim të fundit, formën shpërndarë, sëmundja është amfotericin rrallë fatale dhe e shërueshme.


  Kandidozë (moniliaz)

  Kandidozë (moniliaz) - një lezione infektive të lëkurës, thonjtë, mukozës ose organet e brendshme të shkaktuara nga kërpudhat drozhzhepodobnym Candida (MONILIA) albicans. Candidiasis ndodh në mbarë botën. Patogjen shpesh hyn në trup nëpërmjet mukozës së gojës dhe fytit dhe shkakton mëllenjë - gjuhën e ekranit dhe mukozën e gojës spote i butë e bardhë që përhap deri në qiell, bajamet dhe faring.

  Që agjentit ndërsa gëlltitur, në mungesë të trajtimit infeksionit mundshme të mushkërive dhe traktit gastrointestinal. Thonjtë humbjen (onyhyya) ose indet okolonogtevoy (paronychia) fillon me një ënjtje të dhimbshme dhe skuqje. Gozhdë bëhet e vështirë, e trashë, me shirita dhe shpesh bëhet ngjyrë kafe. Ndonjëherë ka një detashment i pjatë gozhdë nga shtrati gozhdë, e cila në këtë mënyrë bëhet e bardhë ose të verdhë. Candidiasis e vaginës shkakton simptoma të ngjashme me mëllenjë. Çdo dëmtim të mushkërive ndodh bronkit ose pneumoni, dhe infeksion i rëndë mund të manifestohet si pneumonia lobar.

  Kur injektuar në infeksionin e qarkullimit të gjakut ose sëmundje meninges është gjithmonë fatale.
  Trajtimi varet nga lezione.


  Qere

  Qere është një infeksion sipërfaqësore të lëkurës, thonjtë apo flokët, Tinea më e zakonshme (rritje kërpudhat në pjesët e vdekura të lëkurës dhe derivateve të saj) dhe i ashtuquajturi Këmbë atleti (këmbë atleti) dhe forma të ndryshme të tjera të dermatit versicolor tillë ngjyra dhe ekzemë seborrheic.


  Multi-color (krunde) versicolor

  Multi-color (krunde) versicolor. Kjo është një sëmundje e zakonshme e shkaktuar nga një kërpudhat Pityrosporum orbiculare (i njohur më parë si Malassezia furfur).

  Ndikon vetëm shtresa e jashtme e lëkurës, zakonisht në trup dhe pjesën e poshtme të qafës ku ka kafe-kuqe rrumbullakët zhvishem, ndonjëherë me një kruarje të lehtë.


  Seboreynaya ekzemë (pezmatim i lëkurës seborrheic)

  Ekzemë seborrheic (pezmatim i lëkurës seborrheic). Zhvillon në lëkurë rreth gjëndra dhjamor. Manifestuar patches banesë ose pak të fryrë mbuluar me peshore me yndyrë (shih. Zbokth). Ekzemë seborrheic më shkakton kërpudhat maja Pityrosporum ovale.


  Aktinomikozës

  Aktinomikozës - konsiderohet tradicionalisht si një nga infeksionet fungale, edhe pse kësaj kronike, infeksionet zhvillim ngadalë të shkaktojnë disa lloje të aktinomiceteve (zakonisht Actinomyces israelii), të cilat në klasifikimin modern nuk i përkasin të kërpudhave dhe baktereve të.

  Vendoseshin në indet e njeriut ose të kafshëve, ata formojnë rruaza - akumulimin e filamente të shumta formuar qelizat e tyre bronkial. Infeksioni ndodh kur ajo hyn granula frymëmarrjes ose ndihmon tretjen e ushqimit traktit të përfshira në abscese të lëngshme. Infeksioni mund të merrni në çdo pjesë të trupit.

  Së pari, ka plagë tumor (granuloma), e cila, duke thyer lart, të kthehet në abscese të thella me pasazhe të brendshme dhe dëmtimit të dhëmbëve. Në shumicën e rasteve ndikon në zonën Maksilofaciale dhe qafën. Lëkurës në këto zona kompakt humb smoothness dhe bëhet e kuqërremtë ose ngjyrë vjollcë. Gradualisht burim i infeksionit zbuloi formimin e fistulat.

  Aktinomicete kraharori zënë pleurë mund mbin muret e zgavrën e kraharorit, duke krijuar një gyp kronike, nganjëherë përhapur në ezofag dhe cipë e zemrës (rreshtim e jashtme e zemrës). Kjo formë e sëmundjes është shpesh gjakderdhje fatale. Një formë tjetër të çon në vdekje - aktinomikozës bark. Shenja e parë është shfaqja e tumoreve në çapok dhe zorrës së trashë. Pastaj të zhvillojnë dëmtim të mëlçisë, veshkave dhe mërzi, dhe në mungesë të trajtimit - shpesh si kockave dhe sistemit nervor qendror. Trajtime më efektive - penicilinë dhe tetracycline. Probabiliteti i shërimit është më e madhe kur lezione të lëkurës dhe në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon përhapjen e infeksionit.

  Diskutoni komuniteteve:

 • Sëmundjet fungale të lëkurës, thonjtë, flokët
 • Sëmundjet fungale e organeve të brendshme
 • Urdhje
 • Mëllenjë (candidiasis)
 • Zbokth, seborrhea