Gunga dhe bruises


 • Çfarë të bëjë simptomet tuaja
 • Ndikim terapeutik për të zbutur dhe për të eleminuar simptomat
 • Në të cilin rast, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj

 • Çfarë të bëjë simptomet tuaja

  Që ne nuk jetojmë në një vakum, ne vazhdimisht duhet të bien dhe grevë kundër diçka, nëse kjo është në shesh patinazhi akull ose një gardh druri.
  Kur ju goditi pushim enët e gjakut nënlëkurës, dhe gjaku është derdhur pastaj në indet përreth. Gjaku që të shkëlqejë përmes lëkurës, dhe duket bruises errëta.

  Pas prishjes anijet shënuar ënjtje të indeve në të shtypurve. Ka pastrues të drejtuara celularë për të hequr qelizat e dëmtuara.

  Hemorragji vend, duke u privuar nga oksigjenit për shkak të ndryshimeve në hemoglobinë bëhet blu. Më vonë në të mëtejshëm mavijosur ndarjen hemoglobinës kthehet në të verdhë-gjelbër, dhe hije të ngjyrë kafe.

  Madhësia dhe forma e bruises pas krovopodteka të varet nga shpejtësia e rrjedhës dhe gjendjen fizike. Nëse ju goditi një pak në lidhje me doorknob mund të dëmtojë sasi të vogël të enëve të gjakut dhe bruises do të jetë e vështirë të dukshme.

  Në anën tjetër, nëse dyqan mobilje kamion për të sjellë poshtë tryezën tuaj këmbë, peshon 20 kg, do të vendosen enët e gjakut dëme. Ju do të plagosësh madhësinë e një top hokeji hokej.


  Nëse hemorragji është për shkak të frakturave të kockave, sidomos në zonat ku lëkura është shumë më e hollë, sidomos rreth syve, vras ​​dhe ënjtje të indeve të do të jetë edhe më i dukshëm.

  Bruises Gratë në lëkurë duken më të lehta se tek burrat. Kjo është pjesërisht për shkak të lëkurës hollë. Ndoshta femër estrogjenit hormon seksi bën muret butë të enëve të gjakut dhe shkakton dëme në strukturat e kolagjenit nën lëkurë.

  Një arsye ndoshta qëndron në faktin se secili nga dhjetë gratë janë trombocitet lehtë të prishura (trombocitet - një qelizë të gjakut që ndikojnë në procesin e koagulimit).

  Ky defekt nuk paraqet rreziqe serioze shëndetësore nëse jo një çështje vetëm për plotësim aspirina. Aspirina shkakton mosfunksionim të trombocitet në disa ditë. Kjo do të thotë se në qoftë se ju aktualisht keni një aspirinë, ajo do të tregojë efektin e tij në gjakun e koagulimit të pesë apo gjashtë ditë.

  Nëse në këtë kohë ju goditi cep të bordit, ju mund të duket si një kampion në kikboksit. Aspirina mund të ndihmojë gjithashtu voznyknovenyyukrovopodtekov burra.

  Individët e të dy gjinive janë bruises më shumë gjasa për të arritur moshën e mesme. Gjatë kësaj periudhe ka një dobësim i natyrshëm i indeve mbështetës anijeve lidhës nën lëkurë.

  Përveç kësaj, efekti i dobësimit ndikon e ekspozimit të zgjatur në rrezet e diellit për të kolagjenit dhe inde të tjera elastike. Si rezultat, shtresat e sipërfaqes anije e lëkurës më të rrezikuara, veçanërisht në fushat e trupit që janë të ekspozuar ndaj ekspozimit më të madh ndaj diellit - dorsum e duarve. Anijet në këto zona mund të shpërthejë hit dritë.

  Dukuri e lehtë e gjakderdhjes mund të jetë një manifestim i efekteve anësore të kontraceptivëve, drogës për trajtimin e artritit dhe diuretics caktuara (barna për të hequr lëngjeve të tepërta nga trupi). Kortikosteroidet (droga që kanë efektin e kortizolit) gjithashtu mund të kontribuojë në bruising.

  Këto modës barna anti-inflamator përdoren për trajtimin e astmës, artritit reumatoid dhe skuqje të lëkurës të shoqëruara me kruarje.

  Në raste të rralla bruising origjinë të panjohur mund të sinjalizojë praninë e procesit të anomalive të çrregullimeve të koagulimit apo sistemit imunitar.


  Ndikim terapeutik për të zbutur dhe për të eleminuar simptomat

  Këshilla e mëposhtme do t'ju ndihmojë të lehtë të lëvizin të gjitha gunga dhe bruises në rrugën e tij.

  Sa më shpejt Aplikoni akull. Nëse ju vdarylysya për diçka dhe e di se kjo do të plagosësh vënë menjëherë në plagosje shtatë copë minutë e akull përfundoi me një peshqir.

  Kjo do të ndaluar gjakderdhje nga enët e thyera të gjakut dhe për të reduktuar zonën e bruising, akull gjithashtu zbut dhimbje.

  Dërgo gjymtyrë pozicion të ngritur. Rritja krahun vrarë ose këmbën mbi nivelin e zemrës, ju do të shmangur rrjedhjen e gjakut në të lëndimit.

  Apliko kompresa të ngrohjes. Aplikoni një peshqir të lagur në ujë të ngrohtë deri në pikën e ndikimit në një ose dy ditë, të ndihmuar në lehtësimin gjakderdhje në inde. Mbani një peshqir për 20 minuta. Vras zbehtë më të shpejtë.

  Përdorni oksid zinku . Asnjëherë mos vendosni fashë vrarë. Nëse ju vënë në një vend një fashë me oksid zinku (një mjet të thjeshtë që është në kuti për ndihmë të parë) brenda natës, ajo krijon një kontrollin dhe shërim ndodh disa ditë më parë.

  Si një aplikim i ditës së zinkut, dhe administrimin e barnave brenda luajnë një rol të rëndësishëm në shërimin plagë.

  Provoni të përdorni Arnica. Indianët amerikan e dinte se çfarë ata ishin duke bërë kur aplikohet slurry me lëng Arnica në vend të të vrarëve. Disa vjet më parë në kërkimet nga shkencëtarët gjermanë kanë identifikuar dy substanca nga impiantit me efekt anti-inflamator dhe analgjezik. Shitur vaj gati me Arnica, të tilla si "Antiflora." Ato ju lejojnë të shpejt të të shpëtoj të bruises. Që ata mund të japin efektin e dëshiruar, ata duhet të përmbajë të paktën 10% Arnica.

  Përdorni krem ​​me vitaminë C.

  Ata janë konsideruar më të fundit "mrekulli" në tregun e kozmetikës. Ndoshta ai me të vërtetë e meriton këtë vlerësim. Vitamina C depërton thellë në lëkurë dhe nxit formimin e kolagjenit, i cili zvogëlon tendencë ushybam.

  Vitamina C gjithashtu ndihmon për të rivendosur elasticitet lëkurës tharë, duke e zvogëluar gjasat e ajo plasaritje dhe gjakderdhje. Kur topically aplikuar vitaminë C komplikime të parandalueshme të ekspozimit të tepruar në rrezet e diellit, neutralizohet substanca të dëmshme që shkatërrojnë qeliza dhe çojnë në plakjen e mëtejshëm.
  Disa nga këto barna të reja tashmë janë në dispozicion në këtë kohë. Pyetni dermatolog tuaj rreth tyre.

  Merrni vitaminë C edhe brenda. Pranimi i 500-1000 mg vitaminë C përditshme nxit formimin e kolagjenit dhe pengon enët e gjakut brishtë. Pranimi i këtyre barnave është veçanërisht e rëndësishme në qoftë se ju gjithashtu likuyetes aspirinë ose kortikosteroidet artritit. Gjatë studimeve të tij, studiuesit britanikë zbuluan se kur procesi inflamator, për shkak të sosje e artritit trupit është vitaminë C. Aspirina dhe kortikosteroidet përdorura në këto sëmundje, dhe për të zvogëluar rezervat e kësaj lëndë ushqyese, i cili zvogëlon forcën e capillaries. Kur njerëzit ishin dhënë 500 mg vitaminë C përditshme, bruises tyre shëruar në çast.

  Por, para se të marrë doza të mëdha të çdo vitaminë, duke përfshirë vitaminë C, ju duhet të marrin leje nga mjeku.

  Dashuria oysters. Forca të blinduara krijesa detare, dhe viçi dhe pule janë burime të shkëlqyera të zinkut. Kjo substancë mineral zvogëlon shkallën e humbjes së gjakut pas lëndimit. Ju mund të marrin përgatitjet komplekse - multivitamina në kombinim me zink.

  Kalo në acetaminophen. Ndryshe nga aspirina dhe ibuprofen qetësues ajo nuk shkakton çrregullime të trombocitet.

  Krem kujdesshëm përdorim kundër akneve. Nëse ju duhet të përdorni në dispozicion në treg me krem ​​hydrocortisone në rast të kruhet lëkurës nuk duhet të bëjë më shumë se një ose dy javë.

  Këto barna kanë prona për të zvogëluar trashësinë e lëkurës dhe e bëjnë atë më të ndjeshëm ndaj goditjeve. Me kujdes të madh duhet të përdoren në fushat e trupit me lagështi të lartë - në zonat underarm dhe ijë ku ata lehtë depërtojnë lëkurën.

  Sigurohuni që ju keni marrë drogë. Bëni një listë të barnave tuaja të marra si të përshkruara nga mjeku juaj, ose të blera mbi banak, dhe tregojnë atë me mjekun tuaj. Ndoshta ai dëshiron të bëjë disa ndryshime në trajtim për të shmangur rrezikun e hemorragji pas goditjeve.


  Në të cilin rast, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj

 • Nëse rreh ju shpesh bruises lehtë lindin;
 • Nëse bruising pas gungave nuk janë një javë;
 • Nëse ju papritmas filluan të shfaqen më shpesh se zakonisht, bruising origjinë të panjohur.