Goditje poshtë brezit


 • Dasma Crashers offseason
 • Men luajtur dhe humbin ...
 • Harrojeni për fjala e gojës
 • Kryesor fajtorët cystitis

 • Sokrati i quajtur
  urinimi vetëm kënaqësi, për të cilat asnjë tarifë.
  Por kur ecin në çizme demi-sezonit për shkrirje pranverë dhe
  Ëndrrat romantike në filetuar fund stol të ftohtë në
  stomak dhe çdo minutë të drejtuar në tualet, ju e dini që paratë -
  më pak se ju jeni të gatshëm për të dhënë për të gjitha ndalur.

  Cystitis
  ose inflamacionit të fshikëzës - a semundjeve cila moshave
  i nënshtruar. Bëhuni një tualet i rregullt mund të detsadovets dhe në pension.
  Megjithatë, gratë vuajnë nga cystitis tre herë më shpesh se meshkujt.

  "Kjo
  për shkak të veçantive të strukturës anatomike të uretrës
  Channel - thotë mjeku i kategorisë më të lartë, urolog, andrologist Sergei
  E shtunë. - Në gratë është më i gjerë dhe i shkurtër, se sa burrat. Kjo është e tij
  Struktura ka shumë probleme: bakteret, fole në
  vulvë, të lënë asnjë përpjekje për të kaluar në
  vendosur në afërsi të fshikëzës. Në rrethana normale, ata nuk bëjnë
  të jetë e mundur. Qelizat e fshikëzës vetë në gjendje për të mbrojtur veten nga ostoyatelno
  Pushtuesit arrogante. Por duhet të marr më të vogël të ftohtë - dhe bakteret
  janë atje me të gjitha lehtësitë. "

  Besohet se për të kandiduar


  nevoja mjekësore sa më shpejt të urinimit është pak
  dhimbshme, ka thirrje të shpeshta, dhe jo gjithmonë me i pritur
  rezultat. Këto simptome - shenja e parë e cystitis.


  Dasma Crashers offseason

  Neglizhuar
  cystitis, në qoftë se nuk trajtohet, herët a vonë bëhet kronik. Nga
  ai fillon për të ardhur vazhdimisht çdo pranverë dhe vjeshtë. Por
  më e pakëndshme është se zënë fshikëzës,
  bakteret do të përpiqen për të marrë edhe më e lartë - në veshka. "Së pari në sfond
  cystitis një tjetër person ndjen një trishtim të çuditshme në mesit
  rajoni, dhe pastaj papritur ka temperaturë me ftohtësive, pastaj dhimbje në anën

  bëhet e padurueshme. Edhe në spital, duket se këtë inflamacion
  legen i veshkave - pielonefrit - përshkruan një skenar
  Sergey shtunë. - Është e mundur që në të ardhmen mund dhe veshkave
  të humbur.
  Kjo është cystitis parëndësishme mund të çojë në aftësinë e kufizuar. "


  Men luajtur dhe humbin ...

  Burrat në një ndjenjë të cystitis fat edhe më pak se femrat, pavarësisht nga fakti se ata vuajnë nga ajo më pak.

  "Përfaqësuesit
  cystitis fortë seksi nganjëherë nuk mund të vëreni. Sidomos në qoftë se
  Sëmundja fillon ... në fundjavë. Njeriu duke kërkuar një të qetë
  Soccer Birra dhe thirrje të shpeshta tualet nuk ishte i hutuar.

  I fortë
  Imuniteti mund të paguaj në disa ditë të sëmundjes, por infeksioni është
  akoma "porosis" në trup. Dhe pastaj - një hipotermi pak,
  Numri i acarimin dhe këtu diagnozë të gatshëm të ri - Uretriti kronike dhe
  prostatitis. Dhe kjo - jo vetëm të pakëndshme, por edhe probleme në jetën e tij personale "
  - Doktor paralajmëron shtunën.


  Harrojeni për fjala e gojës

  Ajo duhet të jetë
  mos harroni se sëmundjet e sistemit urinar nuk duhet të angazhohet
  mjek qarkut dhe urolog specialist. Dhe sigurisht jo "miq të mirë"
  me "provuar" recetave të tyre. Dhe trajtim efektiv mund
  vetëm të sigurojë drogë moderne. Në mesin e urologists popullore

  shaka se disa veçanërisht elegante "Armiqtë fshikëz" është
  mësuar për të ngrënë ato ilaçe para përmbytjes së botës që ata shpesh
  Mundohuni të shkatërrojë. Në praktikë, shumica e baktereve prodhon
  imunitet të fortë për të barnave të përdorura në mënyrë aktive.

  Trajtim
  duhet të përfshijë një droge të mirë antibiotikut që përmirëson
  furnizimi gjak te murit fshikëzës, dhe anti-inflamator
  do të thotë. Me zgjedhjen e komponentëve të këtij koktej është menduar
  angazhohen profesional. Terapia e cystitis kronike shkon mirë
  i fizioterapi dhe terapi dietë.

  Nëse cystitis kujton mua
  Herë pas here, dietë duhet të përjashtojë ushqime

  nervoz mur fshikëz - në fakt më e çfarë
  ngrënë ose pirë, është excreted në urinë.

  Si
  Zjarri ju duhet të jenë të frikësuar e pijeve të gazuara të gjitha llojet, sidomos ato
  ku përmbajtja e ngjyra të lartë. Gjithashtu akute dhe shumë
  ushqime të kripura, kjo shije e mrekullueshme në mënyrë të këndshme Sekar qielli,
  më shpejt ose më vonë të arrijnë në fshikëz, dhe pastaj ndjenja do të
  shumë të ndryshme.

  Nëse ka ndonjë arsye për të dyshuar se cystitis është e pashmangshme, ajo është e rekomanduar që të pini shumë ujë, çaj, lëng.

  Lëng
  zvogëlon sasinë e urinës, e cila irriton fshikëzës përflakur. Shumë
  çaj i dobishëm me qumësht. Por pija më e mirë në cystitis - lëng boronicë.


  Në Kastrati përmbajnë substanca që veprojnë si një antibiotik natyral.

  Finlandez
  studiuesit gjetën se gratë që pinin lëng boronicë çdo ditë,
  gjasat e sëmundjeve inflamatore përsëritura të sistemit urogjenital në
  20% më pak se gratë që pinin produktet e qumështit ose
  çaj. Supozohet që efekti kurues i lëng boronicë shpjegoi
  një përqindje e lartë e saj proantotsyanydyna - varieteteve
  taninet që janë në gjendje të pengojnë rritjen e baktereve të dëmshme
  Sistemi urogjenital.

  Por për të përgatitur siç duhet pije. Laj
  Manaferrat, mposht lëng dhe pulpë molle shtoni ujë (750 ml për 100 g
  manaferrat) dhe vlim.

  Tendosje supë ka marrë, ai shtoi
  lëng dhe sheqer në shije. Ju mund dhe duhet të pini 1,5 litra në ditë.


  Kryesor fajtorët cystitis

  Hipotermia.
  Zonja, edhe në mot të keq vazhdojnë të ecin në buzën të shkurtra dhe i hollë
  pantyhose, pengjet e rrezikut bëhet acarimin sezonal cystitis.

  Mosrespektimi
  higjienën personale. Sigurisht, organet gjenitale të burrave dhe grave në përgjithësi
  natyra nuk janë për qëllim të jetë një standard steril
  pastërti. Por mos harroni se gjysma e rasteve të cystitis
  nuk do të kishte pasur si një prelud për seksin domosdo
  Agjenda përfshiu vizita në banjo.

  Sëmundjet kronike gjinekologjike. Organet urinare dhe seksuale tek femrat janë të lidhura shumë ngushtë dhe zakonisht "vuajnë" së bashku.

  Climax.
  Gjatë kësaj periudhe, gratë ndryshimet hormonale, reduktohet mbrojtëse
  trupit, dhe për këtë arsye, sëmundje inflamatore.

  Pajisje
  në oborr. Si një shaka, urologists, shumica e njerëzve të vini cystitis,
  "Vosstanovlivaya hidrobalans erën" - pi birrë në të ftohtë dhe të ftohtë
  janë të privuar nga ajo.