Fytyre Simptomat dhe trajtimi i akneve


 • Faktorët kryesorë të puçrra fytyre
 • Çrregullime hormonale
 • Manifestime të sëmundjes
 • Acne Treatment
 • Komedonalnye puçrra fytyre
 • Format inflamator fytyre

 • Faktorët kryesorë të puçrra fytyre

 • Mosbalancim lipidet.
 • Në pacientët me formimin e akneve vërejtur sebum tepërt.
 • Pjesëmarrja e mikroorganizmave.

 • Vetëm 3 grupe të mikroorganizmave janë shkaku i inflamacionit në gjëndra dhjamor:

 • P.acne
 • Staphylococcus epidermidis dhe coca-tjetrin
 • gjini lipophilic maja Pityrosporum (P.ovale et orbiculare).
 • Këto mikroorganizma janë gjithmonë të pranishëm në comedones (blackheads). Ata
  vazhdimisht në sipërfaqen e individeve lëkurës shëndetshëm dhe është pjesë e
  microflora normale.

  Në pacientët me puçrra fytyre shpesh shfaqet drozhzhepodobnoy kombinim (P.ovale) dhe
  flora bakteriale (P.acne). Këto patogjene që çojnë në bllokim
  Kanceri i gojës.


  Çrregullime hormonale

  Duke pasur parasysh se puçrra fytyre vulgaris kurs
  shfaqet në pubertet, kur në mënyrë aktive të fillojë
  gonads funksion, një rol të rëndësishëm në patogjenezën e puçrra fytyre
  caktuar për hormoneve seksuale. Fytyre ndodh në gratë me shkeljet
  hyperandrogenism menstruale sindromi, administrata kronik
  androgens ose hormonet anabolic.

  Roli i rëndësishëm në patogjenezën e akneve është luan trashëgueshme
  predispozicion (lloji gjenetikisht i vendosur i sekretimit të dhjamor


  gjëndrat dhe patologji kongjenitale endokrine. Ndër faktorët e mundshme
  Patogjeneza - një reduktim të ndjeshëm në përmbajtje zinku në serum të gjakut
  pacientët me puçrra fytyre dhe statusi imunologjik.


  Manifestime të sëmundjes

  Vulgare më të zakonshme ose
  puçrra fytyre adoleshente, që ndodhin në 80% të atyre të moshës 15-24 vjet.
  Sëmundja karakterizohet etsya pamjen e fytyrës (të paktën - në gjoks dhe
  mbrapa) comedones, të vogla 5 mm në diametër, pimples të ndritshme të kuqe
  ngjyrë. Të dozvolyayuchys skuqje lënë pigmentim, të paktën -
  plagët sipërfaqësore. Salootdelenie rritur, lëkura ka një karakteristikë
  shndrit, flokët me yndyrë dhe ndoshta një i hedh lëng i lehtë.

  Numri i comedones mund të rriten, flokët follicles gojën
  zgjerohet dhe të çuditem. Comedones ndodhin jo vetëm në fytyrë, prapa dhe
  Fushat e gjirit, por në BTE në lëkurë e kokës.
  Reagimi inflamator rreth comedones bëhet më i theksuar,
  formuar hlubokolezhaschye i madh komponentët inflamatore. Pra atje
  puçrra fytyre indurativnye.

  Disa javë nyjet zbuloi formimin e dëmtimit të dhëmbëve me
  e cila qëndron me fije qelb - puçrra fytyre abscesi. Pas shërimit
  lë plagët e thella disfiguring lëkurës.

  Forma më e zakonshme e inflamacionit kronik është
  conglobata fytyre. Ato karakterizohen nga pamja nga mbrapa, gjoks dhe

  përballen me nyje të mëdha të vendosura thellë në lëkurë. Njësitë mund
  arrijë 1,5-2 cm në diametër. Këto njësi janë jashtëzakonisht të dhimbshme. Bashkimin,
  nyjet formuar konglomerate, abscese mund të ndodhë pas hapjes
  që të mbetet ulcerat pashëruara afat dhe pastaj - i përafërt
  fistulat Rumen me ura dhe pasazhe.

  Një nga opsionet e pakta për puçrra fytyre inflamatore në të cilën
  ekziston një model i urgjente transformimi i akneve inflamatore në një shumë të
  shprehu puçrra shkatërrues inflamator është rrufe. Në
  kryesisht prek të rinjtë. Nuk janë të shumta të dhimbshme
  ulqerim me fushat e nekrozë nyjeve inflamatore të shpërndara

  pustules që janë në sfond të kuq. Procesi është i shoqëruar
  ethe, dhimbje në nyje. Shërimi bëhet me formimin e scars përafërt.

  Personi mjaft të rralla pyoderma - mprehtë-inflamator dhe
  Forma e rëndë rrjedhin nga puçrra fytyre. Pyoderma të rinjtë më shumë gjasa të vuajnë
  gratë që kanë vuajtur stresi emocional ose më parë e trajtuar me androgens
  rreth çrregullime endokrine. Dermatosis karakterizuar nga i papritur
  Fillimin dhe përparimi i shpejtë. Gjithë procesi pacientët
  lokalizuar në pjesën qendrore të personi në ballit, tempuj,
  mjekër. Nuk është një ënjtje e theksuar e fytyrës me një ngjyrë kaltërosh të lëkurës, dhe

  1-2 ditë - furunkulopodobnye dhimbshme puçrra knotted,
  ngjajnë conglobata fytyre, të mëdha (më shumë se 5 mm) pustules.


  Acne Treatment

  Për trajtimin e formave të ndryshme të puçrra fytyre duke përdorur metoda të ndryshme, zgjedhja e të cilit varet nga pacienti.

  Faktorët ushqyese, lloje të ndryshme të ushqimit, dietë nuk është e rëndësishme për zhvillimin e akneve dhe përzgjedhjen e terapisë.

  Terapia e Jashtme nuk ndikon në formimin e sebum. I ndryshëm
  lëngjeve, detergjenteve mund të zvogëlojë vetëm përkohësisht numrin e lëkurës
  proshutë. Megjithatë, kur duke përdorur agjentët pastrimi nuk duhet të mbështetet në
  Agjentët exfoliating që mund të shkaktojnë acarim të lëkurës

  të mbuluar, të plagosur.


  Komedonalnye puçrra fytyre

  Comedones Nevospalennye - më të hershme
  manifestim i sëmundjes (shpesh në adoleshencë). Mjekimi është
  Në përgjithësi, ka parandaluese, dhe përfshin mjete të jashtme,
  reduktuar formimin e comedones dhe pengojne zhvillimin e patogjenike
  flora. Selector - përgatitjet oksid salicili, mjete
  që përmban squfur, acid Azelaic, Retinol Palmitate, tretinoin,
  adapalene, isotretinoin, peroksid benzoyl.

  Tretinoin - agjent shumë aktiv që ngadalëson
  Procesi deskvamativny dhe redukton formimin dhe mikrokomedonov
  comedogenic. Medikament përdoret në përqendrime ndryshme dhe forma:
  Krem 0.025%, 0.05%, 0.1%; Xhel 0,01% dhe 0,025%.

  Me mirë
  toleranca tretinoin përdoret 1 herë në ditë në zonat e prekura,
  Nga përqendrime të ulëta dhe të lëvizte në më shumë
  kotsentratsyy.

  Acid Azelaic përdoret në 20% krem ​​2 herë në ditë për
  fusha të problemeve si shumë efektiv dhe në
  tretinoin intolerancës dhe droga të tjera. Acid Azelaic
  redukton aktivitet e proceseve Redox dhe
  Shuma e acideve yndyrore polyunsaturated (p.sh., arachidonic)
  ndikojë negativisht P.acne. Acid Azelaic gjithashtu redukton
  hyperpigmentation postvospalitelnoy. Antimicrobial dhe
  efekti antikeratiniziruyuschee i acidit Azelaic shoqërohet me

  ndalimin e sintezës së proteinave.

  Si tretinoin, acid Azelaic dhe përdoret për disa muaj për të arritur faljen klinike.


  Format inflamator fytyre

  Formulari i lehtë

  Në trajtimin e akneve komedonalnyh butë
  numër i vogël i ulcerat duhet të përdoret
  Zgjidhjet e jashtme alkooli që përmbajnë acid salicili, resorcinol,
  antibiotikët, peroksid benzoyl, ointments dhe antibiotikët. Përgatitjet squfuri
  oksid salicili, resorcinol dhe kanë lëkurë
  Aktiviteti antibacterial. Medikamente përfshijnë Niacinamide dhe
  nje-hydroxy acidet gjithashtu janë efektive në terapi të jashtëm.

  Benzoyl peroksid xhel ose zgjidhje 1,10% aplikuar 1 herë në

  ditë për 2-3 javë. Drogës ka një keratolytic,
  Efekti deskvamativny, përmirëson oxygenation e indeve, duke çuar në
  Formimi i formave të ndryshme të oksigjenit aktive ndikon negativisht
  P.acne, pengon rritjen e tyre. Megjithatë, peroksid benzoyl ka shprehur
  aktivitet anti-inflamator, dhe përdorimin më efikas të saj
  Zgjidhje 3% në kombinim me solucion erythromycin 3% ose 7% e glycolic
  acid.

  Terapia e Jashtëm antibiotik përfshin erytromitsynovu,
  tetracycline, lynkomytsynovuyu vaj, clindamycin. Antibiotikët, në formën
  ointments aplikuar 2 herë në ditë. Ata pengojnë riprodhimin dhe P.acne tjera
  bakteret.

  Megjithatë, efekti më i madh terapeutik është arritur nga një kombinim i
  peroksid benzoyl dhe erytromitsynovu krem ​​që është aplikuar në lëkurë
  mbulon afatgjatë, efekti klinik, që është për të
  Shfaqja ndërprerjen madje papular dhe pustular të vetme
  i nxituar.

  Retynoevuyu krem ​​aplikuar edhe në tokën e afat-gjatë të prekur nga aknet.
  Mbani në mend, derivatet e ndryshme të Retinol dhe tretinoin nuk mund të jetë
  përdorimi i agjentëve lëkurë dhe në diellit të lartë në
  kombinuar me UV-rrezatim. Për sjelljes me vaj seborrhea
  terapi parandaluese, duke përfshirë cryomassage, i qartë dhe
  mjet exfoliating, comedones nxjerrjes.

  I rëndë

  Për trajtimin e akneve rënda rënda
  pustulyzatsyey, shkatërrimin e indeve, cistike të rënda dhe qelbëzuese
  Procesi përdorur një kombinim të trajtimit sistematik dhe i ditës.
  Përjashtim bën isotretinoin, e cila përdoret si monoterapi.

  Me anë të sistemit që ndikon në formimin e sebum përfshijnë estrogjene, androgens, spironolactone, Isotretinoin.

  Gratë me puçrra fytyre të gjatë rrjedhin pas dështimit
  terapia me antibiotikë dhe përdorimi tretinoin jashtëm, të emëruar
  estrogjene dhe androgjene. Kështu faktorët përcaktues janë
  parregullsi menstruale, hirsutism, hypertrichosis, veshkave

  ose hyperandrogenism ovarian. Androgens dhe estrogjene sigurojë
  Efekti terapeutik në puçrra fytyre duke ndikuar prodhimin e sebum
  dhe gjendja e gjëndra dhjamor.


  Diane-35 është bërë obligim vetëm për gratë e moshës riprodhuese në
  prania e çrregullimeve hormonale dhe mungesa e efikasitetit të terapisë konvencionale.

  Spironolactone është përdorur si antiandrogens 100-200 mg në ditë.
  Ajo mund të bëjë efekt në doza të vogla - 25-50 mg. Përgatitje
  efekt mbi steroidogenesis në gjëndra veshkave dhe gonads. Trajtimit
  të kalojnë disa muaj dhe është përdorur edhe në vetëm gratë. Në këtë mënyrë
  në mënyrë dramatike zvogëlon numrin e sebum dhe elemente patologjike.


  Terapi spironolactone gjatë shtatzënisë është i kundërindikuar.

  Së bashku me spironolactone mund të përdorni të tjera
  droga protivouhrevye dhe kontraceptive orale, të cilat
  përshkruara në gratë me hyperandrogenism ovarian. Gojor
  kontraceptive të ulur nivelet androgen tepërta, duke rritur
  Numri i globulin detyrues testosterone lirë (ovarian dhe
  veshkave). Për shkak të shtypjes së sekretimit estrogjenit
  Gonadotropin reduktuar formimin e androgens.

  Kombinuara estrogjenit-progestin kontraceptivët më
  efektive në doza të larta. Përdorimi i dozave të ulëta
  progestin, norgestimati, etj siguron efekt terapeutik vetëm

  2-4 muaj pas pranimit, anulimi i rikthim. Më
  droga të zakonshme janë etinil estradiol, ciproteroni,
  emëruar të dy veç e veç dhe së bashku.
  Sistem
  Kortikosteroidet janë përdorur në hyperandrogenism veshkave.

  Trajtimi me estrogjene dhe antiandrogens zgjat nga disa muaj në disa vjet.

  Terapi antibiotiku është thelbësor në trajtimin e
  puçrra fytyre. Sasi e tepërt e sebum, P.acne prania, e cila
  Kushtet e listuara janë mjedisi i favorshëm i favorshëm për
  zhvillimi i inflamacion kronik. P.acne shumë të ndjeshme për të ndryshëm
  antibiotikët, por jo të gjithë antibiotikët janë në gjendje të depërtojnë

  Njësi folikulare, gjëndra dhjamor, e cila përcakton e tyre
  efektiviteti.

  Terapi sistemik antibiotik përfshin
  përdorimi i doxycycline, clindamycin, bashkë-trimoxazole, erythromycin,
  tetracycline. Doxycycline, minocycline, bashkë-trimoxazole më mirë tretshme
  yndyrna; provuar të jenë më efektive në krahasim me tjetrin
  agjentët antibacterial. Doza optimal i tetracycline dhe
  erythromycin - 500-1000 mg, doxycycline - nga 100 deri 200 mg.
  Në arritjen efekt pozitiv klinike (4 deri në 6 javë
  herë deri në 4 muaj) duhet reduktuar dozë.

  Për të arritur një heqje të qëndrueshëm, afatgjatë duhet të

  përdorimi përhershme e antibiotikëve për një kohë të gjatë
  kohë.

  Kur antibiotikët mund të jetë tepër i ndjeshëm ypolzovanye
  Co-trimoxazole (trimetoprima-sulfametoksazoli 80 mg dhe 400 mg), 2 herë
  trimetoprima në ditë ose 100-200 mg në ditë.

  Terapi sistemik antibiotik nuk përjashton jashtme
  përdorim i ointments antibacterial (peroksid benzoyl dhe erythromycin,
  clindamycin), e cila është përshkruar në 2-4 muaj për shtypjen afatgjatë
  P.acne përhapjes. Në cistike të rënda, proceset nahnoyitelnyh
  antibiotikët përdoren në kombinim me kortikosteroide.

  Në pacientët me forma të puçrra fytyre cistike që të lënë plagët

  ndryshon ndryshime keloid lëkurës, hyperpigmentation në gojë
  Terapia me antibiotikë është arritur vetëm faljen e pjesshme. Në
  shmangur ndërlikimet dhe përzgjedhjen e terapisë optimale duhet të jetë
  Emërimi i isotretinoin.