Lartësi Kujdes edemë pulmonare


 • Kujdes nga sëmundje malor
 • Lartë lartësi edemë pulmonare: çfarë të bëni
 • Parandalimi i sëmundjes akute të malit

 • Kujdes nga sëmundje malor

  Shumë prej nesh, duke qenë në male, në shkallë të ndryshme, ndjenja manifestimet e sëmundjes akute malor - "hornyashki" në horoshodzhuvachiv leksikon. Për disa "tavan të lartë lartësi" mund të jetë shumë e ulët - shenjat e sëmundjes lartësi të shfaqet në kulmin e 2000-2500 m tjerë ndjehen mjaft të rehatshme edhe gjatë ngritjes së shpejtë në 3000-3500 m Çfarë bëni varet nga zhvillimi i sëmundjes akute të malit dhe shkallën e saj.. ashpërsia, dhe prania e kushteve të rënda të tilla si të lartë lartësi edemë cerebrale dhe mushkërive?  Sipas përkufizimit të pranuar aktualisht i Shoqërisë Ndërkombëtare të mjekësisë malor në sëmundje akute të malit të kuptuar një gjendje e dhimbshme që ndodh kur ngjitje lart 2500 m mbi nivelin e detit. Tipar kryesor i saj është dhimbje koke është e shoqëruar nga një ose më shumë simptoma, çrregullime të traktit gastrointestinal (humbja e oreksit, vjellje, të vjella), marramendje, çrregullime të gjumit (pagjumësia, me ndërprerje probleme gjumi), lodhje dhe dobësi. Me sa duket, të gjitha shenjat e sëmundjes lartësi është shumë subjektiv, e cila nganjëherë e bën njohjen e vështirë të kësaj gjendje dhe për dallimin nga sëmundje të tjera që mund të lindin ose të përshkallëzohen në male.


  Kur simptomat e mësipërme u shfaq pas 3 ditësh në lartësi prej 2.500 m dhe pa dhimbje koke, por në gjendje më të ulët lartësi nuk përmirësohet, atëherë ka shumë të ngjarë se është një sëmundje të ndryshme - një sëmundje e infeksionit sistemit nervor dehje, etj ..

  Është dëshmuar nga fakti se sëmundje akute mal shpesh ndodh në njerëzit që janë mbipeshë. Rritja e aktivitetit fizik, procesi kronike infektive, hipotermi, mungesa e palestër dhe për të nxitur zhvillimin më të shpejtë të sëmundjes malor.

  Të harbingers e para dhe simptomat e sëmundjes malor lindin kur kushtet e mungesës së oksigjenit në trup organet dhe sistemet e saj ende nuk e kanë ose nuk është më në gjendje të mbajë dispozitë oksigjen indet normale.

  Në përgjigje të hypoxia që ndodh nga inhalimi i ajrit me oksigjen reduktuar presionin e pjesshme në enët e gjakut më të vogla (kapilarët) të dritës rrit presionin e gjakut, e cila kontribuon në lirimin e këtyre komponentëve të gjakut dhe zhvillimin e edemë në indet e mushkërive. Lartë lartësi edemë pulmonare, duke qenë në fazën e fundit të sëmundjes lartësi, është kushte të rrezikshme për jetën që kërkojnë zbritjen e menjëhershme të plagosur poshtë dhe ndërhyrje mjekësore.


  Lartë lartësi edemë pulmonare: çfarë të bëni

  Në format e rënda të sëmundjes akute të malit, nganjëherë papritmas, mund të zhvillohet stanjacion e gjakut në qarkullim pulmonar dhe edemë pulmonare dhe dështim congestive zemrës.

  Simptomet e edemë pulmonare zakonisht shfaqen 2-3 ditë qëndrimi në lartësi të madhe.
  Së pari, gulçim në pjesën tjetër, buzët kaltërosh dhe trekëndëshit nasolabial, hemoptysis, kollë pastaj bashkohet me një pështymë trëndafili i lehtë (alveolet e mushkërive në të lëngshme të akumuluar). Pacienti ka tendencë për të marrë pozicionin ulur, temperatura e trupit mund të rritet. Në një lartësi prej 2700 m lartësi të lartë normë pulmonar edema është 0,0001% dhe rritje me 2% në 4000 m. Faktorët e rrezikut janë heqjen shpejtësi, ngarkesën dhe pas rritjes dhe gjinisë mashkullore, moshë të re dhe të oreksit.  Mënyra e vetme për të luftuar edemë pulmonare është me prejardhje të menjëhershëm poshtë dhe për të marrë në oksigjen. Zbritëse madje disa qindra metra mund të çojë në përmirësim. Viktima duhet të sigurojë pozitën semisitting (nëse ai mori të tij), të vënë një pilulë nën nitroglycerin gjuhës, dhe hip imponojë fillesat venoz kështu që imponimi i tyre nën arterieve dallueshėm ngrirë. Kjo do të krijojë një depo në gjymtyrë të ulëta dhe për të parandaluar kthimin e saj në zemër.

  Re nitroglycerin mund të jepen 20 minuta deri në 3 herë. Intramuskular duhet të hyjë 2-3 ampula furosemide.

  Asnjë manipulim të drogës nuk duhet të përdoren për rrugë të shtyrë poshtë! Edemë pulmonare mund të zhvillohet me shpejtësi në sfondin e sëmundjeve inflamatore të traktit respirator (grykët, ndezja e mushkërive), kështu që paraqitja e shenjave të nevojës njerëzore për të ulur poshtë, duke i siguruar medikamente simptomatike.


  Parandalimi i sëmundjes akute të malit

  Parandalimi më i mirë i sëmundjes akute të malit dhe lartësi të lartë të zhvillimit edema pulmonare - një ngjit gradual dhe me shpejtësi të aklimatizimit. Sipas udhëzimeve aktuale ngjiten gjatë natës duhet të jetë jo më shumë se 600 metra nga natën e fundit.

  Me qëllim të parandalimit të përdorimit të drogës është treguar acetazolamide (diakarb) (Tabela 0,5-1. 2 herë në ditë), pranim i cili duhet të fillojë brenda 24 orëve të rritet dhe për të vazhduar për 2 ditë pas rritjes në një lartësi. Vini re se acetazolamide - një drogë diuretik, kështu që përdorimi i saj nuk duhet të papritur urinim i shpeshtë dhe me bollëk. Unë do të doja të theksoj se marrja diakarba rekomanduar vetëm në rastet kur një rritje të shpejtë në një lartësi prej 3000 m. Për të parandaluar sëmundje lartësi dhe edemë mund të marrë dexamethasone 2 mg çdo 6 orë në skemën e mësipërme.  Duke folur për parandalimin, ne nuk mund të themi në lidhje me vitamina. Një nga më të rëndësishme është acid Askorbik (vitaminë C), e cila ka veti antioxidant që reduktojnë akumulimin e produkteve të oksiduara të metabolizmit që ndodhin gjatë hipoksi. Kërkesa Daily atë nën kushte normale është 70-100 mg, ndërsa përshtatje ndaj klmës këshillueshme për të rritur doza disa herë. Përveç acid Askorbik, pronat antioxidant janë tocopherol (vitaminë E) dhe lipoic acid. Studimi provuar efektivitetin e administratës profilaktik të këtyre barnave si vijon: vitaminë C (500 mg), vitaminë E (200 mg) dhe lipoic acid (300 mg) e dhënë dy herë në ditë për 3 javë para fillimit të shërimit në zonën malore dhe brenda 10 ditëve nga në krye.

  Pjesëmarrësit të cilët ishin të dhënë një kombinim të tregon më të vogla të vuajnë nga sëmundjes lartësi, përveç ata përmirësuar tretjen.

  Jo për të përmendur faktin që do të thotë se "ne ishim me të" dhe se me përvojë dhe shumë shpesh marrin horoshodzhuvachiv kundër "hornyashkoy." Kërkuesit austriakë kryer një studim në mënyrë specifike: nëse përdorimi i dozave të ulëta të alkoolit (i korrespondon 1 litër birrë) në sëmundje tanishme lartësi. Ajo u gjet se në një lartësi prej 3000 metra, madje edhe në doza të vogla, alkooli ul normën e frymëmarrjes dhe si rezultat - mbushje oksigjen gjakut. Prandaj, të pijshëm në zonën alpine duhet të ndalohet!  Informacion nga artikullin "Hornyashka -. Parandalimin dhe trajtimin e sëmundjes akute të malit"

  Diskutoni në komunitet