Kujdes halyazyon


 • Chalazion nuk është ngjitëse, por nuk i parrezikshëm
 • Mënyra aktuale e trajtimit të Chalazion

 • Chalazion nuk është ngjitëse, por nuk i parrezikshëm
  Ju rubbed sytë dhe groped për shekullin fleksibël deri në formimin e breshëri gurësh të mëdhenj, lëkurë mbi të lëvizin, duke prekur dhimbje praktikisht pa dhimbje dhe të shkaktojë pak në të gjitha. "Çfarë është ajo papritmas ka ndodhur me sy?" - Surprised ju.

  Kjo - halyazyon (kokërr breshëri) - gjëndra proliferative meybomievyh kronike inflamacion. Kjo është një shekull i vogël ënjtje shkaktuar nga okluzion të dhjamor modifikuar (meybomyevoy) shekullit gjëndër.
  Rezultati është një xhungë shërbejnë fryrë.

  Ndonjëherë ka acarohet, atëherë të lidhur shenja të inflamacionit, dhimbje, mosha skuqje mund të jetë lirim paqëllimshme të përmbajtjes së autopsisë (qelb) nga konjuktiva.


  Chalazion mund të shfaqen në të dy qepallat, duke shkaktuar skuqje, ënjtje dhe dhimbje në disa raste. Zhvilluar halyazyon pas elbi, hipotermi, por shpesh për asnjë arsye të dukshme.

  Edhe nëse ju së pari të dëgjojnë emrin - halyazyon, kjo sëmundje nuk është aq e rrallë - është 7,4% në total të shekullit të sëmundjes. Frika se do të kalojë me dikë nga familja, nuk bëjnë - kjo nuk është ngjitëse.

  Por ajo duhet të trajtohet të paktën sepse përndryshe kjo "kokërr breshëri" gjithmonë do të ju ngacmoj, të shkaktojë një dëshirë të fshij sy.


  Në rast të këndshme dhe duket mjaft i sëmurë.

  Sovermennye qasjet në trajtimin e Chalazion

  Nuk janë konservative dhe operative Chalazion qasje trajtim. Një qasje konservative përfshin aplikimin e ointments aktuale absorbable, masat fizioterapie, futja e kortikosteroideve me gojë Chalazion zgjatur veprim.

  Trajtimi kirurgjik është për të hequr sekrecionet anormale gjëndër, kapsulë prerje imponuar fashë e ngushtë. Chalazion Kirurgjia zakonisht nuk është e vështirë dhe është e lidhur me numrin e operacioneve të kryera pacient i jashtëm.

  Megjithatë, si me ndërhyrje të tjera kirurgjikale, fshirjes Chalazion ndërlikimet e mundshme (infeksionit, gjakderdhje, etj). Pas operacionit, pacientët janë të monitoruara.  Ka trajtime janë shpesh i paefektshëm për shkak të procesit përsëritje. Në oftalmologjisë bashkëkohore zhvilluar gjerësisht teknologjinë e trajtimit lazer. Avantazhi i tyre është exsanguinity, trauma minimale dhe aseptychnosti. Zgjedhja e metodave të trajtimit përcaktohet individualisht okulist.

  Informacion nga artikullin "Silleni halyazyon."