Në një vesh të shëndoshë - e mirë e dëgjimit


 • Si e bën veshin?
 • A ju pëlqen të zhyten? Dashuria dhe otitis trajtoj!
 • Lindja e veshit - një kollë dhe të ftohtë
 • Veshët nuk më pëlqen udhëtimit ajror
 • Një zë apo heshtje?
 • Beware ujë!
 • Çfarë kërcënon vajzë me lojtar
 • Dëgjoni natyrës!
 • Diagnostics në veshët
 • Veshit - një jetë e vogël
 • Ushqimi për dëgjim
 • Veshët dhe natyra

 • Shumica e informacionit që ne perceptojmë përmes veshit të jashtëm. Prandaj, kujdes të mos kujdeset për shëndetin e veshët e tyre, ju drejtuar rrezikun e të qenit në një vakum informativ. Në numrin e verës të sëmundjeve të veshit është më e rëndësishme se kurrë, me sa duket të gjitha sëmundjet kanë qenë në dhjetor dhe shkurt, dhe në qershor është pothuajse e pamundur të kapur një të ftohtë.

  Jo rozslablyaysya! Ironikisht, në infeksionet e veshit të ngrohjes në zhvillim më shpesh sesa në dimër - faji për dashuri not në ujë të ftohtë, akull pije të ftohtë përmes kapjes, fluturime. Ndiqni këshillat tona - dhe kjo verë ju nuk e mbani mend otit!


  Si e bën veshin?

  Veshi përbëhet nga tre seksione: të jashtëm, të mesëm dhe të brendshme. Jashtme vesh - një kërmill (mbledh valët e zërit dhe i drejton ato) dhe kanalit të jashtëm auditory (kjo tingëllon për të shkuar në daulle e veshit). Veshit të mesëm përbëhet nga daulle e veshit dhe tre eshtra që transmetojnë dridhjet në membranën e veshit të brendshëm.


  Veshit të mesëm dhe nasopharynx lidh të ashtuquajturin tub Eustachian, përmes të cilit presioni në veshit të mesëm korrespondon atmosferik. Prandaj, ndryshimi në presion atmosferik, për shembull, me ulje-ngritje të mprehtë, mund të vë veshin - se ajo ka kaluar, ju hapni gojën tuaj. Veshi i brendshëm është i mbushur me lëng. Kjo është një kërmill: ajo konverton dridhjet e transmetuara nga veshit të mesëm, impulset nervore që janë të pranuar pastaj nga auditory nervore në tru. Në veshin e brendshëm quhet edhe labirint nëpër të cilën trupi mund të ruajtur ekuilibrin.


  A ju pëlqen të zhyten? Dashuria dhe otitis trajtoj!

  Otitis externa është quajtur edhe "vesh Notarja" sepse ajo zakonisht prek njerëzit shpesh vijnë në kontakt me ujin.

  Zhvillimi otitis externa nënshtrohet lagështi të vazhdueshme në zgavrën e veshit. Arsyeja - infeksion, dhe kryesor manifestime - skuqje dhe kruarje të kanalit të veshit. Nëse vesh pas dush swabs pambuku të pastër, të lehtë për të dëmtuar shtresën mbrojtëse të lëkurës që është i mbushur me shumëzimin intensive e baktereve të dëmshme në sipërfaqe të lëkurës. Inflamacion nuk po rritet shumë shpejt sepse manifestimi i saj primar ju nuk mund të humbasë. Por në qoftë se ne le progresin e sëmundjes, do të jetë dhimbje, ndonjëherë e dhimbshme, që kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor.

  Ju mund të parandaluar otitis jashtme me masat e thjeshta.

  Më mirë kur not në pellgje apo edhe banje në vet vaske ose dush kapak tuaj ose përdorni earplugs veçanta (një pajisje për mbylljen veshët). Përndryshe - para Plug banje në copa veshit leshi lyhet vazelinë, vaj vegjetal dhe krem ​​fëmijë.


  Provoni edhe një herë nuk zhyten dhe nuk zhyten në ujë me kokë, edhe nëse ju keni veshë apo vesh t'ju priza një kapelë. Eshtë e panevojshme të them se noti është më mirë për të zgjedhur një ujrat relativisht të pastër, të dy natyrore dhe i bërë nga njeri?

  Disa ekspertë nuk rekomandojnë fshij veshin pas notit ose zhytje leshi ose pambuku swabs (edhe fëmijë).

  Shumë më mirë për të thatë duke përdorur tharëse flokësh - kjo rrymë e ajrit drejtuar në vesh butësisht duke tërhequr atë nga lartë.

  Mos e pastroni veshët shumë me kujdes, sepse cerumen të kryer një numër të karakteristikave të dobishme, duke filluar me atë që kontribuon në riprodhimin e baktereve "të mira", dhe duke përfunduar me thithjen e lagështi të tepërt. Dylli veshit - nuk është i poshtër, kështu që nuk zahoplyuysya veshët e pastrimit të mungesës së plotë të tyre qëndron jashtë.


  Lindja e veshit - një kollë dhe të ftohtë

  Zakonisht në qershor, deti nuk është ndezur, dhe dielli ishte duke luftuar skuqura. Djegia, ne zhyten në ujë të ftohtë dhe shpejt zastudzhuyemosya.

  Përveç kësaj, uji i bllokuar në veshët mund të qëndrojë atje për disa kohë, duke shkaktuar inflamacion. Sëmundjet më të zakonshme të veshëve - inflamacion i veshit të mesëm. Ky lloj i otitis është kataral dhe purulent. Për të diagnostikuar sëmundjen dhe lloji i tij mund të jetë vetëm një mjek! Mos harroni se elementet kryesore të mediave purulent otitis përfshijnë: temperaturë të lartë, dhimbje të forta të shtënat, dehje, nganjëherë qelb. Nëse temperatura ngrihet mbi 38 ° C, dhimbje veshi nuk është shumë (ose ajo ndjehet shushurimës, kërcitje) dhe dehje nuk është shprehur, është e mundshme, është otitis kataral.

  Otitis rrallë ndodh vetëm - më shpesh një ndërlikim të simptomeve (rrufë, kollë, dhimbje fyti) shkaktuar një rënie e horizontit.

  Infeksion i fyt dhe hundë shpejt lëviz në vesh, sepse këto organe janë të lidhur në çdo tub tjetër të ashtuquajtur Eustachian.

  Nëse pasi nje deri tre ditë pas veshëve qelbëzues otitis ndarë pleh organik, ajo është konsideruar një proces të favorshme të zhvillimit që nuk janë të rrezikshme për shëndetin (natyrisht, me trajtimin e duhur). Por plehu nuk mund të gjeni se kërcënon të përhapet infeksionin brenda kafkës dhe inflamacion i meninges dhe absces i trurit. Prandaj, çdo nevojë urgjente për të trajtuar otit!


  Veshët nuk më pëlqen udhëtimit ajror

  Pushime Verore për shumë prej nesh do të thotë fluturime të gjata.

  Megjithatë, variacionet në presion atmosferik gjatë fluturim dhe ulje nuk është të ndikojë shumë mirë gjendjen e veshët. Në momentin kur ju vë veshin gjatë fluturim ose avioni ulje, gojë hapur pak staraysya - kështu që ju të lidhur presionin brenda veshit atmosferik (kjo është për shkak të tub Eustachian që lidh fytin dhe veshët). Një mënyrë për të ndihmuar të përballen me siklet në veshët - çamçakëz. Pas fluturimit staraysya disa kohë që të jetë në heshtje relative të dëgjimit zuri gjumi. Disa njerëz bajat një ose të dy veshët, është vetëm në jug-kohë (sidomos në qoftë se ju keni sëmundje veshit).

  Në rast se dhimbje veshi pas fluturimit - të përpiqen sa më shpejt të jetë e mundur për të parë një specialist.


  Një zë apo heshtje?

  Ajo do të duket se nuk ka asgjë më të mirë për t'u çlodhur veshët sesa heshtje absolute në dhomë. Kjo është në fakt një keqkuptim të përbashkët! Heshtja e plotë nuk është më pak e dëmshme për shëndetin tonë se sa, për shembull, vazhdimisht zhurmshëm muzikë. Mungesa e shëndoshë - të njëjtën siklet i fortë dhe stresi në trupin e njeriut.

  Ideal është konsideruar frekuenca zhurmë sfondi prej rreth 15-20 dB (decibel). Ajo shushurimës gjethet, flisni me tone më të ulta ose pëshpëritje, trokitje shi mbi xhamit të dritares. Kjo zhurmë është konsideruar të rehatshme, ajo përdoret edhe si terapi për stres kronik dhe sëmundjeve, shoqëruesit e tij.

  Tingull të mprehtë me zë të lartë (rreth 120 dB) është e rrezikshme jo vetëm për befasi të tij, duke shkaktuar frikë dhe adrenalin në gjak. Nga zë shumë i mprehtë i dëgjimit mund të jetë prekur rëndë - për shembull, nëse burimi i shëndoshë është e vendosur pranë një njeriu, ai mund të ia plas daulle e veshit. Është e nevojshme të dinë dhe ata që gëzojnë "live" koncerte me muzikë rrok: vetëm një ndikim të qëndrueshme në vesh frekuencë të shëndoshë të 120-140 dB kërcënon të ashtuquajturin humbjen e dëgjimit. Menjëherë pas këtij koncerti ju nuk mund të dëgjoni tingujt rreth tyre gjysmë (ndjesi e ujit). Ky kusht është brenda disa orëve. Por në qoftë se një ditë asgjë nuk ka ndryshuar urgjentisht Bisedoni me Laura.


  Beware ujë!

  Gjatë larjes me ujë mund të merrni në vesh. Nëse kjo ndodh, anim kokën tuaj në anën veshët "lagësht" postrybay në vend, atëherë vetëm pat thatë veshin me pambuk. Dhimbje veshit? Ndoshta është tape sulfurik që fryrë nga uji. Hiq ajo mund të jetë vetëm një mjek! Nëse ju keni pasur ndonjëherë sëmundje veshit ose plagosje daulle e veshit, priza vesh kur banje ose turundas Përdorimi i pambuku ngjyhet me vaj apo krem ​​fëmijë. Nëse uji mori në vesh tërësisht thatë atë (jo shkopinj pambuku!) Dhe zakapay pika veshit inflamatore.


  Çfarë kërcënon vajzë me lojtar

  Ka pikëpamje të ndryshme se si veshi juaj dhemb ecje të vazhdueshme me kufje.

  Më afër daulle e veshit burim të shëndoshë, louder shëndoshë dhe muzikë të frekuencave më të ulëta (p.sh., shkëmb të vështirë), më të dëmshme se është për veshin. Por kjo nuk është arsye që të heqë dorë nga muzikën tuaj të preferuar. Zgjidhni kufje të mëdha dhe të përpiqet të mos përfshijë lojtar në vëllim të plotë (veçanërisht në metro dhe vende të tjera ku tashmë zhurmshme). Dhe, sigurisht, jo një kufje shumë të gjatë. Kjo është e sigurt për të dëgjuar të vëllimit të mesme të muzikës pa ndërprerje për një orë (dhe nëse vendoset në kufje veshit, vetëm gjysmë ore). Sigurisht, jo gjithmonë në përputhje me këto standarde, por ende të përpiqet pas dëgjimit të zgjatur këngët tuaja të preferuara, ndërsa nuk mbingarkesat veshët tuaj vëllim të tepruar.  Një më i dobishëm në aspektin e ruajtjes së dëgjimit akute konsiderohet kufje të mëdha lart - Zhurma e cila është e shpërndarë në mënyrë të barabartë, ndryshe nga e "veshit".


  Dëgjoni natyrës!

  Besohet se në mënyrë të përkryer të dobishme për sistemin nervor të njeriut dhe dëgjimi i tij është sfond "zhurmë" në deri në 15-20 decibel. Mundohuni për të organizuar rreth një tingull të bukur - shpesh gëzojnë tingujt e natyrës, dhe në qoftë se ju nuk e keni mundësinë për të lënë qytetin, të paktën dëgjoni zhurmën e regjistrimit shi apo e detit zërat e zogjve dhe kafshëve.


  Diagnostics në veshët

  Nëse trupi është diçka veshët e gabuar mund të ndryshojë ngjyra dhe madje edhe temperatura.

  Më të shikoni në pasqyrë!

 • Skuqje që ndodh papritmas ose i përhershëm, veshët e nxehtë tendencë për të folur për presionin e lartë të gjakut, dystonia enëve të gjakut, rritjen e nervozizëm dhe emocional.
 • Veshët tepër të zbehta dhe të ftohtë - një tendencë për të hipotension.
 • veshët cianozë - dështim të zemrës, sëmundje të mushkërive.
 • Veshët e kuqe e errët interspersed me cianozë - një sëmundje të stomakut, mëlçisë, pankreasit.
 • Brown dhe njolla të kuqe të errët mbi veshëve dhe rreth veshëve - sëmundje zorrë, mosbalancim mineral në trup.
 • Shiny veshët ton lëkurë - lodhje të përgjithshme, toni i varfër zorrë.

 • Folds në mochtsi veshët - një tendencë për goditje dhe sulm në zemër, atherosclerosis, tregues diabetit.

 • Veshit - një jetë e vogël

  Forma e veshit ngjan një kokë poshtë embrion njerëzor kokë. Në veshit janë projeksionet e të gjitha organeve dhe sistemeve të trupit.

  Këto projeksione janë gati të njëjta vend duhet të jetë në organet e njëjta "embrion", e cila është vesh, dhe të luajë një rol të veçantë. Një total prej 150 pikëve veshit aktive. Sipas postulateve të Mjekësisë orientale, duke vepruar në pika të veçanta në vesh, mund të trajtoni një person si kontrollin e organeve të brendshme. Për shembull, hala duke vendosur në pika të caktuara mund të lehtësojë pacientin nga ndjenjat e dhimbshme e uria apo migrenë të rënda.  Por ky informacion mund të përdoret në dëm të ju, kështu që me kujdes ka ndodhur me pret veshin. Në veshët e mochtsi janë parashikimet e syrit, dhëmbët, gjuha, muskujt e fytyrë - ndonjë nga të cilat mund të dëmtojnë një çaj dështuar veshin. Më të mirë për të bërë atë, pas konsultimit me një specialist. Zgjidhni palë vathë me metale të çmuar (ar, argjend, etj) dhe të jetë i sigurt për të xhiruar ato para gjumit.

  Earlobes Masazh do të zgjoheni në mëngjes dhe të mbush me gëzim, lehtësimin e lodhje dhe dobësi në fund të ditës.

  Në mëngjesin si i akuzuar për tërë trupit veshit të mirë fshij sipërfaqen e 25-30 herë clockwise dhe sa më shumë kundër tij.  Kur ënjtje dhe këmbët i lodhur ndihmojë masazh në krye të veshit, ajo është bërë e mirë në mëngjes.

  Nëse rregullisht masazh mes të veshit, ajo do të ndihmojë normalizimin e traktit digjestiv dhe sistemin e frymëmarrjes.

  Duke klikuar gishtin në qendër të lob veshit, mund të hiqni stresin e tepërt në organet e vizionit.

  Masazh lob veshit ku fillon faqe dobësojë dhimbje dhëmbi.

  Nëse lëviz fëmija juaj dhe nuk dëshiron të bie në gjumë, stroking atë earlobes para gjumit.


  Ushqimi për dëgjim

  Në mënyrë që të ruhet dëgjimit dhe sistemit nervor staraysya përputhje me dietë të zhurmës.

  Telefoni Vidklyuchav natën. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me thirrjet emergjente, surfing internet në mënyrë të lëkund, dhe shkëputje qytetin apo vëllim jashtë.  Turn off radion. Shumë nuk mund të jetë një apartament bosh me asnjë radio apo TV përfshira - kjo ka efektin e pranisë njerëzore në shtëpi dhe qetësues. Megjithatë, vazhdimisht duke punuar Mass Broadcast - load dëgjimin tuaj.

  Dozimin kondicioner apo ionizer. Këto pajisje të ndihmojë për ta bërë qëndrimi më të rehatshme në dhomë, por dëgjimi zhurmë konstante sfond i bezdisshëm.

  A nuk e teproj me minimalism. Brendshme Trendy në stilin e "një foto dhe dy karrige në dhomë" të krijuar një efekt dhomë "kovë bosh" kur të shëndoshë shqiptoi lë një jehonë zë të lartë. Kjo në mënyrë të konsiderueshme rrit ngarkesën në veshët, edhe nëse kushton asnjë tingujt me zë të lartë.  Mbroni shtëpinë tuaj. Izolim të shkëlqyer të shëndosha të sigurojë dritare plastike, ballkon dhe dyert e dyfishta. Kjo do të eliminojë më shumë se gjysma e tingujve të panevojshme dhe madje edhe të dëmshme që janë të sulmuar shtëpinë tuaj.


  Veshët dhe natyra

  Formën e veshëve mund të them shumë për pronarin e tyre. Për shembull, një pjesë e mirë-zhvilluar sipërme të veshit të thotë për aftësi të mëdha mendore. Pjesa ekspresive e mesme e veshit - një shenjë e cilësive të bukura shpirtërore. Nëse pjesa e poshtme e veshëve më të zhvilluara, kjo tregon shëndet të mirë dhe aftësi të lakmueshme seksuale të pronarit të tyre. Veshët të mëdha thonë se një njeri të sigurt.

  Veshët të mëdha me zgavrën e thellë e veshit - një shenjë e sentimentalizëm dhe sinqeritet. Izoluar në faqet lob i theksuar, tregon se pronari i saj mund të qëndroj për veten e tyre. Veshët e rinj këndshëm zakonisht të pambrojtur, natyra tepër i ndjeshëm.