Manifestim Trofim dhe trajtim


 • Çfarë është trachoma
 • Nga historia ...
 • Manifestim trakomën
 • Trajtimi trakomën

 • Çfarë është trachoma

  Trofim është një infeksion që karakterizohet me inflamacion të vazhdueshme të konjuktiva, formimin e follicles në të. Trofim - sëmundje sociale që preken vetëm një njeri. Infeksioni përhapet nëpërmjet larë duart dhe objekteve të kontaminuara. Sipas statistikave nga Organizata Botërore e Shëndetit të planetit rreth 500 milion njerëz vuajnë nga trakomën, duke përfshirë 80.000.000 tërësisht i verbër ose pjesërisht i verbër.

  Për herë të parë sëmundja zakonisht është manifestuar simptoma pothuajse. Nganjëherë pacientët ankohen për një ndjenjë e shurdhim në qepallat, mbeturinat, atje nuk është e theksuar shumë ndarjen e mukusit.

  Procesi inflamator në fillim formuar në hark sipërme. Predhë e syrit bëhet hije të kuqe formuar papillae zgjeruar, më shumë ukrupnyayuschyesya me kohë. Next ndikon kornea e syrit. Kjo është një e shurdhër, janë anijet. Lëngu Bold lotsjellës ul, ka dhëmbëza i mukozën.

  Trofim zhvilluar nën viruset atipike që zënë një lidhje të ndërmjetëm midis viruseve dhe rickettsia. Rol të rëndësishëm ka luajtur nga situata epidemiologjike. Në fëmijërinë trachoma rrjedh më lehtë. Një njohje e veçantë është bërë në mes inflamacion viral dhe folikulare të syrit. Trofim mund të zgjasë me vite.  Nga historia ...

  Trofim ende quhet inflamacion të syve egjiptian. Sëmundje sy, infeksion, manifestohet me inflamacion të mukozën. Në disa vende ka shpërthime periodike të trakomën, përveç
  ajo mund të jetë një shkak i verbëri, sepse ajo duket kështu
  vëmendje.


  Në Evropë, trachoma ishte në shekullin e nëntëmbëdhjetë. Ata sollën ushtarët e saj
  Trupat e Napoleonit nga Afrika e Veriut, prandaj emri i dytë -
  Inflamacion egjiptian. Së pari rooting vetë ushtarët gradualisht
  përhapur në mesin e qytetarëve të mbetura. Së pari, në Evropën jugore, atëherë
  në Albion, gjermanët u takua me trakomën më vonë, dhe

  E ajo ishte pas luftës me ushtrinë e Napoleonit në
  1812. Filloni përhapjen vërejti në Poloni, atëherë në 10 vjet
  dhe në Shën Petersburg. Pacientët ishin aq shumë dhe kështu nuk janë trajtuar si
  se (antibiotikët
  janë zbuluar shumë më vonë), të verbërit në masë. Në mesin e britanikëve
  ushtar në tremujorin e parë të shekullit të nëntëmbëdhjetë ishin pesë mijë
  Ushtarët që kanë humbur nga shikimi i ushtarëve rusë pothuajse tetëdhjetë
  mijëra!

  Sot trachoma është e zakonshme në Azinë Jug-lindore, Afrika,
  Amerika Latine. Më shumë i zakonshëm në njerëz të moshës mesatare, shumë i rrallë
  Beck dhe fëmijët shpesh të moshuarit, në mesin e përfaqësuesve

  seksi më i dobët e më shumë pacientë. Promovon lartë
  dendësia e popullsisë, jo-pajtueshmërisë me rregullat e higjienës. Lëviz sëmundje nga
  pacientit përmes sendeve personale, rrobat. Në Afrikë
  Sëmundja përhapet mizat.


  Manifestim trakomën

  Periudha latent i sëmundjes nga një javë në dy. Fillimisht vetëm ndjerë siklet në sy, atëherë këto dukuri janë në rritje, ka përzgjedhje Mukoza përflakur, bymehet. Në pjesën e katërt të simptomave të sëmura implicite, foto klinike është e paqartë.


  Shenjat e para shfaqen në qepallë e sipërme. Mukusit është kompakt, ajo bëhet e kuqe kaltërosh. Ka bubbles - follicles.

  Kornea humb transparencën e saj, të ndarë përgjithmonë brenda. Është e mundur shfaqja e ulçerë infektive corneal me gjë e shëmtuar dhe humbja e vizionit. Nuk mund të jetë kanale deformuara lotsjellës. Nuk mund të jenë të deformuara muskujt, qepallat ngarje, prandaj sytë jo plotësisht i hapur.

  Në fazën fillestare të sëmundjes duket ënjtje dhe skuqje e mukozën flluska follicles. Nga pamja ata ngjajnë kokrra, të cilat mund të jenë të madhësive të ndryshme. Lokalizuar ata janë shpesh në qepallë e sipërme. Sytë e tij lënduar nga drita qëndron pleh organik. Në këtë gjendje, pacienti mund të jetë më shumë se një muaj.


  Faza aktive e sëmundjes karakterizohet nga një rritje follicles, ndryshojnë ngjyrën e tyre, ata marrin një ngjyrë të verdhë, të ndërlidhura, duke formuar plagët. Kjo fazë gjithashtu mund të marrë përsipër një vit.

  Në qepallat fazës tjetër deformuara - shqyer brenda e syrit është e karakterizuar nga lëngu sekretuar vazhdimisht. Kjo mund të zgjasë për disa vjet.

  Faza e fundit e mukozën e syrit është e mbuluar plotësisht me plagët. Kjo fazë zakonisht fillon shikimi. Simptomat Faza e katërt mund të ngatërrohet me simptomat e disa sëmundjeve të tjera të syve syve difteria, konjuktivit të thatë, gocë deti ngjitëse.


  Trajtimi trakomën

  Shko te mjeku
  menjëherë. Zhvillimi i mjekësisë moderne bën të mundur
  kuruar trachoma. Procedurat e kursit mund të jetë disa javë, pas
  kurë për rreth gjashtë muaj masa parandaluese për të parandaluar
  kthimi i sëmundjes. Pacienti është shëruar plotësisht në rast se dy ose tre
  trachoma nuk u përsëritet.

  Pacienti është shumë ngjitëse në sëmundje të hershme, me sekrecione me bollëk. Është më mirë të mos dalë pa nevojë.

  Që nga kohët e lashta, njerëzit e hoqa qafe të sëmundjes duke përdorur gjoksin
  qumësht, shkencëtarët kanë gjetur se qumështi mund të vërtetë shërim
  trachoma, nëse përdoret në shenjës parë të sëmundjes.  Phytotherapy tregon rezultate të mira, por vetëm në lidhje me mjetet e mjekësisë zyrtare.

  Dy grushta e Cassis gjelbër Hidh katër gota me ujë të valë, të lënë për të përdorur disa herë në ditë për sytë shpëlarje.

  Njëqind gram luleshtrydhe derdh 300 gram ujë të nxehtë në 100
  gradë, të lënë dy orë, të kalojë atë nëpërmjet një sitë, një pije të lëngshme 20
  gram në mëngjes, në pasdite dhe në mbrëmje.

  Efekti i paçmuar në trup në këtë sëmundje ofron
  buckthorn. Ajo mund të hahen të papërpunuara, gatuar, ju mund të bëni me Gadgets
  Manaferrat Presioni. Ajo përshpejton rezorbimit e dhëmbëza trakomën pas
  kirurgji.

  Aplikoni vaj buckthorn në qepallat.

  Informacion nga artikullin "pak".