A pak në lidhje me erozionin e stomakut


 • Shenjat e erozionit të stomakut
 • Diagnoza dhe trajtimi i erozionit stomakut

 • Një mik i kthyer nga pushimet. Shiko pavarësisht shpejt rraskapitur se e zuri gjumi. Ankua për dhimbje në stomak gjysmë ore pasi të hahet. Unë kisha për të shkuar në anketë. Mjekët zbuluan se ai kishte erozion stomak. Ajo doli të mos qenë në gjendje për të shpërndarë, miku im vacationing me një familje të madhe dhe të nënës. Një muaj irrituar mbi xhingërima, nervoz, shpesh i tymosur agjërimi në vapën pirë një birrë të ftohtë dhe shumë e pijeve të gazuara - cola, fanta etj Se "fituar" erozion. Çfarë është kjo sëmundje, cilat janë simptomat dhe si të luftohen kjo?


  Shenjat e erozionit të stomakut

  Dhimbje në stomak ose zorrët - nuk është vetëm simptomë e erozionit; kjo është vetëm një "thirrje" e parë. Pas fillimit të urth dhimbje stomaku, belching, të përzier (ndonjëherë të vjella), dispepsi pasi të hahet një kohë të gjatë mbajti një ndjenjë e shurdhim në stomak. Dhimbja e lidhur qartë me konsum të ushqimit. Kur dhimbje Erozioni stomak fillon pas 30-60 minuta pas ngrënies.

  Fajësojnë lëng stomakut. Ajo duhet të jetë nervoz, perevozbuditsya, overextend, ushqimi lënë pas dore të rregullta, dhe stomak start "zemërim": lëng është bërë me një hakmarrje. Natyrisht, kjo e prekur mukozën e traktit gastrointestinal.


  Pra, me kalimin e kohës në muret e stomakut dhe zorrët dhe formë erozioni - mikroyazvochki vazhdimisht gërryen lëng stomakut.


  Diagnoza dhe trajtimi i erozionit stomakut

  Simptomet janë erozioni shumë të ngjashme stomakut dhe gastrit dhe sëmundje peptike. Për të përcaktuar diagnozën përfundimtare, mjeku duhet të përshkruajnë Gastroskopi pacientit - ". Gëlltitjes gut" një procedurë jashtëzakonisht e pakëndshme që njerëzit me vend të quajtur Duke përdorur pajisjet optike të veçantë mjeku mund të shihni brenda murit të stomakut dhe të përcaktuar se nëse apo nuk ka erozion.

  Nëse erozioni nuk është i rrjedhshëm, është droga mjaftueshme që shkatërrojnë lëng acid stomakut - antacidet (almagel Fosfalyugel, vikalin, vykayr etj) dhe dietë të lehta.

  Në shumicën e rasteve, përveç dietë dhe antacidet pacientit përshkruar antibiotikë.

  Erozioni dietë duhet të përputhet me të paktën një e gjysmë deri në dy muaj. Së pari, fik menu stravy- "provokatorët". Kjo është zakonisht një të mprehtë, i lagësht, sode skuqur, alkooli dhe disa produkte të tjera. Shmangur "fortë" yndyrat (mish yndyrore, proshutë), supave forta të mishit dhe kërpudha supë, salcice tymosur dhe i zbukuruar, ushqim të konservuar, zarzavate të freskëta, bukë. Të gjitha enët duhet të ziera ose steamed. Dhe duhet të hani ushqime të vogla 4-5 herë në ditë.

  Sigurohuni që të përfshijë në dietë të produkteve të qumështit: qumësht, gjalpë, salcë kosi.

  Enzimat që i bëjnë ato të përshpejtuar rigjeneruese (ripërtëritshme) proceset në mukozën e stomakut dhe zorrët.

  Informacion nga artikullin "erozioni i stomakut"